Kérdések és válaszok
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
Kálmán:A Rákoshegyit venném legszívesebben 29-én, ám nem sok idõnk lesz rá, de ígérem behajtom rajtad, he-he !A szellemit káretik, hisz a "jó pap holtig tanul", he-he !A fizikait rád bízom, az "állapotfelmérés" után, he-he !
... milyen jellegû meggyõzésre gondolsz pl. rákoshegyi-boros, szellemi vagy fizikai...29-én valamelyik "gyõz"...
... a témával foglalkozók , napi jelentést készítõ profik szerint is az egész/teljes napnak hótakaróval fedettnek kell lennie, minden további szófecsérlés csak kábítás...
Na most akkor mi van??Eddig Horrorbaby csak kevéssé kódolt és több részletben csepegtetett információdarabkáiból a következõt raktam össze:Ha a 6.45-ös jelentésben összefüggõ és legalább 1cm-i hó szerepel, és ezt megerõsítik a 19(?) órai jelentésben is, tehát addig NEM olvad el a hó és vastagsága is megmarad 1cm-nek, AKKOR beszélhetünk HÓTAKARÓS napról. ( ha egy iszonyatos melegáramlat 19.01-tõl 10perc alatt elolvasztja a havat, az már senkit sem érdekel, attól még az adott nap hótakarós napnak minõsül!)Vagy nem? Egy szavas választ kérek.
MacGyver:Zord nap: Tmin<=-10°C,Téli nap: Tmax<=0°C,Fagyos nap: Tmin<=0°C,Nyári nap: Tmax<=25°C,Hõségnap: Tmax<=30°C,Forró nap: Tmax<=35°C.
A fogalmak kifejtésénél az egyértelmû,a lehetõségekhez képest rövid frappáns és éppen az aktuális utasítások szerint használatos meghatározásokat lehet szerintem elfogadni, magyarázkodásoknak ott nics helye... mert az már szédítésnek számít, amit én személy szerint nem támogatok...
gybakos: Röviden egy európai magaslégnyomású híd létrejötte, az Azori és a Skandináv(poláris) anticiklon összekapcsolódása, létrejötte ritka, ám annál tartósabb(hetekben gondolkozhatunk), csinos hideg levegõ lakozik eme tengely fennáltakor kies medencénkben.
Költõ: Az elsõ írásodhoz csatlakozom, kellne valamit alkotni a hótakarós-nap besorolásával, objektívebb kéretne ...A második írásodhoz egy dolog jut eszembe: Örvendetes, de csepp a tengerben ...
A Hosszútávú esélylatolgatásban olvastam, hogy Vojejkov-tengely is kialakulhat a közeljövõben. Írjon róla valaki hozzáértõ, hogy mi is ez! (www-cím is jöhet, de én nem találtam...)
További pontosítás: ... a teljes/egész nap folyamán... / tehát nem elég egy hózápor hótakarója ami 3 ó múlva elolvad! /
Köszönöm a pontos választ.Akkor itt max. 1 hótakarós nap lehetett eddig, hiszen egyszer fordult elõ, hogy az egyik reggelre hótakaró alakult ki, ami még a délelõtt folyamán ugyan elovadt, de kétségkívûl 6.45-kor még létezett. ( bár talán inkább a hólepel kategóriájába tartozott)
Feltétel:... a nap folyamán egybefüggõ hótakarót észleljenek, az értékelést segíti elõ az esti hagyományos hójelentés is. A publikált napi jelentésekben a reggeli hóvastagság mérése/értéke szerepel...
Nocsak, ez még nekem is új, hogy az esti fõterminust is beleveszik az értékelésbe, jómagam is olvastam több hivatalos dolgot, ott csak reggeli mérés volt említve.Azaz Rovaniemi újabb adalék, a szerintem továbbra is túl "szubjektív" értékelésbe, nem véletlen, hogy nem tudtam(?) pontosan, hisz soha nem alkalmaztam, nem láttam értelmét ...
Hótakarós nap: hótakarós napnak tekintjük azt a napot, melyen mérhetõ vastagságú, egybefüggõ hóréteg borítja a felszint./Magyarország éghajlati atlasza/OMSZ/ kiadvány/ Reggel /6.45/ és este /18.45/ van hóvastagság mérés/jelentés...
Kösz Snowhunter! Ma valószínûleg kicsit tompább vagyok az átlagosnál, de megpróbálom összegezni.Tehát ha reggel 6.45-kor nincs hó, de délután 3-kor esik 5cm, ami este 10-ig elolvad, akkor az nem hótakarós nap. Igaz?
Köszi LeviG, ezen gondolkoztam a múltkor mert valahol olvastam hogy a Bodeni tónál is van nagy ritkán ilyen jelenség.
Rovaniemi: A LeviG által ajánlott leírás Cb-tõl nem csak elvileg, gyakorlatilag is tökéletes meghatározás, csupán azzal egészíteném ki, hogy a reggeli fõterminus idején(6:45) állapítják meg, hogy hótakarós, vagy nem az adott nap(van-e összefüggõ 1 cm-t meghaladó hóréteg, ha igen, hótakarós a nap, ha nem összefüggõ, nem az, ill. ha van összefüggõ hó, de nem éri el az 1 cm-t, akkor hólepel az elnevezés, ahogy Cb is leírta).
Sajna igen Rovaniemi, ezért is alkalmazom a "külön bejáratú", objektívebb hótakarós napomat, Cb leírása alatt ki is fejtettem, úgy se voltak sosem hivatalosak a feljegyzéseim, megtehettem.
HÓTAKARÓ egybefüggõ,mérhetõ vastagságu hóréteg a talajfelszinen. Hótakaros idõszaknak a
Kösz LeviG! Ha jól értelmezem, bár erre nem terjed ki a leírás, akkor is hótakarós napról beszélhetünk,ha az 1cm vagy annál nagyobb hó akár fél óra alatt elolvad. Tehát idõkorlát nélkül érvényes?
Pontos meghatározást szeretnék kapni valakitõl, hogy mi a hótakarós nap definíciója. Elõre is köszönöm.
...és az aktuális hírekkel "képben" vagytok-e. A befizetett adónkból a másik oldal / a kormány költségvetési keretébõl/ járjon el a minimális elvárhatóság szintjén - elvonás helyett inkább adjon-, hogy ne kelljen további megszorító intézkedéseket hozni mindenkit hátrányos helyzetbe hozva, legyen az egyszerû mindennapos érdeklõdõ vagy éppen a Balatonnál üdülõk tizezrei, nem beszélve az elbocsátásra kényszerült dolgozókkal. A közel jövõben remélhetõleg erre is sor kerül s nem lesz szükség demonstrációra sem, s valóban csak "elõrejelzett rémhír" marad amit a korábbiakban írtam...
Ahoz szerintem kevés a Balcsi, de a medciklonok hasonlón erõsödnek meg a Földközi-tengertõl, és a Kárpátok orografikus hatása jóvoltából ott igen nagy mennyiségû csapadék is hullhat (tiszai-árvizek), ezért eléggé hasonlít a dolog. Ezen gondolkoztam már én is, de az itthoni tavak hamarabb kihûlnek, így nincs jelentõs párolgás télen. Nyáron viszont nemhiába alakulnak ki olyan heves zivatarok. néha mini sc-k a Balaton környékén, a homogén vízfelület biztos sokat számít.
Na remélem nem ez lesz a vége az omsz-nak.., a 3. évezredben vagyunk, így is nagy szégyen, hogy a Kékestetõi met állomást személyzet nélkül üzemeltetik!
...olvasta már valaki a rémhirek között /?/, egy cikk részlet a 2008. júniusából az egyik napilapból " ...bezárt az OMSZ, a kapukulcsot maga az elnök adta át a biztonsági szolgálat emberének ..."
1 kérdésem lenne csak. mikor újul meg az oldal? mert így már dög unalom az egész. a fórum is már csak chatként szolgál.... kicsit elavult az egész.
Köszi BB.Kali: melyik elem is merült ki a csapadékmérõben, ha a kijelzõnél a hõmérséklet mellett látszik az elem jel?
Donpalesz: komplett állomás. Légnyomásmérõ, szélmérõ, csapadékmérõ, hõmérõ-páratartalommérõ szenzorokkal és rengeteg, az állomás által nyújtott szolgáltatással. Az oldalamon megnézheted minden egységét: www.bbmet.fw.hu, a mûszerek oldalon. Ha estleg mégis felkelti az érdeklõdésedet, van magyar nyelvû leírásom. Abban minden benne van amit tud.
Donpalesz: Ezzel így is én vagyok mind a 2 dologban. Gondolkoztam rajta,hogy spóroljak-e rá,de rájöttem a szélmérõt nem tudnám felszerelni,így csak pénz kidobás lenne. A csapadékmérõt is alig tudtam felszerelni. Tényleg,csapimérõ. Visszaszerelem,ahogy látom egy jó ideig nem várható fagy. Viszont záporok lehetnek.
Az ugye egy teljes meteorológiai állomás, vagy csak szélmérõ? (a cucc, ami 60000-be került) Bár én is olyan helyen laknék, hogy reprezentatív adatokkal szolgáltathatnék, mert a panelház 2. emelete abszolút nem az, így értelme sincs ilyen komoly mûszert venni, pedig jó lenne, igaz pénzem sincs annyi
Donpalesz: tulajdonképpen igazad van. Kipróbálom, ha jól látható lehet, hogy sorban mindet átalakítom. Szélmérõm a WS 2305 szélmérõje: Link
Vác: jó az összesítés, de oszlop helyett nem inkább vonalban kéne ábrázolni a csapadékot és a szelet kivéve az értékeket? Amúgy milyen szélmérõd van?
A rendelkezésemre álló adatok alapján megújult formában, 2004-es havi és éves adatok: www.bbmet.fw.hu/haviad.html