2024. november 24., vasárnap

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71131
Nem lett igaza. laza
#71130
A korábban február elejére valószínûsített 10-15 fok melegedés folyamatosan erodálódott, a jelenlegi elõrejelzések sem túl biztatóak a tél végét illetõleg: Link . Nem is nagyon emléxem ilyen hosszan tartó száraz hideg periódusra, pedig már rég elmúltam 45 éves, 10-15 nap után mindig beesett 2-3 napnyi olvadás...

Ami viszont meglepõ, hogy a sarkkörön túl +12 fokos anomáliára számítanak. A visszajegesedés amúgy is késõn indult be, nem lennék meglepve, ha a kemény európai tél ellenére a sarkkörön túl az idén újabb negatív jégborítottsági rekordot mérnének. Az idei tél, érdekes hozadéka, hogy az elhúzódó fagyos idõszak hatására az emberek kezdik megszokni a hideget fazik, és egyre kevesebb a jajveszékelés a hideg miatt, további pozitív hozománynak tartom, hogy megtizedeli a mindenféle kártevõket és évek óta az idén elõször lehet biztonsággal korizni a Balatonon hideg
#71129
Lehet, hogy a valószínûnek látszó északi zonális etapnak egy részét "kibekkeljük" hidegpárna alatt.  Ha így alakulna, tartós enyheség február elején sem köszöntene be. Eddig ez egy egyértelmûen hideg tél, minimális zonális hajlammal, szinte hiányzó atlanti hatásokkal. A sarki-kontinentális hatás viszont annál erõsebb. Hogy ez a késõbbiekben is fennmarad-e, biztosan nem tudhatjuk. De csipetnyivel talán valószínûbb, mint egy gyökeres jellegváltás január legvégén, február elején.
Ha nem következik be a makrocirkuláció drasztikus, tartós megváltozása, bizony február is igen kemény lehet, legalább még egy kifejezett hideghullámmal. Pontos menetrendet még ne állítsunk fel, erre nincs felhatalmazásunk. Óvatosan annyit mondok, hogy a következõ, cca egy hónapban feltehetõleg  egyszer még komoly támadásba lendül az északkeleti hideg.
#71128
"Ami  különösebb  mélyreható elemzések nélkül reális, hogy február második felében úgy 15 és 26 a között visszatér  egy téli epizód, amolyan 0 +2 fok  közötti nappalokkal és átlagban -7 -10 fokot elérõ éjjelekkel."
Miért reális elemzés nélkül? Mibõl gondolod ezt az igen merész állítást? (egész pontos T értékekkel?)
"éppúgy valószínû, hogy a jelenlegihez hasonlóan, zónális etap megjelenése várható lesz kora márciusra is"
Miért? Mi valószínûsíti, hogy március zonalitással indul? Milyen jelek mutatnak erre? Annyira, hogy a "valószínû" szót használod egy másfél hónappal arrébb lévõ eseményre?
#71127
Ami  különösebb  mélyreható elemzések nélkül reális, hogy február második felében úgy 15 és 26 a között visszatér  egy téli epizód, amolyan 0 +2 fok  közötti nappalokkal és átlagban -7 -10 fokot elérõ éjjelekkel. Itt reménykedhetünk  havazásban is, de  éppúgy valószínû, hogy a jelenlegihez hasonlóan, zónális etap megjelenése várható lesz kora márciusra is, akkor már igazi tavaszi idõjárást hozva.

Figyelemreméltó az igen alacsony T850 ellenére az elsõ hidegbetörést követõ 1-2 nap kivételével az "extrém" hideg éjszakák után  rendszerint 0 fok közelébe melegedõ (illetve itt csürörtökön az 5 fokot is meghaladó már galambturbékolós csicsergõs tavaszi feelingû) nappalok. Egy ködös zúzmarás helyzet tudott volna még dobni az igazi tél érzeten, mert a mi tájékunkon mindennek ellenére ezen a télen jóformán havat sem láttunk.
#71126
Pü-ben már megírtam, de a lényegi részt megmutatom a nyilvánosságnak is:

"Nos, szerintem ennek értelmében várható most a hónap legvégétõl (északi) zonálisra, kora tavasziasra változó idõjárás. A februárnak legalább az
elsõ hete igen valószínûen lecsó lesz. A folytatás nagy kérdõjel. Ha
fennmarad az északkeleti hidegbázis, akkor igen valószínû félzónán
keresztül meridionálisra váltás, erõs hidegelárasztás, ismét lábas hideg
(esetleg mediciklonos havazások is), majd a januárihoz hasonló hideg AC
február legnagyobb részében. Ha ilyesmi akarna valóra válni,
feltételezésem szerint február elsõ és második dekádjának határán be
kell következnie a lehûlésnek (bár meg kell mondani, volt, hogy csak nem
sokkal febr. 20-a elõtt váltott hidegre, 1987-ben)
Ha felszámolódik  kelet-európai-szibériai hidegbázis, elõfordulhat, hogy zonális AC
váltakozik félblokk képekkel, kora tavaszi enyheség északnyugati
zegernyékkel  -de semmi értékelhetõ nem lesz. Szép lassan kitavaszodik a
február folyamán.
Ilyesmire is volt példa hideg januárokat követõen, de nem nagyon gyakran (pl. 1997-ben, vagy 2002-ben)
Az idõjárás erõs blokkhajlamát figyelembe véve, továbbá azt, hogy a
kelet-európai hidegpool betonbiztos volt eddig, én inkább a hideg
visszatérésére szavazok február folyamán, majd elhúzódó télvégre,
semmint korai kitavaszodásra. Mondjuk, 70-30%-ot mondok az elõbbi
javára.
Amit esetleg figyelembe vehetünk, az a jelenleg kialakulóban levõ SSW (Sudden Stratospheric Warming) Általában az ilyen epizódok után
kb. 2 héttel alapvetõen meridionálisra vált az áramlási kép. Ez is a
hideg visszatérését sejteti."

Ami a spanyolországi havazást illeti, az ilyesmi nem számít rendkívülinek erõs európai hideghullámok idején. A nagyon mélyre nyúló teknõ, mélyre szakadó hideg összefüggésben lehet a hõkontrasztnak tél második felére jellemzõ csökkenésével (már a déli tájak is lehûltek)
A kisebb hõkontraszt miatt csökkent a nyugati drift, az északi/északkeleti hidegpool-ok viszont virágkorukat élik.
Szerintem ennek a jelenségnek különösebb prognosztikai jelentõsége nincs, hacsak az nem, hogy rámutat a hidegraktárak erõsségére.
#71125
Ha rendkivüli nem is, de "lesz még valami". - véleményem szerint.

Ahogy az indexek elõrejelzéseit nézem élénkülni, mintsem nyugodni fog az Atlanti - óceán az elkövetkezendõ 15 napban(NAO,AO). Ez ránk nézve itt alul (500hPalon)  a kezdeti hidegpárnás, anticiklonos idõszak után 24-25.étõl egy tõlünk keleti súlyponttal leszakadó érintõleges hidegöblités követ, amit - átmenetileg - ránk telepedõ Ac zár, majd ugy fest nagytérségileg 28-29-étõl zonalitás jönn. Igy remélem mindenki "jól lakott" az idei eddigi hidegbõl és hóból, s nem veszi zokon ha egy kis zonális,talán naposabb, talajon "melegebb" idõvel bucsúzik a január utolsó napja(i). Rosszabbik esetben hideglégpárnával, északnyugaton nagyobb eséllyel naposabb idõvel.

Ez februárban könnyen lehet, hogy tartósabb zonalitást láthatunk viharciklonos formában, esetleg félblock,blocking azért be-be csúszhat(1-3nap),de hogy a jelenlegi modelltérképeket elnézem Európára nézõ hideglégtömegek január végére kipucolódnak a közelünkbõl. Igy ami jöhet az csak a Norvég - tenger, valamint a Skandináv félsziget felõl fûzõdhet le érdemi (-5 fok 850hPal ill. az alatti) hideg. 
..és ahogy a napokban mint a hallhattuk spanyoloknál is havazott, nekem mindig a februárt közepét,végét idézõ téli végi cirkuláció jut róla eszembe. Már mint hogy olyan mélyre szakad le ilyen volumenû hideglégtömeg. Az hogy a légkörzés nekem olyan mintha 1 hónappal elõrébb járna lehet, hogy csak illlúzó. Az utóbbi idõben nem ehhez voltam szokva. Viszont tavaszra még nem mernék kitekinteni, erõsen korai még az óra(idõpont), majd februárban, nevet de ez a döntõen, tartós,idõnként kiújuló magasnyomású uralom bizony könnyen lehet februárban végig vendégünk lehet.
#71124
Pár érdekesség polar vortex és SSW (sudden stratospheric warming) témában, amit találtam:
A zonális, nyugati szelek gyengülhetnek / állhatnak le, ha az SSW következtében megzavarodik a polar vortex, itt egy szél elõrejelzés: Link  vagy  Link  drámai csökkenést mutat... Major warming (SSW major) esetén ezek a szelek képesek megfordulni és (fent a magasban) azonálissá, keletivé válni, ekkor lehet igazán hideg. Most még nem tudni, hogy lesz-e ilyen, nem vallószínû azért.
ECMWF 10hpPa elõrejelzés:  Link  meteociel GFS:  Link
Január 17-ei elõrejelzés cikk:  Link  hasznos, mert vannak benne anomália-térképek is és jelen számítások szerint megtörik a hideg és havas idõ Európában január 28 körül (USA meg kap valamennyi hideget és havat).
Tweet nevet Link
Másik, idézem: "Latest #polarvortex animation shows impressive sudden stratospheric warming with only a PV displacement not a PV split but still watching..." (Paolo Lui)
És egy videó, ahol magyaráznak valamennyit a polar vortexrõl: Link  és annak hullámairól, a global warming szöveget át lehet ugorni, ha nem tetszik.

Ma reggel ennyit olvastam össze az interneten, összefoglalva: lehet visszatér a keményebb tél február második felétõl, esély van rá.
#71123
192-tõl 240 óráig masszívan pozitív 10 hPa hõmérséklet? Lesz ebbõl SSW? Remélem februárra lesz még valami rendkívüli nevet
#71122
Na, a GFS konkrétan fáklyástul beállt a sorba! Azt a mindenit. Mondjuk az egy napos lemaradás az ECM-hez képest nem sok, de ennyit a stabil jövõképrõl nevet Jól megtévesztett.
Mondjuk ez egy érintõ száraz hidegöblítésnek néz ki, de az elõoldal/zonalitás megint 300 óra környékén van. Mint a korábbi teleken a hideg vidám

T10hPa: tartja a GFS! Ez a teteje:  Link  ez meg a vége, fura a nagy felmelegedés mindenhol:  Link  És elvileg 4 napig tart, azaz talán már major? Itt egy sima grafikon, egyelõre "átlagos":  Link
Nem tudom, ezután milyen jeleket kell figyelni, majd kiderül nevet Ezt kéne figyelni?:  Link  ez inkább csak szabályosabb lesz, a mostani örvények épp, hogy kisimulnak rajta. Lehet tényleg várni kell 1-2 hetet, mire a hatása mutatkozik, majd figyelem.
#71121
Lehet, hogy a szituáció bárikusan nem teljesen felel meg a Vojejkov-tengely kritériumainak, de az európai kontinens ismétlõdõ, masszív elárasztása fagyos, száraz kontinentális levegõvel figyelemre méltó. Most:

Link

Egy hét múlva:

Link

A havi középhõmérséklet eléggé árulkodó. Északkelet-Magyarországon vannak helyek, ahol január középhõmérséklete eddig -7, -8 fok. Ha a hónap hátralevõ részében nem lesz jelentõs, tartós enyhülés (ez a mostani elõrejelzések szerint könnyen elõfordulhat), úgy a 2017-es az igencsak "harapós" januárok közé fog kerülni.  Én egyáltalán nem becsülném le ezt a téli szituációt.
#71120
Nagyon kíváncsi leszek, egy ilyen - nekem triviálisnak tûnõ helyzetben - bezúz-e az ECMWF egy ekkora gyõzelmet, mert valóban a semmibõl kotorta ki azt a lehûlést és valóban a GFS fáklyán 2 tag, valamint az ECM már másodjára támogatja.
#71119
Egyetértek, nagyon ez néz ki.
#71118
Az Ecm tegnap déli futása után a mai éjféliben is adja a 25-26-i újabb hideg-elárasztást.
A gfs most kezd eszmélni, az éjféli már egy kisebb verziót dobott, a a hat órás kontrollja az, ami már fogja.
Az ensemble bélyegek is most kezdenek összegabalyodni 25-26-ára.
#71117
Ebben a formában kissé pongyola megfogalmazás tõlem, így pontosítok: arra számítok, hogy idén a késõ tél könnyen elhúzódhat - amolyan 2006-hoz hasonló módon, amikor még március közepén is javában tartott a késõ tél, MASZFEJ kíséretében, majd a tavasz csak valamikor március vége felé, elég hirtelen robbanna be. Ez az, ami egyáltalán NEM LEPNE MEG vidám
#71116
"Ennél kevésbé lepne meg, ha idén hamar érkezne a kitavaszodás. Amolyan 2006-os, kissé elhúzódó késõ tél nem nagyon lepne meg, de ezzel már nagyon elõreszaladtam." Hát akkor mi lepne meg? Figyelünk ám! kacsint
#71115
Még jócskán 200 óra felett van, azonban mindkét un. királyi modell nagyjából egyetért abban, hogy a kezdeti
AC-dominanciat a következõ hét elején enyhe délnyugati áramlás válthatja fel. A még mindig aktuális ECM 3 hetes 
anomalia térképe szerint viszont csak valamikor a hónap legvégén, február elején lehet leghamarabb pozitiv T anomália térségünkben. Ráadásul az esetleges erõsebb felmelegedés a magasban, kellõ atkeveres híján, talajközelben hidegparna kialakulásához vezethet, így amíg a frontzóna nem kerül majd közelebb a Kárpát-medencéhez, számottevõ melegedesre talajközelben nemigen számíthatunk. Hogy az a bizonyos Namias-ciklus mikor lép ismét a meridionalis szakaszba es megérkezik az újabb hideghullam, még teljesen ködbe vesz. Az eddigi enyhebb periódusok rövidségere valo tekintettel meglepne, ha a körvonalazódó enyhülés 1 hétnél tovább tartana. Ennél kevésbé lepne meg, ha iden hamar érkezne a kitavaszodas. Amolyan 2006-os, kissé elhúzódó késõ tél nem nagyon lepne meg, de ezzel már nagyon elõreszaladtam. Közhely, de az idõjáráse lesz - mint mindig - az utolsó szó. -nevet
#71114
Nagy ember lehetsz, ha az OMSZ már Rád hallgat kacsint

Tényleg írtam, hogy 6 napon belül enyhülünk? Na ugye vidám Emiatt gondolom az enyhülést:   Link   Link   és fõleg január 22 után, egyelõre persze a magasban, a talaj menti hõmérsékleteket nem elemeztem még ki. Az AC híd átmenetinek ígérkezik, illetve ránk simulhat. Nem szeretem, ha a híres-hírhedt Vojejkov-tengely fajtákat az ilyen gagyi átmeneti hulladékokra ráhúzzuk. Az egy nagyon ritka jelenség, annó valamelyik meteorológus azt mondta, 50 évente, ha kialakul, tartós és folyamatos keleti áramlást hoz szibériai hideggel heteken keresztül, kifejezetten zord telet hozva. Most nem ez lesz! Ez olyan, mint 2003 február 4: minden hasonlít rá... Itt egy pár pillanatig mintha tényleg erõsödne egy AC-híd: Link de ezt is inkább a medinek köszönhetjük és pár képkockára rá eltûnik...

Amit figyelek: SSW-t a frissebb futások is adnak, de gyengébb kimenetellel, azaz lehet csak minor lesz (mert van major is), ami miatt a poláris jet (vagy mi) nem biztos, hogy behullámzik, leszakad stb. Persze ez csak érdekesség, bár általában a hideg európai idõvel kötik össze, nekünk ez azért nem garancia semmire se, még ha major is lenne.
#71113
Az OMSZ lehet, hogy rám hallgat, mer a jövõ hét szombatig pozitív T-t nem tett az elõrejelzésbe. Ma még vannak pozitív max-ok, aztán egy hétre feledhetjük ? Éjjelente -15-20 fokok is lehetnek, gondolom a havas helyeken, de itt a télen hó nélkül is lementünk -15 alá. Hó ugyan nem néz ki, de azért kizárni nem lehet, hisz még ezen a száraz télen is lehetett olyan nap, amikor van ahol a közel havi adag leesett, sõt hóban, ami nem minden télre jellemzõ. Ha nem is láttuk elõre 200 órával azért mégis esett. Igazi medi meg még nem is volt nálunk, és ami késik az még nem biztos, hogy múlik is. Ha az AC híd alatta délen medivel kialakul, akkor minden lehet, persze elsõsorban délen.
#71112
Ha a zonalitás annyiszor kapott volna szerepet ezen a élen, ahányszor 240 óránál mutatták a modellek, akkor alig lett volna hideg. A GFS és a GEM egyébként már egyre kevésbé határozott benne. kacsint

Az SSW érdekes lehet, de ugye ahogy pl. tavaly is láttuk, nem lesz mindegy, mekkora mértékû és milyen tartós lesz a melegedés, ahogy az sem, hogy hol fog pontosa bekövetkezni. Akkor ez semmire sem volt jó. Link
#71111
Átmenetileg kialakul egy AC-híd, de köze sem lesz a Vojejkov-tengelyhez és utána pedig nagyon valószínû, hogy a ránk nyomuló AC után a zonalitás kaphat szerepet. ECM ens, 192 óra: Link aztán 240: Link és ez január 23-25.

SSW: még mindig adja a GFS! Bárcsak a többi paraméter is ilyen stabil lenne 240 óra felett is nevet Most már 300 óránál jár a tetõzés, arra két hétre jöhet a poláris vortex, vagy örvény vagy micsoda (Nyuli tudja ezeket igazán jól nevet ), azaz 620 óránál jöhet a tél! (Nyilván viccelek.) Ugyanakkor figyelemmel követem ezeket az érdekes eseményeket. ( Link    )
#71110
Értem. Hát igen február még odébb lesz.
A Vojejkov esélyes de szerintem egy erõs ciklon gyorsan letöri majd.
De ez még bõven 180+  lesz. Kíváncsi leszek a folytatásra. nevet 
#71109
Úgy nézem, hogy ahogyan írtam Amerika is kapott egy hidegöblítést január elsõ napjaiban, de most a meleg visszavágott. Múltkor már a Mexikói öbölnél is fagyott, majd hamarosan Texasban a 30 fokot is megközelítette a T.  Legenda, hogy Amerikában mindig  és mindenhol havas és hideg a tél. 50 államban ugyan lehetett már egyszerre hideg, de egy európányi ország csoportosulatban ritka, hogy az egész tél kemény legyen mindenhol. Ha betör a hideg vagy esik a hó beteszik a hírekbe, de 5 nap múlva akár híre hamva sincs, de azt nem híreszteli senki. Most Európára szakad vagy tizedszer a hideg, de szerintem még nincs vége a téli idõnek nálunk. Szerintem egy Vojejkov tengely fog kiépülni a jövõ héten és ismét kemény fagyok lesznek. Februárra még nem tekintenék ki, az még nagyon messze van...
#71108
Sziasztok! Én még új vagyok itt!
Bár rég óta figyelem már a metnet társalgókat (2007 óta)  Nagyon sokat tanultam tõletek
  laza
Figyelgettem mostanság Amerika idõjárását és azt vettem észre, hogy a nagy hidegek visszahúzódnak a térségbõl.
Észrevettem azt is, hogy Európa északi részénél elég szép hideg halmozódik fel +180 óra környékén.
Egy szép kis Grönlandi Ac és egy böszme ciklon kombója fincsi kis hideget ránthat le Európára.
Mi a véleményetek ? Lesz komoly február ? hideg
#71107
A GFS és a Parallel egy SSW-t valószínûsít 300 óra felett. Két dolog érdekelne:
* van más modell / elõrejelzés, amivel ilyen paramétert jobban meg lehet figyelni az északi hemiszférára?
* kíváncsi vagyok, mennyire lesz ez stabil, azaz mennyit módosul az elõrejelzés a következõ napokban. Ne felejtsük el, ez 10hPa hõmérséklet az északi hemiszférára, nem T850 Budapestre, meg mediterrán ciklon csapadéka a déli országrészre. Kíváncsi leszek!

SSW: Sudden stratospheric warming, itt egy 300+h link: Link
#71106
Még épphogy hosszútáv (5-7 nap)
Legutóbb 2006 január 23-25 között volt akkora hideg-öblítés, mint mai jövõ hét második felére kinéz és a mostani talán még komolyabb lesz.
Csütörtök déltõl vasárnapig, azaz két és fél napon át lehet -10 fok alatti t850 és egész pénteken, 24 óra környékén -15 fok alatt!

Akkor, 2006-ban a nagy hideg-öblítés elõtt esett 8-10 cm hó, így született ez a kemény hideg nálam (min/max):
01.23: -16,6 / -9,8
01.24: -17,1 / -6,3
01.25: -19,4 / -7,5
01.26: -18,7 / -7,5
01.27: -17,6 / -5,4
01.28: -15,7 / -4,0

Most a gfs emelte a szerdai csapadékot, már 2-4 cm kinéz ide északkeletre.
Amennyiben összefüggõ hó alakul ki szerda-csütörtökön, a 2006-os adatsor megismétlõdhet, sõt!
#71105
És hol van még január 10 ? Bár így legyen.Megjáratnám már a síléceimet itthon is. havazas
#71104
"úgy látszik a Tél ismét két hónap csúszással kezdõdik"

Mondod ezt egy átlagnál hidegebb október, egy átlagos november és egy átlagnál hidegebb december után.
#71103
január 10.-tõl szépen alakulnak a dolgok, lesz pár nap havazás, majd megnyugszik az idõ,
és jönnek a -15°c - ok hideg hideg
a Gfs 300 órása szépen néz ki laza hideg havazas
úgy látszik a Tél ismét két hónap csúszással kezdõdik
#71102
Számomra kb. 1998-2001 az elsõ meleg, de ebbõl valóban csak 2 tél szerepel a munkában.
#71101

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330852)
#71100

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330851)
#71099

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330850)
#71098

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330849)
#71097

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#33084laza
#71096

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330847)
#71095

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330846)
#71094

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330845)
#71093

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330844)
#71092

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330843)
#71091

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#330842)
#71090
Nem teljesen egyértelmû, hogy mi ciklusok beosztásának kritériuma nálad. Az én kritériumaim szerint 2 hideg (2001-tõl 2006-ig - 2009-13 és 1 meleg ciklus után - 2006-2009, a 2. meleg ciklusban vagyunk.
#71088
Elfeledtem írni, hogy a saját méréseim adataiból készült a 2006-2016 közti idõszak, a többi saját és neten meglévõ pápai adatokat tartalmaz, általában a napi min. és max. értékekbõl. Beillesztem azt a részt, mely a telek enyhülésérõl szól. A diagramból látszik, hogy a 17 télen 3-4 átlagnál hidegebb vagy átlagos telet követ 3-4 átlagnál melegebb. Egy hidegebb etap volt 2010-2013 közt, majd jött egy meleg etap 2014-2016 közt. A kérdés, hogy a 2017-es tél a 4. enyhe tél lesz-e, vagy egy hideg etap kezdõ éve ? De az is lehet, hogy egy átlagos, ami késõbb derül ki, hogy kezdõ vagy záró év lesz-e ?

Enyhe telek
Összehasonlítva a 100 évvel ezelõtti telek átlaghõmérsékletét téli és fagyos napjainak számát az utóbbi 17 tél adataival, azt figyeltem meg, hogy jelentõsen enyhült teleink idõjárása. 1901-1950 pápai téli átlaghõmérséklete +0,1°C, és 1999-2016 átlaga pedig +1,2°C. A téli napok száma ugyanezen idõszakokban 24-rõl 18-ra, a fagyos napok száma 84-rõl 55-re csökkent.
Pápa városának téli és fagyos napjainak összeszámolása azt az eredményt hozta, hogy 6-7 évente mindig van egy nagyon enyhe telünk. Ezek a 2000/2001-es, a 2006/2007 és a 2013/2014-as telek voltak. Fontos viszont kiemelni azt, hogy ez a 6-7 évente bekövetkezendõ ciklus az elõzõ két telet követõen megszûnt, maradt az enyhe idõ 2014/2015 és 2015/2016 telén is. Az elõzõ telek enyhülését az is bizonyítja, hogy a téli napok száma ebben az idõszakban jelentõsen lecsökkent. 2011/2012-es tél óta nem voltak egyhuzamban legalább egy hétig téli napjaink. Ráadásul az utóbbi két telünkön belül csak 1-1 hideg ciklus volt, amiben a fagyos napok száma összesen a 25-öt se érte el egybefüggõen. Ugyanakkor az elõzõ két télen a fagyos napok még az átlagos 50-es értéket se érte el.
Kiemelendõ egyébként a legenyhébb telünk, a 2006/2007-os. Azon a télen összesen egyetlen egy nap volt téli napunk, és a fagyos napok száma is ebben a hónapban volt a legalacsonyabb, 90 napból csupán 22.

beillesztett kép





#71087
Elkértem fiamtól (geográfus hallgató) a júliusban készített munkáját, melyben 1999-2016 17 pápai tél hõmérsékleti viszonyait vizsgálta. Arról szólt az elemzés, hogy a 3 éve megépített pápai Fõ téren található mûjégpálya kb. milyen idõtartamban üzemeltethetõ gazdaságosan ( az önkormányzatnak készült). Az utóbbi 3 tél elég siralmas adatokat hozott, de a kitekintés a jövõbe, amit bemásolok egy optimista kicsengést tartalmaz, érdekes vitaindító lehet a hosszútávú esélylatolgatók számára:

Vizsgálatom eredménye az, hogy azoknak a hideg periódusoknak (akár téli, akár fagyos vagy negatív középhõmérsékletû napok) a száma és aránya a 17 vizsgált tél során csökkenõ tendenciát mutat. A télen belül a jégpálya üzemeltetéséhez legkedvezõbb hõmérsékleti viszonyok december második dekádjától január utolsó dekádjáig vannak. Idõnként február középsõ dekádjai is megfelelõnek bizonyult. Az utóbbi három tél bár kedvezõtlen képet mutatott, de diagramjainkból az is látszik, hogy 6-7 évente ciklusok követik egymást. Jelenleg a harmadik meleg ciklusnál tartunk és statisztikailag feltételezem, hogy az elkövetkezendõ 3-4 télen egy kisebb mérvû lehûlés várható, akár egy-két olyan téllel, amely akár átlag alatti hõmérsékletet hoz. Ezért kedvezõbbek lesznek a jégpálya üzemeltetésének idõjárási feltételei. Közismert, hogy a napfolt ciklusok befolyásolják bolygónk hõmérsékleti viszonyait, jelenleg napfoltminimum fázis kezdõdött, ilyenkor keményebb telek szoktak elõfordulni. Legutóbb 2003 és 2006 között voltak hidegebb telek, ami 11-13 éve volt, szintén napfoltminimum idején. Ez optimizmusra ad okot a következõ tél idõjárására vonatkozóan is.



Pápa, 2016. 07. 22.

Bár ma a T a 0 fokot kissé már meghaladja, de eddig a december 22 fagyos napja és a téli napok sorozata függetlenül a tél hátralévõ idõjárásától már übereli az elõzõ 3 tél bármely hónapját. Bár lehet még ebbõl enyhe tél, de dec. közepétõl a jégpálya vígan üzemeltethetõ. (Akkor állították fel)
#71086
Így van.
Január elejétõl váltás jöhet végre.

Ha választanom kéne : inkább enyhébb idõ sok esõvel és sok hóval vegyesen, mintsem tartósan hideg, száraz idõ.

Én a magam részérõl most egy 2009-hez hasonlómintát vettem elõ.
Nyilván ûrtáv, de én a 2009-hez hasonló januárt várok. Azaz viszonylag hószegény, a hónap elsõ fele szárazabb, a hónap második fele csapadékosabb lehetne.

Nincsenek nagy elvárásaim, de én már ennek is örülnék.
#71085
Ami már szinte biztos, hogy jan. elejéig kitart az anticiklon dominancia Közép-Európa térségében, elenyészõ csapadék tevékenységgel. Ezt követõen viszont egyre határozottabb váltás érlelõdik, Atlanti blokkal, aktivizálódó Mediterráneummal, mérhetõ csapadékkal, talán igazi, havas idõvel. havazas hideg
#71084
Igaz, laza következtetés volt és nem kinyilatkoztatás, nyilván csak akkora súlyt kapott, amekkorát egy hosszútávú elõre kaphat.
#71083
Hát igen, nézegetem a T10hPa-t és SSW (sudden stratospheric warming) nem nagyon lesz a közeljövõben: Link
De ebben a cikkben azért nem reszelték el a januárt, hanem 14 bekezdésen át taglalja az idõjárást január 3-ig, és megenged magának kétféle kitekintést január 3 után. Csak nagyon durva a nyelvezete, alig értem vidám meg vártam pár grafikont január 3 után, de azt szerintem nem tartotta az írója se relevánsnak...
#71082
Még egy kvotésön:The other possible scenario is that in the next few weeks there is a significant increase in the WAFz/poleward heat transport that begins to perturb the stratospheric PV in early January. Potentially this could result in a robust SSW and even a major mid-winter warming (MMW where the zonal wind reverses from west to east at 60°N and 10hPa). Given that the QBO is in its westerly phase this might be difficult and instead the stratospheric PV becomes stretched or elongated such that the flow switches from westerly to northerly over North America and Northern Asia. This would favor colder temperatures for parts of Canada, the US and Northern Asia. I believe to force colder temperatures in Europe would likely require a more robust perturbation of the stratospheric PV and that elongation of the PV would not likely be sufficient.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 00:10:33

Rákóczifalva

-1.4 °C

na00

RH: 75 | P: 1031.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.