2024. november 23., szombat

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#103989
1-2cm, az nem lepel vidám
#103988
Nem lep meg.
Ráadásul itt a szélirány se kedvezett neki, így 0,5cm is nagy teljesítmény.
Egy halovány délies légmozgás itt is több cm-es fehér takaróhoz vezethet.
#103987
Barcikán is hasonló a helyzet, Zorro azt mondta, hogy 1-2 cm lepel van.
#103986
Tiszaújváros nagy része és iparterülete reggelre kifehéredett, az ipari tevékenység gyárkémény-effektusa okán, 0,5cm-es lepel borít mindent.
#103985
Sziasztok!

Egy kis ízelítõ a ma délutáni nagypelyhes havazásból Link ( a videó Bakon készült)
#103984
Én azért reménykedek még az Alpokaljában, ott már 700hPa-tól megvan a hidegmag..., és nagytérségû emelés is közrejátszik majd. Link
#103983
Én kevésbé látom konvektívnak a holnapi nyugati eseményeket. Túl soknak tûnik az alacsonyszintû nedvesség. Ilyen hideg légkörben az 500-as hidegcsepp ill. örvényességi mezõ helyett a 700-at érdemesebb figyelni, hisz 500-ig gyakorlatilag, ahogy írtad is már a felhõtetõk sem igazán jutnak fel. Amit Floo ír, hogy magasabb lesz a T az egy jó kérdés, ez megbolondíthatja kicsit a nyugati dolgokat, de mivel sok lesz alul a trutyi (nedves alsó szintek) így ez nem hiszem, hogy igazából érvényre jut. (Most nem nagyon látom a klasszikus, napsütés által beindított konvekciót a sok alacsonyszintû felhõ miatt)

Röviden én így látom: Az érdemi dolgok(cm-ben kifejezhetõ) a fokozatosan keletre araszolgató ill. középen megtorpanó okklúzió összeáramlásán lesznek.
Hétfõ este nyugat felõl érekezik meg a 700-as kis hidegmag, és ez okozhat ény-on, ny-on havazást, hószállingózást, Link vagyis inkább besimult felhõzetbõl lesz ez, persze lehetnek benne intenzitás-változások, de nem igazán hiszek a szó klasszikus értelmében vett hózáporokban, a nagy szél miatt pedig a megmaradás elég kérdéses: Link
#103982
De ne a 12UTC térképeket vizsgáld, hanem 18UTC után, ugyanis a labilizálódás is onnantól érvényesül érdemben. Éjszaka azért fagyni fog...

Joe! Majd meglátjuk... ugyan ott van..., de az ECM még mindig pontosabbnak tünik nekem...
#103981
"Azt egyelõre látni lehet, hogy eddig az ECMWF áll legközelebb a valósághoz. A COAMPS és UM a fasorba sincs."

Ezzel az UM-mel mi a baj? Link Tök ugyanoda rakta a csapadékot, mint az ECM. Link

A folytatásban szintén: Link Link Hozzátéve, hogy mindkettõ pontatlan, mert délkeletebbre zajlanak az események.
#103980
Azzal együtt, hogy szerintem a nyugati-délnyugati országrészben, Vas-Zala megyében +4+5 fok is benne lehet a pakliban holnap, ugyanis jelenleg Németországban is többfokkal magasabb hõmérsékletek, +4+7 fokok vannak Link , mint amit a GFS várt Link . Holnap lényegében az a levegõ jön onnan ide Link , úgyhogy akár holnap itt felénk elég magas értékek is lehetnek. A GFS is sejt valamit ebbõl Link , az osztrákok +5+6 fokot is várnak Steiermarkra és Burgenlandra, a horvátok +3 fokot Varasdra.
Ennek egyik következménye az lehet, hogy a hó, ami most esik, elolvad, a másik, hogy az általad várt hózáporokból a magasabb hõmérséklet miatt nem csak hó hullhat, hanem esetleg esõ vagy graupel.
#103979
Érdekes lesz a holnapi nap (fõleg délutántól), mert hazánk idõjárását két különbözõ esemény is meg fogja határozni:

1. A középsõ (keleti?) országrészben belassuló konvergencia, vagy mondjuk inkább stacionáris okklúziónak Link

2. Az északnyugatról érkezõ magassági hidegcsepp (konvekció nyugaton) Link

A két esemény kapcsolata egymással: A nyugatról érkezõ front jelentõs belassulása annak köszönhetõ, hogy Magyarország keleti felén és a tõlünk kevéssel keletebbre lévõ területeken egy "ütközõzóna" található. Ezek a területek gyakorlatilag minden erõsebb futóáramlástól mentesek. A tõlünk északkeletre fekvõ hatalmas anticiklon (délkeleti áramlás) és a Fekete-tengeri ciklon (északkeleti) áramlási rendszerének nyugati oldalán... és a csipetnyi északnyugati irányítás keleti oldalán helyezkedünk majd el. Ezen a térképen látható mirõl beszélek: Link

1. Jelenleg már elérte nyugati országrészünket az a rendszer, amire kelet felé haladva fokozatos lassulás lesz jellemzõ. A középsõ (keleti?) területeken stacionáriussá válik és az ennek köszönhetõen kialakuló konvergencia mentén kipréselõdik a nedvesség havazás formájában. Link Link Nagyjából ugyanazon a vonalon lesznek megfeleõ feltételek, mint a múltkori összeáramlás során. A modellek alapján fõként az ország északi részén várható jelenõsebb hó (Északi-Középhegység, Miskolctól nyugatra!, akár 4-5 cm körüli mennyiség sem kizárt). A mostani nyugati eseményekrõl szándékosan nem írok, mert az már nem lenne elõrejelzés. Valószínû, hogy az Eger(esetleg Miskolc)-Szeged vonaltól keletre lepel-1cm hótakarótól nem lesz több, és a keleti határszélen még lepel sem valószínû.

2. Link már ma este elkezdõdik a magassági hidegörvény lefûzõdése az északnyugaton található nagyobb hidegmagból, ami fokozatosan közelíti meg nyugati országrészünket. A GFS alapján 500 hPa környékén már tragikus nedvességi viszonyok uralkodnak a hidegcsepp közelében Link Link ennek ellenére az alatta lévõ légnedvességgel semmi probléma nem lenne.

Ugye a nedvesebb légrétegre jönne a magasban egy számottevõ hideghullám és ez okozhatna konvekciót a nyugati országrészben.

Az ECMWF mindeképpen a hózáporok mellett van: Link Link a GFS-rõl ezt nem lehet mondani, de nem meglepõ... ugyanis a múltkori két hózáporos helyzetet sem fogta meg. 4-5 km-es felhõtetõ már bõven elég lehet hózáporokhoz. Ennek függvényében legnagyobb valószínûséggel a nyugati határszélen, de nyugaton akár máshol is várok hózáporokat (legnagyobb esélyel az Alpokalján említésre méltó 1-3 cm hómennyiséggel). De pl.: az ECM-WRF pont a nyugati határszélt hagyja ki a buliból: Link

A szlovák aladin például egyáltalán nem látja a hétfõ délutántól középsõ országrészre helyezkedõ csapadékot, de a szlovén aladinon akad nyoma ennek is... mellette mutatja a hózáporok érkezését az Alpokaljára az éjféli órákban.

Az UM és a COAMPS is lát esélyt hózáporra hétfõn éjféltõl, de a mostani csapadékrendszert és a stacionárius okklúziót egyáltalán nem, vagy csak nagyon gyengén látják.

Összességében szólva korántsincs egyetértés a modellek között. Azt egyelõre látni lehet, hogy eddig az ECMWF áll legközelebb a valósághoz. A COAMPS és UM a fasorba sincs. A GFS kapisgál valamit, de nem mutat hózáporokat hétfõ éjszakától (ezen a télen két alkalomból kettõt bebukott). A többi modellrõl inkább nem nyilatkozom, mert nem áll rendelkezésre jó felbontás.

Az ECMWF az Alpokaljára és a nyugati határszélre várja a hózáporok nagyobbik részét.
A COAMPS, WRF-ECMWF pedig az ettõl keletebbre esõ területeken ad konvektív csapadékot.

Maradjunk annyiban, hogy nyugaton megvan a hózápor esélye hétfõ délutántól kedd délig. Egyes helyeken 1-3 cm friss hótakaró sem kizárt belõle (3cm körüli mennyiséghez már nagy mázli kell). Személy szerint az Alpokalját tartom legesélyesebbnek, de egyes modellek szerint ettõl nyugatabbra (pl.: Bakonyban) is lehetnek események.

Jobban tettem volna, ha ezt a holnapi futások fényében írom meg... így még elõfordulhat benne bukta is. Az egyetlen komolyabb bizonytalansági tényezõnek a nedvességi viszonyokat látom..., majd kiderül hogy alakulnak a dolgok.
#103978
Elemezd csak ki! Mindig izgalmas olvasni a meglátásaidat.nevet
#103977
Hétfõ késõ délutántól konvektív események néznek ki a nyugati országrészre kb. kedd délig. A helyzetben akad bizonytalanság, ami a bizonyos szinteken lévõ nem túl kiváló nedvességbõl adódik. Nem tudom, hogy bõven ki kellene e elemezni a dolgot...?
#103976
A vasárnapi, hétfõi dunántúli, majd középsõ havazást egy ény felõl érkezõ okkludálódó front okozza, fõként az ország nyugati felén, de van egy két vérmesebb verzió Link ami keletebbre is elvisz érdemi mennyiséget. A hószállingózás, havazás a ny-i széleken már vasárnap reggel, délelõtt is indulhat, de az érdemi rész inkább a nap második felében valószínû. Bár értelme nem sok van, de centizgettem vasárnap éjfélig a figyelõrében(lepel-4 nyugati részeken, másutt lepel), hétfõn ehhez még pár cm lejöhet. Meglátjuk. havazas
#103973
Sajnos kb. a 200-250 m alatti megmaradáshoz ez már túl sok Link ill. a várható csapadék mennyiségében(fél napok alatt néhány vagy néhány tized mm) sincs benne olyan nagy intenzitás. Ha erõsebb lenne az összeáramlás ezáltal érdemi intenzitás is lenne, akkor lehetnek/lehetnének vérmesebb reményeink. (Erre most esély inkább csak kisebb gócokban van) szomoru
#103972
Ez tökéletesen elég az igazi téli fillinghez!
#103971
2009.januártól 2009.augusztusig ez történt képekben: Link
2009. szeptemberétõl 2010.januárig pedig ez: Link Fogadjátok szeretettel! nevet
#103970
Plusz ECM!

Tiszacsernyõ: Link 2 mm

Kassa: Link 2-3 mm, egy része már szerdán.

Otthon: Link 2 mm, de ez már szinte mind szerdán.

A megmaradással lehetnek gondok.
#103969
Holnapután (kedden) már több modell (pl. Gfs, Um, Bolam, Ukmo), által várt egy visszakanyarodó csapadékmezõ az északkeleti megyék felé.
A hozzánk érkezésében még vannak differenciák, ám a lényeg a lehetõség egy 1-3mm-re.
#103967
A betyármindenit, a skandináv térségben terjeszkedõ anticiklonnak Oslotól nem messze, 1053hPa volt a középponti légnyomása 19órakor!
Íme: Link
Ezt egyetlen modell sem várta, 1040-1045hPa közé volt várva a mai maximum.
Ez nem nagy igazán befolyásoló tényezõ, ám felettébb érdekes, rég láttam ilyen erõs magasnyomású gerincet a Skandináv-félsziget felett!
#103957
Sziasztok!
A 2009-es év történései néhány képben: Link

[sok-sok gratulációt kapott, joggal. - moderátor. ]
#103956
Úgy nézem, GFS alapján éjfél környékén is adottak (sõt jobbak) lesznek zivatarok kialakulásához a feltételek: elsõsorban markánsabbak lesznek az emelõ tényezõk: front, örvényesség, JET.
Kíváncsi vagyok. nevet

Szerk: Lehet, DNY-on kívül, a középsõ országrészbe is be lehetne tenni az OMSZ-nek az zivatar ikont? szegyenlos
#103955
Szerintem az ESTOFEX jól érzi a reggeli dolgot, de tényleg kicsi az esély. Viszont izmos záporgócok "biztos" lesznek nevet
#103954
Nem a legizmosabb helyzet, de ha fogadni kellene akkor arra tennék, h lesz minimum néhány villám, a legfrissab gfs szerint ez délen, de azon belül inkább a Dunától keletre sanszosabb. Link Az estofex(by Tuschy) már reggel 6-ig is beteszi a kis valószínûségû vonalat. Link
#103953
Sziasztok!
Holnapra berakta a riasztást az OMSZ zivatarra a Dél-Dunántúlra. Link Kíváncsi leszek rá, tényleg láthatok-e majd villámokat... zivatar
#103952
Kivételesen ma a 6Z-s futás vonalát is berajzoltam a pályavonal-ábrázolásomba, szemléltetésül, hogy az egymást követõ futások is mennyire más pályát rajzolnak ilyen rövid távon is: Link

Ez egy ütközõzóna esetén hatalmas és országos havat eredményezõ pálya lenne, ám hideg levegõ áramlása nélkül a havazásra meg kell várni a vasárnapról hétfõre esedékes hátoldalra kerülést és a visszapörgést.
#103951
Kiváncsi lennék, nekem milyen halmazállapot jut majd holnap: végulis Óvár felett vagyok, DK-i áramlás várható, vagyis mint mindig, most is talán megjelenik a bizonyos Kis-Kárpátok effektus: vagyis a szél éK-ire fordul, és nem engedi a T-t fel. December 23-án is ugyanezvolt, akkor az elorejelzett +6 fok helyett -1 volt egés nap. Perzse ez a halmazállapotba kisebb mértékben fog beleszolni, de esélyes az onos esõ is.
#103950
Pénteken fagypont körüli hõmérsékleteket várhatunk. Szombatra virradóra valószínûleg nem hogy csökkene, de majd emelkedik is pár fokot a hõmérséklet.
Nos,a pénteki csapadék halmazállapota? Lutri ...
A melegadvekció már csütörtök este megindult D-DK felõl. Reggel hat órára gyakorlatilag rohamléptekkel melegednek át a felsõ légrétegek a ciklon közeledtével, annak elõoldalán. A kora reggeli órákra nagyjából a Lenti-Székesfehérvár-Budapest-Miskolc vonalra tenném azt a határt, ahol még adottak lehetnek afeltételek a havazás kialakulásához hõmérsékleti szempontból. (Erõsen elméleti sík.) Csapadék azonban csak Nyugat-Magyarországon lehet, így leginkább Gyõr-Moson,Vas és Zala megye nyugati részei esélyesek holnap késõ délelõttig 1-10 cm-nyi hóra, erõs területi összevisszaságban. A nap elõrehaladtával a pozitív légrétegek ÉNY felé "terjeszkednek, így délután már csak az "ÉNY-i csücsüök": Sopron,Mosonmagyaróvár lehetnek esélyesek a szilárd halmazállapotú csapadékra. Másutt fõkét esõ, eleinte ónos esõ várható. (Magam így látom)
#103949
a holnap 00 UTC-s észlelésre kiváncsi leszek... az osztrákok még akkorra is havazást írnak, aztán csak az éjszaka második felében esõt, kiváncsi leszek a váltás idõpontjára, kár h. nem én leszek szolgálatban szomoru
#103948
12-13 cm átlagos hóvastagság,képes beszámoló itt: Link
#103947
Hóréteg: 10-12 cm. A mai volt a 13. hótakarós napunk a szezonban.
#103946
Erõs havazás ma délután Egerben:
Link
#103945
Értem. Akkor ezért olyan esélyes az alpokaljai szûk sáv... Bízom benne, ha már egyszer, ennyire esélytelenek vagyunk, gyorsan jön majd a váltás esõre, és nem kell egész napos ónos esõt "élveznünk".
#103944
Azt tudjuk mi is, hogy minek köszönhetõ, a kérdés az, hogy fagypont fölé melegszünk-e mire megjön az esõ?!
#103943
Link A magasban erõs lesz a szél. Az Alpokalján is csak a hegylánc maitt gyengül a szél, és az elõterébe préseli a hidegebb levegõt.
#103942
Az szerintem csak a vastag hótakarónak,és a jórészt felhõtlen, égboltnak köszönhetõ "hidegbázis". A magasban lassú melegadvekció indul majd reggeltõl. Nincs kegyelem. hideg
#103941
Befolyásolhat valamit ez a Link hidegbázis, ami kialakult az Ény-i területek keleti felén? Vagy csak annyi szerepe lehet, hogy tovább lesz fagyott, vagy ónos esõ? Vagy esetleg lesz akkora átkeverés, hogy hamar kisöprõdik?
#103940
Én nagyjából így látom a holnapi váltóhatár idõbeni mozgását a nyugati végeken:
Link

Ez csak a hóra vonatkozik (ónos/fagyott esõ ettõl jóval keletebbre is lesz/lehet, de az is ny felé szorul) és természetesen 2-3 órás csúszás ill. 25-30 km-es eltolódás simán benne van. Sopron holnap estére kiérdemelheti a hó hûséges városa címet is hideg havazas A centizgetés jelen esetben sci-fi be illõ, így nem is próbálkozom. nevet
Természetesen gyengébb csapinál inkább jellemzõ lesz a kopogós zörgõs csapi, intenzívnél pedig a hó.

Most úgy tûnik késõ estére, 22-23 utc-re Sopron is eleshet. Hajrá Tél, hajrá ny-i határszél! havazas

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 17:43:29

Tát - Kertváros (106m tszf)

0.5 °C

00000

RH: 74 | P: 1028.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.