2024. november 24., vasárnap

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#488
Végre valamiben egyetértünk Bakonyvár, he-he !

Errefelé a 80-90-es években volt ez nagyon megfigyelhetõ, melegebb-szárazabb évek (nyarak) formájában, melyet a talajvízszint nagymérvû csökkenése jelzett (3-4m->10-12m). ám ez a 90-es évek közepétõl megfordult, azóta újra emelkednek átlagban a nyári csapadékhozamok.

Jellegbéli változások megfigyelhetõk, a következõ néhány év (évtized) tendenciája majd kimutatja, hogy mediterranizálódik-e idõjárásunk.
#487
Az utóbbi évtizedet figyelve hasonló meglátásaim vannak/végre egyetértünk/.1991 május 16-án egy genovai ciklon 63 mm esõt dobott le nálunk 24 óra alatt a tetõtérbeépítés kezdetén és hihetetlen hideg lett/havasesõzápor is volt a Bakonyban/ pár nap múlva.Vissy úgy kommentálta,hogy nem vagyunk ehhez hozzászokva,mert évek óta ilyenek nem voltak.Azóta egyre több a mediciklon,de jellegük mintha más lenne.Gyorsabban vonulnak és nem adnak napokig tartó országos,csendes csapit.Konvektívabbak és kis területen hatalmas esõt,havat produkálnak - míg máshol szinte semmit.A zonálisan vonuló cikloncsaládok/Westwindwetter/ gyakorisága szerintem vészesen csökken,én is osztom a medárd lanyhulását,bár a tavalyi június rácáfolt.Hol vannak a klasszikus felsiklási melegfrontok,csendes esõvel,hóval - kérdem ?

A meridionális hidegbetörések gyakran megfigyelhetõk Ny-Eu-ban-ezek mediterrán örvényt alakítanak ki,hozzánk szokatlanul meleget hoznak elõször,majd jön a ciklon Dny-ról,benne erõs konvergenciával,nyáron szupercellákkal,majd bezúdul a száraz hideg,hatalmas széllel,15-20 fokos visszaesésekkel.

Tehát rapszodikus,de alapvetõen melegedõ és átlagnál szárazabb évek vannak/2000 óta legalábbis/,vagyis inkább a mediterrán hatás dominál az óceánival szemben - kissé leegyszerûsítve a dolgokat.
#486
Örülök, hogy a "körforgó" téma kifinomodott verziója került most elõtérbe, újra bekapcsolódok egy írás erejéig.

Bakonyvár: Alaposan félreértettél minket eddig, ha azt hiszed, hogy nézetlesajnálásban van részed, ez nem igaz, azokkal semmi gond nincs, ám néhány évtized változásait figyelve vannak buktatók.
Hisz ama Péczely könyvet (is) elolvasva azonosulni tudtam nézeteivel, ám Kocka nagyon jól rávilágított eme buktatókra az imént.
Hisz mi mindig csak akkor horkantunk fel, ha minden esetleg pillanatnyilag "szélsõségesnek" tûnõ csapadék vagy T-beli adatot apokaliptikus beállítotsággal közöltél, nem kioktatásként írtam a múltkor sem a sok Pápai (plusz bp.-i) kiszedetet, csupán mihez képest jelszóval, hogy bizony nem többszáz éves létékekben is mennyi változékonyság rejtezik kies hazánkban.
Hisz abban nincs vita, hogy az utóbbi években felfelé korrelál a nyári félév kiszámíthatatlanabb jelleggel bíró eseményeinek száma, ám hiba rögtön végítéletet fújni, több oka lehet annak, az egyik amit Kocka is nagyon személetes példával említett, a mediterrán jelleg beszivárgása.

A másik érdekes felvetés Donpaleszé, hisz tényleg gyarapodik a száraz HF-ok részaránya az utóbbi években, lassan "hendikeppel" kell kezelni a HF elõtti modelleredményeket.
Mindenesetre én már régebb óta ezt teszem, hisz már hamarabb megfigyelhetõ volt ez az É-i kph. által leárnyékolt régiók esetében, országossá fejlõdése tényleg szembetûnõ.
Az zonális áramlásban foglalt HF-ok esetleges jellegbéli változása, így a medárdi jelleg milyensége okán belenéztem a miskolci állomás csapadékadataiba Júniust kipécézve.
Végignézve nem jön ki az, hogy így szárazabb lenne átlagban a hónap, az 1901-1970, 1941-1970, 1961-1960 (köztes 10 évekre is lebontva), ill. az utolsó 15 év adatait böngészve egyáltalán nem mutat lefelé korreláló értékeket az állomás.
Több magyar várost adtait is (pl.: Bp, Szeged, Sz.hely)megnézve hasonló a helyzet, de csak 1990-ig, onnan nincsenek adataim.
Azaz tényleg van alapja annak, amit felhozott mind Kocka, mind Donpalesz, hogy mediterrán jellegû behatások vannak a Kárpát-medencébe, ami nem egyértelmûen a csapadék radikális csökkenésével jár együtt (ld. a fenti adatokat).
"Csupán" jellegbéli változásokkal, ahogy a szakemberek is megpedzették végre, kiszámíthatatlanabbul (még kiélezettebben konvekciósra kihegyezve) jön le a nyár csapadéka, és hogy jár-e majdan egyértelmû mediterrán jelleggel (erõs csökkenés), a választ majd a közeljövõ megadja.
Megmutatva, hogy a többszázéves léptékekben benne rejlõ éghajlati-kilengéseket túlvezetve, avagy oszcillálva bennmaradva periodikus jelleggel érkezik(érkezhet).

Végül egy apró felvetés:

Nao: Az OMSZ által leírt "az idõjárás jellegének módosulása" az elmúlt 30 évben kontra tiszai árvizekhez hozzászólva.
Az 500 és 1000 éves teóriákhoz azért hoozáfûzném, hogy az utolsó néhány évtized "áldásos" civilizációs tevékenységének hatásait (már leírtuk többször: a vízgyûjtõk erdeinek, ill. az árterek felszámolása/leszûkítése) érdemes ebbe belevinni, és nem egyértelmûen néhány évtized idõjárásiának jellegbéli kilengéseivel magyarázni, ez csak az egyik ok, egy másik (nem elhanyagolható oka) az ember.

Huhh, ez lehet, megint sok lett, most újra szünetet tartok, he-he !
#485
Érdekes meglátások.
#484
Emellett külön érdekes a Medárd mind gyakrabbi elmaradása is. Ha jól emléxem, a Medárdos csapadékos idõszakot a szárazföld és a tenger eltérõ felmelegedése okozza, ilyenkor a nyugatias (zonális) áramlással Atlanti-óceán felõl érkeznek a nedves légtömegek. Emellett a magasabb légrétegek még viszonylag alacsonyabb hõmérséklete is hozzájárul a csapadékképzõdéshez. Az utóbbi években viszont nyár elején inkább a meridionális makrocirkulációs helyzetek voltak nyakoribbak, pedig mostanában is ugyanúgy fennáll a szf-óceán hõmérsékleti kontraszt...
#483
Az utóbbi évek nyarainak ócska hidegfrontjai szerintem az éghajlatváltozás miatt van. Konkrétabban azért, mert úgy láttam, hogy hidegfrontból csak akkor van nálunk jó csapadék, ha az a "teknõ", amiben a hidegfront van, jól kitud mélyülni dél felé, ekkor az Alpok miatt lelassul, hullámot vet, és beindul rajta a ciklogenezis. A dél felé való kimélyülés utóbbi években nyaraiban egyre gyakrabban elõforduló hiánya viszont minden bizonnyal azt jelenti, hogy a mediterrán-észak szaharai magas nyomású öv egyre északabbra tolódik. Azaz nekem úgy tûnik, hogy egyre inkább mediterrán jelleget ölt hazánk idõjárása.
#482
Horrorbaby, Kocka: jó ötletnek tartom 1-3 évtizedes (épp egy "emberöltõnyi") változásokra az "idõjárás jellegének módosulása" kifejezést. használni fogom, mert bár hosszú, de jól kifejezi a lényeget.

tavaly vagy tavalyelõtt jelent meg asszem az OMSZ-nek is egy frissített kiadványa. "Magyarország éghajlata" -talán ez volt a címe. (ha akkor tudom, hogy irogatni fogok ide, akkor lementem a cikket, ami a könyvben szereplõ fõ újdonságokról szólt, és talán az origo.hu természettudományi szekciójában volt olvasható).
ezek alapján pl. ilyen "jelleg változás" az elmúlt 30 évben, hogy az Alpokalja mellett erõsen megnõtt a csapadékhajlam az ÉK-i végen Szabolcsban, Szatmárban (mennyivel jobban leírnak egy tájegységet a régi vármegye nevek) általában a Kárpátalján.

ezt csak azért írom, mert a Kocka által írt nagy tiszai árvizekkel ez összefügg. érdekes volt akkor az elsõ árvíz után hallani, hogy 500 évente fordul elõ ilyen (hiszen az addig mért legmagasabb vízszint fölött 1 méterrel megépített gátak sem voltak elegek), aztán rá 2 évvel jött a második. tehát ha nem beszélnénk változásról, akkor statisztikai alapon 1000 év "nyuginak" kellene jönnie. de nyilvánvaló itt tetten érhetõ pl. az OMSZ által leírt "az idõjárás jellengének módosulása" az elmúlt 30 évben.
#481
... éghajlatváltozás helyett pl. lehetne rövid távon /5-30 év/ az "idõjárás jellegé"-nek a megváltozása/ingadozása, ami hosszabb (30-50 vagy még több év esetében) távon persze azonossá válhat az éghajlatváltozással...
#480
Sziasztok! Csak néhány gondolat:

1. A lentiek alapján: ha megnézzük egy hosszabb idejû adatsor 20-30 éves mozgóátlagát, akkor kijelenthetjük, hogy az éghajlatváltozás – a világ összes mérõállomásán - folyamatos.
2. Ettõl függetlenül, ha a mozgóátlag állandó lenne, akkor is lehetne sokkal több szélsõség, amit pont ez a "kisimítási" technika tüntetne el.

Ami szerintem igazán félrevisz minket és gondolati gubancot okoz, maga az éghajlat és az éghajlatváltozás szó. A Péczely György által leírtakkal semmi gond nincs, (az ma is igaz) ugyanakkor azt kell látni, hogy az éghajlat szó nem pontszerû terület idõszakos átlagát jelenti (ezért is nem változhat olyan könnyen), hanem térségeket, amelyek részben elhelyezkedésük alapján tartoznak össze, részben pedig a mért meteorológiai paraméterek átlagainak bizonyos értékintervallumaiba esnek, ezzel jellemezhetõek és ezáltal összetartozónak tekinthetõk.

Ha a mért paraméterekben sokkal nagyobb a szórás, de az éghajlati jellemzéshez számított paraméter átlaga nem változik hosszabb ideig kiugróan, (nem hagyja el a jellemzõ intervallumot) akkor úgy tekinthetjük, hogy az éghajlat sem változott. Ebben az értelemben az emberek többsége az éghajlat változatlanságát egy kalap alá veheti, az idõjárás változatlanságával, ami viszont nem igaz.

Részemrõl egy kicsit „szerencsétlennek” tartom az éghajlatváltozás kifejezést (bár jobbat én sem tudok és az emberiség által is gerjesztett folyamat, már lehet, hogy elkezdõdött, vagy bizonyos ideje folyamatosan zajlik), hiszen a köznyelvben elfoglalt helyétõl sokkal többet jelent és hatalmas változásokat takar. A mostani állapotot még nem tekintem az „éghajlat” megváltozásának, ugyanakkor a melegedés magával hozhatja a különbözõ idõjárási elemek változékonyságának növekedését, a szélsõértékek kitolódását, a jellemzõ idõszakokon (évszakok) belüli átrendezõdést.

Egyébként az 1998. novemberi Tisza árvizet követõen azt próbáltuk elemezni, hogy mennyire gyakori egy ilyen késõ õszi árhullám, ill. hogy az év utolsó két hónapjában mennyire jellemzõek ezek. 120 év adatait tekintve elég érdekes kép alakult ki, ami azt mutatta, hogy a hûvösebb periódusokban ritkább, míg a magasabb átlaghõmérsékletû évtizedekben gyakoribbak ezek az „események”. Mondhatnánk, hogy ez mediterrán hatás, ami 1870-1900 között, és 1970-es éveket követõen észrevehetõ, de semmiképp sem nevezném éghajlatváltozásnak.

Talán jó lenne az éghajlatváltozás szó mellett/helyett, valami más – a melegedési folyamat okozta változások jellemzésére alkalmas - szó használata (pl. idõjárásváltozás), de erre igazán megfelelõt még nem hallottam.
#479
A pontosság kedvéért 22 éve/1983.01.06./Bocs !
#478
Nao !23 éve dedikálta sikeres vizsgám után könyvét Péczely professzor/1 év múlva hunyt el/,de nem vagyok olyan elfogult,hogy nem látom be ennyi idõ után elavulhattak nézetei.Nem szégyenlem,hogy azóta vajmi kevés éghajlattani könyvet lapoztam és lemaradhattam a tudomány szédületes fejlõdésétõl.Nem tudom,hogy milyen mûvek és professzorok haladták meg -e metneten lesajnált nézeteket,de érdeklõdj beavatottaktól.Szerezz be ennél újabb mûveket,nehogy sorsomra juss.Természetesen a könyv 90 %-a biztosan helytálló,de a klímaváltozásokról szóló fejezet biztosan elavult,hisz 25 év óta olyan fejlemények történtek és a számítástechnika akkorát fejlõdött,amely esetleg más megvilágításba helyezi e rövid fejezetben leírtakat.Pl. a mélytengeri áramlásokról nem emlékszem olvastam volna benne.

"A jelenkori éghajlat ingadozások persze elenyészõen kicsiny változásokat jelentenek...jelentõségüket mégsem szabad lebecsülnünk,mert többek között figyelmeztetnek az emberi tevékenység ma már károsan is realizálódó éghajlat-módosító hatásaira,s részletes tanulmányozásuk hozzásegít a légkör nagyméretû planetáris fizikai folyamatainak jobb megismeréséhez,modellezéséhez." -szerepel a 196.oldalon.

Ezzel be is fejezem az idézgetést és nem kívántam ezzel a már unos-untig folytatott vitákat felmelegíteni,csak saját álláspontom gyökereire világítottam rá.
#477
Bakonyvár: nagyon értékes a hozzászólásod! megpróbálom majd ezt a könyvet beszerezni.

az idézett könyv megerõsíti, hogy pár (tehát már 2-3) évtizedes idõtáv a változás szempontjából figyelembe vehetõ idõtáv. magyarul, ha bármilyen mért paraméterben egy, mondjuk éves szinten 20-30-as mozgóátlagban (ami a szórást, a véletlen szélsõséget eltünteti) elmozdulást tapasztalunk, akkor kijelenthetõ, hogy éghajlat változásról van szó.

egy másik kérdés a változás sebessége. az "emberi tényezõ" abban érhetõ tetten, hogy a múltban amúgy lassan, de biztosan változó paraméterek idõegység alapján nagyobb mértékben változnak.
végül is a globális felmelegést is az üteme miatt tartják veszélyesnek. mert - ahogy azt Usrin jól leírta - ha nagyon gyors a változás, nem tud az emberiség idejében alkalmazkodni hozzá.

#476
Mivel elutazom,még leírom a következõket 1979-bõl./Ekkor született a mû/." a jövõt illetõen biztosnak látszik a CO2-koncentráció növekedése,s egyre jelentõsebbé válnak e mellett az emberi tevékenységgel kapcsolatos mesterséges energia felhasználásából származó hõmennyiségek is"..."a CO2 koncentráció ...2000-re várhatóan380 PPM-re növekszik."..."az éghajlat ingadozások szempontjából a labilizáló visszacsatolási folyamatok a kritikusak...a labilizáló visszacsatolás(felmelegedés-csökkenõ jégfelszín...)például csak akkor indul meg,ha a GERJESZTÕ HATÁS (felmelegedés) ELÉG NAGY."..."A már egészen kicsiny éghajlat-ingadozások is jelentõs hatást gyakorolhatnak az emberi tevékenységre,a gazdasági életre."/210-12. oldalak/Viszlát holnap !
#475
#474
Folytatom,mert a "rendszerint" szó esetleg arra ösztönözhet,hogy lám lehet millió években gondolkodni,hisz ezt ez megengedi."A különbözõ éghajlati karakterisztikák megállapításakor hallgatólagosan feltételezzük,hogy azok a jövõben is hasonlóan alakulnak,vagyis az idõjárások változásának keretét megszabó rendszer és a hozzá rendelhetõ egyensúlyi állapot azonos marad,miután csak így lehetséges,hogy a múltból szerzett tapasztalatainkat jövõbeli tevékenységeinknél felhasználhassuk.Ez a feltételezés TETSZÕLEGESEN HOSSZÚ IDÕTARTAMRA nyilván nem tartható fenn,hisz bizonyítékaink vannak arra,hogy a geológiai korok során Földünk éghajlatában,sõt a légkör anyagi összetételében jelentõs változások zajlottak le s nem kizárt,hogy ilyenek a távoli jövõben is bekövetkezzenek.Az éghajlatnak tehát csak VISZONYLAGOS ÁLLANDÓSÁGÁRÓL beszélhetünk,amely jelen ismereteink szerint néhány évezred határain belül áll fenn."/9-10. old./
#473
Az éghajlatváltozásról már sok mindent leírtam,és bevallom elbizonytalanodtam,annyi kioktatásban volt részem tudatlanságom miatt.Elõkerestem éghajlattan egyetemi tankönyvemet,mert bár nem szoktam személyeskedni és csak elvekkel ,nézetekkel szeretek ütközni - de most leírom,hogy földrajz szakosként Péczely Györgytõl és könyvéból tanultam meteorológiát.Féltem,hogy elfelejtettem a leckét,de megnyugodtam.A 8. oldalon írja:Az éghajlat a légkör fizikai tulajdonságainak és folyamatainak egy adott helyen hosszabb idõszak(rendszerint néhány évtized) során a környezettel és egymással is kölcsönhatásban álló rendszere. Sokan erre mint túlhaladottra reagáltak,amikor hasonlóakat írtam.Tudja -e valaki,hogy mikortól vált e definíció meghaladottá. Késõbb még szeretnék idézni,de nem tudom,hogy még taníthatnak-e 25 éves könyvbõl,vagy már teljesen elavult - ha az éghajlatot is rosszul definiálja ?
#472
Bocsi, célirányos akart lenni nevet
#471
Usrin, köszönöm ezt a hozzászólást, pontos, szakszerü, céirányos, nem sértö, nem személyeskedö és nem lekezelö. Öröm volt olvasni!
#470
Úgy gondolom, az "éghajlatváltozás" fogalmába egyaránt beleférnek a több (jó, nem 1) évtizedes, az évszázados és a még hosszabb periódusú ingadozások. De nevezzük, aminek akarjuk - nekünk mindenképp oda kell figyelni a pár évtizedre kiterjedõ változásokra is, hiszen az emberek életét ez is jelentõsen befolyásolhatja. (Amikor az emberiség létszáma már a Föld eltartóképességének határait feszegeti, sokkal érzékenyebb is lesz az ilyen változásokra, mint korábban bármikor...)

Figyelembe kell venni, hogy a mostani tendencia folytatódásával a Föld átlaghõmérséklete 1-2 évtizeden belül meghaladhatja a 16°C-ot, amire az elmúlt több százezer évben sem volt példa. Következményei tehát akkor is beláthatatlanok, ha ez csak egy pár évtizedes idõskálájú változás... Persze nem 100%-ig biztos, hogy a melegedést az emberi tevékenység okozza. De tény, hogy a légkör CO2-szintjét már közel másfélszeresére növeltük, tény, hogy a CO2 erõsen üvegházhatású - valószínûtlen, hogy a kibocsátással ne hatnánk az éghajlatra. (Ráadásul azok a modellek, amelyek több °C-os melegedést mutatnak a következõ pár évtizedre, korábbi idõpontról indítva "gyanúsan jól" visszaadják az azóta bekövetkezett változásokat, tehát nem mondhatók megbízhatatlannak.)

Viszont: szerintem ez épp elég érv amellett, hogy jobban kellene vigyáznunk a légkörünkre, semmi szükség arra, hogy ezt mondvacsinált "szélsõségekkel" támasszuk alá. Ezzel csak azt érjük el, hogy az átlagember (vagy akár egy kisebb ország) azt gondolja: itt már olyan nagy dolgok történnek, amit a saját eszközeivel nem tud kivédeni. (Pl. hiába törõdünk az árvízvédelemmel, az éghajlatváltozás "soha nem látott" árvizeket hoz, stb.) Többek között ezért, na meg a tudományosság megõrzéséért is fontos látni: "soha nem látott" dolgokról EGYELÕRE nincs szó! (Viszont hogy késõbb se legyen, figyelnünk kell az üvegházgázokra is, mert az intõ jelek - de még csak azok, és nem a katasztrofális következmények! - szaporodnak.)
#469
Akkor nem értem, mi volt az "elmenés egymás mellett?" Mert pont errõl van szó, mivel az éghajlat állandóan változik (nagy idõskálán) ezért botorság lenne azt mondnani, hogy ez a mostani kizárólag emberi eredetû, és határozott (egyirányú) felmelegedés, és nem természetes ingadozás. És pont, mivel az éghajlatváltozás nem 10-20 éves skálán mozgó folyamat, ezért nem tudom, lehet-e ezt éghajlatváltozásnak hívni, illetve 20 éves adatsorból bármi ilyesmire következtetni (vagy nem következtetni, hanem hívõ módjára beszélni róla)
#468
egyet kell értenem Snowhunter-rel, ugyanazt ismételtük a legutóbbi körben mint korábban.

Usrinnal is egyetértek. magam is akartam írni Cauchy-nak válaszul, hogy így bizony elbeszélünk egymás mellett, mert õ millió évekrõl beszél én meg rövidebb távra is értem a dolgokat.
próbáltam utánanézni az éghajlatváltozás definíciójának és szerencsésen az elsõ kidobott link - Zágoni Miklós honlapja - szerintem tetszetõs választ ad. a szerzõ is a definícióval kezdi az oldalt.
talán ez lendít a fórumon.

"Létezik-e éghajlatváltozás?
A Föld éghajlata folyamatosan változik. Változik a Nap sugárzásának erõssége, változik a Föld forgástengelyének szöge, változik a beérkezõ sugárzás mennyisége. Ezek többszáz, többezer, néha többmillió éves idõskálán zajló természetes folyamatok. Amit mi ezen a honlapon éghajlatváltozás alatt értünk, az az emberiség civilizációs tevékenységébõl származó, néhány évtizedes idõtartományban jelentkezõ hatás."

Link
#467
Ahogy a másik fórumba is írtam (kicsit bõvebben), nekem "deja vu"cérzésem van az újra és újra lefutott köröket táncoló vitát nézve, már nem is reflektálok rá.
#466
na ezeknek az embereknek aztán lehet beszélni bármilyen átlagról, meg tudományos módszerrõl, akinek a tudomány szóról a színes rtv horoszkópja jut eszébe, meg a gyõzikesó
#465
Azért mert nem élünk 100000 évig attól még nem biztos, hogy nem kéne ezzel foglalkozni.
ezzel kapcsolatban érdemes hallgatni a Danubius rádiót: na ott überbutaság hegyek vannak: éppen egy "tudós" nõ magyarázza, hogy lehet átkot levenni, illetve egy rendes vudubaba nem papírból van, hanem rongyból, és kérdezik, hogy lehet szerencsét feltenni, és hogy mi döntjük el hova akarunk reinkarnálódni... mindezt teljesen komolyan. Szerintem én nem ebben a viilágban élek és a tudomány egy hülyeség, ha ennyien elhiszik ezt a marhaságot.
#464
Pont ide való/bár nem olvastam az ittenieket elõtte/,amit a zivilesenbe is írtam.Az éghajlat több évtized idõjárási átlaga.Tehát nem évszázadok átlagát kéne nézegetni.Ennyi idõ alatt több fel és leívelõ szakasz is lehet,de a többszázéves rekord vagy átlag képzésével minden kisimul /átlagok/ill. a szélsõségek amplitúdója egyre nagyobb lesz és ezer év esetén minden kilengés belefér/rekordok eltûnnek/.Elõbb utóbb azt hinnék az emberek,hogy semmi sem változik a Földön,mert a múlt évmillióiban mindenre volt már példa.Természetesen földtörténeti léptékkel nézve muszáj az éghajlat millió éves átlagairól beszélni a nagy idõbeli távolság miatti pontatlanság miatt.Módszereink milliárd évekkel ezelõttrõl nem tudnak évtizedes pontosságú képet adni,de az utóbbi 300 évrõl igen.Minket évtizedes változások érdekelnek,mert nem élünk százezer évig.
#463
Ez már tényleg csak definíció kérdése... Mit tekintünk éghajlatnak? Rendben, a pillanatnyi idõjárások összességét - de milyen idõtávon? Egy több évtizedes kiugró periódust (pl. mint a középkor végi "kis jégkorszak") szerintem már nyugodtan nevezhetünk éghajlatváltozásnak, hiszen a mi életünkre sokkal komolyabb hatással van, mint mondjuk egyetlen kiugró hónap vagy év. 1 forró év miatt még nem kell átalakítanunk a mezõgazdaságot, vízellátást, egyebeket - de 100 miatt már igen... (Persze aki majd 10 ezer évvel késõbb vizsgálja ezt, az apró, átmeneti ingadozásnak fogja tekinteni - ami az õ szemszögébõl már teljesen jogos is lesz!)
#462
Cauchy: ebben nagyon tévedsz.
100 év szignifikáns pozitív anomália a korábbiakhoz képest már - igaz csak 100 éves, tehát földtörténeti léptékkel mikro méretû - de klimaváltozás.
azért mert ez statisztika. ha valami 100x egymásután sorban megtörténik, az nem véletlen szélsõség.
#461
ha mostantól kezdve 100 év forró lesz, még akkor is kérdéses éghajlat változásról beszélni, mert lehet, hogy a kövewtkezõ 15000 meg 10 fokkal hidegebb.. ezt senki sem tudhatja elõre
#460
egy forró év nem jelent semmit, de az ami most van, hogy az utóbbi évszázadok 10 legmelegebb éve 1990-2004 közöt volt, tehát a GYAKORISÁG növekedése már igen. ez már tendencia.
lehet hogy rövid, átmeneti (erre utalt Cauchy), de trend.
az pedig, hogy emberi eredetû-e vagy részben emberi eredetû-e csak abból sejthetõ, hogy ismereteink szerint ilyen gyors változás nem volt, tehát a VÁLTOZÁS GYORSASÁGA miatt.
#459
20-30 év adata az semmi, itt 100000 évekrõl van szó..
#458
Az elöbb eltévedtem egy másik fórumba, úgyhogy most itt folytatom:
nem lehet, hogy a sokak által említett szélsöségek mellett azok hiánya is egyfajta szélsöségre utal? A szélsöséget természetesen nem a kereskedelmi adók szóhasználata szerint értem és nem is valamiféle összesküvés eredményének tekintem... Az átlagostól eltérö hömérséklet-ingadozás, a csapadék kimaradása, a csökkenö számú, de egyre növekvö intenzitású zivatarok, tornádók nem utalhatnak egy növekvö extremitásra? Hiszen egy esemény kimaradása is lehet szélsöség, ha annak a statisztikák szerint be kellene következnie. Vagy a statisztikába csak az kerül, ami odaillik? Azt azért nem hiszem. És ha a tíz-húsz-harminc éves statisztikai adatokhoz viszonyítva valami eltérés mutatkozik, akkor azt hova kell besorolni? Kivétel, ami a szabályt erösíti? Öszintén érdekelnek a válaszaitok. Remélem, véleményemmel nem bántottam meg senkit!
#457
Kuzmi: miért kéne elnézést kérned? teljesen világos amit írtál. a mûsort sajnos nem láttam, de korábban hasonló véleményemet már leírtam itt.

szerintem a kulcsszavak a hozzászólásodban az "egyre több" és a " gyakoriság". pont ezt hangsúlyoztam én is. tehát én pl. egyetértek veled.

figyeljük csak az idei tavasz-nyárt. elég hûvös volt a május egy jó része, de sem komoly fagykár nem volt a fagyosszentek idején, sem hidegrekord bármelyik nap. ellenben tegnap melegrekord dõlt Székesfehérváron. pedig még májust írtunk. 1 melegrekord már volt.

gyakoriság. ez a kulcs szó.
#456
Nagyon érdekes volt a tegnap késõ esti Spectrum müsora az éghajlatváltozásról.
Fõleg, amit Európáról mondtak.
Lám-lám, hiába ragaszkodunk, hogy nincs változás, mégis csak egyre több a szélsõség és a tendenciák is negatív írányba haladnak. Ezzel nem akarok újabb vitát nyitni, csak már eszmélni kellene, hogy nem akkor kell cselekedni, amikor már nem lehet a folyamatokat megállítani.

Ezt mindenki tanulta: " Egy rendszer az õt ért hatást, ugyanolyan ellenhatással próbálja kiküszöbölni."
Ha durván belenyúlunk az ökoszisztémába, akkor a rendszer ugyanolyan kemény válaszokat fog létrehozni. (szélsõség gyakorisága)
Ha esetleg valakit megbántottam, ez az én álláspontom, vállalom.
És elnézést tõle.
Köszönöm!
#455
Meglepõ Cauchy/sikerült leírni,de kiejteni nem tudnám- eredetileg nekem németes nevem van,jobban örülnék a magyar megfelelõjének-Hegyaljainak/,de ezzel egyetértek.Nekem az a fõ bajom,hogy a haszonelvû világban a betegségbõl,halálból,kárból is sokan dúsgazdagok lesznek,akár a háburúkból.Ezt láttad meg helyesen az írásaim hátterében.Elég jól olvasol a fejekben.Nálam az erkölcsi,világnézeti és temészettudományos dolgok összekapcsolódnak,és ellentétes állásponton állok az" ez a lehetõ világok legjobbika,élvezzük" állásponttal - de ez tudom,nem ide való.Mindenesetre a biztosítóknál a veszélyközösség kiterjesztése nem az erkölcsi jó eszköze,hanem a meggazdagodásé.Mellesleg azért tesznek ezzel jót is,és harcolnak a csalások visszaszorításáért - olyan eredménnyel,mint amilyennel az élet más területén a csalás /korrupció stb./ elleni harc eredményes.Attól nem kell félniük,hogy az elõrejelzések eredményessége miatt,felkopik az álluk.
#454
#453
KP! Sûrgõsen beszélnünk kellene.
#452
Biztosítók gondolatmenete a következõ: nem támogatom a kár elhárítását célzó tevékenységet, mert akkor, ha mégis bekövetkezik a katasztrófa, abból sokkal nagyobb hasznom lesz, hogy utána mindenki biztosítást akar majd kötni, mint amennyi abból származna, hogy kevesebb kár keletkezik.
No comment.
Persze profit szempontjából így a "helyes", és manapság csak ez számít
#451
Üdv Bonnból, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének Tanácsadó Testületi Konferenciájáról.

Gyûjtöttem pár érdekes anyagot, ezeket majd szívesen megosztom veletek is. Pl felteszem a metnet-re, illetve az érdekesebbeket lefordítom magyarra is.

Ezekban a doksikban van szó az idõjárás okozta károkról is, amiben az inflációt kiküszöbölik. Érdekes tendenciák jelennek meg.

A biztosító társaságoknak nem mindig ilyen ostoba a hozzáállása, én már találkoztam meteorológiai témájú konferencián biztosítósokkal, akik pont azért látogatnak el ilyenekre, mert lépést akarnak tartani a friss eseményekkel.

Az összeesküvésrõl csak annyit, hogy itt a konferencián az van bõven, több is, mint amennyi kellene.
#450
S. és C./bocs a rövidítésért de utálom a magyartalan neveket/.Met4...-nek reagáltam csak,veletek már rég lezártam egyszer a vitát, és egyetértek,hogy semmi újat nem írtam a régiekhez képest,bár az idõjárás hozott újat és mellbevágott a rozoga keletet elfújja a szél mentalitás.Ígérem többet -e témát nem feszegetem,bár a biztosítókkal egybevágó értékelésetek most legalább nyilvánvaló lett.Nem tudom milyen bizonyíték kellene,nekem 30 év változásainak figyelése nagyobb súly,mint a "tudományos" egymással teljesen ellentétes véleményû cikkek olvasgatása - nincs is rá idõm,mert az elavult családcentrikusságom ,munka stb. nem engedi.Eddig csak letromfolásban volt részem,még egyetlen cáfoló adatot nem osztottatok meg velem,úgy látom jobb is hogy nem tudok talira menni,mert ott sem lehet különb a helyzet.157-edszer is leírom ,bár biztosan nem értitek meg:nem azt szajkózom,hogy Réthly-nél sincs hasonló leírva,hanem azt ,hogy a tapasztalataim azt sugallják,a szélsõséges,rekordközeli helyzetek és nagy károkozással járó események mondjuk évente a 30 ével ezelõttihez képest sokkal,kb. 3-szor gyakoribbak.Azt is leírtam már,hogy nem hiszem,hogy ilyen összehasonlító statisztika készülne - ha lenne már rég valaki a metneten hivatkozott volna rá.Mivel adatokkal,precíz bizonyítékkal egyikünk sem tud szolgálni,a parttalan vitát részemrõl/már nekem is unalmas/befejeztem.
#449
Snowhunter: épp ugyanezt akartam írni, de megelõztél. Nekem is feltûnt Bakonyvár eme "stílusa" azaz nem kimondva, hanem minden mondatban SUGALLVA, ami számomra rendkívül zavaró: a soha semmi újat nem mondó, bizonyítékkal nem szolgáló, de folyamatosan "összeesküvés-elméletet sejtetõ, "valami nagy baj van, de senki sem érti meg rajtam kívül" gondolatot hintõ, mindig extradolog történõ, de ez a környezetben sohasem meglátszódó eseményeket állító. erre igen sokan vevõk a fórumról, mert valami közös kisebbségi érzést átélõ, bizonyos nagyhatalmakról elfogult nézetet valló embereknek szükségük van arra, hogy valamiben õk legyenek elsõk a világban..
Gondolom most megint páran nekem ugranak, azok, akik mondjuk mert nem igazán szeretek egy focicsapatot ezért konkétan lebaromállatparasztoztak már, és szeretnék, hogy ezért ne is jöjjek ide nevet

Összefoglalva: aki nem érti:
1. hideg fej
2. türelem
3. objektivitás
4. nem elhinni minden média által beadott maszlagot
5. nincsenek nagy összeesküvések
6. beszéljünk róla, de ne sugalmazzunk
7. ne ócsároljuk egymást

stb stb a többit majd más hozzáteszi

#448
Bakonyvár:

Nagyon arrogáns stílusodra (nem értem indulatodat) nem hasonló stílusban igyekszem válaszolni, hisz bújtatva nekem is szólt.
Ill. a szokásos dologgal jövök: Mikor jössz már el egy MetNet-találkozóra ? A személyes tapasztalatcsere sok félreértésedet simítaná ki.

Azzal nem vitatkozik senki (ill. nem vitatkozok veled), hogy a szélsõségek számának gyakorisága felfelé korrelál (ám mihez képest), a mindennapos "ilyen még sosem volt" színezetû mondatok azok, amelyek enyhén szólva nem helytállók, illetve csak annyiban: az illetõ életében.

A Réthly-kiadvány nem statisztikára érdemes anyaggal szolgál, csupán szemléltetés jellegével vetíti elõ a régmúlt kevés, fennmaradó, és megmentett krónikájának dolgait.

Néhány hétte lezelõtt "mihez képest" jelzõvel írtam egy szöszenetet, ahol bizony az ilyen esetekben nagyon nehéz "arany középút" szükségességérõl írtam, az ott leírtakhoz tatrtom magam most is, idevágó ebben az esetben is.

Azaz nem akarok vitatkozni, újabb érvekkel elõjönni (van kiindulási anyagom, pl. egy 100 éves teljes állomáshálózatot átfogó "csapadékalmanach"), úgyis parttalan lenne, csupán annyit kérek, hogy kisebb indulattal kevésbé bántó stílussal írj, hisz mégegyszer mondom, nem vitatkozni akarok veled.
Csupán az objektív látásmódot hiányolom mind belõled, mind a médiásokból, és a "strucc-effektust" képviselõ szakemberek némelyikébõl.

Remélem soraim nem megbántást szülnek, ha igen, elnézést.
#447
Bakonyvár!

Amikor egyvalakinek itt felvetettem, hogy a pusztitás mértékét látva szerintem eg F2-F3-as tornádó csapott le Hajdúbabosra és Hosszúpályira, egybõl az volt a reakció: - Fénykép? Pedig a nyomokból olvasni lehet, ráadásul nem vagyok meteorológus szakember. Csupán hasonló eseteket láttam már a világ más pontján. ...és ugyebár rengeteg leirás is van a tornádók pusztitó erejérõl, mechanizmusáról. Az eset pedig este történt, amikor szerintem már igen nehéz egy tölcsért észlelni. Amikor pedig olvastam a vákumhatásról, és a 260 km/h-s szélsebességrõl, azóta meg vagyok errõl gyõzõdve. Vákumhatás egy gustnadoban, kifutószélben szerintem nem képzõdik. Persze meg lehet cáfolni... Minden esetre hétfõn elkezdem felkutatni, hogy a két településen hol voltak károk, és készitek egy "vonulási" térképet.

Have a nice day!
#446
Én is megéltem már 35 nyarat, de azért nem nagyon emlékszem korábbi idõkbõl arra, hogy a most már lassan rendszeresnek mondható TÉLI zivatarokat láttam/tapasztaltam volna.
Szerintem sem azzal van a gond, hogy volt-e régebben is szélsõség,- mert persze, hogy volt, sõt lehettek még nagyobb viharok, hidegebb telek, forrób nyarak, stb...-, hanem az igazi probléma, a gyakoriság megnövekedése lehet.
Tudom, tudom, média meg a szenzációhajhász fajtája, meg a net, meg mi a függõk, információáramlás stb...

Kiváncsi vagyok, Dad mikor dõl meg...
#444
Bár tudtommal magyarul írok,de sajnos mégsem értik meg/vagy nem akarják/,hát leírom 156.szor is.A lényeg nem az,hogy Magyaro. , a történelem vagy a Világ kezdete óta voltak -e ilyen jelenségek és hányszor,hanem ezek gyakorisága.Az utóbbi hónapok néhány példáját hoztam fel,de ha visszamegyünk az utóbbi egy évben tucatnyi hasonló történt,de ezeket mindenki elfelejti:miskolci jégverés,bp.-i tornádó,a nyár sc-inek sokasága,hernád menti katasztrófa,novemberi orkán,téli rekordhidegek és havak,a tavaszra meg már nem hivatkozok.A felsorolás persze nem teljes.Ha ott van a polcon az ominózus könyv,csak bele kell lapozni és engem cáfolni,hogy melyik évben történt ennyi pusztítás és rekord.Máris nem bagatellizálásnak tûnne az egész,és elhallgatnék. A mostani viharkárokról annyit -én nem szoktam ezeket elemezni,de- ha ilyen mérvû pusztítást látni az nem egy sima orkán,számomra egyértelmû,hogyha háztetõk elszálló tömegét látom,hogy az csak forgószéltõl és erõs vákumtól lehet,nevezzük ezt bárminek.Sajnálatos,hogy ilyen léptékû eseményekrõl semmi adatunk nincs az atom,internet,stb. korban/szélerõsség,csapadék stb/Tucatnyi omszos állomás kevés a mai korban.Érdekességként megjegyzem,hogy egy nagy biztosító területi igazgatójával volt szerencsém tegnap szót váltani tegnap a pápai földrengésrõl és a/szerintem / sûrûsödõ viharkárokról.Meglepõ amiket mondott.Például nem ismeri a különbséget a Richter és a Mercalli skála közt.Másrészt szerinte csak a keleti országrészben vannak/egyébként szokványos/ viharkárok,mert az szegényebb a nyugati részeknél,és olyan rozoga házak vannak,melyeket egy kisebb vihar is elvisz.Bezzeg a bakonyi szél is nagy mégsincsenek károk.Hát ennyit a "szakemberekrõl" és a bagatellizálás hatásáról.
#443
Hmmm. Ezt olvassátok el...ne a cikket, hanem a katasztrófa súlytotta területen élõ emberek beírását.

textid=163059&showall=true&id=17092]

Nekem ez egyre jobban az a gyanúm, itt nem gustnado, vagy orkán volt... szomoru

Egy két beírás:

"Kedves Debreceniek, én Pályiban lakom és nem igazán értem, hogy mit veszekedtek egy kis áramszünet miatt. Mi 260 km/h-ás szélörvénybe kerültünk, melyet a katasztrófavédelem állapított meg. "

"...és annyi idejük nem volt, hogy az ablakot becsukhassák, mivel azt is tokostól szakította ki (és képzeld be volt zárva). Na erre varjál gombot!!!!!!!"

"Szólt a szomszédom hogy ne menjek,mert nagyon esik,várjam meg míg csillapodik.visszamentünk és ahogy becsuktuk az ajtót máris lezúdúlt a cserepek 75%-a.Én teljesen traumába estem.Pillanatokkal késõbb szólt a szomszédom,hogy beszakadt a kéményünk,de nem az udvarra hanem a házunkra.Egybõl elkezdtem sírni.borzasztó volt!!!!!!!!!!!"

Szóval....no comment...
#441
Sokszor elhangzott már,hogy az emberiség képes vagy nem képes az éghajlatra hatni.Számításba kéne venni,hogy a természetes égh.változásokat a tudomány elég jól rekonstruálja,ismeretesek a mechanizmusai.De azt csak most kezdjük vizsgálni,hogy mi mit okozunk,és tippeljük ennek következményeit.A 4,6 md éves Földön ez csak az utóbbi 50-100 év teljesen új fejleménye.Ex katedra nem szabadna kimondani,hogy mi erre meg arra nem vagyunk képesek közel 7 md-an.200 éve senki se vette volna komolyan ,hogy megtízszerezõdik mára az emberiség.Olyan hülyeségeket tanítottak,hogy a háborúra szükség van,mert a túlnépesedett Földön ezek nélkül éhen halnánk,mert a Föld nem képes több embert eltartani.Azt is hangoztatták,hogy zagyvaság a kontinensvándorlás,vagy a Föld nem mozog stb.Aztán kiderült,hogy tudományos szakember létükre nem értenek semmit a világból.Ma is nehogy azt,higgyük,hogy azért,mert valakit nagy tudósnak tartunk,akkor neki lesz igaza.Szerintem az emberek milliárdjai több gázt,füstöt,kormot stb. juttatnak a légkörbe-percnyi szünet nélkül- amennyit az idõszakosan mûködõ vulkánok már nagyon régen nem produkáltak.Ráadásul egészen másokat is mint vulkánjaink.Ha még 50 évig ez fokozódik,nem mondanám,hogy az emberiség hatása csak bolhacsípés lesz sz öreg természet testén.Amennyi erdõt képesek voltunk megsemmisíteni,fajt kipusztítani 100 év alatt,arra a természet 1000 év alatt sem volt képes.
#440
Kicsit magamat ismetlem, de nem gyozom eleget hangsulyozni: Persze, lehet termeszetes egy viszonylag gyors eghajlatvaltozas is, es valoszinuleg vissza is allnanak a viszonyok egy ido utan, de az emberi beavatkozas, es annak nagyon durva hatasa pl. a legkor osszetetelere teny. Ez olyan, mint amikor valaki hintazik a szekkel. Ha lokok rajta, akkor arra billen, amerre egyebkent is szokott, es eddig mindig billent visszafele is, kerdes, hogy a lokes hatasara nem borul-e fel vegleg (ertsd: kerul egy masik, a mostanitol igen tavol allo allapotba).

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 19:50:07

Gyergyóújfalu

-0.7 °C

RH: 75

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.