2024. november 25., hétfő

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#4539
stormhunter: iszonyat jók a képeid!
#4538
nah ide is beirom: Ti mire számitotok vihar ügyben idén?
#4537
Dabrony, nálam ez áll a naplóban arról a napról (akkoriban Gyõr-Kismegyeren laktunk, onnan valók az adatok):
"Tmin: 17 fok, Tmax. 25 fok, P: 1006hPa, gyenge (a du.-i zivatarban viharos) ÉNy-i szél.
Csapadék: 15.20-16h-ig felhõszakadás, utána sokszor erõs vagy gyenge zápor" A megjegyzés oszlopban: "Délután fogtam kb. 1 liter esõvizet, 15.15-kor és 16órakor dörög az ég, és 15 fok van". (ekkor még nem voltam 14 éves sem...nevet

Szerintem legközelebb a Visszatekintõ... fórumba írd be az ilyeneket.
#4536
Ismét egy kis nosztalgia:

1993. május 28-án (ez egy pénteki nap volt) a Somló-hegyen voltam, nagyon szép nap volt, de egyben katasztrófális is.
A délelõtti órákban ragyogóan sütött a nap, gyorsan melegedett a levegõ. Pontos T-t sajnos nem tudok mondani.
Elég az hozzá, hogy úgy dél körül a nyugati, délnyugati horizonton megjelent egy elég hosszú zivatarlánc, amely nagyon gyorsan közeledett. Még nagyon messze volt, de már nagyon halkan mély, ágyúlövés szerû dörejeket lehetett hallani, elõrevetítvén hogy nem egy szokványos viharral állunk szemben.
Sejtésünk sajnos beigazolódott.
Egy órán belül megérkezett a vihar, a Somlón azonban egy nagyon erõs homokviharon (kb: 100-110 km/h-s szélrohamok voltak) és pár csepp esõn kívül nem produkált semmit. (Az utána következõ is csak gyenge zivatartevékenységgel szolgált)
De amikor délután 3 körül hazaértem, siralmas látvány fogadott. Az egész falu egy holdbéli tájra hasonlított, a fákon egy darab levél sem volt. (A szomszédom nyárfájának a levelei és kisebb-nagyobb ágai 15 cm(!) vastagon borították be az udvart) A kertünk a földel vált egyenlõvé, a kisebb gyümölcsfákat tövinél törte el a helyenként tyúktojás nagyságú és 10 dkg súlyú jég.
Ez a vihar Nemesszalók-Dabrony-Nagyalásony-Pápasalamon községek területén okozott katasztrófális károkat, de még a 12 km-re fekvõ Dáka községet is érintette.

Ha jól emlékszem, akkor ez az idõjárás a Dunántúl nagy részén is jellemzõ volt.
Ha valakinek van errõl a napról feljegyzése, mûholdképe, vagy radaranimációja kérem jelezze.
Segítségeteket elõre is köszönöm.

Elnézést kérek hogy kissé elragadtattam magamat. Bocsi.
#4535
Hátborzongatóak a képeid Gergõ annak fényében, hogy alatta zajlottak a környékünk tetõit szabdaló események.
Így munka közben jól feldobott a harmadik képed.
#4534
Nézzétek meg pl a harmadik linket. Ilyen felhõstruktúrát azóta nem láttam, de szerintem nem is fogok hasonlót egy jó ideig.
#4533
Jun. 9.-i SC, "ahogy mi láttuk"

Link
Link
Link

Ez meg egy öngyilkos CB: nevet

Link

#4530
Akinek van fotója v. vmilyen anyaga 2004. jún 9-rõl, nyugodtan bedobhatja ide nevet Rudolfkingé frankó nevet
#4529
Forgó falfelhõm nekem is volt 05. 04. 25-én. Akkor röptében ilyen képeket tudtam róla csak csinálni:
Link
Link
A jelenség viszonylag rövid ideig tartott. A képek telefonosak és sajna kis felbontásúak, kinagyítva több kivehetõ belõle.
#4528
2004 06 09 Tatabányán is emlékezetes volt, a tipikus szupercella pusztította végig a várost, sûrû villámlással, jégesõvel, viharos széllel (több, öreg, nagy fa is kidõlt!). Lehetetlen elfelejteni.
Link
Link
Csodásak nevet
#4527
Nekem viszont örök élmény marad 2005.08.03.-a!A legszebb Szupercellám, amit valaha láttam.Forgó falfelhõ,jégesõ,majd felhõszakadás,intenzív villámtevékenységgel.Nagyon szép volt,ahogy jött át a Dunán,Dunaújváros felõl.Aznap Tasson dolgoztunk.Csak néztük,bámultuk.Aznap 3 zivatart éltem meg.
#4526
Na szóval, most jutottam odáig, hogy reagáljak a "Viharelõrejelzés februártól" címû
RTL-klubos (v. ha úgy tetszik, "Nem lesz többé meglepetés egy vihar" címû rsoe.hu-s) hírre. Megpróbálok objektív véleményt alkotni a helyzetrõl.

1. Maga a kezdeményezés dícséretes, amennyiben csak azt nézzük, hogy ha csak egy emberéletet vagy bármilyen jelentõsebb értéket megmentettünk ezáltal, már megérte. Ezzel nincs is gond.

2. Azonban a helyzet ennél lényegesen árnyaltabb. A konvektivitás elõrejelzésében eddig összegyûlt némi tapasztalattal a hátam mögött úgy vélem, hogy a viharok, felhõszakadások (a két kiemelt fogalom a cikkekben) 2-3 órára történõ elõrejelzése nem túlzottan életszerû, legalábbis a jelenlegi információkból leszûrhetõ kisebb térségekre semmiképpen. Egyik durva összetevõ elõrejelzése sem könnyû (szélvihar, tornádó, jégesõ), de a felhõszakadás pusztító minõségének elõrejelzése a legkomolyabb kihívás, ugyanis lényegében nem csak meteorológiai tényezõktõl függ, mint a többi említett jelenségé, hanem nagyban függ a terület hidrológiai viszonyaitól is. E tekintetben el lehet gondolkozni a mátrakeresztesi eseményeken (ehhez egy kis segítség: Link Az idõjárási körülmények ritka szerencsétlen - és utólag is nehezen felderíthetõ - összejátszása, ami pechünkre egybeesett egy kedvezõtlen hidrológiával megáldott tájegységgel, operatív viszonyok között szinte teljesen elõrejelezhetetlen katasztrófát idézett elõ. Éppen ezért érzem helytelennek pont a mátrakeresztesi eset elõrángatását, és pont a felhõszakadások kihangsúlyozását. Vannak persze (elvileg) könnyebben prognosztizálható, nagyobb térségre kiterjedõ felhõszakadások, mint pl. a kvázi-stacionárius frontok mentén kifejlõdõ MKK-k, de ezek is roppant komplex háttérrel rendelkeznek, és mi is már többször befürödtünk velük (pedig a hazai szakirodalom egyik legjobban dokumentált mezoszinoptikus képzõdményei).

3. Azt sem tartom kedvezõ momentumnak, hogy olyan határozott állításokkal élnek, mint pl. "Nem lesz többé meglepetés egy vihar", vagy a hosszúpályi tornádóról, hogy "Az ott élõket váratlanul érte a vihar, nem volt idejük felkészülni a védekezésre. Február vége után ez elvileg nem történhet meg". Elõrebocsátom, hogy legalább annyi meglepetés-vihar lesz idén is, mint tavaly volt nevet Más szempontból pedig az emberekben esetleg az a látszat fog elhatalmasodni ilyen tendenciák láttán, hogy "ha szólnak, lesz, ha nem, akkor meg nem". Valahogy egyértelmûbbé kéne tenni, hogy ez nem garancia, ez nem olyan biztos, mint a halál. Nehogy az legyen a vége, hogy hitelét veszti a dolog már az elején néhány feltûnõbb tévedés miatt (pro-kontra). Számtalan példát lehetne felsorolni, ami a nagyon picin múló kritikus helyzetekrõl szól (pl. Fülöpházán brutális jégverés, 3 km-re a tanyánkon ragyogó nap, vagy szupercella.hu elõrejelzés-verifikáció: 2005. ápr. 13.). A leglátványosabb tévedésünk is ezt mutatja, tanulmányozzátok ugyan ebben a menüpontban júl. 18-át nevet

4. Kíváncsi vagyok, a helyiek konkrét tájékoztatása hogy fog zajlani? TV, rádió, riasztó-hangszóró, vagy kiáll egy kisdobos a falu közepére? nevet A 80 millió forintot (bár részletesen nem tudom, mire költik, de az infók szerint szoftverfejlesztésre) inkább erre, ill. a szakmai továbbképzésre kéne fordítani, ill. a szoftverfejlesztésen belül nem párhuzamosan nekiállni saját kútfõbõl módszereket kikísérletezni (bár én messzemenõkig támogatom a magyar agyak kivételes képességeit kibontakoztató célravezetõ ötleteket), hanem a már másutt évtizedek óta alkalmazott és jól mûködõ metódusokat használni, újragondolni, adaptálni, továbbfejleszteni, stb.

5. A megelõzõ intézkedések kivitelezését is õszinte kíváncsisággal várom, és kívánom, hogy tényleg legyen hatékony. A feladatnak megfelelni szép kihívás ez a munkában oroszlánrészt vállaló embereknek, nem is velük van probléma, hanem a kommunikációval, a háttérszervezéssel/szervezkedéssel, a döntéshozás átgondolatlanságával. Mindenesetre sok sikert a team-nek, ill. barátomnak/szakmai bajtársamnak nevet Remegve várom a zivatarokat nevet
#4525
ÁÁÁ, nem stimmel a dátum, 2004. 06. 09-én volt az a brutális vihar, amit nem felejtek el sosem.nevet
Összekevertem a 2005. 07. 11-gyel. Na az sem volt semmi!
#4524
Marko: valóban, elnézést! Hiába, öregszem.nevet
#4523
Tényleg , Gambuc videóját meg lehet tekinteni valahol? Szivesen lementeném a gépemre.
A jún. 11-ei vihart sosem felejtem, az volt életem legnagyobb vihara amit megéltem és átéltem. Amióta figyelem az idõjárást, azóta nem súlytotta Pátyot akkora vihar.
#4521
2004. június 9-ére én is emlékszem. Akkor még nem volt netem, tehát a jó öreg rádiómra és a két szememre hagyatkoztam.
Estefelé arra lettem figyelmes, hogy a rádióm viszonylag közel jelez kisüléseket, nem túl gyakorit, de nagyjából azonos idõközönkéntit. No ekkor kimentem szokásosan megszemlélni merre villámlik, mivel nem láttam lentrõl semmit, ezért felmentem az emeleti erkélyre és onnan szúrtam ki, hogy ÉK-felé hatalmasokat villámlik. Sajna többet nem láttam, mert teljes takarást adtak a Budai-hegyek. Késõbb értesültem a TV-bõl, hogy kisebb tornádó pusztított Bp-en.
Vannak róla szép képek Kali oldalán, íme 2 kép:
Link
Link
#4520
Hogy a jövõ héten mikor lesz hó nem tudom,de egyesek pontos infókat árulnak jogvédetten a hóról,ajánlom figyelmetekbe.Pl ebbõl pontosan megtudhatjuk É-Dunántúlon,hogy az utolsó havazás febr. 11-én,vagy márc 12-én,esetleg ápr. 13-án lesz.Az elsõ õszi havazás meg okt 22 után lesz,várhatóan nov. 10 közelében.Minek kellenek ide a modellek,aki ilyeneket tud(és a törvény védi) Nobel díjat érdemel.Ezermilliárdokat takaríthatna meg az emberiség,ha elfogadná ezt a zsenialitást.
#4519
IRJON VALAKI VALAMIT HA LEHET TUDNI???
#4518
keleten a szerda csütörtöki esetleges havazásal kapcsolatosan lehet valamit már tudni menyi és hoL??????????
#4517
Errefelé a 9-i jégverés (a tetõk is bombázás képét mutatták...) után 11-én érkezett óriási vihar, Gambuc "úristenes" videóját sokan láthattátok (120km/h feletti szélrohamok, F0-ás tornádószerû jelenséggel), hátborzongató volt ...
#4516
2002 augusztus 8-án a Hortobágyon Tornádó pusztított. 2004 június 9-én meg itt is egy késõ délutáni brutálvihar több fát gyökerestõl kicsvart. Úgy nézett ki a térség mintha bombázás lett volna.
#4515
Snowhunter és Márkó: Nagyon köszönöm!
Egyébként, nagy szolgálatott tett a WS-2300, mert bizony abban a "felfordulásban" nem igen volt idõm.(menteni kellett)
Viszont lássatok csodát, adatvesztés nélkül rögzített mindent. Pedig tényleg " eszméletlen" körülmények uralkodtak. Többször elment az áram, igen közeli lecsapók voltak, szóval azóta becsben tartom a kis szerkezetet.nevet
#4513
Olvasva Kuzmi soraid (nagy élmény) eszembe jutott (finomabb verzióban) 2002 Augusztusa, akkor egy hasonszûrû nyomásteknõ nálam Augusztus 7-12 között, 5 nap alatt 147mm esõt rakott le (további 9mm jött le még 16-áig, ám ez már nem volt számottevõ), a havi szumma 174mm-ének fõ okozójaként.

Ez károkat nem okozott, ellenben 1999 nyara örökké "emlékeztetes" marad a Júni-Júli alatt lejött iszonyúan nagy (több, mint 400mm, irgalmatlan zivatarokból !) csapadéktömeg egy nagy belvíztengerré változtatta utcánkat, több hétig (!) 30-50cm víz hömpölygött (kazánunknak vége is lett...), akkor még nem mértem a csapadékot (Miskolc-Avas 06-07.hó:388mm, erre nagyobb hozamok voltak...), nagy kár ...
Egyébként rá ötévvel jött az újabb nagy kárunk, akkor jégverés formájában, a dátumra sokunk (én különösen jól) emlékszem: 2004 Júni 9.

Bocs a mellékesért, he-he !
#4512
Bizony, Jaurinum után Kenya. Kuzmi és Bakonyvár is értékes arhív információözönnel látott el minket, köszönet nekik !

Szép munka Márkó, láétszik Ogmet segítõ keze a profi külcsínben (mikor lesz nekem erre idõm és energiám...), he-he !
#4511
Marko,klassz az oldal szinte átéli újra az ember a zivatarokat...
#4509
vidám
#4508
Köszönöm szépen!
nevet
#4507
Kuzmi a felhõrõl is van képed??
Az is érdekelnenevet
#4506
Kuzmi: köszönöm szépen, szinte magam elött látom az eseményeketnevet
Ide is beírom, jó lenne ezeket a beszámolókat valami módon archiválni.
#4505
Kuzmi: szép, tárgyilagos a beszámoló!
#4504
Képek a felhõszakadás következményeirõl:
Link
Link
#4503
A mezõberényi felhõszakadás:
2005. augusztus 15-én egy sekély ciklon húzódott a Kárpát – medencére.
Ami a hétfõ estén-éjszakán már 40-43mm csapadékot adott, a késõ esti órákban intenzív zápor, felhõszakadás formában.
2005. augusztus 16-a, este 18:00, az elõrejelzések szerint Mezõberény és térségére (azaz a DK-i régióra) borult idõ várható, csapadék gyengén fordul elõ. Az indexek és a modellek nem mutattak lényeges változást, CAPE: 800-1000J/kg-ra, Li: 0, -1°C-ra, K-index: 25-30-ra lett elõrejelezve a GFS szerint. Egyetlen egy adat a román oldalon tõlünk Dk-re mutatott nagyobb emelést, és nagyobb labilitást.
Az esti órákban erõsen felhõs, borult ég mellett a felhõkép nem volt bíztató.
Erõs konvekció kora este megkezdõdött.
Több METNET-es észlelõ is már lemondott a zivatar lehetõségérõl úgy, mint én is. 19:45 után gyenge esõ volt, amely 0,5mm-t adott. A határ túloldalán hirtelen és váratlanul gyenge zivatar tevékenység jelentkezett, melyet a gyulai észlelõtársunk 20:15 perckor jelzett be.
Eleinte nem tartottam lényegesnek, mert a webkamera DK-i irányban nem
mutatott villámtevékenységet. 20:15 után ismét gyenge esõ kezdõdött.
15 perc alatt 2mm esett.
Azonban 20:30 körül közvetlen környezetemben lecsapót észleltem, ekkor jeleztem be az észlelési naplóban a zivatar tevékenységet. Az újabb negyedóra alatt 3,6mm csapadék volt.
Ugyanakkor, mivel korábban volt erõs zivatar tevékenység (augusztus elején), ezért a gépeket kikapcsoltam és hazaindultam.
20:45 után lehettem pár perccel, de már felhõszakadásszerû esõben mentem haza. 21:00-ig újabb negyedóra alatt 10,4mm esett.
Összességében a kezdõ 1 óra alatt 16mm, ami soknak nem tekinthetõ.
Ekkor fordulat következett be, olyan intenzív, trópusi jellegû felhõszakadásba ment át a csapadék, amelyet még életemben nem láttam. Az esõ igen sûrû, erõscseppes, kopogó hangot adó volt. Jeget nem tapasztaltam.
Ez az elsõ felvonás, 20:45 és 21:30 között 38,85mm. Ami átlagban 52mm/h intenzitásnak felelt meg. Az utcára kitekintve egy hatalmas egybefüggõ víztenger volt látható. 21:30-kor már vissza kellett jönnöm a munkahelyemre, mivel a víz betört, így szivattyúzni kezdtünk. A felhõszakadás alatt folyamatos zivatar tevékenységet láttam. 21:30 és 22:00 átmeneti szünet következett. Azt hittük mentés közben, hogy ennyi volt. Tévedtünk.
22:00 után ismét fokozódó csapadéktevékenység kezdõdött, ez volt a második felvonás. Most még erõsebb zivatartevékenységet észleltem, igen közeli lecsapókkal. 22:00 és 23:00 között újabb 36,2mm. 23:00 után megint szünet következett, ekkor kimentem a városba és rémülten láttam, hogy a 2,5-3m és igen széles árkok csurdúltig megteltek. A 47-es számú fõútvonal felezõvonaláig állt a víz. Még nem is jutott eszembe, hogy az alacsonyabb területeken mi is lehet. Késõbb derült ki, hogy már ekkor igen sok házba betört a víz és a helyi valamint a környékbeli tûzoltók a helyszínen elkezdték a mentést.
Egy pár mm lejött 24:00-ig még, de az nem volt számottevõ.
Összességében 20:00 és 24:00 között 86mm esett.
Mivel az elõzõ nap is volt csapadék, így a 24h adat 96,9mm.
Maga a ciklon hétfõ estétõl szerda éjfélig 133,6mm csapadékot adott.
A fényképek, amit készítettem másnap délutáni képek. Igen szörnyû látványt mutatott a város alacsonyabban fekvõ része.
#4502
Én meg egybõl siettem haza, másnap mentünk síelni :-) A táncok viszont nem mentek rosszul, de a képek alapján "érdekesen" néztünk ki.
#4501
Felhõszakadást nem lehet elõrejelezni, maximum a kialakulásának lehetséges pontját lehet megmondani (hol nagyobb az esély hol kisebb). 2-3 órával elõre??? Van amikor 15 perc alatt kialakul egy térség felett, és lezúdít õrült mennyiségû esõt, az hogy lesz elõrejelezve? Radarok alapján eddig is láttuk, hogy hol van heves góc.
#4498
Marko: gratula! Én is épp most nézem a képeinket... és hát az a rakott szoknya... meg a népviselet... izé... :-D
#4497
Ladány!Valoban szomorú,hogy most jutunk oda ahol már külföldön 15 éve természetes.
#4495
Télember!

Köszönöm!
#4494
Veszka!


A Balaton igen. Nyilván a "hivatalos" vélemény más, de korcsolyázni is lehet rajta. Természetesen nem távol a parttól, hanem ott, ahol baleset esetén se veszélyes a vízmélység. A helyiek közül használják is sokan.

A "hivatalos" vélemény esetén már olyan a jég, hoy T54-esekkel lehet rajta felvonulni....
#4493
Sziasztok!

Valaki tudna abban segíteni nekem, hogy a Velencei-tó vagy a Balaton be van-e fagyva? (Önkormányzatok "természetesen" nem veszik fel a telefont...)

Köszi
#4492
Kiváncsi lennék Storman véleményére is,ezzel a Batiz-féle bejelentés kapcsán.
#4490
Jól látod Snow! Más a "hangzatos bejelentés" és megint más a mögötte lévõ szervezõ munka. Gondolom senki nem hiszi el,hogy Fecónk tegnapelõtt reggelre megálmodta és már mûködik is holnap.Ez csak kizárólag kormánypropaganda része. Sok laikusnak jól hangzik.Úgy tudom régebb óta szervezik az Omszba ezt a csapatot.Nem az a céljuk hogy elõre szóljanak nekünk,hogy nyissuk ki az ernyõt mert esni fog hanem talán tényleg a Katasztrófavédelem tájékoztatása az aktuális vagy várható eseményekrõl. Az hogy mi szerepel a cikkben szerintem nem annyira fontos,inkább hogy valakik végre felismerték,hogy tenni kell valamit. Nem hiszem,hogy 100%-os hatékonysággal fog mûködni,de továbbra is fenntartom,hogy ha már 1-2 falu javait megmenthetik már megérte a dolog.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 06:10:46

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

1.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.