2024. május 19., vasárnap
 

 
 

 
Salgótarján 

 

És nálad? Havazik? Villámlik? Már látod a peremfelhőt? Regisztrálj, fotózz, majd TÖLTSD FEL!
 
Kattints a képekre, ha látni szeretnéd a többit is. Vagy inkább a TÉRKÉPES ÁTTEKINTŐRE vagy kiváncsi?

2010.06.13-14. Zivatarok, szupercellák

Adott napon: 
Keresés:
#13
Tanulságos írás! Köszi ma is tanultam valamit kacsint
#11
Pfu,ezt még késõbb áttanulmányozom..vidám De köszönjük!
#10
Ugye minden egyes szinten van a légkörnek egy bizonyos mértékû potenciális energiája. Ha ez lent nagyobb, mint fönt, akkor a kettõ különbsége (ami a CAPE) pozitív elõjelû lesz (nagyon durván leegyszerûsítve - aztán a különbözõ CAPE-eket különbözõ szinteken számíolják, megadható az a két szint, ami között a létezõ legnagyobb a CAPE, ez a CAPE talán a MUCAPE(?)). Az ilyen helyeken fölfelé gyorsító felhajtóerõ hat a légelemre. Ha találni olyan réteget, melyben följebb magasabb az energiája a légelemnek, akkor ott a légelemre lefelé gyorsító erõ hat (itt a CAPE elõjele negatívvá válik, s ennek adták neki a CIN nevet, tehát a CIN=-CAPE, ha jól tudom.)

Namost, ha az alulról induló légelem eléggé fölgyorsul, akkor a lefelé gyorsító rétegen áthaladhat, s fölötte újra fölfelé gyorsulhat. Ha viszont nem gyorsul fel eléggé, az inverzió visszafordíthatja. Tehát a nagy CIN inkább egy szûrõ, ha nagy a CIN, akkor csak a hevesebb zivatarok alakulnak ki. CIN nélkül még mellette kialakulnának gyengébbek is, de a CIN ezeket "kiszûri".

Ha jól sejtem, valahogy így mûködik nevet .

Sze: amúgy amellett, hogy a nedvesség is kevés volt tényleg, ráadásul az alsó stabil réteg, ahogy a többiek mondták, inkább 1500-200m vastag lehet(?), így tehát az orográfia sem tudott segíteni, ugyanis túl alacsonyak a hegyek. De nemrég láttam É-ÉNY felé hullámfelhõt a hegyek közelében, s több gomoly ÉK felé is megjelent, ami azért már nedvesedésre utalhat.
#9
Nem úgy van, hogy mondjuk egy 50-es nagyságú CIN inkább durvítja a dolgokat? Régebben legalábbis ezt olvastam itt a Metneten. Aztán a 100-as érték már lehet,hogy valóban sok. De a nedvesség is nagyon kevés volt ma.
#7
Egyszerû az egész, jóval szárazabb a légkör mint ahogy azt a modellek várták, így hiába volt magas Cape, nem ért semmit. Holnap talán több esély lesz rá, de ha a mai napból indulunk ki, akkor a holnapi se biztos.
#6
Nagy CIN is van (50-100J/kg körül), én inkább ennek tulajdonítom a semmit. Az elõrékben is benne volt, hogy nagy szükség lesz orografikus rásegítésre. A Kárpátokban alakultak is a dolgok (persze ott is most indul be igazán, lassan eléri nálam a felhõzet az 1/8-t, ami színtiszta Cb nevet , É és ÉK felé vannak).
#5
Hiába vannak egetverõ Cape-k országszerte, hogy ha nedvesség nincs. Száraz légkörbõl nincs mit várni. Pár óra múlva jobbak lesznek a lehetõsgek, kíváncsi vagyok mi lesz.

Utolsó észlelés

2024-05-19 09:18:01

Nagyalásony

18.4 °C

18005

RH: 73 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121425

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.