2024. május 06., hétfő
 

 
 

 
Salgótarján 

 

És nálad? Havazik? Villámlik? Már látod a peremfelhőt? Regisztrálj, fotózz, majd TÖLTSD FEL!
 
Kattints a képekre, ha látni szeretnéd a többit is. Vagy inkább a TÉRKÉPES ÁTTEKINTŐRE vagy kiváncsi?

2010.06.13-14. Zivatarok, szupercellák

Adott napon: 
Keresés:
#68
Nem történt semmi, de épp azért szóltam, hogy nehogy az legyen kacsint



Õ is szeret egy sávban (is) pusztitani és cimborája a downbust-nek: Link Csak egy alternatíva tornádó helyett.
#67
Jóelõbb olvastam a társalgóban, hogy valaki látta is tán a forgó felhõtölcsért! Ha tényleg így van, akkor nem sok mindenrõl kell beszélni! nevet
#66
A tornádó/légzuhatag témában a dilemmát természetesen a helyszinelés és a szemtanúk megkérdezése oldhatja fel. Ebben mindenki egyetért. Elnézést kérek, ha véleményemmel - innen a távolból - bárkiben is ellenérzést váltottam volna ki.
Neofita1: a sorban történõ rombolás a tapasztalat szerint éppen a tornádó mellett szól.
#65
Elmondások szerint a tegnap esti vihar a város nyugati részén, Rákóczitelepen okozta a legnagyobb pusztítást. Apukám kollégájának házán 20-25 lukat ütött a jég a cseréptetõn, állítólag kevés ép tetõszerkezet maradt arrafelé, tenyérnyi jegek estek. zivatar
Ma szemügyre veszem a dolgokat.
#64
Én inkább a légzuhatagra tippelnék a képek alapján. szegyenlos
Van leglábbis néhány kép, ami miatt ezt gondolom:
pl. itt az egyik oldalon ép maradt a tetõ: a tornádó nem hagyta volna meg, vagy pont így súrolta csak a házat? Kicsi az esélye szerintem: Link

Vagy ezek pl. nagyon egy irányba dõltek, és nem csak ezek, hanem a kép távolabbi pontján lévõ is: Link

Nekem ez is olyan "légzuhatagos" : Link

A cserepes kép az tényleg gyanús, de lehet, hogy ilyet burs is tud csinálni!?

Azt már csak mellékesen jegyzem meg, hogy a modellek ideális feltételeket mutattak downburs kialakulásához, míg tornádóhoz hiányzott néhány tényezõ, bár ahogy vektoroptika már valahol utalt rá, kialakulhatott az is, sõt abban biztos is vagyok, hogy tegnap volt is 1-2 az országban, csak abban nem vagyok biztos, hogy ebben a konkrét esetben is errõl van szó. Persze ez csak egy vélemény...
Ha tévedek, akkor én kérek elnézést! nevet
#63
Na, ha fizikáról vitatkozunk, akkor jó helyen járok nevet

A szerensétlen cserépdarabnak mindegy, hogy mi gyorsítja fe a kívánt sebességre. Ráadásul rövid távolságokon (10-50 méter) a tornádóval utazó cserépdarab mozgása (a tornádó horizontális szélvektorai) is egyenes vonalúnak tekinthetõ.
Tegyük fel, hogy az erõs szél (mindegy mibõl származik) megbontja a szomszéd ház tetõszerkezetét. Általában már a tetõrõl sodródáskor darabokra törik szét a cserepek nagy része. Fõleg ha a régebbi agyagalapúról beszélünk. Ezek vannak többségben. Mivel megbomott az eredeti szerkezet, és a darabok felület/térfogat(tömeg) aránya nagyobb, a szél így könnyen tudja gyorsítani. Olyannyira, hogy sebességének vízszintes irányú komponense akár a következõ épület mûanyag gázóra-burkolatáig simán eléri a 10-20 m/s sebességet. Ez már bõven elég arra, hogy azok a darabok, melyek épp forgásuknak abban a fázisában vannak a céltárgy elérésekor, hogy a kisebbik felületû része néz a mozgás irányába, bele fognak állni az erre érzékeny felületekbe. Ilyenek az említett puha "mûanyagok", szigetelt házfalak stb Nem számolom most ki (de ki lehet), hogy ezer ilyen törmelékbõl a fentebb említett külülmények között egy hátfalnyi felületen melyik lesz épp olyan fázisban. És nem kell hozzá tornádó sem, csak pl egy gerinc közelében megbontott tetõ. De ez csak egy példa.
Másik lényeges dolog, hogy nem azt mondtam, hogy nem tornádó okozta, hanem azt, hogy simán okozhatta más is. Tehát NEM bizonyíték.

Szerk: válaszom egyben Kosakissnek is válasz. És kérem, hogy ne lordakelás szinten közelítsük meg a kérdést (azaz hogy hány helyszínen voltál már kint? meg különbenis hány éves vagy?), hanem fizikai szempontból várok építõ jellegû vitát. Köszönöm elõre is Kosakiss!
#62
Engedj meg pár kérdést: hány tornádó-, illetve downburst okozta pusztitást tanulmányoztál helyszinen? Szerinted melyek azok a legfõbb ismérvek, amelyek meggyõzõek az egyik vagy másik emlitett pusztitó jelenség mellett? (Mert úgy tûnik, nagyon jártas vagy az efféle dolgokban.) Gambuc már adott egy elfogadható választ a tornádó javára.
#61
Ez fizika. Egyenes vonalú légmozgás nem "csinál ilyet". Tehát vitatkozom veled! nevet

Várom a bemutató videót.
#60
Ilyen lapos cserépdarabokat a 30-40m/s-os szél simán belevágja bárhova. Szóval szerintem ez NEM bizonyíték! Csinálok bemutató videót is, ha kell nevet

A tegnapi zivatar 27,2mm csapadékot hagyott Vásárosnaményban. Ellentétben sok más településsel, a szél nem volt jelentõs. Viszont szüleim elmondása alapján általuk soha nem látott lecsapóparádé volt, sûrû köd-szerû felhõszakadással.
#59
A jól megválasztott képek teljesen egyértelmûsitik a tornádó okozta károkat (állitom ezt a TORRO - Tornado and Storm Research Organization - korábbi tagjaként).
#58
A fém garázsajtóba beleállt tetõdarab a bizonyíték, kétségtelen: ez bizony TORNÁDÓ volt! És az elmondások alapján nem csak ott volt tegnap tornádó az országban.

Meg sem lepõdtem. A tegnapi radarképek alapján várható volt.
#57
Tegnap Újszászon is számtalan kárt okozott a vihar. Bár már nem ott lakom, de a régi házunk még nem kelt el, így délután felhívtak, hogy menjek ki, nézzek szét. Az utcában terítve volt a falevél, az összes nyugati irányítottságú ablakon a redõnyökön temérdek lyuk, betört ablakok, a szomszédban egy masszív, hatalmas diófa kidõlt. A szemközti ház terasztetejét átfordította a szél, a másik háznál az akácfába vágott a villám. Nem messze kémény dõlt le. (Nálam két redõnycsere és két ablaküvegcsere lesz).

A szomszédok elmondása alapján nincs tornádóra utaló egyértelmû jel, de abban a legidõsebbek is egyetértettek, hogy emlékezetükben ilyen komoly vihar nem szerepel. Amit mindenki egybehangzóan kijelentett, az a diónál nagyobb méretû, rendkívül intenzíven, huzamosabb ideig hulló jégesõ, az orkánerejû szél, a felhõszakadás, és a szokatlanul alacsony, kavargó felhõalap, ami éjszakai sötétséggel párosult. Távolabbi utcákban lakók mondták, hogy a kertibútorokat felkapta a szél, áramkimaradások voltak. A tûzoltóknak akadt bõven munkájuk, estefelé még dolgoztak.
#56
A mai Birisi(Szabolcs megye)"tornádós" képek Link zivatar
Iszonyatos a pusztítás még ha csak downburst is volt. Jó lenne ha egy szakértõ csapat szétnézne holnap. Esetleg beszélhetek még helyiekkel mivel 20 évig ott éltem csak mondjátok meg mit kérdezzek/fényképezzek, hogy mik a tornádóra utaló jelek.
#55
Tegnap sikeres viharvadászatot hajtottunk végre az Oklahoma csapattal. A Felvidék határunkhoz közeli részén elkaptunk egy egy helyben álló szupercellát és végigkövettük életét születésétõl a leépüléséig. A képek: Link
#54
A mai távoli Cu cong-ok: Link
#53
A mai zivatar érkezése: (panoráma)

Link (jobboldalt remekül látszik az érkezõ vihar által felvert por az esõfüggönyben)

Sajnos du. kissé elhamarkodottan irtam, hogy az eddigi legjobb videóm lesz, ugyanis én sem értem, hogy miért, de alig sikerült felvenni pár villámot. zavarban Folyamatosan a látóterek mellett villámlott, pedig 3 géppel is videóztam. Sajnos az egyik fényképezõ gyenge videokat csinál, a másik meg elég rosszul lett beállitva. duhos És visszanézve (szerkesztés közben) a videókat, talán mégse az elmúlt évek legnagyobb vihara volt, csak az idei... Picit csalódott vagyok, mert mégse lesz annyira látványos a szerkeszett videó. szomoru De igyekezni fogok! Sajnos ma rossz helyre szorultam be az esõ elõl menekülve, ennek ellenére maga vihar nálam 8/10-es...
#52
Köszi, tudom-tudom, ezért is a zárójel. kacsint
Doktor úr: Neked is köszi. Itthon 8mm esett, szerencsére mindenféle szélsõség nélkül. Ez a mennyiség jól jött a talaj felsõ rétegének, és a talajvizet sem emelte.
#51
Nagyon szép képek, de az asperatus-t (mint elnevezést) hagyjuk. nevet vidám
Jók lesznek ezek undulatusnak is. nevet
#50
Kafa képek! kacsint Látom a szõlõben voltál . nevet
Amúgy nálad esett valamennyi?
#49
Ma reggel Abasáron voltam a zivatar érkezéséig a Sár-hegy oldalában. Az elektromos aktivitásuk elég erõteljes volt a zivataroknak. A zivatar érkezése a hõerõmû fölé: Link Link A felhõzet tipikusan a reggeli zivatarokra jellemzõ volt a pókhálós jelleg miatt (mostanában világvége felhõknek, asperatus-nak keresztelték): Link Link
#48
Itt Rakamazon 2 zivatar vonult át a mai napon. Az elsõ 10:35-kor érkezett és 7,2 mm-t adott, közepes intenzítással, gyenge szél mellett. A második 14:30 után érkezett, csapadék 14:45-kor indult, közepes intenzitás, (31 km/h széllökés (15:25)) és 6,8 mm-t adott. Ami érdekes volt a mai nap az a villámintenzitás volt. Az évben ez volt a legnagyobb (15:10 és 15:20 között 2584 villám 800 km sugarú körben). A legközelebbi 15:13:50-kor volt 500 m-re csapott le. A környéken nagyon sok elektomos berendezés ment tönkre, én megúsztam.
És a histogram a mai napról Link
A zivatar végefele szép mammák pöffeszkedtek. Jég egy-két szem volt.
#47
A mai zivatarok összesen 13,5 mm csapadékot adtak Mezõtárkányban.
#46
Ide is betenném a társalgós hozzászólásom:

Itt van a mai gyûjteményem: Link
Eddig Link a képig a délutáni érintõleges cuccot láthatjátok, jó kis jeges burst volt a várostól É-ra.
Innentõl Link kezdve pedig életem elsõ klasszikus HP SC-je, amit ilyen közelrõl átéltem. (tulajdonképpen telibe talált)

A végén vannak a jegek, jó negyed órás meleg záporos "olvasztás" után. A teniszlabda csöppet sem volt túlzó, szerencsére csak kevés jég keveredett az esõbe, azok viszont kapitális méretûek voltak.
Az iménti biciklis utam közben láttam pókhálósra tört Passat szélvédõt és brutálisan behorpadt karosszériát.

Coontac kérte, hogy töltsek képeket az aktuális galériába. Most nem nagyon van idõm ezzel foglalatoskodni, de ha valaki esetleg megtenné, akkor egy-két látványosabb képet nyugodtan feltölthet helyettem, csak szedjétek le a galériámból... kacsint
#45
Túl vagyunk -minden bizonnyal- a szezon zivatarán itt a térségben.

Csapadék mennyiségek:
Karcag: 29,5 mm (borsónyi jég)
Berekfürdõ: 46mm
Tomajmonostora,(nagyszüleim lakhelye): 67mm (cseresznye nagyságú jéggel)

Tehát É-Ény felé jelentõsen növekvõ csapadékmennyiség volt tapasztalható.
#44
Kora délután a gomolyfelhõk robbanásszerû gyorsasággal fejlõdtek és érték el a zivatarfelhõ-állapotot. Ám az egyik zivatarcella tõlünk DK-re, egy másik ÉNY-ra haladt el. Aztán egy következõ Cumulus alighogy megöntözte városunkat egy futózáporral, máris Cumulonimbus-szá vált: villámlott, dörgött és élénk szél kiséretében nagy cseppekbben 0,8 mm-nyi esõt dobott le. A következõ zivatarcellák már újra elkerültek bennünket.
#43
Maci, Zoli, Hari: köszi! nevet
#42
Reggel 8-tól délután 14h-ig folyamatos zivatar tevékenység volt,itt nagyon jó kis cellák voltak semmi szélsõség,a csapadék ugyan intenzív volt de nem felhõszakadásszerû, 17mm esett. kacsint
Egy délutáni cb Link
#41
Pompás képek!
#40
A reggeli zivatar 20.2 mm csapadékot adott.Volt jég is benne, szerencsére apró méretben.Erõs villám tevékenység volt, sok lecsapóval.
Mivel pont 8 óra környékén volt, próbáltam elosztani a mennyiséget tegnapra és mára.
#39
Egyetértek Macival,gyönyörû képek!
Grat érte! nevet
#38
nagyon jó beszámoló,köszönjük. nevet
#37
Kis késedelemmel ugyan (némi áramszünet, nethiány, satöbbi), de csak sikerült végre feltöltenem a képeket a VMKR-rõl, íme a Debrecen déli részébõl érzékelhetõ események:

beillesztett kép



Kezdetben (14:14-kor) csak ennyi Link Link volt látható, valljuk be, nem túl nagy eresztés eddig. Itt Link kezdett már felsejleni a lényeg, a közeledõ rendszer peremfelhõje, ami a következõ 10 perc alatt ilyen közel ért (14:37): Link Néhány kép még errõl a stádiumról: Link Link Link Link

Újabb pár perc (14:39) múlva érkezett meg a kifutószél pofás porviharral , ami miatt egyébként most is szedegetem a vályogtéglát a szemhéjaim alól, de sebaj nevet Link Link Link Link Link

Végül a csapadék érkezte elõtti szokásos zöldség, mesterséges színezékek nélkül (14:50): Link

Nagyobb káreseményekrõl szerencsére nem tudok beszámolni, közepes porvihar, negyedórányi erõs szél viharos lökésekkel, kevés letört gally, közepes mennyiségû és intenzitású csapadék jég nélkül. A rendszer épp a térségben gyengült átmenetileg, középsõ szakaszán kissé megszakadt az erõsebb radarjel, így jó szokás szerint megint csak a látvány jutott ide, komolyabb dolgok nélkül. Sajnálom, hogy nem voltak mindenütt ilyen szerencsések...
#36
No igen onnan nem olyan látványos...
#35
De jó panorámád volt,fel kellett volna mennem...no mindegy.

video:Link
#34
A Nyíregyháza felett is elhúzott SL érkezése pár panorámában--..

Link
Link
Link

#33
A délutáni zivatar nálam 16 mm csapadékot adott.
#32
Itt igen halványra sikeredett a mai nap, a maga 0,5mm-ével. Minden cella el/kikerült.
#31
Ma délután, 2 óra körül ÉNY felé komoly zivatar keletkezett, még az ausztriai zivatarok elõtt, szinte folyamatosan morgott ekkorLink aztán itt már kicsit gyengülthttp://www.metnet.hu/?m=keptar&i=17198, de továbbra is szép látványt nyújtott. Ez a cella is elkerült észak felé akár csak hajnalban egy másik. A cella után hamar megjelent az osztrák zivatarrendszer maradványaLink de láthatóan a végét járta. Utána stabilizálódott a légkör a hideg északi szél hatására.
#30
Az imént zivatar vonult át, felhõszakadásszerû intenzitással, és a végén 1 percig tiszta meggynagyságú jéggel (kb. 1,5 cm).
#29
A tegnapi felvidéki szupercella timelaps videója: Link
#28
Ma délelõtt Budapesten 3 zivatart éltem át. Az elsõt a Petõfi híd budai hídfõnél az aluljáróban, ekkor (9:55) volt egy lecsapó a Haller utca-Soroksári út sarkán, oda a tûzoltók is kivonultak, de késõbb semmi komoly nem látszott.
A második szorosan mögötte jött, ez késõbb bedurrant jobban, Kelet-Pest fölött igen erõs villámtevékenységgel vonult (20-30/perc).
A harmadik gyengébb volt valamivel, ám ez a harmadik villámmal valahova a Széchenyi-hegy lábához csapott egyet, majd elvonulása közben a hídfõnél az Ericsson-épület villámhárítóját is megcsípte (tõlem 300 méterre, ám ennek meglepõen kicsi volt a hangja).
Mindhárom zivatar komoly csapadékot pakolt le, de felhõszakadás-intenzitás megítélésem szerint nem volt, ahogy jég sem.

Nálunk Tolmácson (anyukám szerint) csak két kisebb zápor vonult át délelõtt 11 körül, távoli dörgésekkel kísérve. Az edénnyel 1,1mm-t mértem 15:30-kor. Ezenkívül hajnalban 6h-kor volt egy nagyon gyenge aprócseppes zápor-szitálás.
#27
Valószínûleg egy éppen gyengülõben lévõ szupercella haladt át felettünk, de azért várom a megerõsítést. nevet
A tõlünk északra lévõ zivatarrendszer a gust fronthatására 14 óra körül kezdett bedurranni a környéken. Több kisebb cella is kialakult körülöttünk, egy-egy dörgés is hallatszott, valamint csepergõ záporesõk is elõfordultak. Az elsõ komolyabb, látványosabb esemény egy peremfelhõs zivatar keletkezése volt észak felé. Link Link
Ekkor rövid idõre visszajöttem a mezõrõl, de aztán ismét ki kellett, hogy menjek, ugyanis jött a szupercella. Ez a látvány fogadott: Link Link Gyorsan közeledett, hamar láthatóvá vált az egész struktúra: Link Végül szétzilálódott a falfelhõ: Link
Itt van egy videó, ami ugyan nem a legjobb minõségû (MOV konvertálás, plusz a YouTube esetében a 320×240-es videó felnagyítása, amit nem értek, hogy miért csinál mindig), de a a forgás azért látszik rajta, fõleg az elején a bal oldalon. (Ha valakinek kell az eredeti kisebb méretben, de jobb minõségben, írjon egy privit és átküldöm.) Link
Végül megérkezett a zivatar, a közepén egy-két percig szakadó esõvel és borsó nagyságú jéggel. Összesen 16 mm csapadék hullott.
#26
Nálam 2 zivatar volt. És talán soha nem láttam még ennyire elképesztõ, kitartó és aktív villámshow-t. zivatar
Már tegnap fél 11-tõl villámlott dél ill. észak felé, majd folyamatos rendkivüli villámaktivitás mellett 2.20-kor leszakadt az ég, bár csak 5 percre. Hajnal 3-kor pl. a villámaktivitás már 97 villám/perc volt: hat helyrõl villámlott. Végül 5.45.kor felettünk alakult ki egy igen erõs cella megacseppekkel kisérve (7 cm-es átmérõjû a földetérés után). Végül 12 mm esett le a gyors cellaáthelyezõdés miatt. kacsint
#25
A mai második zivatar utáni látványos mammák Eger felett:
Link
#24
Nálam 2,9 mm esett le kb. ma 3 óra körül.Az észlelések szerint jégesõ is volt itt meg villám show.
#23
nálam 2,5 mm esõ esett csak le...pont a brutál rész mellett voltunk...
Remélem lesz ennél több is!
#22
Ma délelõtt egy hevesebb zivatarból 17,5 mm esõ hullot, közte volt babszem nagyságú jég is. Képek: Link Link Videók: Link Link
#21
27mm csapadékot hagyott maga után a délelõtti zivatarrendszer itt nálam. 1-2 centis jegek elõfordultak az esõ közé vegyülve. Rengeteg lecsapó villám volt, némelyik veszélyesen közel. Képek: Link Link Link
#20
Éjszakai zivatar.

Éjjel 1-kor már hallani lehet a morajlásokat, amik a vihar közelettével erõsödtek.
1:38-kor egy bedörrenés történt és elkezdett esni. Közepes intenzitással és gyenge villám tevékenységgel.
2:02-kor a csapadék intenzitása nõt erõsebbnek volt mondható.
3 mm csapadék hullott.
#19
Ide is beírom laza
Hoztam pár képet:
Reggeli zápor / zivatar érkezése: Link
És pár érdekes kép:

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép


Iszonyat fülledt lett a levegõ kint a zápor után...

Utolsó észlelés

2024-05-05 22:53:50

Egyházasrádóc

13.2 °C

00000

RH: 79 | P: 1011.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.