2024. december 01., vasárnap

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#8843
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#276593 - 2015-05-26 18:39:2laza

Egyetértek: az egyik végletet korántsem szükségszerûen elõzi meg, és követi a másik. Jó sok átlagos körüli idõ ékelõdhet az extrémek közé. Floo barátunk egyik sokszor emlegetett tétele, hogy az átlagérték egy rakás kilengést takar. De ebben nincs semmi rendkívüli, mindenfajta matematikai középpel így van ez. Az átlagérték nem azt jelenti, hogy az a leggyakoribb eset. Ha jól tudom, azt a medián mutatja.
Egyébként az építõ és segítõ szándékú szakemberi korrekciókat jó szívvel, köszönettel fogadom. Nem vagyok fanatikus, nem hiszem, hogy én tudom jobban. A "jobban tudom, mint a szakember" mert az "alkalmatlan, vagy le van fizetve" hozzáállás egy szomorú laikusi betegség (ld. Petõfi állítólagos csontjai)
#8842
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#276591 - 2015-05-26 17:37:46)

Nem gondolod rosszul, de abból, hogy egy idõszakban sok csapadék esik, még nem következik, hogy az azt megelõzõben vagy követõben szárazság lesz, bõven lehet átlagos is és többnyire az is. Amikor viszont igen, az épp a Floo által emlegedett két véglet. Azokról pedig elég sokat írtam már, hogy nincs benne változás. 115 év alatt átlagosan 1-2 fordul elõ belõle évente. Ez az ok is erõsen megkérdejelezhetõ, mert a szerintem inkább meridionális jellegû 1940-es években kevesebb, a zonálisabb 1970-es években több szélsõséges csapadékú hónap fordult elõ.
Én se voltam egyértelmû, nem 10 oldalas fizikailag, matematikailag megalapozott bizonyításokat várok, csak úgy egyedül, önmagában azt az egy mondatot nem tudtam hova tenni. Csak annyi érdekelt, miért gondolod azt.
Szerencsére nálunk a kertben van olajfa, ha nagyon akarok, nekem még messze se kell menni hozzá filozofálni. kacsint
#8841
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#276584 - 2015-05-26 16:48:22)

Kissé pontatlanul fogalmaztam. Úgy értettem, hogy a szélsõséges csapadékviszonyoknak egy lehetséges oka a meridionális jelleg túltengése. Hiszen, ha két gerinc közé ékelõdött teknõ, az ahhoz tartozó, nehezen áthelyezõdõ ciklon tartózkodik fölöttünk, akkor viszonylag kis területen nagyon sokáig, sok esõ esik. Ilyen helyzet okozta pl a 2002 augusztusi dunai rekord-árvizet. Ha éppen gerincben vagyunk, akkor sokáig nem esik. (Németh Lajos anno azt mondta, a "fába szorult féreg" esete) Rosszul gondolom?
Természetesen megengedem, hogy más okai is lehetnek a csapadék-anomáliáknak.

Hát igen: szívesen filozofálnék az olajfák alatt meg, máshol is. Szakmai nívón álló bizonyításokat ne várj tõlem, nem vagyok meteorológus. Ha ez itt a Metneten kritérium volna, veled együtt fél tucat emberke írogathatna csak be. kacsint
#8840
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#276576 - 2015-05-26 15:44:0laza

"az áramlási muszterek gyakorisága (legalábbis a nyári félév tekintetében) valóban megváltozott az utóbbi 25 évben az azt megelõzõ kb. 20 évhez képest" - Ilyenrõl szó se volt, és nem is errõl szólt az eszmecsere. Ezzel egyet is értek, a mostani idõszak kezdetének pedig 1992-t tekintem.
"A meridionális jelleg túltengésének a szélsõséges csapadékviszonyok csupán következményei." Ez így csak egy állítás, kijelentés mindenféle bizonyítás nélkül. Kiváncsi is vagyok, hogy miért gondolod ezt így? Ha már itt tartunk, és a szélsõséges csapadékviszonyok következményei a meridionális jelleg túltengésének, akkor azt mivel magyarázod, hogy az 1970-es években több volt a szélsõséges csapadékú hónap?

Ami a szorulás-hasmenés vitát illeti, megírtam gondolataimat a visszatekintõbe: Link

Sokszor úgy érzem, hogy neked az ókorba kellett volna születni. Ott kiültél volna egy pohár borral az olajfák alá és lehetett korlátlanul mindenféle bizonyítás nélkül elmélkedni, filozofálni a világ dolgairól.
#8839
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#276559 - 2015-05-26 13:08:05)

Bevallom, az elején tényleg nem értettem. Most már világos. Viszont úgy látom, hogy ez a hosszadalmas vita nagyon félresiklott. Amit Floo a "szorulásról és hasmenésrõl" szokott hangoztatni, az nagyon frappáns ugyan, de talán nem a legszerencsésebb módja az éghajlatingadozás demonstrálásának. Az aszályos és az árvizes idõszakok gyakori váltakozása a múltban is egyik fõ jellemzõje volt éghajlatunknak.
De Floo-nak mégis igaza van. Annyiban legalábbis, hogy az áramlási muszterek gyakorisága (legalábbis a nyári félév tekintetében) valóban megváltozott az utóbbi 25 évben az azt megelõzõ kb. 20 évhez képest. Határozottan gyakoribbá váltak az alig áthelyezõdõ, vagy stagnáló légköri képzõdmények, csigalassúsággal haladó, vagy veszteglõ frontok. Ennek közvetlen okát az alacsony nyomású teknõk dél felé való túlnyúlásában, a jet nagymértékû meanderezésében, azaz a meridionális jelleg elõretörésében látom ( és látja Floo is. Persze kérdés marad, mi volt elõbb: a tyúk vagy a tojás?)
Hogy a Közép-Európában beragadó, és ott özönvizet okozó ciklonok valóban gyakoribbá váltak az elmúlt néhány évtizedben, azt jól mutatják a többször jelentkezõ, minden rekordot megdöntõ dunai zöldárak.
A meridionális jelleg túltengésének a szélsõséges csapadékviszonyok csupán következményei. Ezen tehát nem érdemes sokat rugózni, körmönfont statisztikai elemzéseket végezni. Inkább közvetlenül kellene rátekinteni a dologra, átnyálazni a múltbeli szinoptikai térképeket. Tudom, ez igen nagy munka, hiszen több ezer térképrõl van szó. És a meridionális és zonális, meg a sok átmeneti kép értékelése sok szubjektivitást hordoz, az eredmény pedig csak üggyel-bajjal számszerûsíthetõ. Mégis, véleményem szerint valahol itt kéne kapirgálni.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-01 09:59:06

Rákóczifalva

5.1 °C

04502

RH: 82 | P: 1029.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.