2024. szeptember 25., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#82316
Ez is igaz -a keleten-északkeleten felhalmozódó hidegtömeg nemegyszer megállítja a kelet felé áthelyezõdõ atlanti ciklonokat, ezért nálunk fixálódik az elõoldali pozició. A ciklonok dél, a Mediterráneum irányába mozognak (mert észak és kelet felé blokkolva van az áthelyezõdésük), végül a hátoldalukra veszik, és ránk döntik a sarki-szárazföldi hideget. Tipikus példája volt valóban a 2002/2003-as tél. De akkor, ha jól emlékszem, a nagy enyheség novemberben volt, nem tél közepén. Bár kivétel szinte minden alól akad, mégis azt tapasztaltam, hogy decemberi-januári rekordenyheség után nem nagyon jön rekordhideg ugyanazon télen.
#82295
Van másik szinoptikus lehetõség extrém téli enyheségre: ekkor az azori magasnyomás északi, északkeleti peremén áramlik fölénk viharos sebességgel az igen enyhe levegõ ny-ény-ról. Ha mindez napsütéssel párosul, vidáman lehetnek nálunk 15-20 fokos maximumok. Az ilyen helyzetbõl se szokott egyhamar igazi tél lenni.
#82294
Ami leírtál, abban tökéletesen igazad van -és mégsem. Érvelésed logikus, minden ízében helytálló, de közel 40 éves tapasztalatom mégis mást mutat. Inkább a tavalyi, tavalyelõtti forgatókönyv tekinthetõ kuriózumnak.
Átlagosnak pedig a következõ események: a nyugati áramlási szalag hullámot vet, a ciklonok áthelyezõdése átmenetileg megtorpan. Tõlünk keletre magasnyomás jelenik meg, mely az addigi nyugatias légmozgást déliesre fordítja felettünk. Tipikus fõnhelyzet alakul ki, leszálló légmozgással, napsütéssel, erõs déli széllel. Ekkor ugrik fel a hõmérséklet 15 fok közelébe, ill. a fölé (ld. 2006 dec.5) A ciklon elõoldal nyugat felõl lassan felénk araszoló hidegfronthoz tartozik, mely fölénk is helyezõdik valamennyi esõt, és délirõl ny-ény-ra forduló szelet okozva. A lehûlés mindazonáltal nem erõs, a maxik jóval fagypont fölött maradnak. Ezután pedig, mint ha mi se történt volna, visszaáll a zonalitás.
Tartós meridionalitás, immár sarkvidéki légtömeget mozgató északi áramlás irányába is fejlõdhet innen a cirkuláció, de ez a ritkább.
#82288
Köszönöm, hogy legalább te reagáltál. Az, hogy vannak ilyen periódusok, az ok. Viszont, hogy 6-ból 5 januárban legyen ilyen, arra azért azt gondoltam volna, hogy kuriózum (perverzek elõnyben nevet ). OMSZ honlapján nem találtam, hogy visszamenõleg (több évre) hol lehet megnézni az elmúlt hónapok átlagát?
#82242
Ez így nem igaz a déli elõoldal után szoktunk kapni kemény hideget. Egy kemény példa az elmúlt évekbõl, talán a legkeményebb. Sellye 16,3 fok január 3, és január 12 Zabar -31,9 fok hmmm!:-) Bizony 2003-ból való:-) Sok-sok ilyen példa van de ez az egyik legdrasztikusabb:-)

Még mindig havazik kissé olvad olyan 2-3 cm hó van, volt mikor öklömnyi pelyhekben szakadt a hó, hirtelen fehér is lett az aszfalt is.

Salek: Még mindig nehéz a felfogni hogy váltás van? 3 nap és itt a kemény téli fordulat. Persze lesz 30 fok júliusban és tény, hogy melegszik, de ne legyünk már ennyire elvakultak!
#82230
Ezzel abszolút nem értek egyet.

A rekordközeli Tmax-ok ugyanis déli blocking-ot feltételeznek, ami nyugat-európai teknõt sejtet, ami szinte mindig kelet felé tolódik. Szerintem egy déli blocking-ból sokkal könnyebb hideg idõbe átmenni, mint a zonalitásból, hiszen a déli blockingnál már megvan a meridionális hõcsere. A teknõ keletre tolódásával hátoldalra kerülünk és már itt is van a tél, nem beszélve a szinte garantált mediterrán ciklongenezisrõl.

Lásd 2009-2010. Olyan elõoldalakat kaptunk, hogy lehetett menni a strandra télen, viszont ki ne emlékezne a 30-40 cm-es havakra?
#82153
Napközben felvetettem, hogy az elmúlt 6 évben 5-ször volt olyan, hogy januárban zsinórban 2 teljes hétig volt 5 fok feletti Tmax az ország valamelyik pontján (4,75-ször, mert 2009-ben hiányzott hozzá egy pár nap). Ebben nincs semmi különös, vagy senkinek sincs kedve erre reagálni?! Mivel már késõ van, nem várok sokkal többet most sem, de holnap tennék még egy próbát az ügyben, mert engem nagyon érdekelne a válasz rá.

Utolsó észlelés

2024-09-25 18:32:33

Rákóczifalva

19.5 °C

22502

RH: 67 | P: 1014.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.