2024. szeptember 24., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#80244
Nem is lehet, hiszen 10 napon túli, és tudjuk az a mai világban még üveggömb. Mindenesetre népszerûbb, ha hideget mutogat, és tavaly azt mutogatott zömében.. Akkor jobban kedveltem! vidám Mindenesetre kissé logikátlan nekem, mert az a sok ciklon északon - keleten az sok havat jelent. Márpedig a sok hó egyszer csak úgy leamortizálja a ciklonokat, az "északi zonalitást", hogy majd csak kapkodjuk a fejünket..Persze lehet hogy én tévedek... laza

Jaj, a havam ma eltakarodott (mielõtt letámadnának ez egy õsrégi kifejezés a hóra kacsint ) a mérés idõpontjában (10 óra) még megvolt a 70% körüli, 1 - 2 cm borítottság, estére 10%-ra esett zavarban .
#80199
Értem amit írsz. nevet

2 éve figyelem csak,úgy tél elõtt kezdem nézni.Az elõzõ két telet elég jól belõtte.

Idén novembert bukta,a nem látott hidegpárna miatt.
#80195
Ok, hogy szezonális modell, meg mit talált el. De gondolj el egy olyat, hogy a CFS naponta van lefuttatva, és ez mind-mind más kimenetet hoz. Kb hónap közepéig jelenik meg az adott hónap futásai napi váltással. Tehát a matematikai számítás alapján egy havi lebontásában ha veszed akkor ez 28-31 futás és számtalan paraméter, valamint számtalan felszállási adatból táplálkozik. Így alakul ki a modell milyensége. pl még két hete januárra jóval hidegebbet várt majd átlagos most már magasabb értéket. De még van kb 20 futása, és még ezen értékek bõven változni fognak.
A szezonális elõrejelzéseknek van egy bizonyos "lélektana", hogy a beválásuk 50-50% se több, se kevesebb. Azonban, ha tendenciaként nézed akkor láthatod, hogy mi hiányzik vagy épp mi van a légkörben egy adott idõjárási helyzet kialakulásához.
Rudolfking képén láthatod, hogy a decemberi egy hetes anomália a Brit-szigetek térségében pozítiv volt, mégis a CFS átlag, avagy átlag alatti hõmérsékletet jelzett elõre, és nem csak ez az egy hét volt ott pozítiv hanem az egész hónap. Így a CFS nem számolt olyan jól, miszerint a ciklonaktivitás nem hozott kellõ hideget a térségre. Nálunk a pozítiv anomáliát könnyebb megfogni mert az indexek pozitívban voltak, így az azori anticiklon erõs maradt és hozzá egy kis ciklonaktivitás és máris kész a recept a medencére. Ha az egyik makrocirkulációs helyzet nem elég kiterjedt vagy épp felettünk van a központja, lásd november akkor a modell bukott, mint novemberben. Ezeket így tessék figyelni, én szeretem õket mert lehet belõlük tanulni, sokan nem bírják és legyintenek rá, viszont kétség kívül a modell megbízhatóságáért nem tenném tûzbe a kezem:-)
#80192
Akkor a CFS elég jól eltalálta a decembert.Kíváncsi vagyok a januárra, mert arra még erõsebb pozitív anomáliát vár.
#80189
Link Nocsak. Ilyen a negatív decemberi anomália? nevet

Utolsó észlelés

2024-09-24 16:24:31

Csesznek

19.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.