2024. szeptember 21., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#75166
Ennek elméletileg így kellene lennie, csak éppen a frontzónától északra még nem halmozódott fel annyi hideg, hogy ez belátható idõn belül gyökeres fordulatot hozhasson nálunk. 1 héten belül 850 hPA szinten Európában gyakorlatilag sehol nem lesz jelen legalább a -10 fokos izoterma, a hidegmag ugyan viszonylag egységes lesz, de pereme Skandinávia északi partjaitól több száz km-re marad, így - hacsak a zonalitást felváltó meridionalitás folytán északira váltó áramlás hirtelen nem húzza le a kontinens belsejébe a messze a sarkkörön túl levõ hideget - december 20-ig a nagybetûs TÉL aligha érkezik meg. Utána viszont persze bármi lehetséges, meg persze az is biztató, hogy a modellek még ûrtávban sem látnak el a 22-én túli idõszakra. nevet
#75163
Álmodozz csak! nevet
Linkelhetnél egy-két 'kartenarchívot' az álalad említett helyzetrõl.


#75158
Az égei tenger felõl ÉNY felé pörgõ medit, négy napos hóviharral? Jó, rendben! nyelvnyujtas
#75157
Karácsony elõtt 3-5 nappal üdvös lenne!Szentestére pedig egy szép,kövér, 995HPa-s ciklont kérek a fa alá!

Mást nem... laza
#75154
Azért már elég hosszú ideje tart a zonalitás, csak -hogy a Te szavaiddal éljek- ebbõl mi semmit se tapasztaltunk a kontinens középsõ és déli részét fedõ AC miatt. November közepe még blockingos volt ugyan, kaptunk is lábas hideget keletrõl, attól kezdve viszont északi zonalitás uralkodott. A hosszú, zonális (ny-k-i) légpályák pedig törvényszerûen ahhoz vezetnek, hogy tõlük északra halmozódni kezd a hideg levegõ. Mostanra ez már oda vezetett, hogy a sarki hideg kissé délebbre tolta a ciklonzónát, ezért csökkent nálunk a légnyomás é értek el a frontok. A hideg további felhalmozódásával pedig esély van arra, hogy megint meridionálisra forduljon az áramlás, blocking alakuljon ki.
#75151
Bizony, a hidegmag kialakulásának öngerjesztõ folyamata elég gyors, kb. 10 nap alatt iszonyú szörnyek tudnak kifejlõdni. Lehet, sokan nem emlékeznek-emlékezhetnek az 1978 dec.20.-tól dec.31.-ig tartó idõszakra: ebben az intervallumban hihetetlen mennyiségû hideglevegõ volt képes felhalmozódni északkeleten, aztán ránk is szakadt olyan viharos hõcsökkenést okozva, amilyenre azóta se volt példa. hideg hideg
Persze, ilyesmi csak nagyon hideg teleken szokott elõfordulni, amilyen az is volt. Ez a tél feltehetõleg nem ilyen lesz -lassabban halmozódik fel a hideg a közelünkben, elárasztás után is több idõ kell a regenerálódáshoz.
#75118
A hosszútávúba nem akartam írni, ahhoz nem vagyok kellõképpen szakmai, de itt csak megosztom Veletek, mit gondolok errõl a téli idõrõl.
Nekem az a véleményem, hogy mindaddig, amíg az északi sarkkör területén nem halmozódik fel, nem koncentrálódik jelentõsebb hideg levegõ, addig nem várható, hogy havas, hideg telünk legyen. Erre egy példa, így nézett ki 2010.12.06-án a sarkkör:
Link
És így nézett ki tegnap: Link
Látható, hogy amíg tavaly a hideg egyetlen masszív tömböt alkotott, addig idén szét van tagolva, igazán komoly hidegmag Grönlnad felett van. Ez azért alakult így ki, mivel több ciklon is garázdálkodik azon a részen, így a hideg levegõ is állandóan cirkulál és nem tud nyugalomba jutni: 2011.12.06. Link
2010.12.06. Link
Szerintem igazi hideg, havas téli esélyekrõl majd akkor kezdhetünk el beszélgetni, ha a sarkkör környékén nyugalomba jut a hideg levegõ, ami egy-egy hidegfront után leszakadhat Európára.
Ennek kezdetére vannak biztató jelek már 180 óránál is (eddig lát a GFS): Link
Link

(A szakiktól elnézést kérek a szakmaiatlan megfogalmazásért, de amatõrként még csak ennyire futja. nevet )

Utolsó észlelés

2024-09-21 18:47:08

Kõszeg

18.3 °C

RH: 67 | P: 1022.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.