2024. november 22., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72444
Az én térképen December 19-ére vonatkozott.
Szibéria Ac felejtős most, a Sarki Ac Alaszka és környéke központtal már 96 óránál ott van. 
----


Előző olvasatomban semmi nem változott maradunk 168 óránál már ami a alap makroszinoptikus helyzetképet illeti és még ez nem jelent automatikusan telet Közép-Európában. nevet Csak, hogy megjegyezzem. Csupán azt a felállást amivel esély nyílik alacsonyabb szélességek felé törő hosszú amitudójú hidegöblitésekre. 
Az előző hsz. -ban írt felállás továbbra sem változott. 
Korábbi hsz. idézve: " "Az "igazság", ami jelenleg nehezen nyomonkövethető valahol  168 óra körül tanyázik.  
GFS pajtinál maradva fejbe lekövettem a nyomás mintázatokat, hogy mi mi után hogy és miként kell(ene) következnie. " "

GFS pajti végre térképes formában is tovább vitte tegnapi gondolat menetemet. Időben viszont nem jöttünk közelebb.szomoru (Még.szegyenlos)

beillesztett kép




Nyilakat azért rajzoltam be, mert a további térképeken nem egyértelmű a helyzet, itt viszont MÉG az. szegyenlos  Az alacsony nyomású teknő kelet, ék felé helyeződik, északről pedig magasnyomású Ac híd épül ki, ami megnyitja a sarkvidéki levegő útját dél felé.

((A jelenlegi(12z 13.12.2022) GFS dny Eu.i Ac és skandi ciklonnal amolyan félblockinggal számol(na) ünnepek előtt nem sokkal. De tudjuk már; Már mint értem ezt évtizedes metnetesekre hogy sokszor és sokféle képpen balul is sülhet el a dolog Dny Eu. Ac esetén. Ezért maradtam az alapfelállásnál.))

A fenti térkép tetszetős.
Az Ac Brit szk. fölé helyeződésével kész lenne(!) a blocking Karácsony előtti napokra. Klasszikus ényi fronttal. Netán hf. hátoldali téli konvektív népünnep napokkal. Hózáporosdi és társai. szeret  Ahogyan lehet Skandi Ac ha északra kenődik vagy félblock amit jelenleg ad a GFS.

- de ne szaladjunk előre.
Egyenlőre nincsennek lefutva az ünnepek. E fenti alapfelállás egyenlőre nem mozdul/mozdult 168 óráról. szegyenlos
#72443
Mindig benne van a pakliban a dolgok hátulütője és a rossz felállások oldalára kerülés, de ez nem az a fajta tél lesz, meggyőződésem.

Nem 1 napot sem kellett várni és a GFS pontosan előhúzta azt, ami megfordult a fejemben a tartós sarki/szibériai AC kialakulásával. Íme:

ECMWF is már időnap előtt blokkosít, ott kissé más a forgatókönyv 240 óránál, de már előtte AC híd jelenik meg az óceánon+komoly sarkvidéki magasnyomással számol, ezzel párhuzamosan Szibériában is lecsengene a ciklonok ideje! Kérem szépen megyünk a télbe!

beillesztett kép

#72442
"a komoly tél is előbb utóbb feltűnhet a térképeken"
Ezzel nekem csak annyi a bajom, hogy nem megfelelő Ac központok esetén bilibe lóghat a kezünk. A hideg távol fog maradni tőlünk és ha lesz is Ac, max hidegpárna és a medence jelleg megment.szegyenlos

Összességében csapnivaló mint két királyi modell Európára. A mostani mínuszos satu padló AO-val nem tudnak mit kezdeni ilyen NAO index mellett.  laza Ha utóbbi jó mínuszos lenne nem lenne pardon. Folyamatos blockkoló AC és zutty blockingok. Ellenben  nulla felé húzó aktivitásnál akad ciklon az Atlanti középső, keleti felében, csúszópálya vagy egy egy északra feltekergő ciklon. Annyira nem lep meg, hogy nincs egyértelmű irány. A sarki Ac uralommal dacol az atlanti csigagyár. 
 
Az "igazság", ami jelenleg nehezen nyomonkövethető valahol  168 óra körül tanyázik. nevet 
GFS pajtinál maradva fejbe lekövettem a nyomás mintázatokat, hogy mi mi után hogy és miként kell(ene) következnie. szegyenlos

beillesztett kép




Aztán majd kiderül mi jönn be végül.  lazanevet
#72427
Üdv mindenkinek. Nehány napja is már felhívtam a figyelmet a nagytérségi folyamatok kedvező alakulására idén novemberben és tegnap a fórumban is. Meglepő módon,de idén sok éve nem látott hófelhalmozódás volt tapasztalható Szibériában már november elején. Ez a hófelhalmozódás tovább folytatódik és terebélyesedik. Nekem leginkább ami szembetűnő az a következő:

Érdemes megpillantani az északi-hemiszféra 500 hPa geopotenciál térképeket.  Hónap eleje óta folyamatosan darabokra vannak hullva a ciklonokat pörgető geopotenciális "erőforrások". Ez a következő napokban is így marad, nem tud nagy területen összeállni az ami gátolhatná a sarki AC-k kialakulását, jelenlétét. Ettől kezdődően a AC-k szabadabban és könnyebben kialakulnak Szibériában is, illetve a Sarkvidékeken. A másik fontos tényező hogy Grönlandra nem nagyon szakad hideg, hanem inkább azon túl, Kanada belseje felé. Nekünk ez nagyon is jó, hiszen nem rögtön Grönlandról indulnak a mindent elsöprő csigagyárak, plusz van ideje Szibéria és Kanada között az AC hidaknak létrejönni, vagy pl a mostani átalakulásnál is jól látni hogy miből is alakul ki majd a Skandináv AC. A két nagy globál modell egyetért abban hogy Szibériában megvetheti a lábát a magasnyomás és 2 nagyobb darabban fejlődhetnek tovább a hidegmagok. Kanadai és Szibériai hidegmagok. Azt gondolom ha ez a verkli így marad a következő hetekben, esetleg hónapokban, akkor nagyon jó eséllyel, akár az egyik legzordabb felállás is kialakulhat. Ennek példáit számtalanszor behozom a fórumra telente, hisz számomra ez az egyik kuriózum, ezek csinálják meg a legnagyobb hóviharok Magyarországon is, melyek komoly hófúvással is járhatnak és a ciklon hátoldalán rendre zord levegő érkezik a Kárpát-Medencébe. Nagyon bizakodó vagyok hogy ha ciklonosodik is decemberben az idő a sarkkörön, vagy esetleg az óceánon kissé felerősödik az aktivitások és lesz rövid zonális epizód, ez nem fog sokáig tartani. Mindenképp arra számítok (a felvázolt verkli maradását követően!) hogy ez a tél hozhat zordabb hidegbetöréseket, esetleges akár nagyobb havazással, legalább egyszer a tél folyamán. Hangsúlyozom hogy mindez abban az esetben, amennyiben a mostani kilátások szerinti nagytérségi cirkuláció nem fog gyökeresen megváltozni!!! 

Na jöjjenek a térképek:

Bekarikáztam a geopotenciális "magokat", illetve pirossal  a Grönlandra túl szakadó hideg légtömegek, illetve az időközben próbálkozó sarki magasnyomások által nyitva hagyott területeket, ahol a legfontosabb AC hidak, blokkingok kiépülésének marad hely (rés) ezáltal hogy ilyen a nagytérségi cirkuláció... 

A Grönlandon túl bejelölt területet érdemes nézni és az így pörgő ciklonok déli, délkeleti áramlását is, mely nagyban elősegíti a jó blockingok kialakulását. Zord telet még novemberben nem kell várni ettől (bár sosem zárható ki) de a december, január akár ígéretes is lehet!



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 00:02:49

Vép

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.