2024. november 26., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71912

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25950)
#71911

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25949)
#71908
A következő napokban nagyon érdekes, szinte rendkívülinek mondható fordulatok várhatók Európa, ezen belül a Kárpát-medence időjárási helyzetében. Igazi szinoptikai csemege.
Jelenleg, és még pár napig, nagy kiterjedésű anticiklon-zóna határozza meg Északnyugat és Észak-Európa időjárását. Ugyanakkor a kontinens atlanti partjai előtt, a 40. és az 50. szélességi körök között elhelyezkedő sekély, "rangrejtett" ciklon az előoldalán elkezdi felhúzni a töméntelen, forró levegőt Észak-Afrikából  Európa nyugati részei fölé. Közép-Európára az észak-európai AC előoldalán mozgó, kevésbé meleg légtömeg némi hűtő hatást fejt ki, nyomása alatt a melegnyelv igazán forró része csak igen lassan nyer teret keletre. A szélsőségesen meleg levegő jobbára Nyugat-Európa felett marad.        Link      Link
72 óra táján aztán váratlan, nagy jelentőségű változás veszi kezdetét. Észak-Európában poláris expanzió kezdődik. A hozzá tartozó ciklon középpontja valahol a balti államok területén, vagy a Finn-öböl környékén születik meg. A nagy hőkontraszt miatt a cikloncentrum gyorsan, erősen mélyül. A ciklon hátoldalán nagy sebességgel hűvös, jeges-tengeri eredetű légtömegek indulnak meg Európa keleti, és részben középső területei irányába.     Link     Link
A hidegáramlást a Brit-szk., majd az Északi-tenger fölött megerősödő AC támasztja nyugatról, ez a hátoldalára veszi az afrikai melegnyelvet. A forró levegő (15 fok 850 hPa-on) itt  Skóciáig ill. a Shetland-szk.-ig, Dél-Norvégiáig nyomul fel! Mi több, a 20-as izoterma mélyen benyomul a brit főszigetre, egészen Közép-Angliáig az ECM szerint. Rendkívül ritka, talán egyedülálló képet láthatunk az előrejelzési térképen:     Link
Ugyanakkor, míg Angliában szinte soha nem látott hőség tombol, Szentpétervár környékén csak 0 fok körüli a T850. Rendkívül "spannolt", "beteges" hőeloszlás.
Az északkelet-európai igen aktív ciklonhoz tartozó hidegfront, a hozzá tartozó csapadékzónával csütörtökön napközben éri el a Kárpát-medencét.     Link
A mögötte beáramló hűvösebb jeges-tengeri légtömeg mérsékelt, mintegy 5 fokos lehűlést okoz majd a magasban. A kánikulai hőséget átmenetileg kellemes, mérsékelten meleg nyári idő váltja fel.
144 órától aztán újabb, nagy változás: a bárikus kép "szétcsúszik", az áramlási kép zonálisabbra vált. A jeges-tengeri áramlást támasztó AC gyorsan leépül, ill. délkeletre helyeződik. Az északkeleti ciklon maradványa összeolvad az óceán felől közeledő alacsony nyomásokkal, Európa középső sávjában nagytérségi ny-ény-i áramlás jön létre.     Link     Link
Hőmérséklet tekintetében ismét tökéletesen "abnormális" képet látunk, ha egyáltalán lehet ilyesmit mondani az időjárás vonatkozásában.
A kialakuló ény-i áramlás térségünkre "nyomja" a Nyugat-Európában egészen a magas északig felhalmozott, töméntelen meleg levegőt. Északnyugati irányból, ahonnan nyáron normálisan hűvös levegő, lehűlés érkezik hozzánk, ezúttal forró afrikai légtömeget kapunk. Ha van cirkulációs kép, amit betegnek tarthatunk, akkor ez az. Később az északi-európai ciklontevékenység gyengül, és visszahúzódik északra, északkeletre. Vele mennek a gyors áramlási zónák, dinamikus légáramlások. Így, bár jó ideig közel marad térségünkhöz a hűvös óceáni légtömeg, jelen kilátások szerint ez nem tudja kiverni a kontinens középső részeiből a megrekedt forró légtömeget.     Link     Link     Link
Ehhez mindjárt hozzá kell tenni, hogy az időtáv miatt, nemkülönben a légtömeg-határon való elhelyezkedésünk okán, ez a kimenetel még elég bizonytalan.
Ezek után a részletek:
Kedd: délnyugaton, nyugaton erősebb, északkeleten gyengébb nappali gomolyfelhő-képződés várható. Nyugaton, délnyugaton a délutáni órákban helyenként lehet zápor, zivatar. A gyenge keleties légmozgás az Alföldön időnként kissé megélénkülhet. Hajnalban 16-20 fok lesz, kora délután pedig 29-32 fokig emelkedik a hőmérők higanyszála.
Szerda: gyenge nappali gomolyfelhő-képződésre van kilátás csapadék nélkül. Délen, délkeleten az északkeleti, északnyugaton a déli szél jobbára gyenge marad. A Kisalföld nyugati részein azonban időnként kissé megélénkül a szél, északkeleten és délnyugaton viszont szinte szélcsendes tájak is lesznek. Hajnalban a keddihez hasonlóan 16-20 fok valószínű. A délutáni hőmérsékletek elérik a 31-33 fokot.
Csütörtök: napközben a közeledő hidegfront miatt észak felől megnövekszik a felhőzet, és északkeleten/keleten többfelé, másutt csak néhol fordul elő zápor, zivatar. A nyugatiról északnyugatira forduló szél mind nagyobb területen megélénkül, helyenként megerősödik. A legalacsonyabb hőmérséklet mindössze 17-22 fok körüli lesz. Délután északkeleten már jobbára 30 fok alatt marad a hőmérséklet, máshol még 32-34 fok várható.
Pénteken az átvonult front mögött már csak kevés, vonuló gomolyos felhőzet várható, csapadék nem lesz. Hajnalban 13-19 fokot mérünk, délután pedig 26-29 fokot.
Szombaton kevés felhő, száraz idő ígérkezik. Az északi szél többfelé megélénkül, északkeleten meg is erősödik. A hajnal elég friss lesz, 12-17 fokig csökken a hőmérséklet. Kora délutánra 23-29 fokig emelkedik a hőmérséklet, északkeleten lesz a kevésbé meleg.
Vasárnap felhő alig mutatkozik az égen, szikrázó napsütés valószínű. Csapadék továbbra sincs kilátásban. Az északnyugati, majd délkeletire forduló szél gyenge marad. Hajnalban mindössze 11-16 fok lesz. A legmagasabb hőmérséklet eléri a 26-31 fokot.
Távolabbi kilátások: a jövő hét elejére visszatérhet a kánikula.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 10:00:18

Nyíregyháza

2.2 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.