2024. november 23., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71408
A legújabb futás sem túl meggyőző, rövid távon az előzővel nagyjából megegyezik, annyi már nagy eséllyel kijelenthető, hogy a korábbi Brit ciklon érdeklődés hiányában elmaradni látszik, azt már sokadik futás adja, hogy kint reked az óceánon, Izland környékén. Link
Lényegében így bizony a szokásos általad is vázolt verkli tovább folytatódik, északias áramlás, bár idővel egy újabb örvény válna le, és helyeződne Franciaország nyugati partvidékére, a Vizcayai-öböl környezetébe. Link

Elvileg ekkor kaphatnánk majd átmenetileg egy kicsit melegebbet délnyugat felől, de időn kívül van, és folyamatosan változik 200 óra felett minden. Addig biztos az északias irányítás ez eldőlt szinte, hogy a kánikula nálunk várat magára. Mondjuk a közel 15 fokos izoterma sem rossz, hiszen a 25-30 fok közötti megszokott értékek garantáltak maradhatnak a következő 10 napban mindenképp, és záporok, zivatarok is párosulhatnak ehhez.
A fáklyán is milyen szépen kezd ellaposodni a szórás. Korábban még 20 fok felett is szórt 850-en most pedig már alig megy 15 felé. Talán július végére még alakulhat valami, de szerintem július 25-ig már nagyon kicsi az esélye egy hőhullámnak ami eddig a korábbi 1-2 modellfutásban kinézett. Ezt a friss fáklya is támogatja, és a makroszinoptika, amiben komolyabb átrendeződés aligha lenne felfedezhető.
#71407
Hoppá!

Ez óriási változás akár a tegnapi futáshoz képest!!! Bevallom, én nem bánom, hogy tolódik a kánikula. A csapadék mennyisége persze akkor megint nagy kérdés lesz. 
#71406
Néhány futás óta már azt adja a GFS, hogy a(z) (átmeneti?) észak-atlanti ciklonerősödés egyáltalán nem tudja déliesre fordítani Közép-Európa térségében az áramlást.

Link

A mi szélességünkön eszerint marad a zonális plusz nyomásgradiens az azori AC és a kelet-európai ciklonok között, ami északias légmozgást jelent a továbbiakban is.
48 órával később pedig el is tűnne az izlandi ciklon a térképről, viszont a kontinens centrumában ritkás izobárú, de szokatlanul nagy területű alacsony nyomás  -amolyan kisnyomású bárikus mocsár-  jönne létre:

Link

Ehhez a szituációhoz ijesztően nagy csapadékos terület tartozik Európában, és persze nem padlásra szaladó hőmérsékletek:

Link

Link

Ez bizony nem a "hajszárító" makroszinoptikus képe (hál' Isten)

200 óra fölött aztán ismét bepróbálkozna az izlandi-brit ciklontevékenység:

Link

Link

De, hogy ebből mi sül majd ki, nagyon a jövő zenéje.
#71404
A délelőtti GFS-t nem nagyon volt lehetőségem elemezni, de most estére jutott egy kis időm szemügyre venni mi is a helyzet. Igazából azt látom, hogy makrováltás következik a hosszan tartó északias légpálya megadhatja magát idővel, ez már csak idő kérdése persze. Helyette az észak-atlanti ciklonok erőre kapnak, és haza vágják a Skandináv magasnyomást és kelet felől a Skandináv-félsziget is ciklonális uralom alá kerülne.Link Közben nálunk változatlanul eleinte maradna a mérsékelten meleg idő, záporokkal, zivatarokkal akár több helyen is egy-egy nap. Eközben Grönlandon AC épülne ki, az óceánra ciklon vándorolna le, vagyis ciklon az anticiklon feletti képet ad a GFS hiszen  Izland is magasnyomás uralma alá kerülne, és Skandinávia is ciklonális hatások alatt maradna. Link

Végül ami már űridő ismét, az az, hogy a ciklon fokozatosan a kontinens felé törve a Brit-szigetek felé helyeződne, így előoldali áramlási rendszerében hozzánk megérkezne a velősebb, 20-22 fokos izoterma, ami már 30-35 fok közötti hőmérsékletet jelentene. Link

Persze ilyen távból linkelni se érdemes, de azért megért egy misét, mert újra bekerült a Brit ciklon, igaz nem a "kézzel fogható" időn belül.

Aztán vagy tőlünk nyugatra maradnak a ciklonok, vagy ahogyan említetted is, bekerülünk mi is az alacsony nyomású zónába, így frontok előoldalán meleg, majd hűsebb periódusok váltakoznának záporokkal, zivatarokkal.
#71401
Nem úgy tűnik, hogy maradna az eddigi kép. Az ÉNy-i AC hidat a ciklonok nagy valószínűséggel a kontinens felé tolják legalább, így ha nem is drasztikus meleg, de az eddigihez képest melegebb időszak jöhet. Arról nem beszélve, hogy ez a kezdet lehet, már a 00z-s ECM is az izlandi minimum erősödését mutatja az időszak vége felé.
#71398
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#404879 - 2018-07-10 09:06:04)

Kicsit böngészgetve a modelleket, most azt látom, hogy korábban -az elmúlt 2 futásban- a Brit-szigetek felé helyeződő ciklon aminek előoldalán érkezne meg a lényegesen melegebb levegő kint reked Izlandon. Link  Az összes komolyabb modell GFS, ECM, GEM is hasonló módon számolja, bár a GEM kissé bentebb hozza a ciklont a vége felé, de ezzel a GEM egyedül is maradt. Link  Persze az már más, hogy a GFS berakott egy másik peremciklont igencsak űridőben. Link Szóval a következő 10 napban csökkent az esélye a kánikulának, bár a fáklyán lévő szórás felfelé még mindig elég nagy, úgyhogy fogják még szerintem dobálni azokat a ciklonokat ide-oda. Lecsengve nincs a dolog, de egyelőre a jelen futások szerint a hőhullám elnapolva.  nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 18:24:27

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

-3.7 °C

RH: 90 | P: 1028.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.