2024. szeptember 23., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#71056
Klasszikus zonalitást én sem tudok elképzelni a közeljövõben -fölöttünk húzódó atlanti futószalag, 12-24 óránként frontátvonulás: ilyen aligha lesz. Ez a cirkulációs kép amúgy is inkább a téli napforduló környékét, és az utána következõ néhány hetet jellemzi -ha kialakul. Gyenge zonalitás azért lehet, délen (és fölöttünk) magasnyomással, és máris elõállt a kárpát-medencei hidegpárna, eseménytelen, borús-ködös, hideg idõjárásával.
Ez az egyik irány, amerre a mostani makrocirkuláció továbbfejlõdhet, ha az északkeleti blokkoló AC leépül. A másik, ami most néz ki, hogy az AC elõoldalának hideg, száraz levegõjébõl valamennyi beszivárog a Kárpát-medencébe. Sajnos, a lehûlés bizonyára átmeneti: az AC központ keletebbre helyezõdik, s újra elõoldalon találjuk magunkat.
Téli idõ megjelenésére most csupán egy lehetõséget látok: északkeleten felhalmozódik a hideg, és keletrõl vagy északról eláraszt minket. Ehhez a légköri képzõdményeknek bizonyos retrográd mozgására lenne szükség, ami jobbára alacsony AO és NAO-nál tud megvalósulni. E tekintetben sarkalatos kérdés az indexek jelenlegi viselkedése. A hideg komolyabb térhódításával párhuzamosan nyilván felerõsödne a mediterrán ciklontevékenység, és könnyen szép, havas telünk lehetne, mint ahogy 2002/2003-ban is történt. Sajnos, ez utóbbi verzióra látom a legkevesebb esélyt -az elõoldali, vagy hideg légpárnával járó szituációkat tartom én is valószínûnek. Az északkeleti hideg csak idõlegesen és kis mértékben szól bele feltehetõleg a mi idõjárásunkba.
#70978
Persze ehhez kell a hatalmas ciklon Izland felett,ami elválassza az USA kemény telet és az európai enyhe telet.Ez a klasszikus zonalítás.
Ettõl még kemény hidegleszakadások lehetnek Szibériában,a kettõ között az európai területeken,meg folyamatos Dny-i áramlás.2006/2007 ilyen volt.
#70977
Nézem a diagramokat és nem látom, hogy egy amerikai/kanadai városban is az átlag alatt lenne (számottevõen) a T850. Sõt az elõrejelzések sem mutatnak szignifikáns hidegelárasztást. Link Talán itt indul el valami (+180h!), de ezt a hidegmagot 12 órával ezelõtt még Szibéria felé szakította le.
#70976
Osztom véleményed.
Megmagyarázni nem tudom - ha meg is tudnám, akkor pedig eretnekség lenne.
Tavaly mindenki várható a kemény téli idõt elõrejelzõ állatok látható jelzéseirõl beszélt . Az idén eddig semmi (vagy én nem olvastam figyelmesen). (Talán levágták azokat az állatokat laza )
Komolytalanul: Az oroszok és a kínaiak ma Szentpéterváron nem adtak engedélyt a hideg levegõ Nyugat felé történõ áramlásának.
Link
Hétvégétõl jöhet a köd.
#70974
2006/2007-tõl eltérõen - ha valami netán kinyírná a telet - nem a masszív zonalitás lenne, hanem a végeláthatatlan ciklon elõoldali helyzetek, vagy a folytatódó nyomasztó AC-dominancia. Már leírtam nemrég, hogy sajnos az is elõfordulhat, hogy az egyedüli említést érdemlõ téli csapadék a magasködbõl kicsapódó zúzmara, illetve az ipartelepek és folyók, tározók közelében kihulló "ipari hó" lehet majd. Szerencsére nem lehet elég gyakran hangsúlyozni, hogy a rossz elõjelek ellenére november elején még semmi sem dõlt el a tél lefolyását és kimenetelét illetõen nevet
#70973
Dettó ugyanezt figyeltem meg, és véleményem szerint ebben a Rossby-hullámok a ludasak. Észak-Amerika közelében egyértelmûen massziv "hidegnyúlvány" van. De hogy valami bíztatót is mondjak, van ilyen hidegnyúlvány Északkelet-Európában, a Skandináv-félsziget "hátán" is. Folytonos elárasztások érik azt a vidéket, könnyen felhalmozódhat az igen hideg levegõ számunkra kedvezõ pozícióban.
Eddigi tapasztalataim azt súgják, sokat nem várhatunk az idei téltõl. De persze nem hízelgek magamnak azzal, hogy 40 éves megfigyeléseim abszolút mérvadóak. Kivételek nyilván vannak -erre alapozom reményeimet.

#70971
Igen, csak megismételni tudom wetsom szavait, tudtommal egy hidegleszakadás volt Amerikában és azóta semmi.
Tehát mirõl beszélünk?!

Azt hiszem belõled újból az elfogultság beszél, de ezt itt már megszoktuk.....
#70970
Hát eddig egy normális hidegleszakadás nem volt ott, és nem is nagyon látszik semmi komoly ott sem.
#70968
Én viszont azt figyeltem meg,ha korán elkezdõdnek Amerikára ezek a hidegleszakadások,akkor általában azok úgy is maradnak.Esetleg hónapokig is.Ide Európára ez a helyzet ilyen mostani semmitmondó idõt hoz hónapokig,ill. mozgalmasabb nyugati áramlásokat,frontokkal,de enyhe idõvel.Olyan 2006/2007-es tél félét.
Azért kivétel biztosan akad,de ez az USA dolog nem a legjobb elõjel a télszeretõk számára.
De még egy olyan télen is mint az elõbb említett,ki tudott itt Dny-on alakulni egyszer egy hóhelyzet.
#70964
A jövõ heti látványos hidegelárasztás bizonytalan idõre elnapolva, csupán az a biztató, hogy az eddig Észak-Skandináviáig húzódó melegnyelv pár száz km-rel délebbre szorul vissza, és az Északi-sarkkörön túl, ránk nézve egész jó pozícióban folyamatos hidegfelhalmozódás várható, ami azért kedvezõ áramlási feltételek mellett elõbb-utóbb meghozhatja majd a télfanok által várva várt eredményt. Gól(tél)helyzet nélkül nincs gól (tél), úgyhogy jobb híján az apró lépéseknek, illetve a "sok kicsi sokra megy" fejlõdési iránynak is megvannak a maga elõnyei. Türelem havazas t terem vidám

Utolsó észlelés

2024-09-23 01:29:48

Gyergyóújfalu

5.1 °C

RH: 97 | P: 1013.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.