2024. szeptember 23., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#70489
Természetesen a rekord onnan is figyelve van és egy szép rekord is meglehetett volna, igaz meg is lett a régit megdöntve, de mivel aznap több állomás is fölémért így nem lett ez. Július 14. mért értékrõl van szó, de az országosan nagyon meleg nap volt idén, így magasabb értékek is születek. Pl Máza 26,2 fok.
#70477
Kelet-Zalát kihagytad,de iszom a szavaidat. laza
#70473
Hûûû mennyi mindennel ki tudnám még egészíteni ezt a kis beszámolót laza
Örülök a méréssorozatnak (bár némi hiányérzetem és szomorúságom is van vele kapcsolatban, de hát ezek szerint ilyen az élet).

A mérések dokumentálása és elemzése sok tanulsággal szolgálhat.
Egyébként persze, hogy lelõttem, az október közepét követõ fagyos napok után a minimum miatt jobban vártam az adatok általad való feltöltését, mint a Karácsonyt laza
Egy érdekes adat még Csokmaheggyel kapcsolatban: ezen a szerény kis zalai szõlõhegyen a méréseid óta még soha nem volt negatív hõmérséklet, tehát április 2-a óta.
Pedig ott volt két országos fagysorozat: májusban és októberben.
Még egy adat: a júliusi és augusztusi hidegrekordok napján, amikor Szentpéterfölde a leghidegebbet mérte, egyidejûleg Csokmahegy országosan a legmagasabb hõmérsékletû helyek között van.

"Nagyjából úgy beszélsz Zaláról mintha valami földönkívüli hely lenne:-) Azért ez nem így van, szerencsére:-)"

Már régóta böki a csõrömet, de akkor most leírom, vállalva a népharagot, ami rám fog zúdulni.
A következõ gondolatok a nyugalom megzavarásával járhatnak, ezért aki el akarja kerülni a nyugalma megzavarását, az inkább ugorgyon!
Aki mégis elolvassa és ezáltal a nyugalma megháborítódik, ezek után pedig szubjektív megnyilvánulásra lesz késztetése, és tudja magáról, hogy majd szubjektív megnyilvánulása lesz, az próbáljon megkímélni tõle ezúttal!
Elõre is köszönöm!
Ha valaki Pécsen élõ fórumozó Pécs környékét magasztalja, hogy ott még nem fagyott, ott nem esik, ha esik, akkor végre esik a nagy forróság után, ha hó esik akkor azért fantasztikus, ha nem esik hó, akkor bezzeg Pécsen micsoda jó klíma van, hogy ott még hó sem esik, ha zivatar van akkor azért fantasztikus város, ha nincs akkor azért, ha aszály van akkor azért különleges, ha meleg után hideg van akkor az esik jó a pécsieknek, az "Imádom Pécset" kezdetû mondatok ; Pécsen ha napi maximum rekordot kell dönteni akkor ott van a városi egyetemi állomás (legrosszabb esetben Sellye), ha éjjeli minimum rekordot kell dönteni akkor Árpád-tetõ, ha napi középhõmérsékleti rekord kell, akkor szintén Árpád-tetõ meg a belváros , Pécs honlapján az áll, hogy éjszaka a Mecsekrõl lefolyó hideglevegõ jótékonyan frissíti és tisztítja a város levegõjét (máshol a hideg levegõ miatt egyszerûen csak hideg a klíma)....stb stb stb...és ezekre soha senki nem szól semmit, hogy úgy beszélnek Pécsrõl, "mintha valami földönkívüli hely lenne".
Ha ugyanez Szegeden történik meg, hogy ott micsoda különleges klíma van, milyen szeszélyes, száraz, napos (Sunshine City), az ország legszebb városa, a halászlé fantasztikus, ha kiönt a Tisza akkor azért, ha nem önt ki akkor meg azért, meg hogy délen van, ott aztán fantasztikus minden.
Ha Õk írhatnak lakóhelyükrõl ilyenformán, akkor én miért ne tehetném!?
Fõleg úgy, hogy bárki erre jár, el van bûvölõdve a tájtól, az emberektõl, a levegõtõl, mindentõl!
A nyáron itt járt egy szegedi család, véletlenül futottam velük össze Tormaföldén a hegyen, beszédbe elegyedtünk, és feltették azt a kérdést, hogy miért nem tudnak Õk arról, hogy Zala ennyire fantasztikus hely, miért nem írnak errõl a turistáknak szóló prospektusok.
A legaranyosabb mondatuk, amin azóta is sokat mosolygok, az volt, hogy Õk eddig úgy tudták, hogy Szeged szép.....
És ráadásul Te is, Boszi is hasonlóan nyilatkoztok.
Akkor én miért ne beszélhetnék, vagy beszélhettem eddig róla elragadtatással!
A hely nem földönkívüli, csak sokkal szebb, jobb és többre hivatott, mint ahogy megítélték és az ország más részein tudták!
És ha már meteorológiai fórumon vagyunk: Nyugat-és Dél-Zala megítélése nagyon sok szerencsétlen véletlen egybeesésének és a hibás értelmezéseknek köszönhetõ. Nameg annak, amit most Te is megtapasztaltál, hogy a térség klímáját klimatológiai értelemben Szentpéterföldével rokon helyek alapján ítélték meg, és ezt a térségre általános érvényûnek és kizárólagosnak tekintették.
Miközben a fagyzugon kívüli területek klímája semmivel nem rosszabb az ország egyéb térségeinél, sõt, megkockáztatom, hogy bizonyos fekvések kiemelkedõek jó klímájúnak minõsíthetõk (hogy ilyen helyen hivatalos állomás az elmúlt 100 évben nem volt, de ettõl még egy klimatológiához értõnek tudnia kellett volna, illetve tudnia kellene.....mérések nélkül is).
Mivel az általam éveken át leírt hozzászólásokra leginkább szubjektív reakciók jöttek, hogy én Zalázok, meg hogy mindig csak Zala, de hát mivel itt élek, itt tudok megfigyeléseket végezni ebben a témában, nem mehetek el lefotózni egy elfagyott vagy nem fagyott növényt Orosházára vagy Kínába vagy Ukrajnába, ezeket én általános érvényû tanulságként igyekszem prezentálni.
A másik dolog, ami ellenszenvet váltott ki, hogy egy, az országos közvélemény és a szakmák által alulértékelt, lenézett, lesajnált vidéket kezdetem el a valóság tükrében bemutatni, a pozitív oldalát, amirõl senki nem tudott.
Pusztán tényeket tártam fel: nem írhattam azt, hogy Csokmahegyen -5 fok volt, amikor +1 volt, nem írhattam, hogy a tormaföldei szõlõhegyen -20 volt, amikor -8,1 fok, nem írhattam azt, hogy június 16-án nem érik a füge, amikor érett, nem írhattam a valóságtól különbözõt csak azért, hogy a köztudaton sértés ne essék, és hogy az embereket meg ne rendítsem a megrögzött sztereotípiáikban.
És ez szokatlanul hatott arra annak a közvéleménynek, amely történelmileg így manipulálódott.
Olyan hatást váltott ez ki, mintha valaki egy, a köztudatban favorizáltként élõ térséggel kapcsolatban valamilyen negatívumot tárt volna fel.

De hogy valami jót is mondjak: bár itt a fórumokon nagy bánatomra többnyire szubjektív és negatív reakciókban volt részem, örömmel tölt el, hogy ezek az információk általunk olyan körökbe is eljutottak, amelyeken keresztül rövidesen országos szinten is hasznosulnak a gazdaságban.
Úgy látszik, nem nyitott kapukat döngettünk és nem csak süket fülek hallgattak bennünket!
Aztán hogy a valósággal való szembesülés után ki mit ismer be, az már mellékes kérdés!
Amit tettünk, nem vállveregetést várva tettük, tudva, hogy úgysem lesz benne részünk.
De nem is hiányzik!
#70466
Lelõtted a poént:-)
Na jó, még nem akartam, de írok egy keveset ezekrõl a mérésekrõl.
Nagyjából úgy beszélsz Zaláról mintha valami földönkívüli hely lenne:-) Azért ez nem így van, szerencsére:-)
Az az nagy-nagy szerencsém, hogy még kb 20 évvel ezelõtt én odakerültem a belsõ göcseji részre, igen és számomra az egyik legszebb és legérdekesebb tájaink közé tartozott és még most is tartozik. Úgy ahogy van beleszerettem:-) Sok-sok edzõ, és gyerektábort szerveztünk arra a részre és mai napig ezt a hagyományt megtartjuk. Így nagyon sok idõt töltöttem el azon a tájon, így ez embereket megismertem, és többé-kevésbé be is fogadtak, így bátran mondhatom, hogy haza megyek mikor ott járok, mert sokukkal a mai napig tartom a kapcsolatot.
Mivel mindig is érdekelt az idõjárás, ( lehet azért is vagyok ilyen oldalon talán hmm?:-) szóval a térség klímája erõsen foglalkoztatott. Mindig vittem magammal hõmérõt, még akkor "kis zöld csapimérõbilit", így méregettem, csak magamnak:-) Sok -sok érdekes dolgot és helyet, tájat fedeztem fel, köztük az egyik kedvenc településemet Szentpéterföldét.
Hogy több adatgyûjtõt sikerült elhelyezni, az nem csak nekem köszönhetõ, tény én fedeztem fel a térséget, de ez közel sem csak az én érdemem sõt.... Sokan dolgoztak, és még most is dolgoznak ezen a méréseken. Itt többek között köszöntet kell mondani Takinak, hogy segített árnyékolóval, csapadékmérõvel, Micinek az állandó technikai segítségért. Lacónak a pákai észlelõtársunknak, hisz õ ott helyben van és sok-sok állvánnyal, és egyéb kellékkel segítette a mérések megvalósítását. Nem utolsó sorban Boszinak aki mindenben mellettem állt, és áll most is, valamint Pitomkának a szakmai tanácsokért, és telepítések segítségéért, valamint Kerekrobinak, hogy a loggerek "lélektanával" állandó tanácsokkal segítette a munkát. Természetesen akik még az ügy mellett álltak, és állnak jelenleg is.
Ez mind szép és jó, hogy sok önzetlen társunk a mérések mellett van, de ez mind nem jöhetne létre, ha a helyi embereket nem vonjuk be. Így nagy köszönet a polgármestereknek, és akikénél ezek a mérõeszközök el vannak helyezve, valamint akik csapadékot is mérnek mert olyan is van. Igazából az õ segítségük nélkül semmire sem mentünk volna. Ha estleges gond van akkor rájuk támaszkodhatunk.
Ugye, hogy nem is olyan egyszerû, egy több pontból álló méréssorozatot végrehajtani?
Remélem senkit nem hagytam ki:-)
Néhány szó az eddigi tapasztalatokból és mérõhelyekrõl.
Próbáltam úgy belõni a dolgokat, hogy minden térszínen legyen elhelyezve a környéken adatgyûjtõ. Így van általános, dombi településen, és egy mély völgyi településen is, valamint egy teljes mértékben dombi klímát is mérjünk, ez Csokma-hegy.
Ami érdekes, Szentpéterfölde simán szembe kerül az északkeleti fagyzugokkal, mivel októberben már 10 fagyos nap volt. Idén három országos hidegrekordot hozott és többször volt a legalacsonyabb minimum az országban. A tavasz utolsó fagyos napja is itt volt, valamint az õsz elsõ fagyos napját is itt mértem, így pl Zabart is megelõzte ilyen szempontból. Júliusi és augusztus havi abszolút minimum is innen való, mind a kettõ rekord az országban, igaz ezek nem hivatalos mérések, de jól tükrözi a térség szélsõségét.
Az, hogy most októberben "csak" -5,0 fokra futotta, az nagy részben köszönhetõ az õsz csapadék mennyisége, mivel ezen a tájon és ez mérve van, 100-120 mm hullott két hónap alatt, és októberben 70-80 mm mértek a térségben ami átlag feletti, és mégis van 10 fagyos nap. Míg itt Diósdon mindössze 1 napot regisztráltam, pedig 30 mm sem hullott októberben. Ha pl olyan mértékû hideg levegõ lett volna ott, és a páratartalom és a köd nem nagy úr, akkor a településen gyakorlatilag -7, -8 fok körüli minimum és elképzelhetõ lett volna, ez eddigi tapasztalatok alapján. Nagyon-nagyon szélsõséges völgyi település. Biztos lesznek érdekes adatok onnan még sok:-)
Ott van a másik véglet, gyakorlatilag fagy nélkül úszta meg a hideg idõszakot. Egy szeles, észak-déli irányultságú hegygerinc a Csokma, legmagasabb pontja 317 méter, az adatgyûjtõ 265 méteren van elhelyezve. Egy érdekes klímájú szép térség a belsõ göcseji rész. Ezért is imádom azt az országrészt, meg egyszerûen festõi a táj, és kedvesek, segítõkészek az ott élõ emberek:-)
Még ezen kívül egy hegyi mérést is sikerült a Bakonyban egy vadásztársaság kis településén megvalósítani, igaz bakonyi klíma, mégis szélsõséges és völgyi terület ez is:-)
Kb ennyi a történet remélem senki sem untattam, ha esetleg kérdés van, azt bátran privátban is:-)
Figyeljünk oda Robi töbörméréseire is sok-sok adat van fent onnan is izgalmas értékekkel, érdemes böngészni õket:-)
#70439
Már gimnazista koromban mondogattam, milyen hülyén veszi ki magát, mikor a téli félévben az aneroidok makacsul "szép idõn" állnak, közben köd, ködszitálás és nyálka van.
Érdekes, hogy az é-d irányú sáv a Nyugat-Dunántúlon, ahol nem akart lehûlni az éjjel, milyen jól egybeesik a magasban elhelyezkedõ melegebb levegõ kiterjedésével. Vajon szél, magasköd is volt abban a sávban, vagy pusztán a felsõ légrétegek "fûtöttek le"?
#70433
Erre jön az alföldi ködmezõ, az advektív köd mindig különleges látvány. nevet

Utolsó észlelés

2024-09-23 14:20:03

Ercsi

24.7 °C

13500

RH: 39 | P: 1013.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.