2024. november 30., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#6780
Egészen pontosan(OMSZ adat)jan. 27-én gyakorlatilag nem volt hó,míg 30-án reggel Kab-hegy 39,Tés 50 centi havat jelzett.Bõ két napig hulldogált le 40-50 cm,de magasabb hegycsúcsok is vannak.Ilyen intenzív hógyarapodás az idén sem nagyon volt tudtommal.
#6779
Bizony, ha lett volna egy néhány napos derült idõszak egy hideg vagy csak közepesen hideg anticiklonnal két havazás között, akkor lett volna csúnya világ.
Ez a kép "hiányzott" az alacsony átlaghoz Link Link Link
Lényegében pont a folyamatos hidegleszakadásoknak és az aktív ciklonképzõdésnek köszönhetõen nem lett hideg, vagyis a hideg miatt nem lett hideg.
Míg a meleg lett volna a magasban, akkor a meleg miatt lett volna lent hideg. Egy 2-3 hétig tartó hidegpárna nappal -4 éjjel -6 fokos értékekkel jól lehúzta volna az átlagot.

2002/2003 telém a Rax-hegy 1500 méteres magasságában -5,4 fokos januári átlagot hozott, míg most januárban ez az átlag -7,4 fok volt.
2 fokkal hidegebb.
Közben a Rax-tól nem messze lévõ szombathelyi állomáson a mostani január -2,2 fokon zárt, a 2003-as pedig -2,5 fokon.
Tehát most 2 fokkal hidegebb levegõvel fent volt melegebb lent.
Érdekes helyzet!
#6778
Nem volt rendkívüli a T miatt(olvadt),de a Bakony hidegebb volt és kapott egy 30-ast.
#6777
A tavaly januári zalai oszlopdõlésekhez nem kellett "dühöngõ hóvihar", sem a hómennyiség, sem a szélerõsség nem volt rendkívüli. A gondot a hó erõsen tapadó jellege okozta, mivel a hõmérséklet mindvégig 0°C körül maradt, így a halmazállapot is pengeélen táncolt. Az akkori helyzetrõl egy részletes elemzés az OMSZ honlapján: Link
#6776
Tavaly nagyon hasonló volt a helyzet,bár volt hidegpárna. Csapadék és ciklon is volt és hóvihar is dühöngött rendesen.Zalában villanyoszlopok,a Bakonyban fák dõltek halomra a hóviharokban.Az ilyen inkább ciklonos teleken a hegyekben van sok hó és hideg.Az idei abban különbözik még,hogy síkvidéken is volt 2-szer komolyabb hótakaró,ha a tartósság egyes helyeken elég gyatra is volt.Valójában hó miatt van hideg,vagy a hideg miatt van a hó?(hol ezt,hol az hallom nyelvnyujtas )Ezen a hófelszínen elõfordultak többször is -20 körüli hidegek,ezzel hidegebb is lett a tél a tavalyinál.Sokszor mondták tavaly,hogyha lenne hó,micsoda hidegek lehetnének.Most a hó ehhez megvolt.Sokszor azt veszem észre,ha valaki keveselli a hideget,a hóhiányra hivatkozik,ha esik sokat a hó,akkor meg pont azért nincs hideg(sok a felhõ).Szerencsétlen idõjárásnak egyszerre kellene hatalmas havazást és derült csikorgó -25 fokos hideget produkálnia zavarban .
#6775
Felétek nem volt a legextrább , de hidd el itt bizony belevaló, havas, hideg telek közé tartozó volt! Igazad van! És igaza van a debreceni , vagy békéscsabai fórumosnak, ha azt mondja távoltól sem a legjobb telek közé tartozik az idei. Itt az volt, de hozzáteszem én nem szeretem számokkal, definíciókkal leírni a téli idõjárást, fenntartom magamnak a "jogot", hogy meghatározzam, számomra milyen is volt egy - egy tél. Ez az utóbbi 25 év TOP 5 telében mindenképp szerepel nálam. Hó, és hideg , és ezek tartóssága, egy szubjektív képlet, még egyéb benyomásokkal, tényezõkkel határozza meg számomra egy tél "minõségét". Talán érthetõ, nem biztos hogy a leghidegebb telek a nyerõk! nevet Azt viszont hozzátenném, hogy ÉK-en leginkább igaz a "nagy hó, és mérges hideg" együttes, tehát nem véletlen , ha itt nagy hótakarók alakulnak ki, akkor az már szinte törvényszerûen hozza a hideg telet is. (Ez a nyugat dunántúlon nem biztos hogy ilyen párhuzamban , ennyire igaz legyen). Persze ez nem elég szakszerû meghatározás egy télre, de feltétlenül jobb számomra, mint csak a rideg számokra, statisztikára hagyatkozni.
#6774
A Tieitekbõl meg az,hogyha több hó esik a környéknél,vagy vagy Budapesten az átlagnál 3 fokkal hidegebb van,akkor itt a globális jégkor.Tavaly,tavalyelõtt és az idén is voltak havasabb és alig havas,hidegebb és enyhébb helyek az országban.Az sem igaz,hogy Veszprém megye vagy Pápa az egyedüli átlagos telû terület az országban az idén:Vas,GY-M-S,Zala,Csongrád,Békés,Hajdú,Sz-Sz-B,Szolnok,Bács-K. szerintem nem fog sokkal jobban kijönni e télbõl az átlagnál.Csak a saját anomáliatérképünket nézvevidámec. 1-2 fok plusz anomália; Január 0-2 fok mínusz anomália;Február eddig -2 fok anomália,de valószínû inkább -1 fokkal zár.A hegyeket kivéve 0-1 fok mínusz anomália lesz országosan,de lehet egy-két hely pluszban is !
#6773
"Mégis azt hallja az ember,hogy bezzeg ez a tél így meg úgy.Már tavalyig sem bírunk visszaemlékezni..."


Nem kötözködésképpen írom, de az nem lehetséges, hogy ahol kemény télrõl beszélnek, ott az is volt a tél??? Nekem az írásaidból gyakran az jön le, hogy Pápa (vagy éppen Csesznek) adataiból minimum az egész ország, de még inkább az egész Föld idõjárására lehet következtetni.
#6772
Épp errõl írtam a visszatekintõbe: tavaly Cseszneken kb. ugyanannyi hó esett mint az idei télen és 42 napig volt hó a mostani 51-el szemben.Talán hidegebb nem volt az ideinél,de Pápán jegyzem a T-t,itt talán 1 fokkal van a tavalyi télnél hidegebb(tavalyi tél kb. 1 fok,a mostani eddig 0 fok).Mégis azt hallja az ember,hogy bezzeg ez a tél így meg úgy.Már tavalyig sem bírunk visszaemlékezni... szomoru
#6767
Mivel Amerikából minden télen érkeztek "bénító" hóvihar hírek,erõsen gyanítom,hogy túlzás,hogy 100 meg 300 évente vannak ilyen havazások.Több esett az biztos a megszokottnál,de az a baj,hogyha esik egy megyényi körzetben 1 méter,azt már úgy mondják,hogy a fél Államokban esett annyi,holott esett 10 államban 10-100 cm közt.
Szerintem legalább annyira szokatlan,ami Európában történt,fõleg a Volgográd-Kijev-Krakkó-Bécs-Bern-Bacelona vonaltól É-ra és Ny-ra.Ettõl délkeletre is átlagosnál 1-2 fokkal hidegebb és idõnként(inkább a hegyekben)hóban gazdagabb a tél,de ami északabbra van az nem sûrû eset.Egész télen tartós hidegek,É-on szerintem rekord hóval(most már -50 fok is),délnyugaton és a briteknél sorozatos hidegöblítések(most ott megint hidegebb van mint.pl. nálunk,pedig fordítva kéne lenni)és gyakori havazások,ha ott periodikusan el is olvad,mint a mi medencei havaink.

A mostani makroszinoptikus helyzet megint kísértetiesen emlékeztet arra,ami decemberben és januárban is megtörtént és hetekig mûködött: Szokatlanul alacsony légnyomás Nyugat-Európa felett és ez a ciklon az é-európai hideget az angolokon át a spanyolokig viszi,ott pedig ciklonsorozatot generál.Azok a mediterráneumból párás meleget löknek hol É,hol K felé rajtunk keresztül az ÉK-i vagy É-i AC-re és hatalmas havazásokat okoznak közép,kelet és észak térségeiben.Nálunk nem alakul ki olyan tartós hideg mint é-on,idõnként(mint ma is )esõ hull a medibõl.

Hiába kutatok emlékeimben:nem emlékszem 2-3 évtizedre visszamenõen ilyen télre. Mi lehet az OK ? zavarban

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 12:11:24

Szolnok

8.0 °C

04507

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.