2024. november 14., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#67653
Jó ideig teljesen a 2006-os figurát "láttam bele" az idõjárásba, de mostanra jelentõs makroszinoptikai különbség vált nyilvánvalóvá ahhoz képest. 2006 õszén az elõoldali helyzetek kizárólagosak voltak, s a november eleji hidegelárasztásos intermezzót leszámítva azok is maradtak december végéig: a zonalitás a viharciklonokkal (Cirill) csak ezután kezdõdött.
Most inkább közép-európai AC jellemzõ, északon pedig zonalitás. A tartós zonalitás kiélezi az é-d-i hõmérsékletkülönbséget: a dél melegszik, az észak hûl. A téli félévben természetesen az utóbbi a domináns. Természetesen elképzelhetõ, hogy a zonális hõdifferencia-növelõ idõszak már októberre, november elejére megszûnik, és meridionális, hõkicserélõ fázis lép fel. Ebben az esetben nem tudnának a hidegmagok megerõsödni, és rövid télies periódust követõeb újra zonális légmozgás uralkodna enyhe idõvel tél elején-közepén.
Azonban minél tovább fennáll a mostani áramlási kép, annál valószínûbbé válik jelentõsebb fagyos, havas idõszak a tél folyamán. Ennek szélsõséges példája 1986 õsze. Akkor az egész október, november, sõt a december elsõ fele példátlanul nyugodt, advekció nélküli, anticiklonális idõjárással telt. Kezdetben napsütéses, meleg volt az idõ, november elejétõl pedig szélsõségesen tartós ködök álltak elõ. December közepétõl aztán megindultak a hidegelárasztások, 1987 január elején pedig extrém zord, fagyos, hófúvásos idõ köszöntött be. hideg
#67652
Így van, teljesen igazad van ezzel az október közepével. De az ember addig se csukhatja be a szemét, valamilyen elképzelése csak van... Találgatni pedig lehet, legfeljebb módosítjuk a várakozásunkat az események függvényében. nevet
#67651
Dehogy zárom! Ez vaskos félreértése lenne a dolgoknak -hiszen fõleg hosszútávra szélsõséget feltételezni eleve hiba. Persze hogy a "közepes" forgatókönyvek a legvalószínûbbek. Sem zonális, atlanti irányítású, sem pedig blockingos, szárazföldi-sarki helyzeteknek kell okvetlenül extremitásokba torkollnia.
Azonban a szélsõ lehetõségek megmutatása demonstratívabb, jobban látszik, mire gondolok. nevet
#67637
Nekem is hasonló a meglátásom.Bár én inkább nyilvánosság elõtt október közepétõl nyilatkoztam volna ekképpen.HA bejön a GFS/ Link / és ECMWF/ Link / által várt alacsony légnyomás(1005pHa-alatti) a Skandináv félszigetre,vagyis rátelepül(a ciklon gyár), megnõ a valószínûsége szerintem a részben 2009es télhez hasonló idõnek.Az alacsony nyomás és a viszonylag közeli hideg légtömegek hatására Európa északi részei lassan számottevõ hótakarót növesztenének. A következményeket már tudjuk... nevet
Sajnos a modellek még távol vannak az esemény idõ pontjától,hogy tendenciát lehessen ebbõl lekövetkeztetni.
Lehet,hogy kialakul rövid idõre,majd újból magasnyomás veszi fel a Skandináv félsziget. Ha viszont mind2 modell folyamatosan adja a ciklonokat egy bizonyos szögbe arra,akkor érdemes lesz figyelni a hóborítottságot arra felé.
Persze a hóborítottság nem minden hisz egy erõsebb elõoldali szituáció során el is olvadhat az ami néhány napja leesett.
De az idõ nekünk dolgozik.Minnél több hó északon,annál több kisugárzás,annál több energia az idõjárás átrendezõdésére.Esetleg kezdetben valami féle Ac kialakulására az Urál hg. és a Kelet Európai hátság északi térsége felett.

Mint már az elején említem tisztább körvonalat telet illetõleg szerintem leghamarabb! október közepétõl lehet mondani.
#67626
Ezek szerint az "arany középutat" kizárod?
#67625
Teljesen ugyanez a gondolatom nekem is: két különbözõ irányba fejlõdhet tovább a mostani idõjárás. Vagy a 2006/2007-es utat fogja bejárni, s október második felében, novemberben beköszöntõ rövid télies idõszak után zonális, enyhe telünk lesz. Bár rögtön hozzá kell tenni, az akkori tartós enyheséghez fogható szinte elképzelhetetlen. Akkor nemcsak a kedvezõtlen makrocirkuláció, de szerencsétlen véletlenek sora is vezetett oda, hogy a tél "érdeklõdés hiányában elmaradt".
A másik út az 1986-os (és részben a 2009-es): Közép-Európában anticiklonális, kezdetben napsugaras, késõbb tartósan ködös idõ, északon hasonlóan tartós zonalitás. Eközben megerõsödö hidegmag(ok), melyek tél elejére, közepére komoly hidegelárasztásokhoz, kemény fagyokhoz vezetnek. Egyelõre, úgy látom, ez utóbbi út is nyitva áll. nevet hideg havazas
#67609
Én is,úgy legyen! De a (sok) csapadékot kihagytad.
#67587
Sajnos az enyhe télnek mindig nagyobb az esélye mint a hideg télnek. Fûtés szempontjából nem lenne baj. Persze nem lehet tudni milyen telünk lesz ezt leszögezném.
#67582
Link
30.-ától végig nyári értékek. Már-már ironikus, hogy a 2. õszi hónap nem hogy meghozná a változást, hanem talán még magasabb T-kel indít, mint ahogy a szeptember zár...
kacsint

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-14 21:23:13

Vép

-1.5 °C

RH: 92 | P: 1024.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.