2024. november 27., szerda

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#6763
"melyet elsõsorban a gravitáció, súrlódások, tehetetlenségek befolyásolnak." - ezt félreérthetõen írtam le.

Nem a folyamatot befolyásolják a fent említett dolgok, hanem a folyamat vivõközegeit.
#6762
Maximum arra lehetne jutni, hogy mondjuk a tengervíz valamilyen paramétere okozza, de akkor meg az lenne a kérdés hogy azt mi okozza és elõbb vagy utóbb visszajutnánk a légkörhöz és a kör bezárulna, szerintem.

El kellene vonatkoztatni valamilyen mértékig a légkörtõl és a víztõl, ugyanis ezek "csak" az energiaközvetítõ szerepét játsszák. Érdemes lenne tisztán az energiaáramlást feltérképezni és a levegõt, vizet, szárazföldet csak annyira belevenni, amennyire alapvetõ paramétereik (fajsúly,fajhõ,hõvezetés,alap áramlási tulajdonságok) indokolják. Ugye minden folyamat az energia kiegyenlítése és a rendetlenség felé (entrópia-maximalizálás) hat, ez az elsõdleges irányító folyamat, melyet elsõsorban a gravitáció, súrlódások, tehetetlenségek befolyásolnak.

Az egyetemi fizikatanárunk mindig két dolgot hajtogatott ( miután 4 órában megtanította a differenciál, másik 4ben az intergálszámítást nevet) ) :
1. a mai fizikusok alapvetõen nagyon elvesznek a részletekben és nem veszik észre az alapvetéseket
2. a szimmetria minden fizika alapja és azok az elméletek, melyek nem ezen alapulnak, vagy épp a szimmetria ellen "hatnak", minimálisan is nagyon erõs fenntartással kezelendõk és várhatóan hibásak is.

Nem tudom mennyire igaz, akkor elég hihetõnek tûnt nevet
#6761
Válasz lehet például az is, hogy az egyesült államok keleti partjai fölött egy hatalmas méretû, centrumával az Atlanti-óceánon tartózkodó mérsékelt égövi ciklon hidegszektora tartja uralma alatt huzamos északi áramlással (ismétlõdõ havazások, nagy hideg), s mint közismert, a terjedelmesebb ciklonok centruma lassabban mozdul el. Ezalatt Nyugat-Európában vagy éppen nálunk is a meleg szektor okoz enyhe idõt. Erre 1982/1983. telén volt példa. Azt akkor az El Nino hatásának tulajdonitották. Valóban, az ilyen és a kiugróan magas NAO-index idején uralkodó aktiv Atlanti-óceáni ciklontevékenység okát kellene megismerni, aminek megfejtéséhez magam már nem vállalkozom.
#6760
Vissza kell nézni az elmúlt pár 10 év hóadatait és kiderül megszaparodtak-e a nagy havak mondjuk 90 óta. Ha igen, akkor köze van a légköri változásokhoz.

Az több nedvesség vs hideg: a globális melegedést nem védve (!!!) azért ebben van igazság. A Kanadából jövõ levegõ igy télen nagyon hideg mindig, a nagy havazásokhoz viszont sok nedvesség kell. Azaz attól, hogy a -15 fokos levegõ nem +3 fokos 70%-os páratartalmú levegõvel keveredve okoz havazást, hanem mondjuk +5 fokos 80% páratartalommal, ettõl "csak" annyi történik, hogy sokkal több hó esik, ellenben nem -6, csak -1 fok lesz, de ettõl még a hó megmarad kényelmesen. Tehát annyira nem butaság ez, csak nem bizonyít azon kivül semmit, hogy most x fokkal melegebbek a déli tengerek, mint máskor.

A légkör globális hõmérséklet-változását pl lehetne mérni az egész Földre kiterjedõ infraképekkel, melyeket havonta kellene készíteni és összevetni, 6-8 év múlva már látszanának a tendenciák, hiszen a teljes légkör energiatartalmát mérnénk meg, nem csak pár elszórt (a 6000 idõjárási állomás kb ennyit jelent) pontét.
#6759
Meg kell nézni, mert a NG néhol kissé zavaros (El nino hurrikán (?) stb...), csak vitaindítónak jó. Hogy ne térjünk el a fórum témájától, végsõ soron az az érdekes kérdés, hogy a keleti part nagy havait indokolhatjuk-e globális klímaváltozással, avagy létezhet más válasz.
#6758
Az NG-cikk adott okot elsietett közbeszólásomra. Még megnézem a videót. Érdekes és tanulságos fejtegetéseiteket továbbra is kiemelt érdeklõdéssel olvasom.
#6756
Nekem az az érzésem, hogy Mr. Bastardi nincs tisztában, mirõl beszél. A Humboldt-áramlás vize még mindig hidegebb a szokásosnál. Ez a helyzet pedig nem az El Ninóra jellemzõ, hanem a La Ninára (a kislányra). A hosszabb idõtartamú (több évtizedre, évszázadra vagy évezredre kiterjedõ) éghajlat-ingadozásoknak pedig nemigazán lehet közük az egy-másfél évig tartó, az óceánviz idõszakos hõmérséklet-változásaihoz, ekképpen a legújabb általános felmelegedéshez sem, hiszen az El Nino és a La Nina hatásait már évszázadokkal ezelõtt kimutatták. zivatar

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 09:45:46

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

5.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.