2024. november 16., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#66676
Azért az ólálkodás túlzás........
Mivel masszív NY-K-i áramlási rendszer alakult ki és ettõl északra erõs hidegfelhamozódás jelenleg még Amerika a hideg egy részének energiáját "levezeti" erõs hidegleszakadás formájában. Az hogy a makrocirkulációs mezõ átalakul európa fölött ez bitos, gyakorlatilag egyik percrõl a másokra igen erõs nyugati áramlás alakul ki, amely fõleg észak-európában okozhat igen jelentõs enyhülést. Ilyen hidegleszakadásokat a JMA fog meg a legjobban hosszútûvon, azaz nagyobb eséllyel tõlünk keletebbre szakadhat le és minket csak érinthet.
#66675
Valami ilyesféle felállás mindenesetre "ott ólálkodik a kertek alatt". Gondoljunk csak a pár nappal ezelõtt Dél-Skandinávia felett megjelent kis AC-ra, mely a közép-európai gyenge ciklonnal közös áramlási rendszerében Kelet-Skandináviából ránk húzta azt a száraz hideg levegõt, mely végeredményben még mindig felettünk tartózkodik. Elõhírnöke lenne ez egy kifejezett skandi AC szituációnak?
#66674
Tegnap is volt egy ilyen hirtelen felindulás, akkor még az operatív is mellettük állt. Azóta kicsit gyengítették, most megint eljátszanak a gondolattal. Nézegettem ECMWF-nél álláslehetõségeket, lehet diplomával a kezemben megpróbálkozom ezzel-azzal, jó lenne látni egy-egy ilyen tendenciának az okát is nevet
Viszont még most is azt mondom, amit az imént: Olyan csalókák mostanában 240 óra felett a modellek, hogy egyelõre csak mint lehetõség, változat érdemes kezelni, nem mint reális esély...
Rossmann: Erre hivatkoztam néhány napja és Gabesz is alátámasztott: Nagy havaknál gyakorta ott figyel... Tavaly volt is, január közepén, meg is hozta a havas telet.
#66673
"lehet minket nem ér el egy csipetnyi lehûlés sem. "

Egy klasszikus, legalább néhány napig fennálló Skandi AC- esetén, ha egy csipetnyi lehûlés sem érne el bennünket, az lenne a tél legnagyobb fricskája! Február elején, hatalmas kontinentális hófelszínrõl érkezõ levegõ kizárt, hogy ne okozzon térségünkben lehûlést, persze a várható átmeneti enyhe idõhöz viszonyítva. A Skandi AC a télimádók egyik nagy bálványa! Lehet atlanti szörnyeteg, egy ilyen AC távol tartja közép Európától a kellemetlenkedéseit. A legkomolyabb téli helyzeteknél is igen gyakran szerepel a synop térképen a fent említett AC típus. Mondandómat ne vedd kioktatásnak, tudom hogy te tisztában vagy vele,de ha már szóba került..
#66672
Hmm na nézzenek oda máris cáfolják a legfrissebb futások az állításomat, a fáklyák egy meredek emelkedést mutatnak és kisimulást Nyugta-Európában. Mintha meglátta volna az elõzõ írásomat és északra kényszerítik a ciklonokat, ezáltal a Skandináv anticiklon kialakulhat, igaz ez 10 nap múlva kezd esedékessé válni. Gratula, most úgy néz ki, hogy nem volt rossz meglátásod, és lehet belõle valami.
Ez már bizony egy szignifikáns emelkedés, eddig ez még nem látszott.
Link
Link
Link
Néhány északi fáklya, és bizony hideg levegõ tölti ki ezeket, hogy ránk nézve ezek mit okoznak azt korai még vertifikálni, lehet minket nem ér el egy csipetnyi lehûlés sem.
Most ezek után maradjak csendben? ÁÁ az nem az én stílusom, inkább figyelek tovább:-) Meglátjuk a következõ futásokat.
Összegezve a zonalitás kialakul, enyhülés megjön, tartóssága már ennyire nem biztos, hogy hosszú életû lesz, mint ahogy ezt eddig vártam. Kulcs, a nyugati-délnyugati anticiklon kezében vagyon, hogy mennyire képes északnak mozdulni és módosítani a ciklonok áramlási pályáját.
#66671
Nem is áltattam magam, a mai modellvilágban tisztában vagyok a beválási esélyeivel. Annyit mondtam csupán, hogy volt (és van) néhány operatív és tag-futás, ami körvonalaz ilyesmit. De ezt a zonális helyzetet sem adta senki 1 héten át, mégis hirtelen ez lett belõle. Esélyt igazán nem is latolgattam, csak felvetettem, ha kialakulna, mivel járhatna, példakánt pedig 1-2 300 órán felüli futást hoztam fel. Még a makrocirkulációs csoportokat is megadtam (Hess-Brezowsky), hogy azok alapján egyébként mekkora esélyük lenne (ha nincs modell a kézben). Sovány. Az, hogy most a tagok adják: Link Link sem jelent semmit, hiába néhány ÉK-i hideggel számoló futás még Magyarországra is: Link . Ennek esélye 240 órán belül is elképesztõen képlékeny lenne. Ésszerûbb egy moszkvai fáklya talán: Link Link Viszont májusban latolgathatjuk, akkor már sok értelme nem lenne, így hát felemlegetni csak lehet nevet
#66670
Azért a Skandináv anticiklonnak ne áltassuk magunkat. Véleményem szerint igen csöppnyi a kialakulásának az esélye. No nem azért mert ragaszkodom a tartós enyhe verzióhoz, hanem egyszerûen azért mert szerencsétlen térség annyi, de annyi ciklon kap az arcába, hogy ennek a kialakulása ennyi ciklon között nem épp szignifikánsan magas:-)
Anticiklon van a Azori térségtõl, a Pireneusi-félszigeten át, egészen a közép-európai térségig, és ez most úgy viselkedik mint egy futószalag, simán rohangálnak a tetején a ciklonok nyugatról keletre. Így, hogy tõlünk északra magasnyomás alakuljon ki az ilyen helyzetekben a nullával egyelõ.
Igaz az északi fáklyák mutogatnak valami pöpnyi emelkedést, de ez nálunk a telet nem igen hozza vissza.
Tény leírni nem szabad, de helyén kell kezelni a dolgokat. Ha déli anticiklon picit északabbra mozdulna és módosítaná a ciklonok pályáját akkor errõl már lehet beszélni, addig nem. Meglátjuk, 10 napra ezt egyelõre kizárnám, utána bármi lehet, tél is visszatérhet akár dühöngve is, de az esélyét kevesebbre teszem most:-)
Azonban az is igaz ezen a télen az ilyen szituációk gyorsan változnak így simán rám cáfolhat minden pillanatok alatt:-) Sok-sok kérdõjel, de ez a szép az egészben.
#66669
Link Érdekes, hogy a T850 szintjén tulajdonképpen még átlag körül is leszünk. T2m már más tészta lesz, eleinte hidegpárna lehet (ha lesz), aztán meg jó kis maxik egy jó hétig is akár, ha nem tovább.
Snowhunter: Fenno-Skandináv AC-t azt nem említetted... Habár még az ENS sem látja igazán: Link sõt, kettészakadtak tulajdonképpen a tagok. lehet az egészbõl február végéig sem lesz semmi, de azért néha érdemes rá-rápillantani. Gabesz is igazolt nevet
#66666
No igen, nem sokat változtunk. Egy tartós tavaszodás látszik még mindig hosszútávon. Talán vége? Legalábbis egyre kevesebb esély nyílik, hogy a hideg fagyos idõ visszatérjen, tény, lesznek még hideg napok, de tartós havas hosszú téli idõszaknak igencsak megcsapat az esélye.
Az ECMWF egy szélsõségesen enyhe verziót vizionál most, ha az így bejön akkor közelebb leszünk a 20 fokhoz mint a 10-hez. Ami nem ritka február közepén. Volt már 5-én Szentgotthárdon 22,5 fok 2004-ben így nincs kizárva.
Amit én inkább valószínûnek tartok, hogy a jövõ héten sajnos marad a szürke hidegpárnás idõ, bizony éjjel-nappal fagyokkal. Változás ebben a hét második felétõl lehet.
Ami látható, hogy egy aktív mozgású nyugati rendszerek teret hódítanak kontinens szerte, szerintem tartósan. Ami minden, csak télies idõ nem. Igaz a szórás az indexeken most ismét lefelé irányul, de a zonális áramlást ez már nem befolyásolja, legalábbis jó 10-12 nap valószínû hogy nem, után lehet bármi még, de a március közeledtével, a napállás miatt is, a hosszú kemény hideg idõszakoknak egyre inkább vége.
Aztán március nehogy ránk cáfoljon, hisz volt már erre is példa nem is egyszer:-)
Nem is baj, elég volt a hidegbõl, több mint 40 hótakarós napom is mutatja igen remek tél volt eddig itt, és még mindig van olyan hófolt ami november 27-tõl megvan:-)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-16 21:20:31

Arnót - Petõfi Sándor utca

1.5 °C

18002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.