2024. november 30., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#64354
Ma is alá lettünk becsülve több, mint 3,5 fokkal, akkor a hétvégére mit várjak!?! laza
A talaj legfelsõ része itt bizony már jórészt kiszáradt, hiszen mást sem csinál a Nap napok óta, hogy tûûz, eközben gyenge délies szél is van. Szóval nem értelek. És ne hivatkozzunk a dunaújvárosi OMSZ-állomásra, mert az majdnem kint van a városból, majdnem a Duna partján, én meg itt vagyok bent a betontengerben. kacsint
#64353
Idéznélek: "elszórtan került sor 1-1"... Ugye érted a különbséget?

A másik, amennyiben ennyire határozott véleményed van, valamint az abszolút ellenlobbi vezérel, akkor talán az adatokhoz való hozzáférésed jogosságát is felül kellene vizsgálni, ugyebár? Mert az utóbbi idõben a Metnet fórumait te csak arra használod, hogy hangulatot keltsél, ill. ellenérzéseket váltsál ki... Egyébként azért lenne bármi is közadat, hogy aztán lenyúlásra kerüljenek, mint amolyan jó szokás szerint te is alkalmaznál?
Hogy valahol 30.1 vagy 31.1 fok van olyan érdektelen; 10 hely alapján ugyanúgy be lehet lõni a kellõ közérdekû információ meglétével a hõmérsékletet, ami egy átlag ember számára teljesen elegendõ közadat... De ennyi erõvel Mucsaröcsögén lévõ hõmérséklet is közadat, ahol egyébként mérés sincsen?!
Közadatokra valójában azok szeretnek hivatkozni, akiket valamilyen határozott ellencél vezérel, hogy azokat az õ saját maguk igényeinek megfelelõen felhasználhassanak, mindenféle ellenszolgáltatás nélkül, mondván, hogy az jár. (Kicsit anakronisztikus az eszme, ezen kicsit túl kellene lépni) Egyébként maga a mérõhálózat fenntartására és folyamatos mûködésére megsúgom már abból a bizonyos közösbõl, a Magyar Köztársaság adóforintjaiból nem jut, amire olyan nagyon szeret mindenki hivatkozni, de persze ezt is ki lehetne forgatni, mint ahogy valószínûleg ezután meg is fog történni... Vitatkozni lehet, de elõbb a saját házad táján kellene sepregetni!
#64352
Több mint 100 OMSZ automata van az országban, lefedettséget számítva a 14db állomásod kb. az ország hivatalos mérõállomásainak 11-13%-át teszi ki, miközben az érintett mérõhelyek reprezentativitásával még nem is foglalkoztam. Ennek kifejezésére véleményem szerint tökéletesen megfelelõ az elszórtan kifejezés. Amennyiben tévednék, kérlek ezt minél gyorsabban jelezd felém.

Emellett óránként automatikusan rögzítem a több mint száz OMSZ automata adatait, a hõtérképrõl visszafejtve, 0.5°c pontossággal. Az országos átlag meg sem közelíti a 30°c-ot, miközben az új 12 UTC-s GFS futás szerint is megvan az általam említett 15 fokos T850: Link

Mielõtt bárki is félreértene, egyáltalán nem vagyok hõségellenes, még akkor sem, ha a nevembõl erre lehet következtetni. Az egyetlen problémám az objektivitás félretétele az éghajlatváltozással kapcsolatos nézetek állandó igazolása érdekében. Más okát sajnos nem látom annak, hogy tavaly nyáron egymás után kétszer harangozta be az OMSZ a 40 fokos hõséget, ráadásul olyan napokon, mikor az országos maximum átlag 33°c körül alakult, és 36 foknál magasabb hõmérséklet lényegében nem fordult elõ az országban - ennek bekövetkezése elõrelátható volt, és még a Metnet oldalain is vita tárgyát képezte. Továbbá nem értem, miért kell az 1961-90-es, vagy éppen az 1971-2000-es bázisidõszakhoz viszonyítani a nyár átlaghõmérsékletének emelkedését, mikor 1775 óta ez az idõszak hozta a leginkább hûvös nyarakat Magyarországon.

Ha már szóba kerültek az automaták adatai... Nos, a jelek szerint a kedves OMSZ-ot egyáltalán nem hatja meg, hogy közérdekû adatnak minõsülõ mérései eredményeit a Magyar Köztársaság adófizetõinek pénzébõl állítja elõ. Szemrebbenés nélkül képes ezeket visszatartani, és különféle szolgáltatási díjakat nyakába varrni azoknak, akik valami véletlen folytán kíváncsiak lennének az állomások adatsoraira (pl. szeretnének megbizonyosodni a homogenizált éghajlati adatsorok hitelességérõl). Az, hogy ennek ellenértékét közvetetten már rég megtérítették, nem érdekes. Egyetlen óránkénti adatért 28Ft szolgáltatási díjat számít fel az OMSZ. Én egy év alatt kb. 100*24*365= 876ezer adatot mentettem le a hõtérkép automatizált "kiolvasásával". Ha kopogtattam volna az Éghajlati Osztály ajtaján, akkor egy 22.8 millió Ft-os számlával a kezemben távozhattam volna a helyszínrõl.
#64351
Azt hiszem értem, köszi! nevet
Amúgy már nagyon idõben látható volt ez a leendõ nagy bemelegedés, hiszen pl. 5.-én írtam ide, hogy akár 38-40 fok is lehet. A 38 még bejöhet. laza
#64350
Én amondó vagyok, hogy ha néhány napig ilyen erõs besugárzás van ilyen magas napállás mellett, akkor a felszín felsõ 10-20 cm-es rétege bõven-bõven kiszárad annyira, hogy onnantól ezt a "nedves talaj" dolgot elfelejthetjük...nevet (Persze nem azokról a helyekrõl beszélek, ahol sajnálatos módon még ebben a pillanatban is fél m-es víz áll a földeken.szomoru)

Egyszerûen a magasban történõ erõs melegadvekció hatására jönnek létre. Ez egy teljesen normális jelenség - a kérdés mindig az, hogy van-e annyira erõs besugárzás és/vagy szél, ami az alsó kb. 1,5 km-es légréteget annyira át tudja keverni, hogy ez a meleg hasznosulni tudjon, vagyis az alsó részeken kirúgódott, közel adiabatikus állapotgörbe alakuljon ki. Hiszen a T850 + 15-17 fok csak ekkor alkalmazható.
#64349
Figyelemmel követtem a fórumot az utóbbi napokban, és igen, olvastam, hogy ez is egy bizonytalan dolog, de többen írták, hogy pl. a sok esõ miatt nem száraz a talaj, emiatt nem fogunk úgy melegedni. Ehhez képest már most kedden megvan a 15 fokos difi Délen, gondolom jelentõs szerepet játszhat a dologban az, hogy közeledünk az év leghosszabb napjához, és rendkívül erõs a besugárzás.
Amúgy ezek az inverziós rétegek minek a hatására jönnek létre? Ezeket sose értettem. szegyenlos
#64348
Elszórtan, egy-egy állomáson? "Csak" 14 állomást számoltam össze, amelyik elérte vagy meghaladta eddig a 30.0-átkacsint
#64347
Ha visszaolvasol kicsit tegnapig, akkor láthatod, hogy nem a kiszáradás a fõ kérdés, hanem az, hogy az erõs bemelegedést, ami a magasban fog történni, tudja-e majd "követni" a felszíni hõmérséklet, és nem alakul-e ki az alsóbb szinteken valahol inverzió/izotermia.

#64346
És ha már a talajnedvességrõl beszélünk, az az érdekes, hogy hiába esett jóval több csapadék Bács-Kiskunban az utóbbi 2 ciklon alatt Link Link , mint a Viharsarokban, mégis melegebb van a Duna-Tisza közén, még ha csak 1-2 fokokról is beszélünk. Ezt viszont nem értem hogy lehet. Ezek szerint mégsem befolyásolja akkora mértékben a dolgokat?
#64345
16 fokos T850? Hol? Link Link Itt Pesten 13,6 fok volt 850-en, talajon pedig 29 fok körül. Délen lehetett 15 fokos T850, és pl. a paksi, kiskunhalasi, soltvadkerti, hajósi auatomaták, és a kecskeméti állomás is 30-at ad, kerekítve lehet valahol 31 is. Szóval megvan az a 15-16 fokos különbség most is, pedig most még a Kiskunság is jóval nedvesebb, ezek után pedig szombatra még jobban kiszárad majd a föld ott is, 22 fokos T850 mellett pedig könnyen lehet 37 fok. JELEN állás szerint.
A neved alapján értem mért erõlteted ezt a dolgot. vidám
#64344
Hasonlóan magas, 34-35 fokos hõmérsékleteket várok pénteken a Kisalföldre. Az okok: a talaj arrafelé már nem olyan nedves, valamint mérséklet déli szél várható. Fõként utóbbinak lesz fontos szerepe, hisz egyrészt a Dunántúli-középhegységen átbukva fõnös hatást eredményez, másrészt éjszaka nem engedi annyira lehûlni a levegõt.
#64341
A GFS ma is eltalálta a várható maximum hõmérsékleteket, +26 és 31°c közé várta a napi csúcsot. 30°c a legmagasabb hõmérséklet az ország területén, az országos átlag pedig kb. 28°c: Link Itt 29.3°c volt a mai maximum, a tegnapihoz hasonló gomolyképzõdés gyakorlatilag elmaradt.

Véleményem szerint a legmagasabb hõmérsékletek szombaton várhatóak, a DK-i határszélen ekkor átlagban 33-34°c várható, néhol a 35 fokos hõség sem kizárt. Az ország nyugati és középsõ részén pénteken lehet a hõhullám csúcsa +32-33 fokkal.

Az erõs talajnedvesség, a viszonylag alacsony légnyomás és a júniusban még viszonylag hûvös Földközi-tenger jelenti a 2007-es hõhullámhoz hasonló hõmérsékletek kialakulásának akadályát. Hiába lesz pénteken 850-en +22-23°c, ez nem jelent automatikusan 40 fokos hõséget. Link Link A mai 15-16°c-os T850 sem volt elég a 30°c eléréséhez, erre csak elszórtan került sor 1-1 általában magas hõmérsékleteket jelentõ állomáson. Anticiklonáris irányítás, száraz légkör és egy augusztusi idõpont mellett országosan is 31-32°c lett volna hasonló helyzetben.

Tavaly az OMSZ kétszer egymás után fogott mellé a "rekordmeleg" beharangozásával, hasonló okok miatt.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 23:16:33

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

-1.6 °C

RH: 99 | P: 1028.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.