2024. szeptember 23., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#642243
Nem a toronyban leszek majd sajnos, hanem Budán a székházban. Mondjuk ha itt lesz valami, szerintem inkább előtte, késő délután lehet.
#642240
Hátha elvánszorog hozzád a rendszer és a toronyból lőhetsz pár jó képet.nevet
#642237
A holnap délutánt/estét én is néztem, Kisalföld és Szombathely tágabb térsége elég szépet kaphat, ha nincs igazam kérem a kövezéstvidám
#642235
Nem mentem haza, mert holnap éjszakás leszek, de így szinte biztos, hogy az ECMWF fog bejönni, ami egyedüliként elviszi hozzánk a rendszert éjjel (a többi modell csak széteső záporos katyvaszt vár). laza
De igazából a holnap délutánt/estét sajnálom, az látványosabb lehet szerintem.
#642234
Kicsit elbeszéltünk szerintem egymás mellett.
A hozzászólásod utolsó mondata a kulcs, az utószezon. kacsint
Semmiféle telet nem emlegettem, meg teljes téli félévet ( nyilván tiszta sor, hogy a téli félévben jóval kisebb a zivatarok számossága, ill. jóval ritkább a heves zivatar is ), hanem azt írtam, hogy a drasztikus felmelegedés hatására a globális folyamatokkal kölcsönhatásban megfelelő makrokép esetén a konvektív szezon kitolódhat akár novemberig is és ha marad a felmelegedés üteme globálisan vagy akár fokozódik is, úgy bizony akár egyre gyakoribb lehet a kitolódó konvektív szezon. Erre gondoltam. 
Lásd a tavalyi példát. Tavaly október 20-a és november 20-a között átlag minden második nap voltak zivatarok hazánkban többnyire kisebb, olykor nagyobb területen. 
Én pl. megfigyeléseim kezdetén 20 éve az októbert nem vettem bele még bele a konvektív szezonba.
Április 1-től szeptember 30-ig számoltam.
Az elmúlt 10 év történései egyre inkább arra ösztökéltek, hogy az októbert már simán belevegyem a konvektív szezonba és szerintem Te is hasonlóan gondolod, lévén nagyrészt egyidőben kezdtünk foglalkozni az időjárással. 

Flurriesbe pedig nem akartam beleállni, de nekem a hozzászólásából az jött le, hogy bő 1 hónap múlva, azaz szeptember közepén már temeti a zivatarokat. Sajnálom, ha úgy tűnt beleállok, nem volt szándékomban. Ígérem ezentúl ezt nem hozom fel!
#642231
Szlovén rendszer fotózásra neked megint jó lehet (pl villámra), hacsak nem bödapeszten vagyvidám
#642229
Igen, bár az már korábban volt (inkább az utóbbi éveket akartam írni, módosítottam is az elmúlt szót a hozzászólásban). nevet
#642228
Az "old school" 2009. dec. 25-ei szupercellás etapot kihagytad. kacsint
#642227
Igen, nyilván ideális szinoptikus helyzetben a téli félévben is lehetnek heves zivatarok, de ezek - kevés kivétellel - jellemzően viharciklonok hidegfrontjához kapcsolódó zivatarláncok, ahol a hevességet a nagy szél jelenti (pl. a 2004 novemberi tátrai vihar vagy a 2008 márciusi Emma). De nem véletlenül van a konvektív főszezon nagyjából április közepétől szeptember végéig, amikor sokkal többféle mód és lehetőség van heves zivatarra, és ott gyakran játszik a nagy jég is (az mondjuk tény, hogy a kisebb jég viszont gyakoribb a téli félévben az alacsonyabb hőmérséklet miatt, de attól még nem lesz egy zivatar heves). Szóval bazásnak abban nyilván igaza van, hogy előfordulnak a téli félévben is, de be kéne látnia, hogy az esélyük/gyakoriságuk jóval kisebb, mint nyáron, tehát valóban teljesen felesleges ezt állandóan felemlegetni és beleállni azokba, akik ezt leírják. nevet

Én egyébként emlékszem azért pár jobb helyzetre az utóbbi évekből is, pl. az általad említett tavaly október 31-ei helyzet valóban klassz volt, és akkor én jó helyen (Veszprémben) voltam: Link (Viszont heves zivatarok ekkor nem nagyon voltak.) De Pesten 2022. február 11. hajnal is jó volt, vagy Rádócon a 2020. október 3-ai esti zivatarrendszer. Heves eseményeket is produkáló, szupercellás helyzetek közül a 2019. október 2-ai délnyugati SC-t (amit Keszthelyen követtem végig Link ) vagy a 2023. szeptember 29-ei délkeleti SC-t (amit pedig Szegeden Link ) lehetne kiemelni, de ezek inkább afféle utószezoni események voltak még.
#642225
Mondjuk én a tél "használható"-ságától függetlenül április végén még várom a megmaradó havat. Bohóc
Azt az április 19.-ei rekordot meg lehet ám dönteni. szeret
#642224
Hagyd csak, mindig ugrik ezekre a hozzászólásokra, mert nem érti/érzi, hogy mi a különbség a nyári hónapok zivatarozásai, meg az őszi, nagyritkán betévedő pár dörgéses miazok között. Olyan ez, mintha egy télfan (feltéve, hogy használható teleink vannak) még április végén is a megmaradó havat várná. Persze, előfordulhat, volt már rá példa, lehet még lesz is, csak már más az íze, más a bűze a dolognak. kacsint
Volt egyébként egy jó nap tavaly, ha jól emlékszem október 31, akkor elment alattam egy SC és abból dörgött jópárat, de ennyi, semmi olyat nem mutatott fel, amiért én nyáron várom ezeket a jószágokat. Amúgy gyakorlatilag semmi értékelhetőt nem tudok felkutatni az emlékezetemben az őszi/téli időszakból ilyen téren, annak ellenére, hogy melegszik az évszak, az események száma inkább csak csökkent, nemhogy több lenne..
#642219
Tavaly október 1. után nem nagyon voltak heves zivatarok. Meg egyik évben sem (nyilván egy-egy néha akad, de töredéke a nyári időszaknak).
#642218
heves zivatarokra meg alig több, mint 1 hónap.

Én erre reflektáltam, mennyiségi megkötés nem volt. kacsint

Ráadásul az intenzíven melegedő nyarak, őszök növelhetik a zivatarok számát és hevességét az őszre vonatkozóan, tehát a konvektív szezon is bőven kitolódhat. 
Nézd meg a tavalyi őszt pl. Szerinted véletlen volt, hogy ennyire zivataros volt hazánkban!? Nem. 
Nyilván kellett ehhez egy megfelelő makrofelállás is, de az jelzés értékű, hogy komolyabb frontális kényszerhatás nélkül egy picsányi hidegfront is elég volt arra, hogy az éjszaka kellős közepén egy intenzív zivatar alakuljon ki, pl. nálam november 7-én éjszaka.

Sorra dőltek globálisan a havi rekordok tavaly, és a brutál módon felhevült légkör és óceánok azt eredményezték, hogy sorra jöttek a jobbnál-jobb zivataros szituk az ősz folyamán egészen november közepéig elnyúlva. 
Nyilván nem gyakori helyzet a tavalyi, de ha randazeresse válnak az igen meleg évek, vagy egyre melegebb évek, akkor ellehet gondolkodni azon, hogy akár rendszeressé is válhatnak akár az ütősebb őszi konvektív szezonok. nevet
#642216
Te is gondold át, mondjuk az elmúlt 10 évben hányszor volt kiadva narancs riasztás heves zivatarokra az október 1. - március 31., és hányszor az április 1. - szeptember 30. közötti időszakban! kacsint
#642215
Igen tudom 24 évente van téli SL is, köszi, hogy mindig emlékeztetsz!
#642214
" heves zivatarokra meg alig több, mint 1 hónap. "

Ezt gondold át mégegyszer! kacsint
Nézd meg a tavalyi ősz milyen volt, ill. az utóbbi évek brutál nyári, őszi pozitív T. anomáliája jó táplajt nyújthat frontok idején a komolyabb zivatarok lehetőségére akár novemberig elhúzódva. 
#642209
Nyilván nem volt vérkomoly amit írtam, de egy kicsit mégis.. jobban örülnék egy  30 fok körüli tartománynak, többszöri kiadós zivatarokkal, mint olyan időnek, amiben amúgy sem nagyon dolgoznánk valószínűleg, meg ami teljesen esélytelen lenne zivatarra itt felénk. A csapadék persze már nagyon kellene, s nem sírnám szét a fórumot ez esetben sem, de ott van még sok-sok idő márciusig a 15 fokra meg az esős napokra, heves zivatarokra meg alig több, mint 1 hónap.kacsintBohóc
#642189
Már mikor néztem azt a részt kisgyerekként a TV-ben, meg akartam szerezni, hogy HIFA-ra állítsam.  laza Bohóc
Úgy emlékszem ez az a szerkezet.  laza

beillesztett kép

#642188
Ezt a szituációt dolgozta fel a Mézga család is egyik epizódjában, gyerekkorom kedvence volt a HIFA (Hideg-Fagyos) és a DERMEL (Derűs-Meleg) kapcsolókkal rendelkező eszköz, azt hiszem itt is lenne hajcihő, hogy milyen állásba kapcsoljuk :-)
#642187
Nem is erre gondoltam, inkább arra, hogy nálunk Irinyi u. 26 fok mert dolgozom, az élményfürdőnél, Bazilikánál (légvonalban 250-300m) 38 fok a nyaralóknak ...szegyenlos
#642186
Egy rendes demokráciában simán meg lehetne szavazni, hogy mikor legyen eső, zivatar, tornádó, hóvihar stb. Bár valószínűleg a populista mérsékeltek miatt mindig 28-30 fok körül lenne napsütéssel, a szélsőséges extrém időjárás pártiak nem járnának jól.
#642185
Támogatom. Kicsit olyan lenne mint anno a Duna tévén a Kívánságkosár!  Abszolút hiánypótló lenne.  laza
#642184
Esetleg kiegészíteni a fórum címét: ... továbbá ki mikor van szabadságon, ki mikorra és hova kéri forróságot (nem meleget) ...
Bocs
#642182
Szerintem most nagyon sokan örülnének egy hideg steril Ns esős kakánaknevet
#642181
BohócBohócBohócBohócBohóc
#642174
Hát az a minimum, hogy egy másik üveggel félreteszel nekem. nyelvnyujtas
#642172
Azért majd megnézem, hányan fognak itt pityeregni, ha esetleg bejön egy átlagos T850-es, de esős, szeles, 15-20 °C-os idő a hosszú hétvégén. kacsint

Utolsó észlelés

2024-09-23 07:29:55

Csesznek

12.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.