2024. november 15., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#626371

beillesztett kép

#626370
Lehet nem reális, de az ember már csak ilyen. 5 év folyamatos elfagyás után én már csak reménykedek abban, hogy valahogy/bárhogy/akárhogy mégiscsak megússza legalább a növények egy része a kertünkben. A korai meleg  meg nem jelent automatikusan csapadékszegénységet, bár növeli az esélyét, az igaz.
Ha valahogy (pl. 06Z-GFS) megússzuk az 1 hét múlva jövő fagyokat és utána jön egy melegebb időszak mondjuk 1,5-2 hétig,  akkor már márc. 20 körül leszünk, szépen telik az idő, csökken ez erősebb fagy esélye. Űrtávban (március 15) GFS-en szépen számolódik fel az északi hidegmag, meg a sarki légörvény is. Akár áprilisban már kevesebb hideg szakadhatna le, mint általában.

Persze igen, 1 db fagyos március végi nap már mindennek betehet.
#626369
Annyit azért halkan hozzá fűznék ehhez, hogy hiába volt tavaly kiváló gabonatermésünk, a gabonát olyan elkeserítő áron tudtuk értékesíteni, hogy fele annyit se hozott a konyhára, mint az előző év gyengébb termése. 
Sajnos nem (mindig) minden az időjáráson és a termés minőségén, mennyiségén múlik. 
#626368
Szerintem nem reális azt remélni, hogy április végéig-május közepéig végig átlag felett leszünk. Igen nagy valószínűséggel lesznek átlag alatti időszakok is. Onnantól kezdve pedig már csak a véletlenen múlik, hogy hol és mennyire lesznek kemény fagyok.
De fordítsuk meg a dolgot és tételezzük fel, hogy május közepéig végig átlaghőmérséklet feletti idő lesz. Akkor jó gyümölcstermésünk lesz. Örüljünk? De mi lesz a sokkal fontosabb gabonával? Két és fél hónap óriási hőtöbblete a párolgást növelni fogja és szinte garantálható a szárazság és a rossz termés.
Mint ahogy az is garantálható, hogy május elejétől a metneten a fagykártól való félelmet felváltja a szárazságtól való félelem. 
Minden tiszteletem a mezőgazdaságban dolgozóké. Stratégiailag a legfontosabb ágazat. Sokkal fontosabb, mint a túlhájpolt és nélkülözhető szolgáltatási szektor, melynek jó része csak a feleslegesen gerjesztett igényeket szolgálja ki. De szerintem aki a mezőgazdaságban dolgozik tisztában van a kockázatokkal. Azzal, hogy vannak jó és rossz évek, valamint azzal, hogy az időjárás változik és ahhoz alkalmazkodni kell. És igenis lehet nyereségesen is termelni (az állami támogatások figyelembe vételével együtt).
#626367
A 2013 - al kezdődött időjárási rezsimben van (szerintem) valamilyen szinten összefüggés a meleg (forró) nyarak, és az enyhe (igen enyhe) telek között. Egy viszonylag hűvösebb nyár 2016 - bán volt utoljára, jött is a 16/17 - es legalább egy öt hetes igazi téli időszakot hozó tél. Ismerjük az okokat, a nyári szélsőséges módon blokkolt atlanti hatás, illetve a téli szélsőségesen domináns atlanti, szubtrópusi hatás, és ennek mindkét esetben makroszinoptikai hasonló jellemzők az okai évről évre. Teljesen más volt az adott időszakban több enyhe telet, és hűvös nyarat hozó hetvenes évek, ott az atlanti irányítás lehetett az ok, az még az éghajlat régi keretein belül mozgott, csakúgy mint a 30 - 40 - 50 -. es évek kiugró hőségei, ami egy kontinentálisabb irányítású időszakra utal. Ott vannak a II. világháború nagy telei, ami hazánkban is igen kemény teleket hozott, nem csak az orosz sikságra. Fél lábszárig érő porban jártak a német csapatok 41, 42 - es felvételeken, és tudvalévő, hogy ekkor még csak nem is a Volga térségében, hanem orosz - ukrán területeken folyt a hadművelet, őszig . Tehát totál más kávéház az említett két időszak mint a mai. Mondjuk azt tényleg nem lehet tudni, mikor billenünk át egy más jellegű időszakba. 
#626366
S itt jön a képbe a már említett dolog:   nem is igazán a tavasszal van  (lehet ) a gond,hanem a  h.gyf.s téllel.Amit most mutatnak a modellek azon izgulni se kéne egy átlagkörüli tél után.
#626358
Szerintem kicsit korai még a sok siránkozás a durva hidegleszakadás meg az esetleges fagykárok miatt. Nyilván az esélye megvan, és egészen április végéig, május elejéig nem lehet teljesen megnyugodni, de azért túlzásnak érzem ezt a sok vészmadárkodást. A reggeli futáson továbbra is éppencsak az átlagot éri el a tagok átlaga néhány nap erejéig, aztán a többség megint inkább felfelé kezd mozgolódni. Nyilván szinte kizárt, hogy az egész március, áprilisi időszak kimenjen fagymentesen, de semmi értelmét nem látom állandóan ezzel riogatni meg már előre kardunkba dőlni. Ahogy az örökös enyhe telet se lehet készpénznek venni, úgy az se törvényszerű, hogy mostantól minden tavasszal kemény fagyok lesznek. 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-15 22:34:58

Dorog - (137m tszf)

1.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.