2024. november 16., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#417573
Na, még a végén kicsit megtérsz!? nevet
Amúgy nem kell. kacsint
#417572
Ha azt akarod hogy változzon a lapjárás, meg kell keverni a kártyát!  laza
Hat az utóbbi évek blockingjai után tényleg úgy tűnik, hogy érdemes bevallalni egy remélhetőleg csak egy két hetes szenvedést (sajnos a zonalitas hajlamos sokkal tovább vendégeskedni, mint ameddig "szívesen" látjuk. Annál meg sokkal tovább mint ameddig én szívesen látom kacsint). Tehát ez a (végtelenül leegyszerűsítve) az utóbbi szezonokra jellemző verkli, a gyengélkedő azori Ac, az állandóan a Kelet usára leszakado hideg által generált ciklondömping, ami ugyan a makacs, de meleg keleti Ac által blokkolva volt rendszerint, viszont annyira futotta a tehetségéből hogy Európát telepumpálja enyhe levegővel.... Nos annak érdekében tényleg érdemes megkeverni jól a paklit, hogy egy ilyen fenséges blocking nehogy újra meghatározza a jelenlegi szezont. 
#417567
Az utóbbi években valóban eltűntek a nagy havas (20-30 cm min adott országrészben) helyzetek, leginkább ilyen mediterrán-ciklonok, pedig az volt az igazi sava-borsa a télnek részemről. nevet De jó lenne idén egy a két ünnep között..
#417566
Pontosan. Elég megnézni Anarki linkjeit 500 hpa-n:
Link
Ott az AC Grönland alatt, ami nem engedi fel az óceáni meleget.
Link
Ott a H betű Izland mellett, plusz a keleti maci is igen erős, az adja a hideget.
Mobilról írok ezért nem könnyű visszakeresni, de 1-2 napot vissza pörgetve egészen biztosan ott lesznek az AC-k a megfelelő helyeken.
Olyan nem nagyon van, hogy zonalitasból egysze csak hideget hozó skandináv teknő ugrik elő, vagy bármilyen, masszív havazást okozó mediciklon.
És még 1993 november meg 2007 karácsony sem kivételek, mert az elsőnél durva keleti AC volt, a második meg tényleg kuriózum, mert akkor rajtunk volt az AC nevet

Rossman: miért ne értenénk? Ha végre “szakmàzunk”, én örülök a legjobban... nevet

Anarki: OK. Nyilván az a H betű csak a blokk északi csücske, de jól jelzi, hogy meddig volt elvágva a nyugati áramlás útja.    Ahog ezt te is tudod...
#417565
Nem úgy általában a blocking "jó hírét" próbálom aláásni, csak bizonyos fajtáit.  Pl. kifejezetten nem kedvelem a skandináv blockingot tél szempontból. Bár mérsékelt peremhullámos havazásokat tud okozni vagy ordas nagy hidegbeáramlást, de most így kb. egy emlékezetes havazás sem jut eszembe, persze lehet volt. Szép kis előoldalak azért jutnak eszembe, pl ha október végére gondolok.

Kicsit úgy érzem, hogy mostanában az ÉNY ciklonaktivitás nem elég erős, meg úgy általában a két nagy nyugati akciócentrum javarészt gyengélkedik... legyen szó az azori maximumról és az izlandi minimumról. Helyette pedig hangsúlyossá váltak a keleties légpályák, nem is csoda, hogy eltűntek a megfelelő pályán haladó medik, mert évekkel ezelőtt kicsit más volt a jellege a téli légkörzésnek. A zonális etapok jót tesznek a tőlünk északra elhelyezkedő hidegnek, egy kicsit meg kell azért szenvedni előtte, hogy jöjjön egy normális blocking.

Azt persze teljesen értem, hogy lelkesedtek, ha egy skandi AC-t láttok, mert nyilván téliesebb, mint a zonalitás. Abból kell főzni, ami van. A választék pedig általában nem túl minőségi. Ha nincs Prosciutto, akkor jó a Spar Budget sonka is. Éhes ember nem válogat. nevet

Szerk.: Donnie! A betyárját, mekkora H betű van Izland környékén a második linken. Ilyen erős AC-t még nem láttam.

Azért nem szeretném, ha totálisan kiforgatnátok amit írok, mert nem arról beszélek, hogy anticiklon 10000 km-s sugarú körben egyáltalán ne legyen, csak azt, amit Ti is írtok, hogy az megfelelő helyen helyezkedjen el. Na ilyen mostanában nehezen akar összejönni. És igenis, fontosak a erős ciklonok ÉNY-ra és É-ra is.
#417564
Éppen úgy számtalan nudli skandinávia feletti "beragadó" ciklon volt már, mint semmit erő skandi Ac
Ezek a hírhedt havas helyzetek skandi ciklonjai sarkvidéki eredetű legtomeggel voltak kitöltve, vagy ott váltak olyanná a komoly hidegbázist elerve + komoly lábas hideg közép és kelet európában + blokkoló Ac az óceánon azonnal a ciklon mögött. 
Ezek nélkül egy kalap kaksi az ilyen ciklon, mint ahogy volt "hasonló" tucatszámra azóta is. (persze a skandi Ac is sokszor defektes nekünk.)

Donnie! Szinte megható amennyire egyetértünk ebben!  laza
#417563
Az általad felsorolt összes esemény előtt masszív AC-k voltak valahol az óceán felett,  egyes esetekben pedig északon, keletebbre.
1987 január, 1995/6 telén sokszor, a 2012 februári irgalmatlan (Balkán, olaszok meg nálunk az ország nagyobbik fele) pedig brutális azonalitás kellett a nagy havazás előtt.
Szoval ne keltsük azért alaptalanul a blockingok rossz hírét, főleg hogy az általad betett 1999-és linken is akkora böhöm atlanti AC figyel, mint a ház. Össze kapcsolódva a grönlandi magasnyomassal, mellesleg.

Hideg nélkül nincs hó. Keleti, de legalább ék-i áramlás nélkül nincs hideg. Ahhoz, hogy nálunk havazzon, vagy ciklon közben kell berántódnia  hidegnek valahonnan, vagy korábbról kell itt ragadnia, de akkor annak nagyon masszívnak kell lennie, ami megint csak korábbi keleties áramlást feltételez. 
Az általad linkelt skandináv teknő is csak úgy tud rendesen begerjedni és elég hideget a sarkvidékről leszipkázni, ha jó sokáig le van védve a háta nyugat felől. 
Erre pedig mi képes? Na ugye.
#417562
Még jó, hogy kihagyják, hiszen az csak egy regionális havazás volt.

Az ország 2/3-án egy nagy nudlit ért az egész: Link
#417561
2008. november 20-25. közötti időszakot kihagytad. nevet
Mint mindenki más is módszeresen kihagyja általában a fórumon. Rajtam kívül. 
#417560
Személyes kedvencem a 2003. február eleji havazás. Tanulságos az archívumot végigpörgetni 2003. január 23-tól, hogy milyen előzmények alapján jutottunk el végül egy olyan helyzethez, amit azóta sem felejtettem el.  Esetleg 1999. január végétől is lehet pörgetni, az is elég korrekt.
Ilyenek kellenek a skandinávok fölé, nem anticiklonok: Link 

Ezeknek se híre se hamva már évek óta. Az, hogy milyen helyzetek alakulnak ki mostanában, azt meg ismerjük. És ebbe beleértem az utóbbi pár év legkeményebb kontinentális hidegbetöréseit. Elég is a nosztalgiázásból, mert még a végén könnybe lábad a szemem.  Ja nem, kemény vagyok mint a szibériai kutyapiszok februárban az út szélén.
#417559
Pont az, ami 2013. márciusa óta nincs. vidám

Nagyjából ha összeszedjük az emblematikus nagy havazásokat: Link Link Link most hírtelen ennyi jutott eszembe, amire én is azt mondom, hogy AZ OSZT IGEN! vidám

Valahogy kevés kezdődik úgy, hogy beáll a skandinávok főlé egy böhöm nagy anticiklon és teljesen leáll a ciklongyár... vagy valami olyan helyre, hogy keletről belénk öklöz a kontinentális hideg -20 foka. vidám Persze egy-egy regionális havazásra ezek jók voltak, de annyira kifejezett és erős ilyenkor az anticiklon által irányított áramlás, hogy a mediterrán ciklonok pályáját totál elcseszi általában.

Néha kifejezetten brutális viharciklonok kialakulása előzi meg jópár nappal azokat a makrohelyzeteket, amik tényleg kemény országos havazásokkal járnak nálunk. Aztán azért megy a sírás folyton, hogy álljon le a ciklongyár vidám Ez a 130 óránál lévő blocking már egész jól néz ki, de olyan nyeszledtnek néz ki, hogy rossz ránézni.  laza Csak változik ez még.
#417558
Mi a baj velük?

beillesztett kép

#417547
Ha már visszatekintünk...
Megnéztem a táblázatomat és arra a napra azt jegyeztem fel, hogy aznap 14-20 óráig esett, néha szakadt a hó, 13cm hullott le.
Napközben a Tmax -7 fok körül volt, és gyakran volt élénk, néha erős szél. Másnap reggelre a meglévő hóval együtt 15cm volt a hóvastagság.
Tényleg nagyon szép nap volt. 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-16 09:17:27

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

5.4 °C

00002

RH: 75 | P: 1023.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.