2024. november 07., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#411703
Az nem 2010. volt.
Talán 2011. vagy 2012. lehetett. Mindkettő hasonló helyzet volt. 
#411702
No, azér' huszadikától lefele szór ki, meg ölég szépen süllyed az ens átlag is. nyelvnyujtas
#411701
Valamelyik karácsony napján (ha jól emlékszem, 2010 volt, de nem esküszöm meg rá) az édesanyámnál és az öcsémnél vendégeskedtem Győrben. Erős déli szél fújt, és már sötétedés után 17(!) fokot mutatott náluk a hőmérő az ablakban. Azt hittem, mingyá' dobok egy hátast...
Itthon, kb. 10 km-re a várostól, már csak gyenge szél, és 8 fok fogadott. Valahol errefelé húzódott az inverzió, a hideg légpárna határa.
#411700
Érdekes. Már tegnap volt egy ilyen GFS futás. Eszerint és a friss futás szerint is, lenne egy nagy atlanti, és egy szintén nagy északkelet-európai ciklon, egy a Jeges-tengerről benyúló anticiklon-orrtól elválasztva.
Az atlanti ciklon peremciklon(oka)t növesztene kelet felé, ami csatlakozna az északkeleti ciklonhoz. Hátoldaluk egyetlen hosszú északi légpályává állna össze, ezen mi megkapnánk a már több mint eléggé kiböjtölt hidegelárasztásunkat.
Extra, és szép megoldás VOLNA. Éppen különleges voltánál fogva egy petákot nem adok a megvalósulásra. Meg különben is, egy héten túl van, eléggé kutyavacsi. Őszintén csodálnám, ha ebben a formában bejönne.
#411699
Pedig nem kizárt, hogy októberig is marad a nyári/nyárias idő. Az ECMWF budapesti fáklyáján sem látszik egyértelmű tendencia; a főfutás és a kontroll is ragaszkodik az idei szeptemberben megszokott tartományhoz: 
Link
#411698
Pontosan. Téli példákkal is lehetne élni, mikor élénk időnként erős délnyugati, déli szelek a Dunántúlon és éjjel még 12-13 fok közeli hőmérsékletek is előfordulnak. Volt rá példa januárban ugyebár, mikor 10 fokig süllyedt csak reggelre a hőmérséklet, tehát rekordok dőltek.  Napközben pedig 16-17 fokok voltak.
#411697
Friss GFS nem is lett rossz:
Link
#411696
Az erősebb frontok tartós hiánya az, ami meglepő. Itt most erősen fátyolfelhős ég mellett halvány napsütés, és 26 fok van. Ebben önmagában semmi kirívó nincs, különös tekintettel a hajnali 14 fokra.
Sokan szoktak itt arra hivatkozni, hogy szeptemberben már hosszabb az éjszaka, felfrissül reggelre a levegő. Ez azért nem mindig van így!
Igazad van: ha lenne egy masszív szubtrópusi melegadvekció, erős délies széllel, kanyit se számítana hogy szeptembert írunk. Akkor úgy meglenne a 20-23 fokos mini, mint a huzat. De hasonló volna a  helyzet még október közepén, talán a végén is. Szélsőséges hőmérsékletű légtömegek szélsőségesen erős beáramlása fütyül a naptárra.
#411695
Egyelőre ez a helyzet, de ahogy haladunk az időben, csak fog változni előbb-utóbb a cirkuláció. Irreálisnak tűnik, hogy október elején is még nyaldosson minket a 10-15 fok 850-en, és AC dominancia legyen. Nehéz elképzelni és ahogy fogalmaztál az már beteges lenne, hiszen augusztus óta lényegében némi megtöréseket leszámítva, de regenerálódik a magasnyomás, és ha nem keletről, akkor délről jön be a meleg levegő. De mint beszéltünk róla októberben ez a légmozgás szegény idő, már tartósabb ködmezőket is szülhetne, így hiába lenne meleg 850-en, lent a talaj közelben a stratus ha kialakulna, már konzerválná a hűvös, nyálkás időt. Úgyhogy az októberi AC dominancia szél hiányában lassan a hegyeket leszámítva keresztbe tehetne a késő nyári időjárásnak országos átlagban. Bár erre, hogy ilyen dinamikátlan maradjon a makrohelyzet egyelőre nem mernék tenni egy garast sem. A szeptember nagy része persze, most a második dekád, netán a harmadik dekád első napjai még hozhatnak késő nyári napokat, akár kezdetben hőségnapokat, kánikulát, de idővel megmozdulhat felénk az északnyugati ciklontevékenység és betörhet az igazi ősz. A hónap utolsó hetére nem esélytelen a dolog, de messze van, és bár ECM szerint 240 óránál a Brit-Izland ómega keleti oldalán megindulhatna észak felől hozzánk is a hűvösebb levegő, kezdeti hidegöblítésnek már valami. Viszont még kerülhetünk előoldalra ha sokat "pakolássza" megint a teknőket és a gerincet.
Kitérve kicsit a tegnapra és a jelenre, ismét gyorsan emelkedik a hőmérséklet, tegnap 30.5 fok lett a csúcs, jelenleg 27.7 fok van, jó eséllyel ma is hőségnapot írhatunk térségemben.  nevet Reggelre ellenben elég mélyre zuttyantunk, 12.4 fok lett a minimum ismét. Bármilyen meleg is van nappal, de a szeptember már érezteti hatását a minimumokat tekintve. Persze élénk déli szélben, 20-23 fokos izotermával mint 2015-ben, még szeptember sem tudna mit kezdeni. Vannak kirívó esetek, de a jelen helyzet sem piskóta szeptember közepén, hogy nappal 30 fok körüli, feletti hőségnapok vannak és ami külön komoly, az a tartóssága és számottevő töretlensége.
#411694
És?  nyelvnyujtas

240 óránál, azaz 23-án csillan meg először a hidegelárasztás esélye. De egyrészt ez még túl messze van, másrészt nagyon nyugaton, délnyugaton lenne a hűvös légtömeg. Ebből lehet még mediciklon is, ránk nézve előoldallal.zavarban

Link

Sokat nem érdemes ezen rugózni, egyelőre marad a nyárias meleg.
#411693
'Tulajdonképp nem történik tragédia, ha csak a 3. dekádban fordul ősziesen hűvösre az idő, ez még teljesen normális.'

Az ECMWF még 22-re is 25-30 fokot vár...
#411692
Így is van, még semmi sem dőlt el. Majd ha 168 órán belülre jön a hf, akkor beszélhetünk komolyan róla. A következő egy hét a késő nyár jegyében telik, ezzel egyetértek. Tulajdonképp nem történik tragédia, ha csak a 3. dekádban fordul ősziesen hűvösre az idő, ez még teljesen normális.
Viszont ha az általánosságban meleg, száraz, anticiklonális idő kis maszatolásoktól eltekintve október első felére is átnyúlna, az már a makrocirkuláció "beteges" voltáról árulkodna.
#411691
Az magyarán hirtelen teknőleszakadást jelent. Ha az ránk szakad akkor jelentős lehűlést okozhat, ebben az időszakban meghozhatná az igazi őszt, de volt rá példa mikor az ilyen helyzetek már havat is hoztak október vége felé pl. 2011, 2012. Ez azt jelenti, hogy meridionális északi áramlás épülhet ki ha ezek a folyamatok a kellő lépésekben valósulnak meg. Egyelőre messze van, de már több GFS futás mutatott hirtelen teknőlenyúlást a korábbiakban, csak általában 300 óra körül, felett. Meglátjuk most mire futja, egyelőre a következő 1 hét biztosan a nyári időjárás jegyében telik még.
#411690
Jó hatással. Ránk szakadna az északi hideg. laza
#411689
És ez milyen hatással lenne a mi időjárásunkra?
#411688
Kicsit hasonló, bár nem teljesen. A köztes AC már meglenne akkor is, amikor Ex-Florence kiérne újra az óceánra, és utána a kanadai-grönlandi ciklonnal összekapcsolódva azt tolnák maguk előtt kelet felé.
Link
Link
Link
Link
#411687
Értem. Eszerint a 2. eset egy downstream development lenne ránk nézve? ECM friss verzióját én ilyesminek nézem.
#411683
Friss ECM ezzel szemben 200 óra környékén tartja az eddigiekhez hasonló meridionális képet. GFS jelenlegi futása kisiklásnak tűnik.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 12:00:21

Nyíregyháza

10.6 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.