2024. november 07., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#411571
Hát gyerekek, bocs, hogy ezt mondom, de (kilátásban lévő) pozitív anomália ide vagy oda, csodálatos idő volt ma is, és holnap-holnapután talán még csodálatosabb lesz.  laza
#411557
Köfi nevet

Kornél, nyilván  laza nagyon könnyen tanulok idegen nyelvethideg
#411552
Ezt ugye fejből írtad le? hideg
#411551
VEI4 Link
#411550
Nándi, tudod véletlenül, hogy az Eyjafjallajökull VEI hányas volt? 
#411548
A visszatérési idő egy matematikai fogalom, ami egy esemény bekövetkezésének valószínűségén alapul.

(Ez ugyan csapadékra van, de nyugodtan oda lehet helyettesíteni akár a különböző mértékű vulkánkitöréseket is a görbékhez, 1.4.3 alfejezet vége: Link )

Mod. - személyeskedés törölve
#411547
VEI 7 már jelentős kilimatikus hatással bír. A Krakatau nem volt jelentős ebből a szempontból (bár az északi féltekén okozott némi anomáliát). Mint ahogy a Katmai-Novarupta, vagy éppen a Pinatubo sem. VEI7-es kitörés 17 volt a holocénben. Egyszerüsítve az átlagos visszatérési idő 588 év. Ha idevesszük azt a néhány VEI6-ost is, amelyik mondjuk pl a magasabb SO2 tartalom miatt hatással volt a klímára rövid távon (és nem a globális felmelegedés szintjén) akkor is 100+ év. Mit nem értesz?

Senki nem mondta, hogy nem lesz az elkövetkező 10 évben ilyen vulkánkitörés. Ezt honnan szedted?
#411546
Csak itteni sokak reakcióira akartam utalni, nem a saját véleményemet hangoztattam ezzel. nevet
#411545
Miért, talán van ebben bármilyen szabályosság? Tudtommal elég sok vulkán van a Földön, ami potenciálisan produkálhat ilyen kitörést. Lehet, hogy 100 év múlva lesz egy újabb Tambora, lehet 1000 év múlva. Vagy holnap.Szerintem ez csak és kizárólag az Öreg Ember rulettje.Nem?
#411543
Hát, azt kijelenteni, hogy egy az 1815-ös Tambora katasztrófa után mit tekintünk több száz évnek, az érdekes, minden esetre a Krakatau 1883-as kitörése sem volt elhanyagolható hatással.

Szerintem eléggé optimista az a kijelentés, hogy az elkövekezendő 10 évben biztosan nem lesz olyan vulkánkitörés/katasztrófa ami komoly hatással lenne a globális felmelegedésre...
#411542
Csakhogy egy ilyen “komolyabb” kitörés visszatérési ideje többszáz év.
#411541
Azt is tedd hozzá, hogy egy komolyabb vulkánkitörés olyan szinten tud keresztbe tenni a globális felmelegedésnek, hogy a média szinte azonnal jégkorszakot kiáltana.
#411539
Az élet minden területén (nem sorolom,sok lenne)  nyomul a szenzációhajhász média nem csak az időjárásnál. Az embernek kell elég érettnek lenni hozzá ,hogy tudja kezelni ezt a sok szennyet.  Addig meg marad a tanulópénz sokaknál .......
#411538
Egy ilyen nudli téllel szerintem sok télfan kiegyezne nevet
#411537
Azt se feledjük, hogy volt a globális felmelegedés szcenárióban már a közeli múltban is pl. egy 2012 február, vagy 2017 január. Ha lehet ritkán is, de bejönnek még keményebb, hideg periódusok, ám ettől még a folyamat nem állt le, és alattomosan zajlik. A globális felmelegedés sok ember fejében azt fogalmazza meg, és ezt már tapasztaltam azoktól akikkel beszélgettem erről, -bizony többségük laikus ember- pl. hogy nem lesz már tél szinte, vagy nyáron 44-45 fokban elolvadunk, és kiszáradnak a folyók részben, meg a tavak. Az a baj az átlagemberrel, hogy aki nem foglalkozik gyökerénél fogva ezekkel a témákkal, az téves jövőképet láthat maga előtt és a média túlzása még a lovat is adja alá az ilyen embereknek, lásd az augusztus eleji hőhullámot, mikor egy alkalommal benézett hozzánk a szaharai levegő, az azt megelőző északkeleti, keleti szárazföldi hőhullámot követően. Már nyomta pár portál, hogy ilyen meleg még sosem volt, 43 fok is lehet, óriási hőség jön, sivatagi időjárás lesz stb... Ez a néphülyítés kategória.  A globális felmelegedés, klímaváltozás ennél sokkal bővebb és tágabb fogalom, csak felfújják, hogy legyen min csámcsogni, mert amitől az emberek félnek az könnyen felkapottá válhat.  Ez meg a médiának előnyös.
Lehetne vesézgetni hosszadalmasan, sok érv-ellenérv lenne, de felesleges. Az biztos, hogy zajlik a globális felmelegedés, az átlagéletkor 75 év körül van, aki ezt megéri, túl éli biztos, hogy saját bőrén is tapasztalja annak jeleit öregségére. Mint tudjuk régen is voltak nagy melegek, de ez a nyár, amit eleinte sokan úgy emlegettek fel, hogy lesz-e nyarunk szlogennel július elején, hát mit ne mondjak... Be is bizonyította a nyár, hogy lett. Nem is akármilyen, hiszen zsinórban volt ahol közel 1 hónapig nem adta magát a hőség, rekordok születtek. Nem volt 40 fok? Teljesen mindegy, ilyen magas 34-35 közeli hőmérsékleteknél az ember már a napon a betondzsungelben nem nagyon tud különbséget tenni a hőérzetét illetően, hogy ez éppen 35 vagy 40. 
Nekem ez a nyár különleges volt, -augusztus 31, bár csillagászatilag még tart.- ezt adja a makrocirkulációs képe is. Az első hőhullám keleties áramlással, északkeleti légmozgással tört ránk július 25-től kezdődően. Ebben volt augusztus 6-10 között egy déli, délnyugati áramlásos periódus is, mikor kaptunk szaharai levegőt mint írtam, de sokkal magasabb hőmérsékleteket nem hozott, hiszen a java nyugatabbra ért a melegnyelvnek. az elmúlt nyarakon a szokásos déli áramlásos hőbetörések voltak, keleties áramlás ilyen dominanciával nem volt jó ideje.
#411536
Nudli volt a nyár, ez nyilvánvaló, már csak a hossza kérdéses, ha novemberig tart sincs benne semmi kirívó.
#411534
"tudjuk jól, hogy a globális felmelegedés is egy túlhype-olt dolog, amit csak a média erőltet"

Ezzel a résszel nem értek  egyet az írásodból . Melegszünk ,globálisan is, ezek tények. Hogy aztán ez természetes vagy az ember is rásegít, ez a  kérdés csak ebben ? De egyre többen gondolják úgy ,hogy az emberi tevékenység is hozzájárul.
#411533
Igen. Még nyár van. Csillagászatilag. 
És 5 hónapja tart. 
Nem a meleg a gond, hanem annak tartóssága, ill. a komolyabb hidegfrontok hiánya április óta.
Ha tetszik, ha nem, abnormális időjárás uralkodik húsvét óta. És ez igen is rendkívüli. 
Akár a mérések kezdete óta az egyik legmelegebb nyári félév lehet az idei. 
6. hónapja tart a bődületes pozitív anomália. Nem elég!? nevet

Télen sem azért rimánkodik a fórum, hogy jaj de kellemetlen meleg az a 10-15 fok tartósan, hanem azért mert az éghajlati átlagnál akár 10 fokkal melegebb időjárás uralkodik, tartósan. 
#411531
Oké, én sem a számokkal vitatkozom, csak nehezemre esik belátni, hogy szeptember 10-én a 25 fokban (a hét második felében esetleg 30 közeli hőmérsékletek mellett) a hónap várható pozitív anomáliája miatt kellene aggódnom, főleg, hogy itt a többség szereti az extremitásokkal tarkított, változatos időjárást, ami sem nem jelent feltétlenül kellemes, sem pedig "normális" időt,  továbbá a nyár is le lett nudlizva a 36 fokos Tmaxokkal, mert ugyan kisebbségben vannak, akik a 36 fokért rajonganak, de hol voltunk még a 40-hez, és egyébként is, 1850-ben volt itt 45 fok is, úgyhogy tudjuk jól, hogy a globális felmelegedés is egy túlhype-olt dolog, amit csak a média erőltet. De mi, akik örülünk a szeptemberi 25 foknak, ne örüljünk annyira, mert lehet, hogy ebből három hét múlva pozitív havi anomália lesz. Hát oké. nevet Pozitív anomália ide vagy oda, felőlem még az Indexnek is igaza lehet, és idén elmaradhat az ősz. laza
#411530
Szerintem senki sem vitatja azt, hogy szép-e az idő vagy sem, vagy hogy kellemes-e a meleg vagy sem. Arról van szó, hogy ha nem jön jelentős változás az utolsó dekádban, akkor igen jelentős pozitív anomáliával fog zárni a hónap. Szépnek szép idő, jobb is mint a stratus, de az, ami 100 évben 5-10-szer vagy netán kevesebbszer fordult elő, nem normális, bármennyire is szép, nem erre az éghajlatra való meleg.
#411529
Abszolút egyetértek. Ez az elthermométeresedés sem tesz jót nagyon egyeseknek. Elvileg még nyár van, tehát keressük már, hogy mikor jön az egész napos stratus meg az ónos ködszitálás.
#411512
Így látom én is (legalábbis ami ÉNy-ot illeti), szerda viszont 30 fok felett lehet, hogy nyüvedjen meg nyelvnyujtas szerdával kapcsolatban az lep meg, hogy DK-i szél ellenére sem alakul ki fátyolfelhőzet (tudom, más is kell, de a helyzet alapvetően kedvezni szokott a fátyolosodásnak). 
#411511
Jobban megnézve a helyzetet, holnap és csütörtökön a fátyolfelhőzet miatt azért lehet, hogy egy-két fok benne marad majd a Tmax-ban ahhoz képest, ami a T850-ből kijöhetne.
#411507
Így igaz, nálunk is 27-28 körül ingázott tegnap is. Péntek még felétek abból a szempontból jó lehet, nálunk érdemi csapadék viszont nem látszik. Egyébként az már kicsit beteg előoldal lenne, Skandináviába is visszatérne a lényegesen melegebb idő, akár 20-22 fokok is lehetnének, sőt a déli részeken melegebb is helyenként. Ellenben Nyugat-, Északnyugat-Európában kifejezetten hűvös lenne. Mondjuk ez már annyira időn kívül van, hogy biztos változik.  A fáklya is átlag felett fut hosszabb távon, a legtöbb tag túl mélyre nem is ereszkedik, kezd elillanni a lehűlés határozottabb lehetősége most úgy tűnik.
#411505
Nem lenne meglepetés a végtelenített előoldal. Meleg így is, meleg úgy is. Ez a nóta már április óta, talán néhány júniusi napot leszámítva. Amúgy, te tudod, hogy melyik volt a legmelegebb szeptember?
#411504
Tekintve, hogy az elmúlt napokban 10-12 fokos T850 mellett voltak 26-28 fokok, simán jöhet a 31-32 fok legalább, de itt-ott valóban nem esélytelen a 33 sem, ha meglesz a 16-17 fokos T850. Annyira nem lesz dinamikus a melegedés, hogy jelentős inverzió ki tudjon épülni, illetve várható azért szél is napközben mindig, még ha nem is túl erős.

Én pedig közben elkezdtem szemezni a péntekkel, mivel akkor pont otthon leszek, és úgy tűnik, hogy a belöttyenő kis frontocska talán szolgáltathat némi zivataresélyt is majd ott. vidám

Egyébként durva, hogy mennyire nincs meg a dinamikus hajlam még mindig. Megint azt látni a GFS-en, hogy megindulna felénk egy erősebb hidegfront a jövő hét közepén, de aztán itt megtorpanna, behullámozna, és az lenne a vége, hogy leszakadna egy mediterrán ciklon, mi pedig előoldalon maradnánk.
Link
Link
Link
#411502
Ez igaz, és mint írtam a GFS is visszatáncolt, nem beszélve az ECM-ről, amelyik eleinte a 20 fokkal is riogatott 850-en. Országos kánikula ebből már nem néz ki, de 26-31, 27-32 közötti értékek még lehetnek, és ez reális várakozás. A meleg nyelvet az ECM kissé nyugatabbra húzza fel, de alapjában egyetértek veled. Szerintem az általam várt kerekített 32 esetleg 33 fok nem lehetetlen pár melegebb helyen a jelen állás szerint sem. 
#411501
Jelen állás szerint mintegy 5 fokos melegedés várható a magasban a hét második felére. Legnagyobb mértékben a Nyugat-Dunántúl, ill. később a Dél-Alföld lehet érintett.. Kérdés persze, hogy az ebben az évszakban számításon kívül már nem hagyható inverzió mennyit "esz meg" a magassági melegedésből. Különös tekintettel a várhatóan nem nagyon erős légmozgásra. Sztem lesznek 30 fokok, de nem általánosan, nem ez lesz a jellemző. Talán fele-fele arányban fordulnak majd elő hőségnapos, és nem hőségnapos helyek. Masszívan 30 fok feletti felmelegedések elég valószínűtlennek tűnnek most.
#411498
Valóban, még a 2015-ös kifejezetten agresszív szeptemberi hőhullám idején is lement már éjjel 15-17 fok köré a minimum, elvétve akadt trópusi éjszaka, illetve eleinte több helyen is előfordult persze. De jellemző volt a 13-18-19 fok közötti minimum, annak ellenére, hogy napközben még 31-36 illetve 32-37 fok között volt a hőmérséklet. Bár azokban a napokban, -igaz csak pár nap volt- de este még sütött a beton. 20-23 fok körüli izoterma volt felettünk 850-en. Link 
Másik jó példa még 1987, akkor is stabil 20 fok volt 850-en, és 2 m-en 29-34 fok között szóródott a maximum, de éjjel szintén felfrissült a levegő. Link
A most érkező felmelegedést, mérsékelték kissé a modellek. A GFS is általában "csak" a 15 fokos, vagy azt valamivel,  részben meghaladó izotermát hozza be. Az ECM op elég tartós meleget ad szintén, igaz szeptemberhez képest sok a 27-30 fok körüli meleg, de 31-32 fokos csúcsok elszórtan lehetnek inkább, nem az lesz a jellemző átlagban, bár a GFS egy-két napra megszórja vele az ország nagyobb részét. A tippem a legmelegebbre a kerekített 32 esetleg 33 fok, szerintem helyenként van esély elérni még az alacsonyabb napállás ellenére is, ha bejön a 15 + fokos izoterma amit korábban még jeleztek a modellek. A GFS igazán alattomosan vesz vissza a melegből az utóbbi 1-2 futásban jól észrevehető. Természetesen így is mint írtam szeptemberhez képest lényegesen melegebb lesz, ilyenkor már a 25 fok feletti értékek soknak számítanak, de mint szó esett róla, ez szubjektíva van akinek öröm. nevet 
#411494
Ezért is îrtam sok embert, nem pedig mindenkit. Az allergia miatt valóban nem a legideálisabb. 
Ez motmár engem is érint, bàr még nem tudom pontosan mire is vagyok allergiás és nem elviselhetetlen mértékű, de kellemetlen, amikor hirtelen az orrom és a könnyen is folyni kezd.
#411493
Egyetértek veled is. Az allergia tényleg nagyon rossz dolog. Viszont nem tudom, hogy az emberek, hogy oldják ezt meg ott, ahol pld. hónapokon keresztül - pld. Los Angeles, USA, Santiago, Chile, illetve sosem esik az eső - Lima, Peru.
#411492
Részben igazad van, hiszen hiába vannak (lesznek) vastagon nyárias maximumok, egyrészt a minimumok már alacsonyabbak lesznek, de a fő különbséget a napi hőmérsékleti görbe alatti terület "csökkenése" adja, tehát az a tény, hogy jóval rövidebb ideig lesz marha meleg, mint nyáron, amikor már 7 órakor kilő a T az egekbe és még 9-kor is alig akar hűlni (kisarkítva).
Ellenben a sok boldog ember mellett biztos van kb. ugyanannyi, aki nem annyira örül ennek a napos, száraz (igen, az ország egy jó részén száraz) időnek, amelyben az allergia csúcsra jár...  szóval továbbra is objektivitás, empátia, stb...
#411491
Teljes mértékben egyetértek veled. Igaz, hogy nem semmi ez a makacs meleg, ami szinte április első napjai óta jellemzi hazánk időjárást és nem is erre az éghajlatra jellemző az ilyen hosszú nyár, de szerintem is sokan örülnek ennek, sőt novemberig is elfogadnák, ha maradna, hiszen többségünk pénztárcájának szempontjából sem mindegy, hogy nappal 15 fok van, vagy 29.
#411490
Akkor sem lesz ez egyenlő egy nyári tartós kànikulával, főleg nem hőséggel. A minimumok tekintetében plàne nem. Inkább a nagyvàrosokban lehet 18-19 fok körüli minimum. Esetleg 20 fok Bp belváros, de ez is legfeljebb 1-2 hajnalt jelenthet. Nyàron nem ritkán 22-24 fok szokott lenni. Máshol inkább a 15 fok körüli T minimumok lehetnek a jellemzők. 
Talán szokatlan és azt is lehet rà mondani, hogy sok volt màr ebből, de ki lehet bîrni. Sokan kifejezetten örülnek a meleg szeptembernek. 
#411488
Azért ezt a meleget màr össze sem lehet hasonlîtani az augusztusival. A nyárias idő inkább napközben állja meg a helyét. Összehasonlîthatatlanul hűvösebb van êjszaka ês hajnalban. Nem kell megfőni a lakásban, nincsennek átforrósodva a falak.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 09:33:50

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

5.9 °C

31502

RH: 85 | P: 1032.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.