2024. november 07., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#411513
Na, vesézzük csak ki ezt a nyugati teknő dolgot, ha már szóba került. Az biztos, hogy ebben az esetben, tőlünk távol nyugatra, délnyugatra levő ciklonok (térségünkben kifejezett előoldali délies áramlás) fennállásakor a teknő hátoldali maritim hideglevegőjét, ahogy pl. a Brit-szk., Nyugat-Franciaország, Ibéria megkapta, az életbe' nem fogjuk látni. Azért nem, mert a fejlett, dél felé megnyúlt teknőnek már nagyon kicsi a keletre helyeződési hajlandósága. Ilyenkor többnyire úgy töltődik fel, hal el a ciklon, hogy mi a meleg (enyhe) oldalon maradunk mindvégig.
Ha ritkán mégis keletebbre, északkeletebbre helyeződne az ilyen ciklon, mi csak erősen átalakult, felmelegedett hátoldali levegőt kapunk nyugatról. Hiszen az öreg, feltöltődő ciklonnak már megszűnt a hidegbetáplálása északról.
Amit bazsa írt, az akkor lehetséges, ha az öreg teknőre gyorsan ráfut egy friss poláris expanzió, az újonnan alakult ciklon hátoldali hidegáramlása összekapcsolódik a vén légörvényével, emiatt hosszú északi légpálya alakul ki felettünk. Ez főleg alapvető meridionális váltások alkalmával fordulhat elő, de összességében nem gyakori dolog.
A másik lehetséges mentség az ilyen szerencsétlen helyzetben az, ha a teknőtől északkeletre fejlett hideg AC helyezkedik el, délkeleti, déli peremén sarki szárazföldi, igen fagyos, nyugat, délnyugat felé terjeszkedő légtömegekkel. Ekkor ezek a légtömegek fokozatosan elárasztanak minket, bár a teknőre nézve előoldalon vagyunk és maradunk.Erre 2 példa:

Link   Link
#411508
Ez az igazság.  nevet
Ráadásul a rossz helyre (nyugatra) szakadt teknő után még ki kell várnunk egy (északi) zonális etapot is, hogy újra próbálkozhassunk a meridiával.
#411506
Tévedés. Ha már itt tartunk akkor a szerény véleményem az hogy a déli szeles napos "tavaszias téli" időből nehezebben fordul normális téli időre. (PL: 1989 dec közepén majd 10 napig tombolt a déli szél, néhol 20 fokra is felment a nappali T.max). Valamint még az is gyakori, hogy a Délnyugat-európai ciklonok többnyire igen vontatottam helyeződnek csak kelet felé, amikor a hátoldalra kerülnénk akkor többnyire már legyengülnek , feltöltődnek. 
A ködös csöpögős nyálkás időnek többnyire egy atlanti hidegfront vet véget, amely a magasban lehülést, az alacsonyabb szinteken átmeneti felmelegedést okoz. Ilyenkor a ciklonok pályája egyre délebbre nyomul és komoly esély nyílik arra hogy egyre hidegebb levegő érkezik észak-északnyugat felől. Tehát nekem a ködös, szürke magasnyomású időjárás mindig biztatóbb előjel. 
#411500
Ha már a szelet emlegetted, nekem tavaly Nárcisz asszonyság sóhaja szólt a legnagyobbat, akkor többször mértem 100 km/h feletti lökéseket, sőt 115-122 km/h is előfordult, ami méréseim óta rekord. Ilyen erős széllökést előtte sosem mértem, a kifutószelekben is a csúcsok 105-115 km/h körül voltak.  Korábban az Emma orkán idején -2008. március 1-jén- sikerült 105 km/h-át összehozni, a Kyrill 2007. január 18-19-én nálam alulteljesített, még a 100 km/h se volt meg, ahhoz képest, hogy 100-120 km/h-át vártak a modellek.
#411499
Hülyeség. Ilyenkor legalább van dinamika. 
Pikk - pakk jöhet egy bazi erős hidegfront ( ilyenkor elsősorban maritim jellegű hidegbetöréssel ) olyan hózáporokkal, esetleg hózivatarokkal, hogy ülve nyalnád a holdat. 
Nem csak a csend, hideg jelenti a telet,  hanem sok más kellék is van hozzá. Szerencsére. nevet

Hiába vagyok nagy tél mániás, de nekem mégis nagy élmény volt a tavaly dec. 10-12. közötti brutál melegbeáramlás, mikor 100 km/h-s déli széllel dőlt be pl. 11-én este a meleg, és éjjel 15 fok volt, 100 km/h-s széllökések mellett. Az az negatív volt a wind chill. nevet 

Nekem tetszenek a telek. Kva változatosak és ez így jó. Számomra. 
#411497
Így igaz! Nem beszélve arról, hogy egy párás, tartósan ködös, "takonycsöpögő" időszakból könnyen kijöhetünk sarkilevegő-betöréssel, míg az erős déli szeles, napos, 10 fokos "téli" idő szinte mindig reménytelen középtávon is.
#411487
Lehet sokan nem fognak velem egyetérteni, de ha ez az idő sűrűbb köddel párosul, akkor ennek az időjárási helyzetnek is van egy télies hangulata. Sajnos az utóbbi évek gyenge telei miatt "lejjebb adtuk" és sokszor már beérjük ennyivel. Ebből a szempontból tehát részben egyetértek Thermometerrel, mert mint írtam, találunk ebben némi telet. Pedig tény, hogy nem egy gusztusos, barátságos helyzet. Viszont amit télen nagyon-nagyon utálok, az a déli szeles, napos 10 fok körüli, télvárás szempontjából reménytelennek látszó idő.
#411486
Ennyi meleg után, én bizony vágyom az ilyen időt. Nem mindenki betegszik le tőle, azért ne túlozzunk!
Igaz, a természetet ilyen időben nem igazán lehet élvezni/szeretni, így ebből a szempontból megértem.
A gép előtt ülve tök mindegy milyen idő van kint, kivéve a meleg időt, amikor bent nincs klímád.

A GFS milyen kitartó.... szomoru De az ECMWF se túl hideg, szóval elég erős a gyanú, hogy egy darabig ki fog tartani a meleg idő.
#411469
Azt még megértem, ha valaki szereti a kemény telet (jómagam is), de hogy valaki odavan a csöpögős, nyálkás nap nélküli, szmogos, fulldoklós, betegeskedős, 6-8 fokért, azt egészen egyszerűen nem értem. Nyilván vitába nem szállok veled, de még mindíg vannak dolgok amiken meg tudok lepődni.
#411464
Hát hatalmas lehűlés lehet nem lesz, 26-27 fokos tartományba eshet vissza talán.
#411463
De ez is csak átmeneti és pár fokos lenne. Egyébként ezt adogatja azért a GFS is a hét végére, még ha a mostani futásában valóban szinte elenyésző is. Hozzáteszem, most a GEM is jócskán gyengített rajta.
#411462
GFS új verzióján viszont látszik a lehűlés:
Link
#411461
Viszont a gfs fáklya egyáltalán nem számol jelentős lehűléssel, szinte végig tartja a meleget amíg a szem ellát: Link
#411459
Győr térségének múltbeli időjárásáról próbál globális előrejelzéseket kreálni + megérzések, fenntartva, hogy lehet ez is meg az is. Mint halottnak a csók kb. 
Hát, gratulálok, köszönöm szépen. Nekem nem kell. nevet  Maradok a többnyire 6-7 napos előrejelző üzemmódban, melyet immár 2 éve rendszeresen a városi honlapra prezentálok a polgármester Úr felkérésére. 
#411458
Ha viszont tudod, hogy az egész hülyeség, tudománytalan, akkor:

1., miért hangoztatod lépten-nyomon?
2., miért kellene még meggyőzés?
#411456
Ködös, borongós ősz, fagyos, havas tél. Ez a forgatókönyv a király, legalábbis a számomra. szeret
Pl. 1986 oszet és telet szívesen látnám újra. 
#411455
Tényleg milyen jó lenne , hamar megjönne a köd, minden nyirkos lenne és szürke, napot csak elvétve látnék márciusig.  Hamar és sokat kellene fűteni.Tényleg milyen jó lenne...beteg
#411454
Van néhány kivétel. Meg különben is az egesz hülyeség, tudomanytalan.  laza
De engem az eddigi életem győzött meg erről, és erős és gyakori ellen-meggyőzés kellene a természet részéről, hogy elejtsem ezt a véleményemet.
#411453
2012.
#411452
Na igen, az az enyhe tél-elő tökéletes receptje volna. szomoru
Őszintén remélem, hogy még szeptemberben megjon az igazi ősz, aztán október-novemberben inkább centrális anticiklonok, kodok legyenek, ne dunyharazas. 
Meleg ősz után korai téli epizod: teljesen rossz (lásd pl. 2006)
#411451
Az ECM OP hosszabb távon nem előoldal, az ENS átlag viszont az. A szeptember így eddig tükörképe a márciusiak, amikor a kitavaszodas helyett tartotta magát a késő tél. Kíváncsian várom, vajon hogyan és mikor omlik össze a nyári jellegű makrocirkulacio és a téli félévre jellemző viszonyok állnak be. Október elején meg nyári napok, a vége fele pedig már Holle anyo elso hírnökei - ki tudja? kacsint
#411450
ECM a jelenlegi futásban nem számol elooldallal legyáltalán. GFS 200 órától számol, de a legujabb verzió szerint 240 órától újabb poláris expenzio, friss teknokepzodes venne kezdetét, ezúttal már felénk irányulva. 300 óra után bejonne az 5, 5- fok 850 hepan. De ez már esti mese. 
#411449
Úgy gondolom, hogy a ciklogenezis (és ezzel együtt a teknok megnyulasa) általában a melegebb helyek felé "tapogat" 
(Ez biztosíthatja, hogy a féltekén nem alakulnak ki a sarki és szubtrópusi legtomegeknek állandó utvonalai) 
Viszont azt hiszem, hogy a jet a hemiszferan egységes szisztéma alkot, ezért más szegmensek mozgásai is befolyásolják a teknok helyet. 
Ennek értelmében a következő napokban erősen felmelegedo Kozep-Europa "vonzza a teknot" De mivel annak fejlődésébe távolabbi helyek is beleszolhatnak, lehetséges, hogy az mégse a legmelegebb helyek közelében alakul ki. Szóval nem saccolhatjuk meg, a modell jobban tudja. 
#411448
Így van, az egyik lehetséges - és esélyes - verzió a VE, vagyis a Végtelenített (ciklonális) Előoldal. Csak érdekességképpen említem meg, hogy a GFS immár az extra-űrtávba tolta ki a tulajdonképpeni évszakváltást, amely így gyakorlatilag egybeesne a naptárral (szeptember 21./22.). Persze, ez még 1000 x változhat, és változni is fog nevet
#411447
Ha úgy módosul a ciklonok pályája, ahogy most a gfs várja, akkor jó ideig előoldal is lehetséges, így Dny-Dél felől dőlne be a meleg levegő. Ez is egy esélyes verzió...
#411446
Az igazat megvallva, az ECM eddig sem mutatott 30’ fokot Pozsony térségébe, a melegadvekcio csúcspontján is csak 28 fokig viszi a T maxokat, ami viszont ilyenkor már igen melegnek számít. Az alapvető makrovaltas pedig ismét elnapolva, egyelőre ismételten kiújulhat a ciklonalis előoldal, ami - ha kánikulát már nem is, de 25-26 fokos csúcsokat meg mindig hozhat, amíg csak a modellek képzeletbeli szeme ellát. 
#411444
A legnagyobb röhej már csak az lenne, hogy a meleg, átmeneti délnyugati áramlás után, ismét visszaállna a szintén meleg, gyenge keleties, délkeleties áramlás, bár elnézve a makroképet, az extratrópusi ha betalál akár megvalósulhat a hirtelen teknőlenyúlás is. Hogy ez tőlünk nyugatra, vagy keletre, esetleges ránk szakad ez erős kérdés egyelőre. Annyi azért esélyes, hogy a trópusi ciklonok könnyen átrendezhetik a makrocirkulációs viszonyokat, és ez akár meridionális irányba, blokkosodás felé vezethet, így a elképzeléseddel egyetértek, hogy megtörténhet.
A GFS op is kicsit visszavett, ha jól megnézzük látható, hogy a 15-17 fokos izotermát hozza be 850-en, korábban ott volt a 18-19 fokos is. DE, ez még így is az ország jó részén 28-30, illetve az Alföldön 31-32 fok környéki maxikat jelentene. Magyarán bőven strandidő szeptember közepén.
#411443
Én a teljes havi átlaghoz viszonyítottam, az a 16-17 fok. Ilyenkor (pl. az első dekádban) még persze magasabb az időszakos átlag, ahhoz képest nincs is 4-5 fokos eltérés most. Viszont úgy néz ki, hogy mivel 20-áig nem valószínű különösebben erős lehűlés, így az első két dekád a mostanihoz hasonló 19-22 fok közötti átlaggal zárhat, és ha az utolsó dekád sem csökkent (amire azért valóban nem sok az esély), akkor meglehet a 4-5 fokos pozitív anomália.
Szerintem egyébként lesz teknősödés az utolsó dekádban, de még egyelőre sok a kérdőjel ebben. Ami most látszik, hogy a hurrikánok várható hatása mintha gyengülne (Florece-ből már csak a GFS csinál ex-trópusi ciklont, Helene pedig lehet, hogy csak szimplán feloszlik majd a mérsékelt övezetbe érve).
#411442
Jól is néznénk ki, ha maradna a jelenlegi 4-5 fokos pozitív eltérés. Nem úgy van az, hogy csökkenő éghajlati átlagu hónapban a hó elején persze magasabb meg az átlag, mint az egész hónapra vonatkozó sokeves közép? (Jóllehet nem ilyen sokkal) 
Egyébként hogy latod: lecsoppennek a ciklonok 240 óra után, vagy nem csöppennek? 
ECM friss futásat remenykeltonek látom ebből a szempontból. 
#411441
A jelentős pozitív anomália már nem kérdés a hónapra, csak az, hogy marad-e 4-5 fok körül, vagy esetleg le tud majd menni a hónap végére 2-3 fokig. A havi átlag 15-17 fok között van az országban, ehhez képest most 19-22 fok között vagyunk nagyrészt, és ez a második dekád végéig nem nagyon fog még változni.
#411440
ECM továbbra is éppen hogy behozza az ország fölé a 15 fokos izotermat csütörtöktől. Szombatra pedig ki is takaritja. Viszont a tizessel is csak megnyalatja az északnyugati határt. Szóval, olyan 10 és 15 fok koze eső jó késő nyári idő néz ki eszerint. 
Privát véleményem, hogy 10 napon túl meridionalisra vált majd a makrokep, leszakadnak a teknok. Kérdés, hogy jó helyre vagy nem... 
#411438
Érdekes, hogy az ECM mennyire alá lövi a T maxokat. Most is ilyen 25-26 fokot jelzett hozzánk, erre 27-28 fok körül volt a csúcs. A jövő heti kánikulát illetően kíváncsi vagyok melyik modell lesz közelebb a valósághoz a két királyi közül. A GFS továbbra is elég kemény így szeptember közepe felé haladva, 31-33 fok körül szórja az Alföldet. Az ECM max 28-30 zömmel a legmelegebb napokra. Mondjuk ez is bőven sok szeptember ezen időszakában, de a GFS több futás óta tartja a fokozottabb felmelegedést. Annak ellenére, hogy először az ECM hozta be a 20 fokos izotermát 850-en. Azóta 15 környékét adja, de az utóbbi op ahogyan vártam ismét melegebbet ad, kifejezetten tartósan.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 09:33:50

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

5.9 °C

31502

RH: 85 | P: 1032.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.