2024. november 05., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#409228
Hát olyan fejlett, stabil északkelet-európai AC mellett, amit kb. 120 órától most ECM, GFS és GEM op. is ad, nem is nagyon kell tartani.
Viszont bizonytalansági tényezőnek ott vannak az azori és az említett ék-i anticiklon közötti "kulcslukon" bepréselődő atlanti peremciklonok.
Ezek is ott vannak ugyanis a modellek térképein. Ezeknek az azorival közös ény-i áramlása fölénk helyeződhet, és kaphatunk mégiscsak valamennyi hűvös óceáni levegőt. Ez az áramlás viszont nem tűnik se túl dinamikusnak, se nagyon tartósnak. Összességében én is késő nyárias időre szavazok szept. legelső napjaiban, de majd meglátjuk. Űrtávban, 240 órán túl pedig még nagyot is változhat a vázolt makroszinoptikus kép, figyelni kell a további futásokat.
#409218
Annyi viszont elég valószínű, hogyha hőség nem is lesz, de igazi hűvös ősztől sem kell még tartani jó eséllyel hosszú távon. Én egy 25-30 fokkal szeptember első felében tökéletes kiegyeznék. Egyébként a fáklya átlag amin fut még bőven kellemes, késő nyár ahogyan írod is, 25-30 fok benne van a pakliban. Kiterjedt 30-35 fokos kánikulára már én is kicsi esélyt látok, ki nem zárom, főleg az Alföld még beszedhet hőségnapokat és a Dél-Dunántúl is.

Jelenleg dörgicsél, száraz zivatar van, ahogyan ez lenni szokott elkerül nyugatnak. Fülledt, nyomasztó a levegő, a száraz kánikulát sokkal jobban viselem mint ezt, mikor zivatar kering körülöttünk.

#409217
Szeretem olvasni az ilyen jól megfogalmazott okfejtéseket. Sok ilyet még. nevet 
#409210
Én személy szerint 5-7 napnál előbbre nem tekintek,nem érdemes legtöbbször. Már komolyan vehetően értem.Csapadéknál még ennyire se. Bármikor megindulhat felfelé ,aztán lefelé,majd megint felfelé a fáklya. Ezért ebből még akármi is lehet szeptemberben,de ha be is jön valakinek eme "latolgatás" az számomra csak egy jól bevált tipp,tippmix. Amikor meg épp nem jön be akkor közbe jött valami ,mint D.M. -nél ,vagy arrébb kell rakni kicsit az időben a tippet. laza  Szakember több éves tapasztalattal is csak óvatosan nyilatkozik 7 nap utánról ,legyen ez mindenki számára minimum figyelemfelkeltő dolog,ha más nem is.

Jelenleg esik ,süt a nap és dörgicsél messziről.Ebből még szauna  is lehet.
#409209
Azért vannak helyek Magyarországon (elsősorban az Alföld középső és déli részein, valamint délnyugaton), melyek behúzkodhatják a 30-ast, mikor mifelénk csak 27-28 fokok vannak.
Ilyen helyzetben biztosan:

Link

Bár ez 240 óra, és GFS akkorra nem is mutat annyira meleg levegőt. Mindenesetre az alapfelállás anticiklonális lesz, és a napsütés szept. elején még okozhat meglepő hőmérsékleteket. Azt én se állítom, hogy sorozatban lesznek hőségnapok, de szerintem nem egy fog még becsúszni egyes helyeken.
Közben itt elég heves zivatar van már jó ideje. Sokáig szárazon villámlott és dörgött, most pedig már zuhog is az eső. zivatar
#409208
Én igénylem, még ha nem is veszem komolyan a téllel kapcsolatos latolgatásaid. laza
Egyszerűen azért, mert lassan közeledik a kedvenc évszakom a tél, és jó, hogy már ilyenkor foglalkozunk vele, beszélünk róla.
Évszakváltó front, az első hólepel a Spitzbergák fővárosában, Czaki havas beszámolója az Alacsony-Tátrából, hózápor a Börzsönyben: mind egy-egy lépcsőfok a tél felé.
#409206
Ezt persze valamire alapozni is kellene - ám a friss, jelenleg szeptember 7-ig ´ellátó´ GFS-fáklyán nyomát sem látom, hogy belátható időn belül visszatérne a mostanihoz hasonló keményvonalas hőség. Jelenleg a modellek még az egy hét múlva esedékes újabb óceáni hűvösebb levegő belöttyenésével sem tudnak még mit kezdeni, ám ha ennek akár a töredéke is realizálódik, ez újfent visszavetheti a T felívelését. így menthetetlenül fogy az idő, azaz én - bár szigorúan személyes, szubjektív vélemény! - inkább arra számítok, hogy idén - ha egyáltalán - már csak egy-egy hőségnap fordulHAT elő, hőségnapok hosszabb sorozatának se híre, se hamva a modelleken jelenleg. nevet
Link 
Fáklyaátlag hosszabb távon 12-13 fok körül mozog, ez kellemesen meleg időt sejtet, de legfeljebb a 24-28, vagy max. 25-30 fokos tartományban. 
#409205
Persze, ez nem szentírás, sőt nekem is vannak kétségeim. Nem muszáj komolyan venni. De valami fogódzót mégis ad (hat)  Ha valaki igényli.  laza
#409201
Továbbra is úgy vélem, a beírásodnak népi megfigyeléses szaga van. Nem támaszkodik adatokra, és bizonyítékokra. Sőt nem is népi megfigyelés szaga van, hanem Gönyüi megfigyelés szaga.
#409200
Igazából nehéz lesz majd belőni, hogy tévedtél-e, mert a "számost" nem sikerült nevesíteni, azaz számosítani. kacsint  Az átlagos szeptemberi hőségnapoknál számítasz jóval többre  országosan?

[mod.]
#409198
Országos viszonylatban. Remélem, tévedek, és mégse jön be. nevet
#409197
A nyár végén, ősz legelején meginduló lehűlés a féltekei hőeloszlásnak "reset-et" ad. Nagyon nem mindegy, hogy miként alakul ilyenkor a hidegbázis állapota: erősen vagy gyengén fejlett, vannak-e jól elkülönülő hideg területek az arktikus, szubarktikus régióban. Ez azért lényeges, mert hosszan tartó állapot, akár az egész téli félév időjárási jellegét meghatározhatja. A hidegbázis és a magok milyensége alapvetően meghatározza a nyugati driftet és a leszakadási hajlamot, továbbá a hidegleszakadások gyakori helyét. Egyik szezonban folyton leszakad a hideg (alkalmasint ránk), másikban meg alig. Ezért érdemes nézegetni már szept. végétől, azaz a téli cirkulációs rezsim kezdetétől az AO indexet: negativitás nagy leszakadási hajlamot, pozitivitás kicsi leszakadási hajlamot jelent.
Továbbá szintén a jó helyre való leszakadási hajlammal függ össze a hátoldali kora ősz. Ha megvan ez a hajlam, korán megjelenik. Utána, az ősz közepén a Namias-ciklusnak megfelelően északi zonalitás, a mi szélességünkön anticiklon áll elő. Egyébként a Namias-óra szabályos járása szintén jó jel, mert azt mutatja, hogy nem betegesen erős a nyugati drift, illetve vannak regenerációra hajlamos hidegmagok, = ismételt leszakadás. A már a divatból kiment decemberi prediktor is tulajdonképp a félteke cirkulációs állapotának részbeni felmérésén alapult az őszi lehűlés kezdetén. Nem volt az olyan nagy szamárság.
A fenti elméleti meggondolásokat hosszas tapasztalatok is támogatják. Persze az ilyen szabályszerűségek érvényesülése nem 100%-os, ezt tudni kell.
#409190
2012 késő nyárias őszi epizódja tökéletes kitérő efelől, hiszen nem volt gyenge tél a 2012/13-as szezon, pláne a 2 márciusi hóviharral az élen. 2013 meleg őszközép viszont egyezik, hiszen 2014 január 24-én volt csak kiterjedt, nagyobb havazás és február elején a kelet-európai anticiklon peremén a Kárpátokat megkerülve a Kossava délkelet felől hozta be a fagyos, hideg, hófúvásos napokat ide az Alföldre. Alapjában gyenge tél volt. 2014/15 is erre hajaz, igaz ott volt egy durva , de száraz hidegbetörés december végén, karácsony körül.

Meglátjuk, vannak ellenpéldák, de vannak megegyező megfigyelések is azzal, amit írsz, bár általánosítani nem lehet, túl tágas a fogalom és a lehetőség.
Tavaly meleg október volt, a november sem volt hideg még sokáig, és bár nem volt olyan hideg tél, de a végére beerősített szépen.

De van még sok távoli, múltbeli példa tudjuk jól amire alapozod a véleményed.
#409188
Számos...  Mennyire gondolsz?
Országos vagy Győr viszonylatban?
#409187
Mi alapján rossz? Ez népi megfigyelés? Vagy esetleg egy törvényszerűség?
#409186
Na, ezért majd kikapok, de nem térek ki a kérdésed elől. Szóval az én személyes, hangsúlyozottan különbejáratú véleményem szerint egy ny-ény-i áramlású, viszonylag hűvös, csapadékos szeptember, utána gyakran AC középponti helyzetű, csendes és legalább részben ködös őszközép és őszvég a jó. A déliszeles, meleg, száraz őszelő  rossz.
Érdemes az AO indexet is figyelgetni: ha ősszel gyakran van negatívban, az jó. Tartós pozitivitás rossz.
#409185
Saját eü-i problémák miatt retteghetek, aggódhatok, abban igazad van nem itt kellene...akkor ezért bocs próbálom visszafogni magamat

 
#409184
Te milyen időjárású szeptembert vagy októbert tartanál biztatónak a télre nézve?
#409183
Szeptember első felében természetesek a  25-30 fokos maxik (persze jellemzően azért inkább a 2-essel kezdődőek)
A hó második felében azonban a kitartó strandidő már beteges.
Arra fogadásom van, hogy idén szeptemberben számos hőségnapot fogunk begyűjteni. beteg
#409182
Tökéletes. S még ha vagy 20 mm eső is lenne....


Hihetetlen számomra némelyektől (még ha nem is vagyunk egyformák)  ez a sok rettegés szeptemberben a kettessel esetleg pár napon hármassal kezdődő max.-tól.
#409179
Azért akár hirtelen is fordulhatnak más irányba a nagytérségi folyamatok. A csökkenő napállás, a fejlődő északi hidegbázis átírhatja a most kinéző tendenciát. Egyébként az AC dominanciájú, k, dk-i áramlású, napsugaras, meleg kora ősz egyáltalán nem volna nagy meglepetés: a múltban is sokszor előfordult. Jelenleg sztem ennek áll a zászló, de hangsúlyozom: jelenleg.
#409178
Hát igen, szerdától az ECMWF lassan-lassan csempészi vissza a 15 fok közeli hőmérsékletet 850-en. Sőt, az egész mediterrán térségben mintha újra erőre kapna a hőség, a 15+ fok már a kertek alatt lenne 2-án. Bezzeg észak Német- és Lengyelországban már nem kell izzadni.
#409177
Nem igazán tetszik a modell-összkép. A ciklontevékenység java kint marad az izlandi térségben, csak időnként tud nagy nehezen beleerőltetni
gyenge, elhaló alacsony nyomású nyúlványt az azori és az északkelet-európai AC közötti résbe. A kontinensen anticiklonok dominálnak.
Külön felhívom a figyelmet az ék-i AC erősödésére. Ebből könnyen stacionárius anticiklon lehet, azaz rossz helyen felálló gerincről van szó.
Ha ez a folyamat kifutja magát, tényleg meleg kora őszünk lehet. Hacsak a beinduló mediterrán ciklontevékenység közbe nem szól, azonban ennek még híre-pora sincs. Mondjuk, ilyenkor még nem is csoda.
#409176
Most már moderátorként jelzem, hogy átestél a ló túloldalára, úgyhogy kérlek, nyugodj meg, és ne adj hangot a melegtől való rettegésednek nap mint nap!
A tények (vagy legalább is közel azok): vasárnapig tart középen és keleten a hőség, de vasárnap napközben már érkezik a front. A frontot az ország jó részén csapadék is fogja kísérni, a levegő pedig jelentősen lehűl, hétfőn például kifejezetten friss lehet az idő. Ezt követően valóban visszamelegszik a levegő, de egyrészt a tartóssága erősen megkérdőjelezhető, másrészt a mértéke már köszönőviszonyban sem lesz a mostani hőséggel, hiszen friss reggelek után mérsékelten meleg nappalok jöhetnek. Úgyhogy aggodalomra semmi ok, ne csak egy-egy részletet ragadj ki az elemzésekből/előrejelzésekből, hanem próbáld egészében nézni a történéseket!
Köszi a fentiek tudomásulvételét. 
#409175
"...Hétfőtől gyorsan ránk húzódik a gerinc, és viszonylag gyors felmelegedés kezdődik. ..."

Rosszul hangzik, különösen, hogy még a jelenlegi hőség is mai állás szerint kitart vagy 2 napig, van ahol 3 napig is
#409174
Hétfőtől gyorsan ránk húzódik a gerinc, és viszonylag gyors felmelegedés kezdődik. A helyzetet viszont mindkét ´királyi´ modell szerint egy újabb HF bonyolíthatja, amely valamikor csütörtökön közelítheti meg az országot. A mögötte gyorsan kiújuló AC-nak köszönhetően viszont a front várhatóan sokat veszít erejéből, így - egyelőre úgy néz ki - hogy csak kisebb T-visszaesést eredményezhet majd. Nagyjából tehát maradhat a hét nagy részében a 23-28 fokos intervallum, ezen belül a hét legelején 2-3 fokkal hűvösebbb, míg csütörtökön, a HF előterében, akár 25-30 fok is lehet. Tehát összefoglalva: javarészt kellemes nyár végi idővel búcsúzhat az augusztus, sem drasztikus őszi fordulattól, sem a sokak által melegebb tájakra kívánt kánikula visszatérésétől nem kell tartanunk augusztus végéig, illetve szeptember legelején. kacsint
#409166
A Balaton keleti medencéjében dettó ugyanez volt a helyzet. Ma B. almádi-Csopak térségében csont felhőtlen volt az ég a nap nagy részében. Nemhogy gomoly, de még egy kóbor cirrusz se volt látható. Csak du. 5 óra felé jelent meg pár kicsi gomolyfelhő ény-on.
#409164
"...A hó végi melegedés a fáklya alapján is elég valószínű,  igaz a friss ECM próbálkozik egy kevésbé meleg verzióval, de az sem lenne hűvös 21-26 fok közötti. Meglátjuk, szerintem a következő futás melegít majd várhatóan..."



És még mindig a melegedés látszik??? Soha nem lesz vége? Ja október végén talán, biztosan akkor már elég rövidek a nappalok és a Napállás is alacsony.

Már a hétvégi "lehűlés" (ha lesz egyáltalán) olyan mintha soha nem érkezne meg,       szomoru
#409144
Itt ma ritka időjárás volt, ugyanis felhőtlen napsütés tombolt több órán át, este lehetett látni dél felé dögüllőt, de ennyi. Kiégett itt is a fű a lakótelepen, ilyen már rég volt, valamikor 2012-ben, meg 2015-ben. Azt hiszem ez  az augusztus 92-re hajaz, bár nem olyan durva, de hasonlít.A hó végi melegedés a fáklya alapján is elég valószínű,  igaz a friss ECM próbálkozik egy kevésbé meleg verzióval, de az sem lenne hűvös 21-26 fok közötti. Meglátjuk, szerintem a következő futás melegít majd várhatóan.
#409132
Itt,10 km-el arrébb csak csapadéknyom.zavarban Maradt a félsivatag.
#409127
Mezőkovácsháza már 30 mm felett jár...Telitalálat lehetett..

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-05 21:59:13

Kõszeg

5.6 °C

18002

RH: 85 | P: 1028.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.