2024. november 06., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#404299
A Nyugat,Délnyugat-Európa feletti rangrejtett ciklonra, az általa a bárikus mocsárra felhúzott, ott megrekedő melegre én is gondoltam. De az ember hajlamos az ilyet alábecsülni, mert bárikusan és kiterjedésre is nagyon gyenge. Azt hiszem, a meleg barátainak kedvence lehet az ilyen dny-i rangrejtett: sekélysége dacára ekkora melegtömeget képes mozgatni (persze nyilvánvalóan az előoldali anticiklonjával karöltve)
#404281
"Akkor meg mi a Szt. Péter húzza fel azt a melegnyelvet AC előoldalon (!) Észak-Afrikától Észak-Skandináviáig?"

Egy szinte stacionárius nyugat-európai ciklon erre tökéletesen megfelel (persze nem AC előoldalon).
Link
Link
Link
Link
Link
Link
200 óra után már csak áll a meleg légtömeg az anticiklonban (áramlás híján hova is menne?).
#404280
A térképeken ugyanaz látszik, ami tegnap is: Európa térségében az egyetlen mélyebb ciklon északkeleten van, az izlandi ciklonfészek szundikál, az Azori-szigetektől végig a kontinens nyugati  partvidékén, a 2. térképen pedig a Skandináv-félszigetig AC nyújtózik. A kontinens nagy, középső területén bárikus mocsár  -de azért ez végső soron olyan nyomás-elrendeződés, aminek hatására az áramlás Európa túlnyomó részén a magasabb szélességek felől az alacsonyabb szélességek felé kell irányuljon. Akkor meg mi a Szt. Péter húzza fel azt a melegnyelvet AC előoldalon (!) Észak-Afrikától Észak-Skandináviáig?
Főleg a 240 órás ECM térképen feltűnő a dolog:

Link

Szóval lehet, nem értek hozzá rendesen, de ez a kép most nekem nehezen jön össze. Egyébként szerintem is lesz majd meleghullám július közepéig, de én most azt tippelem, hogy a szordinós fajta lesz. Hogy a met. nyár második felének milyen lesz a jellege, ki tudja? Azért remélem, a roston sütés akkor is elmarad. nevet
#404266
Szerintem Floo a part menti vizekre gondolt, akkor, amikor azt írta, hogy 20 fok alá ment a vízhőmérséklet.

Ha már ennyire kukacoskodunk, akkor szerintem  a 23,7°C sem stimmel, mert az sem az Adriai-tenger vízhőmérséklete, hanem a vízfelszín hőmérséklete. Ha megnézzük a mélyebb rétegeket is akkor bőven 20 fok alatt lesz az átlagos hőmérséklet. kacsint
Lehet, hogy a szigetek környékén melegebb a víz, de nem mindenki megy Palagružara.

Szerk.: Bocs, Zivipöttynek akartam címezni!
#404250
Azt hiszem átutalással a mindenhatónál azonnal befizethetünk. nevet  Néztem én is az anomália térképet, azon elég tartósnak látszik a melegedés, és egyben csapadékszegényebb is.  Ha ez így szépen megvalósulna ahogyan írod is, pont a szabadságomra jönnének a még melegebb, remélhetőleg szintén száraz napok. Július 15-től 30-ig megrendeltem a jó időt. kacsint

Hőség eddig itt sem volt olyan mértékkel mint tavaly, épp ezért tettem egy megjegyzést tegnap, amivel nem vitát akartam nyitni, csak szimplán kijött belőlem, hogy lenne mit behoznia az idei nyárnak. Nem kívánom más kárára a meleget, de azért az elmúlt évekből kicsit kiindulva, szokatlan, hogy eddig alig vannak hőségnapok, illetve 35 fok feletti meleget még nem húztunk be.


#404249
Nem véletlen, makro váltás lehetősége sejlik fel a jövő héten, a többedik ECM futás pedzegeti ezt már. Az Azori-AC elkezdhet Európa felé mászni.  Júliusban érkezik a vérbeli nyár? kacsint
#404241
Ugyanaz látszik július elejére, mint ami lényegében 2013. július első felére volt jellemző. Változatlanul omega-helyzet a legvalószínűbb folytatás, viszont mi továbbra is az AC-központtól keletre leszünk, ami a kiindulási állapothoz képest ugyan pár fokos melegedést mindenképpen eredményez, de - 2013-hoz hasonlóan - a T továbbra is a kellemes tartományban maradhat, azaz hajnalonként 14-15 fok körüli, napközben 28 fok körüli csúcsok lehetnek jövő szerdától. Az ECM friss T- és csapadék-anomália térképeit átböngészve azért az idő előrehaladtával apránként keletebbre csúszhat majd az omega-AC tengelye, így nem lepne meg, ha valamikor július 10-e vagy 15-e után érkeznének meg a keményebb hőhullámok, hiszen - habár egy meleg tavaszon vagyunk túl - idén még nem jegyeztünk fel egyetlen klasszikus hőhullámot sem. Pozsonyban eddig csak négyszer volt 30 fok, ebből kétszer kerekített 30-as, majd múlt szerdán és csütörtökön volt egy 31-es, majd egy 32-es. Közben a friss ECM a kezdeti hidegöblítést követően kifejezetten nyári húrokat penget, a jövő szombati makrofelállásra hol lehet befizetni?
 Link 
A vasárnapira dettó: 
Link 
Na, ez már tényleg nyár lenne a javából kacsint
#404212
Na csak megtaláltam, hogy átlagban hány fokos ma az Adria:
Today's Adria sea temperature is 23.7 °C. 
Statistics for 28 Jun (1981–2005) – mean: 23.2 °C, range: 21.1 °C to 26.5 °C

Ez valóban messze van a “már 20 fok alatt a Zadria” c. eposztól.
#404207
A jövő hét mondjuk igazi vízmelegítő lesz, beáll az anticiklon a Földközi-tenger fölé, így gyakorlatilag végig napos idő lehet jelentősebb szél nélkül, a keddtől már 30 fok közeli maximumokkal.
#404205
Hogyne lenne fürdés, a tenger 90 %-a 20 fok felett van, semmigond! laza
Majd küldj képet ahogy őszinte mosollyal megmártózol a kellemesen hideg vízben! kacsint
#404204
Ez biztató, szombaton megyünk. vidám sok fürdés nem lesz 1 hét alatt. (Sveti juraj a cél) 
#404203
Azért ehhez hozzá kell tenni, hogy a rekord meleg víz a szokásosnál sokkal gyorsabb áprilisi-májusi felmelegedésnek volt köszönhető, utána viszont már jóval lassabban melegedett a víz, vagyis eleve csökkent a pozitív anomália. Az meg igazából nem meglepő, hogy a bóra 5 nap alatt 2-3 fokkal visszahűti a tengert, ilyenre máskor is volt példa. Főleg úgy, hogy mivel eddig többnyire gyenge áramlásos helyzetek voltak, valószínűleg eleve a tengerfelszín melegedet fel inkább, és most a szél felkeverte alulról a hidegebb vizet.
#404202
Attól még nem szabad elbagatellizálni a dolgot. kacsint -3 fokos anomália azok után, hogy rekord meleg volt a víz, nem semmi dolog ilyen rövid idő alatt.
#404198
Én itt is 20 fok felett látom a tenger minimum 85-90 %-át, szóval a "20 fok alá hűlt az Adria" továbbra is nagy csúsztatás. Ez olyan, mintha mondjuk a Keszthelyi-öbölben megjelenne egy nagy jégtábla, és arra azt mondanánk, hogy befagyott a Balaton.
#404196
Crikvenica 19 fok.
Malinska 19 fok.
Rab-sziget 19 fok.
Split 19 fok.
Sibenik 19 fok.
Zadar 20 fok, de hidegebb volt délután, mint reggel, úgyhogy holnap lehet 19 lesz ott is.
#404195
Ez hitelesebb forrás:
Link
Link
Link
Daniello: Elég volt, szél átkeverte és hűvös is volt, héten volt olyan reggel, hogy 12-13 fok volt a tengerparton.
#404194
Kizárt. Ekkora vízfelületnek nem elég egy hét.
#404191
"Az Adria is 20 fok alá ment."

Melyik Adria?
Link
Link
#404188
Csöbörből vödörbe....kacsint vidám
#404185
ECM-ICON-GEM marad az északkeleti irányítás, melegszik valamit az idő, de nagy hőség továbbra sem lesz. A GEM slusszpoénnak még egy mediterrán ciklont is berakott.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-06 09:51:33

Kõszeg

8.4 °C

RH: 83 | P: 1030.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.