2024. november 17., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#398722
Arról a gázfáklyáról már februárban leírtuk, hogy nincs (és soha nem is volt) hatása Magyarország időjárására, illetve én akkor úgy olvastam, hogy már kb. 1 héttel utána el is zárták.

Link
Link

Illetve egy koreai olajkatasztrófa sem tudja befolyásolni Európa időjárását.
#398720
Az aszályhoz.   Évek óta gyűjtögetem (botanikus magcserére, illetve a kertbe)  a vadon termő fűfélék magjait. Eddig csak a tavalyi, 2017-es esztendő volt  olyan, hogy nem  találtam június-júliusban érett fű-  és sásmagokat,  és a sziklagyepeken a kétszikűek sem teremtek. Ezt a rossz csapadékeloszlásra tudnám visszavezetni, illetve a tavaly tavaszi  hőmérsékleti viszonyokra.  Gabonából  hála Istennek,  tavaly is megtermett  az átlag,  csak a kukorica  hozama volt siralmas,  amennyire  emlékszem.  A kevesebb csapadékú,  2003-as évben arra emlékszem,  hogy Poprád és Kassa között, amerre augusztus közepe felé a vonattal elhaladtunk, le volt perzselődve a napra;  egész táblák kókadoztak feketén, tányérok nélkül, 2-3 méterenként egy -egy napraforgó-szerű kóró látszott csak...  és a töltés árnyékában,  egy sávban,  volt normális napraforgó, látszott, ahogy az árnyék szélén eltűnt a növény...   A 2011 ill. 2012. évben, ismét csak a napra és a kukorica termése volt gyenge.  - azt gondolom,  hogy itthon az aszály,  ha van,  a kései vetésű kultúrákat károsítja inkább.

Érdekesség,  hogy az idei  csapadékos-enyhe télben,  kivirágzott és magot kötött a téltemető a kertben.  Jött rá tavasszal a mínusz tíz fok, és a hó. Már lemondtam a termésről, de rekord sok,  szép nagy magja lett! A fagy meg se kottyant a "mediterrán" növénynek. 
Idén a légköri folyamatokat  talán módosítani fogja a  Korea melletti,  elég nagy volumenű olaj-tanker katasztrófa, az AC-tevékenység  "finomhangolásával", 
és  talán helyi szinten - ha még el nem zárták - a nagymajtényi olaj - fáklya korom kibocsátása is módosíthat a csapadékhullás  mintázatán.
-  illetve ha lesznek,  a nagyobb vulkáni aktivitások  is hangolhatják a légkört,   plusz kén légkörbe juttatásával.  - Utóbbinak akkor lehet hoszzútávú  hatását várni,  ha  a  tenger eléggé jó állapotban van ahhoz,  hogy a ként  miután kiülepedett,  visszaforgassa a légkörbe.
#398719
Nehéz az élet errefelévidám
#398717
Én egy szóval nem mondtam, hogy nincs nálatok csapadékhiány. De a csapadékhiány és az erős aszály között azért óriási a különbség. Különben meg bazsa is megcáfolta, hogy erős aszály lenne a Pilis térségében.

"szép zöld minden, csak a naposabb részeken kopottabb kicsit a fű színe, az erdők nagyon szépen zöldellnek, a belsejük még nedves, helyenként sáros, és tócsák is vannak"

Ha ez lenne az erős aszály, akkor normális körülmények között már vízben állna és rohadna minden, hogy a csapadéktöbbletig el se menjek.

De persze lehetne szó nélkül hagyni a hülyeséget, csak akkor az ide tévedő emberek még elhinnék, hogy nyárra kipusztul az élet a Pilisben.
#398715
Ilyen radarképe után nem tudom, hogy lehet súlyos aszály:
Link
vidám
#398714
Robbie a te több évres fórum hozzászólásaid alapján az a csoda, hogy él még felétek ember. laza
#398713
Ezt írtam én is. Hosszan tartó meleg száraz idő, jelentősen kevesebb csapadék mint a megszokott. És igen az eddigi 2 kaszálás helyett eddig csak egy volt a legelőkön, és nem is nő a fű, tehát megtorpant a növekedés. Sőt megállt. A veteményest örülten kell locsolni, mert már rég meghalt volna minden, sőt a ribizli és málna bokrokat is öntözni kell. De ha úgy jobban megnyugodsz akkor nincs aszály, nincs csapadékhiány, minden ok. Csak azt nem értem miért kell belekötni másba mindig. Elvileg ez egy kis zárt csoport, de az egymás csesztetése megy folyton. Meg a kijavítgatása. Sajnálom, mert jó kis oldal lehetne. De ez a pár nagyokos elrontja.
#398712
Az aszály (pláne az erős) károkat okoz. A kár baj.

Amúgy meg: "Az aszályolyan időszakot jelent, amikor jelentősen kevés csapadék hullik, vagy ha a csapadékmennyiség egészben véve eléri is a megszokottat, de a magas hőmérséklet miatt a talaj párolgási vesztesége jelentősen megnő, hosszabb időre terjedő szárazság áll be, a növényzet fejlődését a szükséges nedvesség hiánya miatt megakasztja, sőt a növényzet pusztulását is okozhatja."
Link

Vagy: "Aszály idején a növényzet kipusztul, nem lehet aratni, és ez súlyosan érinti a környék állatvilágát és embereket is. Mire végül mégis megjön az eső, addigra a talajt az ásványi sók már esetleg tönkretették, illetve kellő tápanyag hiányában a termés nagyon gyenge lesz."
Link
#398711
Mert az már sivatag lenne.vidám
#398710
Nem ellentmondás. Olvass utána az aszály fogalmának. Sajnos itt ránk most bőven érvényes. Az aszály nem azt jelenti hogy minden meghal. kacsint 
#398709
Küldenél az anyagból amit szívsz, utánvéttel fizetem. laza
#398708
Nem részletek a problémák itt.
Az "eddig"-et miért hangsúlyozod ki? Értékelni a múltat szoktuk mindig, nem?
#398707
Ultra gagyi, EDDIG! nevet Ne menj el arccal a részletek mellett. nevet
Hát, jóvanna, én még hagyományos emberke vagyok, én a májust, júniust veszem medárdi időszaknak. A júliust már nem tudom annak venni, noha felém az elmúlt 11 évben a júliusi átlag 15 mm-el múlta felül a júniusit. Június 70 mm, július 85 mm. Durva a különbség, és még a szeptember is megelőzi a júniust. De május-júniusban általánosságban gyakrabban számíthatok csapadékra, mint júliusban. És ez a lényeg, a gyakoriságon van a hangsúly. Májusi eső aranyat ér : meg van!? Sokéves átlag alapján a júniusnak kéne az 1-nek lennie csapadék terén, de nálam az elmúlt 11 évben csak a 4. legcsapadékosabb hónapom. Ez van. Sprite.
#398706
A medárdi mondás a Medárd napjával *kezdődő*  40 napos időszakra jósolja a folyamatos esőzést, amennyiben június 8-án is esik.
Amit leírtál, az pont nem ez.  Persze saját magadnak azt definiálsz, amit akarsz, de azt másoknak nem feltétlenül kellene ismernie, pláne követnie nevet
Link

De ha még +/- 20 napot is adnánk általánosan Medárd "köré", akkor is csak május 19-én kezdődött volna a saját definíciód szerinti "medárd".
Azaz 3 teljes nap telt el belőle.
De már most ultra gagyi nevet 
#398705
Nem zavar, hogy Medárd napja június 8-a, és a Medárd körüli 40 napos időszakot jelenti!? Tehát május és június is beleesik. nevet Nem szó szerint kell érteni, hogy a Medárd napja, az az június 8-tól kezdődő időszak. nevet Legalábbis én így látom. Aztán lehet, hogy rosszul. 
Tehát én májust-júniust veszem bele a medárdi időszakba.

Amúgy a tavalyi Érdi állapotoknak a közelében sem járok. Meg hát a tavalyi gyakori szeles idő után idén csendesebb a tavasz, ez sokat számít, lassabban szárad a talaj felső rétege. Ha a tavalyi szeles idő döngetne üdén tavasszal is, már szerintem rég szárazságról vagy mérsékelt aszályról beszélhetnék lakhelyemen.

Itt egyébként 2015-ben volt legutóbb komolyabb aszály. Akkor június 16,4 mm-t, július 14,5 mm-t hozott, emellet sok napsütés, szárító erős szelek, gyakori hőhullámok voltak. Augusztus első fele sem érte el a 10 mm-t, aztán a hónap közepe bepótolta, hogy aztán aug. 20-tól kezdve megint 1 hónapig szinte semmi se essen, de annyira gyönyörűen visszazöldellt akkor minden aug. közepén, hogy utána már az is maradt minden, dacára az 1 hónapos komoly csapadékszegénységnek. nevet
#398704
"Itt a Pilisben erős aszály van." "Most baj még nincs."

Ezt csak én érzem ellentmondásosnak? Ha valóban aszály lenne (pláne erős), akkor már szerintem lenne baj.
#398703
Én is egyből kiszúrtam , de mondom már nem szólok ,mert megint én leszek az aki mindenébe bele áll. zivatar

Azért tavaly sok terület volt peches csapadékilag ,köztük Nyúl is ahol a 2 éves szőlő is kiszáradt. Amióta az eszem tudom ,ilyen nem volt.
#398702
A hó állandóan betalált, most még zivatar is kéne? Nem vagy kicsit mohó? nevet
Amúgy nem felhúzódni, együttérzek, idáig a tavalyi Érd vagytok idén.... talán nektek nem kell július 10-ig várni a jég megtörésére, mint nekünk 1 évvel ezelőtt...
#398701
Keresd vissza nyugodtan. Két éve nem volt 12 mm nel nagyobb hozamú zivatar. Ennyi szomoru semmi végletet nem írtam csak a szomorú helyzetet. Az erdő természetesen még zöld, de aszály van az nem kérdés. Én csak attól felek hogy így nekimenni a nyárnak durva lesz. Most baj meg nincs. Még. Régebben itt voltak 39-50-70 mm zivatarok. Elég gyakran. Mist két éve szinte minden elkerül.szomoru
#398700
A június 8.-a körül kezdődő medárdi időszak máris ultra gagyi feléd?
Nem semmi.
#398698
Pilisszentkeresztről csak a két végletről lehet olvasni. A 2 év meg ultramega túlzás! Ellenvélemény esetén szívesen visszakeresek...
#398696
Itt a Pilisben erős aszály van. Nagy nagy szükség lenne legalább 50 mm esőre. Hihetetlen peches két év van mögöttünk. Nagyon reménykedik hogy végre megtörik. Így nekimenni a nyárnak szomoru( április eleje óta minden nap öntözni kell. Ilyen itt meg sosem volt. Hétvégén hakasztrlken voltam ott saras volt minden, harsogó zöld fű. Ott szerencsések, elmondásuk szerint idén nar számtalan heves zivatar volt ott. Nálunk egy sem.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-17 21:17:42

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130855

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.