2024. szeptember 30., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#34978
Tény, nagyon extrám volt de egy hasonló száraz hónap elõzte meg mint ami most is van, így létrejöhet, de esélye egyelõre és szerencsére csekélyke.

A nyárral kapcsoltban ahhoz, hogy sekély ciklonok legyenek nyugati teknõ kéne kint Brit-szigetek környékén anticiklonnal, nálunk sekély ciklonális mezõvel. Míg a mostani két antciklon antiakció centrum tevékenykedik a kontinens felett addig a forró száraz nyár az esélyes. Az egyik megújulva tõlünk északra és a jó öreg Azori, hol délen, hol északabbra. Ha ez az alapfelállás nem változik akkor medence szépen túlhevül és kiszárad mint ahogy sok évben tette. Igaz az indexek szórnak lefelé és ennek a gyengülése várható, valamint utat nyitnak a ciklonális irányításnak májustól, legalábbis a szezonális elõrejelzések szerint.
A nyár kulcsa ezek gyengülése és áthelyezõdése, ha ez nem jön létre akkor a száraz verzió lesz a befutó.
A nyugat-szaharai légtömegek már msot jelen vannak nem is messze a kontinenstõl Kis-ászai hõmérsékletek errõl uralkodnak. Pl Izrael, Szíria, Jordánia területén már elõfordult 35- 39 fok, igen korán.
Link
Itt is láthatod a forró levegõ északra nyomulását Máltát el is éri a 15 fok feletti izoterma, nagyon korai idõpont ez is. És május elején a spanyol partokat nyaldossa a forró levegõ igazi elsõ hulláma, ha hinni lehet az elõrejelzéseknek, tény messze van de jelzés értékû és nem egy ilyen futást láttam már.
Link
A nyár bármilyen lehet ez tény, én most a jelen állasból indultam ki, és a várható elrendezõdésen hatásain elmélkedtem picit, meglátjuk:-)
Ha forróság akkor legyen is értelme, döntsük meg az a 42,2 fokot:-)
#34975
Ráadásul akkor elõtte pont egy héttel is volt tarolás: Link Ami akkor valahogy túlélte az május 1-én meghajolt a fagy elõtt. Emlékszem, a kertünkben semmi nem maradt ép 3-4 méter alatt. Éppen ezért a fák elég érdekesen néztek ki utána: alul egy levél sem, vagy tiszta barnák, felül meg üde zöld lomb.
#34974
Május elejére tört ránk a hideg levegõ. A linken láthatod, hogy másodikán az ország egy részén kemény fagyok uralkodtak, több helyen rekorddal, pl Zabar -6,4 fok, ez havi minimum is egyben.
Link
Ha bezúdul akkor idén is lehet ilyenre felkészülni, fõként ha nem lesz csapadék.
#34970
Hát nem tudom... A 2007-es helyzet extrém volt, pontos megismétlõdése nem nagyon valószínû. A nyárral kapcsolatban már írtam, hogy a száraz, anticiklonos idõ nem feltétlenül jár együtt nagy hõséggel. Ahhoz az is kell, hogy a nyugat-szaharai légtömegeknek erõs expanziós hajlamuk legyen ék-i irányban - a térítõi anticiklonális övnek azon a helyen megerõsödöttnek kell lennie. A magas nyomás központjai jelenleg északnyugaton-északon vannak. Ha nyáron is ilyen lenne a felállás, az inkább közép-európai sekély ciklonokat, konvektív eseményeket, gyenge keleties légáramlást okozna. laza nevet
#34966
Lassan visszatekintõ lesz, de mégis megkérdezem: 2007-ben ez pontosan mikor volt? Mármint az alacsony Tminek. nevet
Amúgy természetes, hogy ekkora RH szórás van az országban? Szolnok 34%, míg Kecskemét 16%???
#34965
Sajnos most is hasonló a helyzet és ha addig marad csontszárazság akkor igencsak adott lesz egy 2007-es visszatérésnek, ha az bejön, remélem marad messze távol tõlünk. Most itt 13% a páratartalom azt hittem rosszul látok, de Lõrinc is 18%-ot mért, Kecskemét 16%-on áll, nagyon durván kiszáradtunk. Az északkeleti szél szépen átbukik és szárít nem is kicsit. Ha ez így folytatódik akkor a komoly fagy esélye nagyon megnõ mint 2007-ben egy estleges hidegbetörés után. Pedig dugig vagyunk cseresznyével, remélem megússzuk! A nyárról is lassan el lehet gondolkodni, ha ez nem változik pont az ellenkezõje lesz mint tavaly, sõt az orosz hõhullámhoz hasonlót el bírok képzelni. Azok a cirkulációs folyamatok amik rendre teknõket okoztak nyugaton majd nálunk csapadékot, most sorozatba keletnek indulnak és szakadnak le, ergo most a kontinens középsõ fele van abban a helyzetben mint tavaly a Kelet-európai-síkság vidéke. Nekünk annyival mégis szerencsésebb a helyzetünk, hogy relatíve közelebb vagyunk a nyugati ciklonpályákhoz, így a hõséget frontok azért megszakíthatják. Meglátjuk, akár hõhullámok is kialakulhatnak a nyárra, szárazság, fölénk helyezkedõ szárító légmozgások, anticiklonális hatások adottak, eddig:-)
#34964
Lehet, hogy a makrocirkulációs feltételei adottak lesznek a fagynak -nevezetesen, az alacsony T850. Azonban a kisugárzás által létrehozott talajközeli fagy sok tényezõ függvénye, létrejöttét és mértékét szinte elõrejelezhetetlen körülmények befolyásolják. Például elég egy kis nyamvadt felhõzet, mely lokálisan és pár óra hosszat gátat vet a kisugárzásnak, és a hõmérséklet fagypont felett marad (épp a napokban volt ilyen nálunk).
Aztán, ha nem mérséklõdik kellõleg a szél, akkor az átkeverés miatt nem tud akkorát zuhanni a hõmérséklet. Továbbá ott van az "utolsó éjszaka" effektus az inverzióval és a magasban kezdõdõ melegedéssel. A levegõ és a talaj nedvességtartalma pedig a harmatpont szemszögébõl érdekes.
Szóval kényes, szeszélyes "hölgyike" az éjszakai lehûlés, sose lehet tudni, melyik fakszniját veszi elõ -de pont ettõl érdekes, és szeretni való.
Egyébként az általad említett 2007-es eset azért válhatott különösen tragikussá, mert a levegõ alacsony hõmérséklete teljesen derült éggel, s roppant alacsony páratartalommal párosult. Az õsz és a tél is szinte végig száraz volt, a talaj víztartalékai nem tudták "benedvesíteni" a fölöttük elhelyezkedõ egyébként is száraz légréteget. szomoru hideg
#34950
Ezt figyelem már én is pár napja, félõ, hogy 2007. május elejéhez hasonlóan egy erõs hidegleszakadás kiterjedt fagyokat okozhatna - ám még viszonylag messze van, elég megnézni a fáklyát - az OP messze a tagok 90%-a alatt fut. Mindenesetre a maradék sarki hidegbázisból a következõ 3 hét alatt bõven kitelhet ilyesmire is - csak reménykedheztünk, hogy a java keletre zúg majd el tõlünk. nevet
#34940
A GFS és ECMWF operatív futásai leginkább az õskáoszra emlékeztetnek. Össze-vissza rakosgatják azt a kis HCS-t, idõnként teljesen kiveszik...ráadásul a nagy AC-uralom is megtörni látszik az európai modell szerint, legalábbis ez eléggé tendenciózus: Link Link Link Link nevet Link --> Link Link

Ennek az eseménynek a jelei megmutatkoznak a nyugati GFS- fáklyán is: Link

Hétvégére továbbra is az látszik, hogy otthon lehet némi izgalom számomra a hétvégén: Link Másutt már kevésbé. Keleti f.: Link Déli.: Link Középsõ: Link

Illetve figyelemre méltó a hónapforduló környékén megnövekvõ szórás is. Talán az ECMWF op. is sejt már valamit ezzel kapcsolatban? Link Link A mostani GFS op. is hasonló (a következõ már biztos nem nevet ): Link Link

Szóval összefoglalva:

- szombattól hétfõig leginkább az északi, északkeleti tájakon lehet csapadék, egy hazánktól ÉK-re (legvalószínûbb verzió, szerintem) lévõ hidegcsepp hatására;
- hét elején/közepén a nyugati, délnyugati országrészre fejtheti ki hatását egy sekély ciklonális mezõ (mediterrán);
- aztán a hónapforduló környékére felcsillant az esélye egy hidegöblítésnek, ami azért még nagyon bõven messze van;
- ezek a peremhelyzetek leginkább csak konvektív csapadékra jók, nagyobb térséget érintõ esõ egyelõre nincs kilátásban.

Utolsó észlelés

2024-09-30 07:32:42

Csesznek

6.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.