2024. november 16., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#291123
Ez volt az! Teljességgel szürreális.
Bár, olyan képet is láttam már valahol, hogy Texas-ban méteres réteg képzõdött a leesõ jégszemekbõl, és az emberek kis "utcákat" lapátoltak bele, hogy el tudjanak menni valahogy. Nagy ország, nagy idõjárás...
A sidney-i jégvihar sem volt semmi: elvonultával a városiak "hóembereket" gyúrtak és snowboard-okat vettek elõ egy olyan helyen, ahol hó szinte sohasem esik!
#291118
2010 június 18. Mezõhegyes ! zavarban
Link szomoru
#291117
Talán az a nyitja a dolognak, hogy ilyenkor már a hemiszférikus hõkontraszt megnövekedésével, és azzal együtt a nyomásgradiens emelkedésével gyorsul a jet. Ha ez fölénk jut, akkor a nyárit meghaladó szélnyírás jöhet létre. A szélnyírás keltette vízszintes tengelyû örvények függõlegesbe fordításához pedig, úgy látszik, nem kellenek túlságosan heves feláramlások.
Egyébként a téli félévben (sõt télen!) elég heves, bár nem szupercellás konvekció (nagy zápor, graupel-zápor, hózápor, hózivatar) egyáltalán nem ritkaság. Valószínûleg a beáramló sarki-tengeri légtömegre jellemzõ nagy vertikális hõgradiens és jelentõs nedvességtartalom ennek az oka (és talán a nagy szélnyírás is besegít, mint trigger)
A jégesõ utáni "téli" városkép nagyon különleges. De láttam én már ilyen képet itt a Metnet-en a magyar Nagyalföldrõl is: tiszta fehér táj a nyárban, szaladgáló lovakkal. Ki emlékszik rá?
#291100
Mikor élted át õket?
Az elmúlt években, az elmúlt 10-15 évben.
Hát errõl beszélek!
#291099
De miért abból indulsz ki hogy okt. 17.-e van és csak 12-13 fok van 2 méteren, 850-en 4 fokos T-vel és alacsony napállás.
Miért akadályozná ez a szupercellás konvekciót!?
Simán kialakulhatnak az év bármely szakában, még a néha leglehetetlenebbek tûnõ helyzetekben is.
A 32 fok Eszéken meg nem jó példa, mert a január 7-i idõszakra közel 15 fokkal ! alacsonyabb az elmúlt 100 év legmagasabb ! napi rekordja.

Szupercellás vagy egyéb zivataros konvekciót pedig szinte az év bármely szakaszából feltudunk mutatni, elég akár csak ezt az évszázadot nézni.

Volt itt az országban minden : Januári SC-k, februári zivatarlánc, SC-s konvekcióval, márciusi viharok, SC-k, zivatarláncok, nyári félévet nem sorolom mert evidens, még inkább nem meglepõ.
Ill, átéltünk novemberi SC-k, zivatarláncot, valamint decemberi zivatarokat, az egyik legkomolyabb szitu Karácsonykor.
#291097
Egyrészt ezek szerint ha január 7-én megvannak a feltételek és 32 fok lenne Eszéken, akkor az sem meglepõ?
Mert megvannak a feltételek.

Másrészt meglepõ, mert nyarak óta nincs vagy alig van annyi frontmozgás, hogy Zala megye területén legyen olyan szupercella, amire érdemes vadászni menni, erre október közepén egy ilyen komoly szupercella van a közelünkben.
Harmadrészt ha csak ez az egy esemény lenne, akkor az ember nem is szól semmit, de ha végignézed az elmúlt 1 hét eseményeit Európa szerte, voltak durva helyzetek.
Sokadikrészt ilyenkor óhatatlanul arra gondolok, hogy a csapadék 95 %-a konvektív lett jóideje, a blockingok miatt a frontok vagy nem tudnak továbbhaladni, vagy kerülõúton haladnak, szóval a légkör nyugat-kelet dominanciája szinte megszûnt.
Az, hogy az idei és a múlt nyáron is 50-100 mm-es zivatarok voltak, régebben azért nem volt ennyire túlsúlyban, ennyire jellemzõen.
Frontcsapadék szinte alig van!
Tehát arra gondolok, hogy összefügg-e a jégesõk, heves zivatarok számának növekedése(?) és például egy ilyen heves szupercella a meridionális jelleg erõsödésével?!
#291094
Én úgy emlékszem, hogy szupercellák voltak.
Nálunk 15 perces jégesõ volt belõle.
#291093
Az.
Állitólag 2007 január 24-én is volt szupercella dny- on este ráadásul.
Hidegfront érkezett havazással, erõs széllel és dny-on mégis volt Sc. És este.
Vagy a 2008 okt. 30.-i zivatarlanc a Dunától keletre, a vihar letarolta a Bükk egy részét, a sípályát is.
#291092
2009 december 25. Akkor is sokfelé volt jégesõvel kísért zivatar. Igaz azok nem szupercellák voltak, de ha jól emlékszem igen komoly labilitás jött össze akkor. vidám Meg komoly lecsapók is. nyelvnyujtas
Bár Zivipötty összefoglalója alapján lehetséges, hogy akkor is volt szupercella.
#291090
Én ezt nem értem Továbbra sem. nevet
Mi olyan meglepõ abban hogy október 17.-én kialakul szupercella Közép. - Európában!?
Ha meg vannak a feltételek akkor az év 365 napjának minden egyes napján meg van rá az esély. laza
2010 március 1.-én is kialakult ény- on este sûrû jégesõvel. Pedig március 1. volt és este. kacsint
#291078
Basszus 60 dBz ilyenkor...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-16 20:19:04

Nagyalásony

3.4 °C

18005

RH: 76 | P: 1021.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.