2024. november 25., hétfő

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#2309
A profil alapján, a most még magasabban lévõ hideg (ld. bp-i felszállás) lejjebb szokott kerülni, amikor a párna kezd feloszlani ill. megszûnni, ez a jelenség okozza azt, h a melegedés elõtt pár óráig, de akár fél napig is napszaktól függetlenül csökken a hõmérséklet (kezdõ elõrejelzõk ilyenkor megdöbbennek) és a párásság akár ködbe vált:
Link
Ez az ábra magyarázza a fagy megszûnését is, St emelkedésével, az inverziós könyök alatt, már egy kisebb kirugódás is létrejön a T profilban.

Rövidebben: a HP függõleges hõmérsékleti profilja megváltozik, a kisugárzási szint (amely folyamatosan hûti a párna tetejét) lejjebb kerül, ék tartósan egy ilyen folyamatosan bolygatott, a feloszló, és újraépülni akaró helyeztben lehet dny-i áramlásnál. Vagyis nem a dny-i fagy "megy oda", hanem a már most is ott lévõ fagyos v. fagypont körüli szintek (pl. érdekes lenne megnézni, h hogy alakul a profil a Bükkben) kerülnek lejjebb

Persze lehet, h jobb lett volna úgy fogalmaznom, h tartósan 0 fok körüli T lesz, míg dny-on nem zárható ki a 7-8 vagy több sem...
#2308
Én tudom hogyan. Bejött az alsóbb légrétegbe a szél, ami itt annyit elért, hogy ne legyen párás a levegõ, ugyanis most is full tiszta az idõ a borút kivéve. Szerintem így mehetett el innen a fagy, de lehet más a magyarázatnyelvnyujtas
#2307
Azért nagyon szépen áramlik a levegõ. Én figyelem szél fordulásokat és látható, hogy van mozgása. Ez akkor is megfigyelhetõ, ha hidegebb a párna, hol az ország egyik felén van alacsonyabb hõmérséklet majd az ország más tájain. Valószínû az alsó 1 km-es szint is mozog és tudjuk, hogy mozog mivel a légnyomás sem teljesen állandó így most jobban feltûnõ jelenség, hogy 0 fok körüli a hidegpárnánk.
Ráadásul itt-ott azért néha kiszakadt mert a légnyomás permhelyzetnek köszönhetõen némi átkeverés is van. Valamint a harmatpontok állapota sem elhanyagolható, mivel egyrészt ha telített akkor emelkedik a hõmérséklet addig a pontig amíg ismét nem szárad ki. Ez járhat kicsapódással lásd szitás, vagy légcsere áthelyezõdéssel lásd vasárnap a Dunántúlon. Szóval érdekes még ha nem is tûnik annak lehet belõle csemegézni még így is.
A többi napot meglátjuk félek az átkeveréstõl, és, hogy nincs tartós légmozgás sem egyik irányból sem, de szombatra azért itt-ott lesz legalább átmeneti szakadozás aztán visszaállunk majd karácsonyig aztán meglátjuk.
#2306
Pedig de, felszakadt. Ideig-óráig, de vasárnap délután volt némi napsütés egy néhányszor 10 km széles sávban, ami északkeletrõl délnyugatra haladva "végigsöpörte" a ködöt (igaz, utána gyorsan visszaállt): Link
#2304
Az összeomlás kezdete, avagy csütörtöktõl/péntektõl DNY vs. ÉK?

A csaknem egy hete itt tanyázó HP-t, ugyan megbontotta helyenkét egy elhaló hf vasárnap (15-én), de pár óra alatt regenerálódott, mert a magasban ismét melegedés kezdõdött és jelentõsen gyengült a szél.
A következõ 48-72 órában megváltozik a idõjárási helyzetkép, az AC középontú helyzetbõl egyre inkább egy szintén anticiklonális, de már elõoldali helyzetbe kerülünk. Ennek következtében jó eséllyel erõsebbé válhat az áramlás a HP számára igen érzékeny 500-1500 m-es rétegben. Csütörtöktõl elég szépen megnõ a nyomáskülönbség az említett rétegben a dny-i szélre. Tapasztalatból tudjuk, h a Dunántúl ezen irányra érzékeny részei, gyorsan szakadnak és hamar bedobják a törölközõt, így sztem a Dunántúl egyes részein már csütörtök délután is felszakadhat a HP és ezzel egyidõben gyengülhet az inverzió, még a pénteki hf elõtt. Így lehet, h csütörtökön lesznek olyan helyek, ahol 5 fok közelébe ugrik majd a T. Pénteken eleinte továbbra is marad az elmúlt napokhoz képest erõsebb dny-i áramlás, így a front elõtt a csütörtökihez képest még nagyobb területen szakadhat fel a HP, akár magasabb Tmax-okkal (5-8?). Az elõrejelzett front most erõsebbnek tûnik a vasárnapinál, így az inverzió gyenegítõ/ölõ hidegbeáramlás, és az ény-i szél (fõként az említett rétegben) szombatra virradóan többfelé okozhat jelentõs melegedést, amely szombaton még fokozódik. Szombaton feltehetõen inkább már csak az ék-i fél/harmad maradhat HP védelem alatt. Csütörtöktõl szombatig tehát nem lenne meglepõ, ha elõbb dny vs. többi országrész, majd többi országrész vs. ék kontraszt alakulna ki akár 6-10 fok körüli T különbséggel, ék-i tartós faggyal . Persze sok minden múlik, majd a front elõtti áramlás erõsségén ill. magán a fronton is. Az általam vázolt forgatókönyv, csak egy a lehetségesek között.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 16:58:08

Kõszeg

7.9 °C

18005

RH: 78 | P: 1018.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.