Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Összességében igen, de ennek megítélésében nagyon komoly vita van még a nagypolitika (IPCC) és egyéb kutatók között. Tény(nek látszik), hogy nem fagy vissza annyi telente, mint amennyi nyaranta elolvad - a folyamat vége pedig belátható. Hogy aztán a meleg víz miatt felszabaduló mélytengeri fagyott metán, ill. a sokkal több víz miatti nagyobb párolgás milyen irányba vezérli az üvegházat - ki tudja. A nagy árnyékolás okán akár még hidegebb is lehet. De a kisugárzás visszafogása okán melegebb is. Vékony jégre tévedtünk - szó szerint
-----------
Donnie, így igaz, az utóbbi évek ezt mutatták. Meglássuk
-----------
Donnie, így igaz, az utóbbi évek ezt mutatták. Meglássuk
Más megközelítésben, mármint egyre nagyobb tengerfelület áll rendelkezésre az energia felhalmozódásában, annak hatására csökkenhet a jégsapka, ezt nevezik ADS (Artic Death Spiral) Artic Halál Spirál-nak? Link Egyre nõ a jégveszteség
Naja, amit írsz, az már inkább az extrém-variáció. Arról egyelõre szó sincs, hogy elolvad a jég, csupán egy pulzáló, olvadó-növekvõ ritmusról. Ha az egész jég elolvad, annak sokkal komolyabb következményei lehetnek, nemcsak annyi csupán, hogy délebbre is hidegebb lesz (ami nem is biztos). Ez már ugyan a klíma-alfórumba tartozna, de az elolvadó édesvíz tökéletesen összekócolja az óceáni áramlásokat, az édesvíz-sósvíz keveredés és koncentrációváltozás okán. Ez pedig a fene se tudja, hova vezet.
Ami az egyensúly fenntartását illeti, igaz, de éppen az az egyensúly fenntartása, hogy az É-felé egy AC-ban áramló enyhe légtömegek okán annak oldalán egy D felé irányuló hidegáramlás lép fel. De mint írtam, még nagyon vizsgálják (és persze esélyesnek tartják) a jelenséget, közvetett bizonyítékokkal alátámasztva.
Ami az egyensúly fenntartását illeti, igaz, de éppen az az egyensúly fenntartása, hogy az É-felé egy AC-ban áramló enyhe légtömegek okán annak oldalán egy D felé irányuló hidegáramlás lép fel. De mint írtam, még nagyon vizsgálják (és persze esélyesnek tartják) a jelenséget, közvetett bizonyítékokkal alátámasztva.
Jobban átgondolva,téves lehet ez a hipotézis. Hiszen,abból indul ki,hogy a Földön lévõ makrocirkuláció mindenképpen a már meglévõ "egyensúly"-t kívánja fenntartani. Azaz,ha elolvadna az Északi-sark jege,visszacsatolásként délebbre is sokkal hidegebb lenne,hogy egyszer újra visszaálljon a jég északon. Ez is lehetséges,de mi van akkor ha egy "új egyensúly" felé tart a folyamat?
Szuper, köszi Ezek az amerikai környezetelõrejelzési intézet (az NOAA egyik intézménye) térképei.
Nagyon érdekes elmélet. Gyakran nézem én is a WZ archívumos térképeit, voltak kirívóan durva hidegleszakadások, lehet hogy ez az oka. A szezonális elõrejelzésekhez annyit, hogy két hétre sem tudjuk elõre az idõjárást megmondani, nem még 2 hónapra. Aki itt károg, hogy meleg tél lesz, az nem normális. Nem azért mert nem tetszik ez a felvetés, hanem mert nincs modell ami ezt jó jelezné elõre 2012-ben. Másfelõl nekem nem hiányzik a -25 fok, havazáshoz elég a -2.
A jelenséggel az a baj, hogy még nincsenek rá direkt bizonyítékok. Azt nem hinném, hogy megállíthatatlan, mert pl. egy hideg kontinens elõbb-utóbb ugyanúgy belezavar a makrocirkulációba, ami szintén visszacsatolást idézhet elõ, azaz az egész jelenség megintcsak a visszájára fordulhat.
Sajnos hemiszférikus térepeket nem találtam, de a wetterzentrale renalízise is segít valamelyest; szúrópróbaként kiszemeltem 1928. december 17-ét. Jól látszik a Grönland "mellé" D felõl benyúló "melegnyelv" (T850hPA csupán -5, -10 fok) és ennek ellentéteként a skandináv térségbõl lenyúló hidegnyelv. Pár nappal késõbb (megintcsak nem teljesen látható, de feltételezhetõ) polársplit. Azaz lehet benne ráció, hosszabban el lehetne kutakodni rajta.
A jégtakaró nyári szezonban történõ olvadása és visszajegesedése törvényszerû. Szerintem viszont nem mindegy, hogy milyen területû jégtakaró kezd olvadni, és a visszajegesedési terület ennek következtében mekkora kell hogy legyen/lesz, ugyanis köztudott, hogy az új jegesedési felület már könnyebben "sérülhet". Ha WACC jelenséget egy ismétlõdõ folyamatként foghatjuk fel, mármint mindig kisebbedõ jégsapkával, akkor ez a jelenség megállíthatatlanná válhat? Elõfordulhat, hogy amirõl korábban írtál Link egyre gyakoribb lehet?
Érdekes lenne megvizsgálni a nagy telek, pl 1929 hemiszférikus 850 hPa-s térképeit. Én is azt sejtem, hogy az 1929-es szintû "hidegmag kóborlások" csak a polar vortex idõszakos szétesése folytán alakulhatnak ki.
Több hozzászólásaitokban olvastam már, hogy a tél idõjárását többek közt a sarkvidéki jégtakaró induló nagysága is jelentõsen befolyásolhatja. Biztos tudtok már róla, hogy ez évben negatív rekord született szept. 16-án. Az elmúlt 30 év minimális értékét a sárga vonal jelzi. Ha csak ezt vesszük figyelembe, nem alaptalan az enyhébb télvárás Link