Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Az általad leírtakkal egészében egyetértek. Viszont rögtön hozzá kell fûzzek valamit: ÉRZÉSEM szerint (s ez kihangsúlyozandó, mivel statisztikák nem állnak rendelkezésemre), a hõmérsékleti szélsõértékeknek prognosztikai jelentõségük van. Utalok itt az extrém magas maximumok már említett tél eleji, közepi hiányára tartós zonalitás ellenére. Azután régóta megfigyeltem, hogy a nagyon zord teleket (úm. 1963, 1978, 1984, 1986) megelõzõen gyakran becsúsznak Tmin rekordok már a nyáron. (Na, erre fognak lecsapni rögtön a kollégák: átlagos, sõt enyhe telek elõtti Tmin rekordokat fognak prezentálni. Ilyen is van, kétségtelenül, azonban impressziómat ez nem tudja eloszlatni)
Természetesen nem egzakt módon igazolt dologról, hanem összbenyomásról van itt szó. Tulajdonképp örülnék is, ha valaki adatsorokkal meg tudna erõsíteni, vagy cáfolni sejtésemben.
Úgy képzelem, hogy amennyiben kimutatható ilyen összefüggés, az hosszan tartó makrocirkulációs állapot, makacsul fennálló vagy visszatérõ magaslégköri hõmérséklet-eloszlási minta következménye.
Bár az is igaz, hogy pl. egy Tmin rekord kialakulásában igen komolyan közrejátszhatnak helyi tényezõk.
Természetesen nem egzakt módon igazolt dologról, hanem összbenyomásról van itt szó. Tulajdonképp örülnék is, ha valaki adatsorokkal meg tudna erõsíteni, vagy cáfolni sejtésemben.
Úgy képzelem, hogy amennyiben kimutatható ilyen összefüggés, az hosszan tartó makrocirkulációs állapot, makacsul fennálló vagy visszatérõ magaslégköri hõmérséklet-eloszlási minta következménye.
Bár az is igaz, hogy pl. egy Tmin rekord kialakulásában igen komolyan közrejátszhatnak helyi tényezõk.
Annak ellenére, hogy érzetünk szerint kevésbé volt tavaszias az április, mint a március második fele, a kemény húsvéti fagyok talán az egyetlen megemlíthetõ szélsõség, és ez sem példátlan, A WZ archívumban a T850 görbéket nézve nem tûnik egyáltalán kiugróan hûvösnek, sõt inkább átlagos a hónap, inkább a mgelõzõ rendkívüli száraszság és nagy napi hõingások okolhatóak a kemény fagyokért. Megfigyelésem alapján, mivel az április nem volt rendkívül hideg, a május sem lesz átlagosnál melegebb, de a jövõ hét közepétõl érkezõ koranyárias szakasz már nem fog izolálódni a májusban jellemzõektõl. Ami elõrelátható május 1 környékén egy hidegfront valószínû heves zivatarokkal, majd egy hidegcsepp konvektív történésekkel, akár jégdarazáporral is, de csak lokálisan jelentõsebb csapadékkal, széllel és jellemzõen 12-15 fok körüli maxokkal. Változékony májusra számítok a továbbiakban is 2x 4-5 nap hideg periódussal ekkor akár kései tm fagy is benne van a pakliban 25-e táján, nagyjából a tavaly áprilisra emékeztetõ idõt várok 2-3 fokkal melegebb kiadásban a maximumok nem nagyon fogják túllépni azt, amit a jövõ hét vége tartogat (23-28 fok) Csapadékosabb idõszakra szerintem május 23 ig nincsen esély.
Gondolom nem baj, ha nem tippelek , hogy mi lesz a napokban (van aki megteszi). De egy kicsit nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy várjuk 24 órára elõre sem. Ha szél vagy szárazság elõrérõl vanszó, azok jól fekszenek, ha fagyot jeleznek az is bejön, de a meleg ide nem akar betörni. Sokak szerint ezzel a tavasszal semmi baj, hozza a szokásos meg átlagos meg szeszélyes meg mindig is ilyen volt formáját, de a kellemes és szélsõségektõl mentes Pápán kicsit fura kezd lenni. Az még hagyján,hogy esett a tavasszal vagy 40 mm csapadék, ami országosan nem kevés, de hogy még ma is -1 fok, az azért már kicsit túlzás a jóból. Hogy kimaradtunk az utóbbi hét esõibõl nem nagy kunszt volt már ilyen, de a T közép áprilisban alig van már a márciusi felett. Kb. százszor önthette el melegség a szívünket, amikor mint keleti bölcsek rengetegen kifejtették febr. 15 óta, hogy itt már novemberig nem látunk hópihét, nem lesz komoly fagy s ha mégis lett vagy 50-szer, akkor mindig megjelent a reakció: ez volt az utolsó dobás és az ECM-en már nyoma sincs a hidegnek, úgyhogy hajrá tavasz meg nyár, aztán itt jött mindig a mosoly arcra fagyása... Most itt már 3 fok fölé mentünk, majdnem teljesen borult, akár az ország 99 %-án és általában 2-8 fok közt van. Ma 15-20, egyes frissebb vélekedések szerint 13-18 fok lesz több órás napsütéssel és csak keleten lesz itt-ott kisebb zápor ( ) a gomolyfelhõkbõl. Valahogy most nem tudom miért, de teljesen másnak látom az esélyeket.