2024. november 24., vasárnap

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#103048
Szerintem itt a probléma nem magával a hõmérsékleti határokkal van, hanem az elnevezésekkel. Az embereknek a "téli" jelzõrõl egybõl a hó, jég, fagy jut eszébe, a "nyáriról" pedig a kellemes meleg, napsütés.
Egyszerûen azt kéne mondani, hogy 25 fok feletti maximum vagy 0 fok alatti maximum vagy ezeknek kitalált kevésbé szuggesztív értelmû szavakat: pl "nem fázom pólóban-nap" vagy "kabátban is didergek-nap". És akkor nem lenne félreértés. Bár azt hozzá kell tenni, hogy a fázás kérdése is pl testfelépítés függõ, mert amíg 60 kiló voltam, addig lehetett 15 fok én még akkor is fáztam kabátban is.
#103047
Csak gondolom, ezeket a kritériumokat más, esetleg a miénknél hûvösebb éghajlatú országokban is alkalmazzák. Ha addig finomítjuk a határokat, hogy egyforma számú nyári és téli napunk legyen évente, akkor egyrészt nem túl kerek számok lennének a "bûvös" T-értékek, másrészt nem tudnánk összehasonlítani pl. a nyári napok számát egy másik ország hasonló adatával.
#103046
Nem lenne logikus abból a szempontból, hogy bár akkor a nyári nap definíciója erõsítve lenne, de a téli nap definíciója is erõsítve lenne, holott azt pont gyengíteni kellene. Hogy "igazságos" legyen, éppen a téli nap definícióján kellene gyengíteni a nyári nap definícióján erõsíteni, vagy legalább a nyári nap definíciójához igazítani a téli napra vonatkozóét.

Pl.
Budapesten és Szegeden a nyári hónapok átlagos maximum hõmérséklete 24,4 és 27,4 fok között változik. Ugyanakkor a téli hónapok átlagos maximum hõmérséklete 1,2 és 5,1 fok. Vagyis ha már mindenképpen a 25 fokot alkalmaznánk a nyári nap definíciójánál, akkor a téli nap definíciójánál valahol a 4, 5 fok körüli értéket kellene alkalmazni, hogy "igazságos" legyen a kép. Vagy ha a 0 fokos téli nap definíciójánál maradnánk, ahhoz a nyári napét kb 29 fok körülire kellene javítani.

(Adatok itt ellenõrizhetõk:
Link )
#103045
Én személy szerint a kedd délutáni elõrejelzésbe egy kicsit több havat raktam a kelleténél, de akkor még jóval délebbre lehúzódó csapadékzónát jelzett a modellek nagy része, arra számítottam, hogy a nagy intenzitás a szél ellenére is sok helyen megteremti majd a váltás alapjait, nem jött be, alig volt csapadék. Síkvidéken megmaradó havat én sem írtam. Ennek ellenére Hajdú-Bihar megyébõl több centis hóvastagságot ábrázoló képek is érkeztek, szerintem máshol sem sokon múlt a dolog.
#103044
Így van.
Én sem akarom magunkat fényezni, de nálunk az elõrejelzésekben semmilyen szenzációhajhász, népriogató megjegyzés nem hangzott el. Nem harangoztuk be, hogy "hú, ilyen meg olyan nagy tél lesz", mert október közepén 5 fok van délután, meg elõfordul a hegyekben néhány centi hó, és még csak a téli gumik felszerelésére sem szólítottunk fel senkit a "várható, fél országot megbénító nagy havazás" miatt (amint azt egyes oldalakon megtették mások...).

Gyorsan teszem hozzá, az OMSZ elõrejelzései is teljesen korrektek voltak ilyen szempontból!
Az egy más dolog, hogy a blikk, a retekklub vagy bármelyik másik orgánum/média milyen világvége-szerû elõrejelzést "gyárt le" ebbõl. Ezért nem kell õket olvasni/nézni. kacsint
#103043
Hello!

Olvasd vissza, mit írtam a hosszútávúban: síkvidéki hó nem várható (de nem lehet kizárni) a hegyekben várható megmaradó hó fõleg északon, látványhó délkelet kivételével bárhol lehet.

Ugyanilyen elõrejelzés volt itt, a Metneten is a hivatalos elõre. Tehát azt hiszem, az oldalunk elõrejelzése minden nagyképûség nélkül állíthatjuk, hogy szépen megfogta a helyzetet, nem esett túlzásokba, de nem is becsülte alá az eseményeket.
#103042
Ebben a formában ez sem igaz teljesen, mert oda van írva, igaz jól elrejtve:

"Ez az elõrejelzés automatikusan (elõrejelzõ szakember beavatkozása nélkül) áll elõ az Európai Középtávú Elõrejelzési Központ numerikus modelljének elõzõ napi, 12 UTC-s futtatásából. A fentebb olvasható Országos elõrejelzés, az OMSZ hivatalos prognózisa ettõl esetenként lényegesen eltérhet!"



Azért a kritikáknak volt hatása, mert eddig nem volt szöveges középtávú a honlapon, most viszont már van!
#103041
Nézd, ha a metnet ingyen is képes arra, hogy egy ilyen kísérõszöveggel lássa el a középtávú elõrejelzését: "A napok elõrehaladtával az ötnapos prognózisba belefoglalt elõrejelzés pontossága - a meteorológia jelenlegi elõrejelezhetõségi lehetõségeihez igazodva - általánosságban csökken, így ezt a tényezõt ajánlott figyelembe venni", akkor az OMSZ, aki pénzért készíti az elõrejelzéseket, miért nem képes legalább valami hasonlót odaírni?
#103040
OK. Csak Bakonyvárnak írtad, hogy konkrét, megjelent elõrejelzések cáfolatára építse a kritikáját. Errõl nekem meg eszembe jutott az OMSZ konkrét, és megjelent automata elõréje..
#103039
A hivatalos omsz elõrék a legmegbízhatóbbak! Igy a " pénzért nem használhatatlan elõrejelzést készít..." kirohanásodat nem is nagyon tudom mire vélni! Lásd televíziós jelentések, txt, valamint az oldalukon található szöveges elõrejelzések igenis a legpontosabb elõrék.Valjuk be, a lakosság 95%-a ezeket nézi.
Az, hogy az oldalon van egy link, amelyben szerepelnek középtávra ezek az idõnként irreális adatok ,valóban szomorú.Errõl a kérdésrõl anno már épp eleget beszélgettünk.
#103038
Tudjuk. De ezt szerintem nem velem kellene megvitatnod.
#103037
Nem megmaradó hó sem volt Szegeden (de még csak a közelben sem).
#103036
Nézd, tudtommal az OMSZ részben közpénzen készíti az elõrejelzéseit. Ez pedig azt kellene hogy jelentse, hogy egy szakmai minimumot tartanak. Már csak a saját érdekükben. Ellenkezõ esetben egy szép napon az állam nevében valaki felbontja az OMSZ-szel a szerzõdést és helyette megbíz valaki olyat, aki pénzért nem használhatatlan elõrejelzést készít.
#103035
Ugye ennyi idõ után már nincs olyan ,aki valóban komolyan veszi az omsz automatát? Szerintem te is vagy már annyira öreg motoros, hogy tudd, azaz "elõre" mindössze tendenciákat jelez meglehetõsen durván. Bár azt a mai napig nem értem, hogy az omsz miért égeti magát azokkal nem ritkán vicces paraméterekkel.
A hivatalos omsz elõrék nem számoltak síkvidéken megmaradó hóval! Sajnos van amikor vágyak utólag elhomályosítják a tényeket és a valóságotnevet
#103034
Ezt állítottam: "Egyetlen elõrejelzés sem várt a hétre síkvidéken megmaradó havat és téli napokat."

Nem megmaradó havat várt az automata prognózis sem, mivel az elõrejelzett T végig pozitív volt. A meteorológus által szerkesztett, hivatalos OMSZ-elõrék pedig ennél is visszafogottabbak voltak, látványhavazást is csupán az északabbi megyékre és a hegyvidékekre jeleztek.
#103033
Akár. De itt nem havazott.
#103032
És az megmaradó havat jelent? [esõ]
#103031
Ez nem igaz. Az OMSZ automata elõréje szerda csütörtökre igenis berakta a havazás ikont és kifejezést.
#103029
Nyári napból durván 100, téli napból pedig durván 30 fordul elõ Magyarországon egy évben (persze térben, idõben egyaránt komoly szórással). Ebbõl is látszik, hogy épp ellentétes a két helyzet: a definíció szerinti "nyári nap" még az átlagos kora õszbe ill. a késõ tavaszba is belefér, július-augusztusban pedig az átlagosnál jóval hûvösebb idõt is jelenthet. A statisztikai "téli nap" viszont az átlagos januárinál is hidegebb napot takar. Ennyi az egész.
#103028
Érdekes álláspont.Biztosan letorrkolnak érte,hisz amikor a 25-30 fokos õszi csúcshõmérsékletekrõl az írtam,hogy az nyári idõ tudományosan cáfolták,hogy szó se lehet róla,mert attól,hogy a 25 fokot nyári napnak mondjuk,attól az még nem nyár.(visszakereshetõ ki írta szeptemberben).Ennek fényében az lenne a logikus,hogyha mínusz 2-3 fokra azt mondanánk,hogy bár 0 fok alatt van,attól az még nem tél.És a plusz 2-3 meg tél ?
De ezt már nem velem kell levitatni. nevet
#103027
Teljesen igazad van,megfeledkeztem arról,hogy fõvárosunkban még 400 m felett is laknak,sõt ott nappali hidegrekord is lett (nem is értem miért a belvárosban,hisz az elméletek szerint az egy hõsziget).Valószínûleg a budapesti hegyvidéki fejlemények+egyéb hegyeink valóban téli idõjárása vetítõdött ki országos télre.A modellek tökéletesen jelezték az áramlási viszonyokat és a magassági hõmérsékletet,de a számítások leghidegebb verziója került az elõrékbe,úgy mint -2- +3 fokos éjszakai T,amibõl 1-6 fok lett pl.,hogy a "vádaskodásokat" tényszerûsítsük.Ugyanakkor országos "sokfelé" esõ, havasesõ,havazás elõrejelzések láttak napvilágot.A Kisalföldön pl. esõ is csak max.1 mm esett hétfõ délután óta,nemhogy havazás.A csapadék hiánya ill. kevés volta okozta talán,hogy az ország 80 %-án maximum káprázathó (nem tudja az ember 4-5 fokban,hogy káprázik-e a szeme: hópihét vagy mikroesõcseppet lenget a szél?) esett.Ezt kiszámítani persze tudom,hogy lehetetlen,ha intenzíven esett volna csapadék,simán esett volna akár Pápán is hó. havazas
#103026
Fõleg ha azt nézzük, hogy a napi maximum hõmérséklet 100 éves, országos átlaga még január közepén is +2 fok.
#103022
Nem követtem idõ híján alaposan a heti fejleményeket,eddig a nagy hóvárás és hólesés alapján a lókúti 10 cm tûnik az országos rekordnak, mintha ennél több havat jeleztek volna...
Az volt az érzésem(bár 200 m alatt fagy vagy hó csak elvétve és percekig volt),hogy úgy tesz a média és egyes netoldalak,hogy beköszöntött a tél az országban,pedig az elõrejelzett tél,nálunk csak a hegycsúcsokon köszöntött be.A lakott területeken sem téli nap,sem havazás vagy hótakaró nem nagyon volt(Ék-et és pár hegyi falut leszámítva),sõt fagyos nap is csak néhány derült helyen fordult elõ a héten.A napi közepek 3-8 fok közt alakultak,ami november közepe-vége értékei.Valódi tél volt viszont minden környezõ közép-európai országban(és a medence szigethegységeiben is orografikus hatásra) a hírek szerint.Õket nem védte meg a hidegtõl egy 2-3 ezer méteres hegygyûrû,melyen átkelve a medencébe bárhonnan jövõ levegõ melegszik.
A véleményem az,hogy a nyárvégi idõbõl õszvégi idõbe kerültünk egy hét alatt és nem az õszbõl a télbe.Mielõtt valaki már évszakváltást emlegetne lesz még itt simogató õszi napsütés 20 fokkal laza .

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 18:01:33

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

6.0 °C

22502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.