Ami leírtál, abban tökéletesen igazad van -és mégsem. Érvelésed logikus, minden ízében helytálló, de közel 40 éves tapasztalatom mégis mást mutat. Inkább a tavalyi, tavalyelõtti forgatókönyv tekinthetõ kuriózumnak.
Átlagosnak pedig a következõ események: a nyugati áramlási szalag hullámot vet, a ciklonok áthelyezõdése átmenetileg megtorpan. Tõlünk keletre magasnyomás jelenik meg, mely az addigi nyugatias légmozgást déliesre fordítja felettünk. Tipikus fõnhelyzet alakul ki, leszálló légmozgással, napsütéssel, erõs déli széllel. Ekkor ugrik fel a hõmérséklet 15 fok közelébe, ill. a fölé (ld. 2006 dec.5) A ciklon elõoldal nyugat felõl lassan felénk araszoló hidegfronthoz tartozik, mely fölénk is helyezõdik valamennyi esõt, és délirõl ny-ény-ra forduló szelet okozva. A lehûlés mindazonáltal nem erõs, a maxik jóval fagypont fölött maradnak. Ezután pedig, mint ha mi se történt volna, visszaáll a zonalitás.
Tartós meridionalitás, immár sarkvidéki légtömeget mozgató északi áramlás irányába is fejlõdhet innen a cirkuláció, de ez a ritkább.