Nekem pl. mindenhogy mûködik a linked.
______
Lehet, hogy már leírtam, nem emlékszem pontosan, visszakeresni nincs erõm.
Makroszinoptikailag hasonlóak az utóbbi telek, de a mostanihoz rendkívüli módon hasonlít a 2006-2007-es. /De igen, mintha írtam volna már, ezért most tovább megyek majd./
A lényeg, hogy ahhoz a télhez képest a mostani télen (õsz végén) a megfelelõ makrováltások 1-2 héttel el voltak tolódva, de egyébként szinte minden ugyanúgy történt. Most, január elején a következõ helyzet várható péntekre: Link . Ennek megfelelõen 2007.01.03-án ez volt: Link .
A köztes, hideg teleken az azori AC és az izlandi ciklon is hiányzott, volt helyette brit AC. 2006-2007 telén, és most azori AC van és izlandi ciklon, ezáltal zonalitás. Mi az, ami nagyon fontos különbség? Idén, fõleg az utóbbi napokban (és még inkább az utóbbi napok térképei szerint a következõ napokban lesz ez), egyre inkább úgy tûnik, hogy az AC szeretne északabbra húzódni. Ez 2007 januárjában hiányzott, akkor rendszerint kelet felé mozdulva a kontinens fölé jött a melegével.
Eddig idén is ez volt a módi, de ebben mintha változás kezdõdne, és a január 10-e körüli idõszakban változás kezdõdne.
Ezzel együtt a tõlünk keletre leszakadó ciklonok úgy tûnik, a 4 évvel ezelõttihez képest idén szokásosan hidegebb levegõt visznek dél felé, (tehát a hideg mag valamivel erõsebb a közelünkben, mint akkor volt).
Ami még hasonlóság - amire már utaltam -, hogy csakúgy, mint a hideg években, megvannak (és valószínûleg meg is lesznek) most is, és megvoltak 2007 jauárjában is a hidegleszakadások, csak nem ránk szakadtak, hanem Kelet-Európára. Mindennek oka az AC viselkedése tõlünk nyugatra. Ha egy ciklon leszakadásakor valahogy kijjebb tudna maradni, akkor ugyan csak átmenetileg, de lehetne egy keményebb téli periódus.
Az ilyen makrohelyzetben nem szívesen fordul az áramlás ÉK-ibe, ugyanis mindezek következménye, hogy a szibériai AC tõlünk igen távol van, a ciklonaktivitás miatt pedig nem fog skandi AC kialakulni. Ez volt 2006-2007 telén is, és eddig ez volt idén is (ebben a két évben az õszi hidegpárnánk "saját termelésû" volt, a rajtunk megerõsödött AC alatt jött létre).
(Egyébként emlékszem még, azon a télen sokat bosszankodtunk itt a fórumon a mellément hidegleszakadások miatt, volt egy pár elszalasztott lehetõségünk.)

Ahhoz, hogy gyengüljön a ciklonaktivitás Izland körül, valahogy a hõkontrasztnak kéne csökkennie Grönland, Kanada felé. (Kíváncsian várom a holnaputáni híreket, hogy New Yorkban mekkora hóról fognak beszámolni: Link , 2007-ben gyakoriak voltak az ilyen hírek.) Elsõsorban a Kelet-Kanadai hideg rossz nekünk, ugyanis az óceán fölötti erõs jettel ezek a ciklonok végigsöpörnek az izlandi ciklon alatt, és igazából azzal ütközve jönnek el Skandináviáig (pl. 3 nap múlva Kelet-Kanadánál: Link ez azonban épp nem akar végigjönni, Izlandig jutna csak.), ezek azok, amik elõoldalukon nagyon meleget hoznak nekünk. (Pusztán az izlandi ciklon általában ezeknél gyengébb, így gyakrabban nem hoz igazán meleget, elõfordul hidegpárna nálunk, ha a frontjai elég gyengék. 2007-ben ez nem így volt, idén meg a kelet-kanadai ciklonok miatt nem derült ki igazán.)
___

Egy apróság a végére:
Akik annyira szeretik az idõjárást, mint mi, szerintem természetes, hogy sok idõjárási helyzet kihoz belõlük valamilyen érzelmeket. Na meg az is, hogy meg szeretnék osztani társaikkal. (Annak idején erre lett létrehozva a met.társalgó.) Aztán vannak, akik nem kompletten az idõjárást szeretik, hanem bizonyos helyzeteket. Õk szomorúak lesznek, ha nem az lesz a helyzet, és azt be is írják ide. Ha még pesszimista is hozzá, akkor olyan megnyilvánulásai lesznek, hogy "hát, erre megint várni kell egy évet", "úgyse lesz ilyen sose". Sok ilyen lehetõség van, ennek megértéséhez egy kicsit tudni kell már a pszichológiát (anyukám révén, aki óvónõ, alap szinten értek hozzá, sok mindent átlátok). Nekem az a véleményem, hogy túl sokan vagyunk ezen a fórumon ahhoz, hogy az egyszerû pedagógiai módszerek hatásosak legyenek, így mindig is maradni fognak az ebbõl származó "összetûzések". Egy szinten túl tehát szükség lesz moderálásra. Ezzel mindenki szubjektíven gondolkodna (van, aki sokáig tûri, van, aki a fél fórumot eltüntetné). Szóval ilyen helyzetben nincs tökéletes megoldás. Azt hiszem, itt érdemelnek nagy dicséretet a moderátorok, hogy úgy tûnik, egyre ritkábban vannak komolyabban elharapódzó konfliktusok; úgy vettem észre, pedagógiai szempontból is ki tudják hozni mindig a legjobb megoldást.