"Olyan meleg lesz itthon, amilyen most Olaszország középsõ részén jellemzõ. Az évszázad közepére akár egy hónappal hosszabb lehet a nyár, egy hónappal rövidebb a tél."

Látva a szélsõségeket hogy ezt hogyan merik így kijelenteni, ezt nem értem!
Olyan meleg soha a büdös életben nem lesz itthon, mint Olaszország középsõ részén...
Báááár egy esetben igen: ha elolvad mindkét sarki jégsapka, megemelkedik a tengerek vízszintje és elönti a tenger az ország alacsonyabban fekvõ részeit, a tenger vizétõl fûtve pedig mediterrán klíma lesz, miközben Olaszország középsõ részei víz alatt lesznek! laza
Bologna júliusi közepe és Pécs-Pogány júliusi közepe között 3 fokos eltérés van, és nem Pécs javára.
Meg egyébként is: Olaszország közepén a tenger fûtõ hatása elképesztõ éjszakai hõmérsékleteket eredményez, ezt nálunk csak bent a szobában lehet produkálni.
Mondjuk nagyon meleg nyár lett, valóban, de amennyiben az október-november-december 3 hónapja esett volna a nyár 3 hónapjára, akkor azt hiszem máshogy nézett volna ki a nyár, mivel az elmúlt 3 hónapban Nagykanizsán a 90-bõl 47 nap volt csapadékos, azaz minden második nap esett volna, Szegeden pedig minden harmadik napon lett volna csapadék.
Aztán lehet, hogy márciusban fogja magát, elfelejt megint esni egy fél évig, aztán megint aszályos nyár lesz.
Vagy lehet, hogy most 2 évig meg esni fog végig, mint ahogy ebben a 3-4 hónapban tette.
A legvalószínûbb, hogy átlagos nem lesz semmi, maximum az átlag lesz átlagos, csak az aktuális idõszak felében hasmenés lesz, a másik felében szorulás, így az átlag akár még elfogadható is lesz.

Egyébként rendkívül nehéz egy ilyen cikkben úgy nyilatkozni, hogy a nép megértse, mirõl is van szó.
Ugyanis sok olyan információ hiányzik, amit nem értenek az emberek, például anticiklon, zivatar, stb, stb.
A telek abszolút minimumai alacsonyabbak lettek, mégis melegedés van, több a tavaszi fagy mégis melegedés van, több a heves vihar, mégis szárazodás van, melegszik, de mégsem lesz mediterrán a klíma, stb stb.
Szerencsére a melegedéstõl egyre inkább a szélsõségesedés felé hajlanak a szakemberek, és ez a helyes.
Csak szerintem még Õk sem tudják, ki-kivel van!
Én is nyilatkoztam az egyik helyi Tv-nek egy hónapja, és nagyon nehéz volt összeszedni a gondolataimat és belesûríteni 20 percbe úgy, hogy érthetõ legyen.
Na meg persze szanaszét izgultam magam és összevissza hebegtem-habogtam, de nem könnyû errõl a témáról nyilatkozni, mert az emberek feje tele van sztereotípiákkal.
A másik viszont, hogy az elmúlt 3 év elképesztõ szélsõségei után egy mondattal össze lehet foglalni: 200 mm és 1500 mm évi csapadék, -40 és +40 fokos hõmérséklet között bármi bármikor elõfordulhat.