Ahogy itt a sorokat olvasgatom, az merül fel bennem mit is értünk (értsünk) fehér karácsony alatt. Ez valami olyasmi, hogy mit értsünk a Katalin kopog alatt. A felfogás és értés vegyes, van aki havat, hideg idõt, van aki egyszerûen fagyást (0 fok alatti hõmérsékleteket ért). A fehér karácsony megint szubjektív van aki az ünnepek alatti hóesést, említi fehérnek, míg mások a hófödte táj hangulatát adják vissza evvel a jelzõvel.

Most visszatérve egy kicsit a szombatról vasárnapra virradóra kialakuló újabb bizonytalan, szituációra, csapadékos állapotra, mégsem mehetünk el egy-két szóval az eset mellett. A helyzet igen összetett, mivel várható két front is érkezik térségünkbe. A melegfrontot hidegfront követ majd. Erõssége és csapadékhozó képessége (pláne hogy északnyugati frontokról van szó igen kérdéses). Ám a melegfront minden bizonnyal fog okozni csapadékot, ha területi átlagban nem is sokat, de fog. A magassági hõmérséklet és szél elõrejelzéseket elég eltérõ értékek mutatkoznak a modellek tekintetében csakúgy, mint a csapadék tér és idõbeli eloszlásában.

Mégis arra gondolok, hogy (a tegnapi esetbõl is tanulva) a melegfront mögött értelemszerûen lesz valamekkora mértékû hõmérséklet emelkedés, függ majd a szél és felhõzet mértékétõl. Mivel a hidegfront érkezése már inkább az éjjeli órákra tehetõ, ezért ott a beragadó, vagy a frontfelhõzetnek köszönhetõ zárt felhõzet miatti kisugárzás hiánya miatt tartósan + maradhat az érték. A csapadék meg ugye hidegfronti esetben hát,.. nem sok.

Ami valószínû az én meglátásom szerint, ami szerintem várható:

Szombat: napközben melegfront, magasban enyhüléssel (a Duna vonalában hó, havasesõ, keleten és középen hó, nyugaton esõ valószínû. Vasárnapra a hidegfront kipucolja a levegõt, mögötte elszórt hózápor, de megmaradó hó legfeljebb az északkeleti csücsökben és a Hajdúságban, illetve még a délkeleti csücsökben lehet. 300-500 méter felett viszont a Budai hegyekben és a Bakonyban is lehet hó.