Télen egyáltalán nincs besugárzás, az õszi napéjegyenlõségtõl a tavasziig mindig van terület, ami a nap 24 órájában árnyékban van, holott ahhoz, hogy a besugárzás a kisugárzást megelõzze, a Napnak legalább valamekkora szöggel a horizont fölött kell lennie.
A visszacsatolásban azért elég nagy szerepe van így is az albedonak, hisz a jég és a víz a két véglet (a vízé nagyon pici, talán 8%, a jégé meg 80-95%). Másrészt a jég áll, a víz viszont tud áramolni, így ha a jég elolvad, az óceánban oda tud áramolni a meleg víz (a jég alá nem áramlik be).

A második feléhez: szerintem egyértelmûen az utóbbi évek eluralkodó meridionális hajlama okozza az idõjárás szélsõségesebbé válását Európában. Az óceáni, kiegyenlítõ hatású légtömegek ugyanis emiatt ritkábban érkeznek meg hozzánk, éghajlatunk ezekben az években a kontinentális (az Alföldön ráadásul talán száraz kontinentális) lett, ami a sokkal nagyobb hõingásról (éves és napi egyaránt) és összességében (néhol sokkal) kevesebb csapadékról szól. (A csapadék terén attól függõen, hogy egy-egy helyzetben éppen ciklon, vagy AC uralom van, illetve hogy az mennyi vizet örökölt valahonnan, nyáron a konvektív, egyébként meg a csendes csapadék mennyisége megnõhet.)