Látom, a Met. társalgóban is megjelentek latolgatasok az ünnepek idojarasara. Mégpedig zonalis/elooldali képeket valószínűsito értelemben. Ami a GFS urtavlatijabol több futás ota látszik, az tényleg ezt kell eszünkbe juttassa. Persze, egy vagy akár több futás 300 óra fölötti képei nem kepezhetnek alapot latolgatasra. Legfeljebb egy apró adalék ez, amit a többi közvetett, kis jellel együtt, a helyén kell kezelni. 
Ilyen lehet pl. az a meggondolas, hogy jelenleg tipikus ciklusvegi szinoptikai kép ígérkezik jövő hét végére. Északon, északkeleten hideg AC, hozzá teljesen délre fuzodott (medi) ciklon. Ez a kép többszöri ciklon alacsuszasokkal jó ideig el tud ugyan tengodni (de ez is csak inkább a tél 2. felében, mikor törvényszerűen csökkent a ny-i drift) viszont dinamikusabb legmozgasokhoz, komolyabb akciókhoz innen már csak hosszabb-rövidebb zonalis korszakon át vezet az út. 
A magam részéről jelenleg minimum 60%-os esélyt adok egy zonalis epizód kialakulására röviddel karácsony előtt, ill. az ünnepekben. Viszont lehet, ez nem a klasszikus, kirobbanthatatlan "vonalzóna" lesz, hanem gorbultebb legpalyaju felállások. Az urtavlati képek alapján azt is el tudom képzelni, hogy az átmeneti zonalis cirkulacio elég hamar visszavalt majd meridiaba. Szerintem szép téli időjárás szempontjából jobb, ha elengedjuk a szentestet és a karácsonyi ünnepek első 2-3 napját. Utána viszont bármi történhet, akár elég jó téli epizod is jöhet már dec. legvégén, jan. legelején.