Nagyon érdekes kérdés, oldalakat lehetne írni róla!
A mikroklíma definíciója valóban olyasmi, hogy egy jól körülhatárolható kis terület klímája.
Én azért nem szeretem ezt a kifejezést használni, mert olyan érzést kelt, mintha valami jelentéktelen dolog lenne, mivel mikro, szokták is mondani, hogy "De Floo, ez csak mikroklíma!"
Közben meg nem "csak" az, hiszen az összes meteorológiai adat ezek szerint mikroklíma, mint amirõl Te írsz, egy falunyi, völgynyi, domboldalnyi területre érvényes klíma mind-mind mikroklíma.
Ha így van, hogy minden adat mikroklimatikus eredetû, akkor felesleges kiemelni, hogy az mikroklíma.
De akkor mi a klíma?
Sok kis mikroklímából áll össze a klíma, mint egy kirakósjáték?
Mégsem használjuk sehol egy falura, vagy egy szõlõhegyre, hogy "A Mecsek mikroklímája ilyen meg olyan....", vagy hogy a "Bükk mikroklímája amolyan......" , hanem simán azt írjuk, hogy a "Mecsek klímája" vagy a "Bükk klímája".
Illetve ha úgy van, ahogy Te írod, hogy "falunyi, völgynyi, domboldalnyi léptékrõl beszélünk", akkor ha egy falu egyik utcájában meg a másikban is ugyanaz a mikroklíma, csak a két utca között lévõ 40 méteres szintkülönbség miatt az egyikben -22 fok van, a másikban meg -15 fok, akkor hogyan lehet egy mikroklíma alá venni 7 fokos hõmérsékletkülönbséget?
Sõt, sokan mondják, hogy az saját udvarukon belül mérnek 3-4-5 fokos hõmérsékletkülönbségeket.
Akkor annak az udvarnak milyen értékkel jellemezzük a mikroklímáját?
Amire még elfogadom a mikroklíma kifejezést, az egy városi pont meteorológiai adatainak összessége, mivel ott a hõszennyezés miatt mesterséges klíma van, vagy egy fa lombja alatti viszonyok, elõ tud fordulni olyan, hogy -5 fok van szabad területen, a lombos fa alatt meg nem fagy, ezek mikroklímáknak inkább nevezhetõek, mert nem mindig kapcsolódnak a légkör történéseihez.

Nekem az az érzésem, remélem nem írok szentségtörést, hogy a mikroklíma fogalma azért alakult ki és terjedt el, mert a szakma úgy gondolta, úgy tudta, hogy egy domb bizonyos szintjén vagy egy völgy bizonyos mélységében mért hõmérséklet arra az egy szentséges pontra vonatkozik, sehova máshova, csak speciálisan arra a kis területre.
Közben ugyanolyan hõmérsékleti értékeket egy derült éjszakán többezer hektárra érvényesek, akár egymáshoz nagyon közel is, ugyanazon okból kifolyólag (az inverzió miatt), és nem azért, mert ott valami speciális dolog van.
Gyakran halljuk a rádióban, hogy a meteorológus bemondja, hogy például "Paks térségében -1 fokot mérnek."
Ha a mikroklíma egy adott pontra vonatkozik, tehát az a -1 fok is mikroklíma, akkor miért mondák, hogy "Paks térségében"?
Ha a mikroklíma egy kis terület klímája, akkor egy meteorológiai állomás gyakorlatilag mikroklímát mér!
Majd fogják ezeket a mikroklíma adatokat és ezekbõl származtatnak térségi érvényû klímát, például egy megyényi térséget 4-5 mikroklíma méréssel jellemeznek!?

Én nem szeretem használni a mikroklíma kifejezést, sokkal jobb a klíma, vagy csak simán ennyi fok van és kész, és inkább nem térek ki a megnevezésre, mert véleményem szerint megtévesztõ.

Az biztosnak tûnik, hogy minél jobban belemélyedünk, annál inkább az derül ki, hogy az egész terminológia rossz.