Számításaim szerint akkor következõképpen sülhet el ez az utolsó hónap.(HA! minden jól megy. laza )
Hosszú hetek munkája és térképek áttanulmányozása alapján két féle verziót tartok valoszínûsíthetõnek.
1. Országosan átlagos hõmérsékletû, átlagostól kissé több csapadékkal
2. Országosan átlagtól hidegebb hõmérsékletû, átlagtól kevesebb csapadékkal.

Indokok:
a,
Továbbra is alacsony Nap tevékenység.(Pár hetes, hónapos csúszással a Földre gyakorolt hatásai alapján)

b,
Személyes tapasztalataim alapján gyûjtött információk.

c,
Az elmúlt évekhez képest az Északi hemiszféria 2013 szintje, a 2005-ös jégkiterjedségi szintet elérõ jégborítottsága, valamint korán behavazodó Kelet és Közép - Szibériai területek.

d,
Babolcsai György: Decemberi Anomália Indexe (DAI) Link
Letölthetõ: Babolcsai György: A decemberi országos havi átlaghõmérséklet elõrejelzése távkapcsolatok alapján
www.met.hu/omsz/kiadvanyok/legkor/index.php?id=59


Velõsen nagyjából leírtam mit hogyan és miként várok, látok,(érzek). Fejtsük ki bõvebben a b, pontból kiindulva.
Megfigyeléseim szerint az elmúlt hetekben uralkodó keleties áramlás, valamint a népi megfigyelés - nem figyelmen kivül hagyása - add némi képet a jövõt illetõen. Hisz az áramlási muszterek, még ha évente pár hetes, napos idõeltolodással is, de képet adhatnak a jövõrõl, milyen áramlásra van leginkább hajlam az év utolsó harmadához közeledve éppen.
Hajlam mutatkozik Közép valamint Kelet - Európai anticiklon hajlamra is az elmúlt idõszakban, amit véleményeim szerint egyik fontos összetevõje lehet akár a November utolsó dekádját, Decemberben beinduló esetleges mediterrán ciklontevékenységet illetõen.
Hosszú ideje már viszonylag csendes Mediterrán -(egy - két kivételtõl eltekintve) meglehetõsen hallgat, de a idõközben Északon folyamatosan erõsödõ hidegmagok(lásd. egyre hosszabb éjszakák, rövidebb nappalok) idõvel egyre jobban kiélezik a hõkontraszot majd.
Akad némi jel arra is hogy a korai hidegleszakadások és a viszonylag korai Szibériai hófelhalmozodások jelentõsen visszavethetik a jég valamint hideg felhalmozodást északon. De mint átmeneti szinten. Inkább elodázzák, mint sem kimerítik azt.
Csapadék szempontjából hosszúideje már, gyakran kialakuló blocking helyzetek, valamint a Európai kontinens keleti és középsõ, részben északi részére érintõ anticiklon hajlam Dél - Európát( a Mediterrán térséget) és Közép - Európát keveredési zónába oszhatja.

Klaszikus példának talán egy Dny-Ék tengelyirányban hosszan elnyúló Balti-tengeri anticiklon által lerántott beton biztosan hideg és száraz hidegöblítés tûnik a legjobb érvelésnek fejemben. Ami a Lengyel-alföldön át a Kárpátokat megkerülve, de érintve hazánkat, a franciákon át a Földközi - tenger medencéjében, Észak - Olaszországi tengerpartoknál mediterrán ciklont generál. S mint kiegyenlítödésre törekvõ légkörünk hazánkon át dny-ék tengelyirány mentén felrántja Kijev irányába. hideg havazas Mi meg szerencsés esetben hó oldalon, átmenetileg dk-en és keleten esõsebb oldalon helyezkednénk el.
Én igy látom. Lehet merész húzás az épp szunnyadóban lévõ Mediterrán "ciklon gyárába" kapaszkodni, de nem igazán hiszem el azt hogy az éven az a térség nem fog többé jobban aktivizálodni.
Ha pedig az 1. verzióm bukik és kardomba dölök, mert a Novemberbe aktivizálja magát a Földközi - tenger vidéke és agyba fõbe kapjuk majd az esõt, nincs baj ott a másik. Bár 2. -nél kevesebb csapadékra tettem le voksomat, nem kizárt hogy a jórészt Közép-,Kelet - Európai anticiklon hajlam, egy szibériai antciklon benyúlásának jóvoltából száraz hideget kapnánk a javából. Esetleg az elején némi hóval. De jórészt úgy gondolom Balkánt betemetné a hó, mi meg Ac alatt csorgatnánk a nyálunkat szenteste pár centi igazi karácsonyi paplanért.
Így ha sikerül megúsznunk idõ elött az esõs ciklon dömpinget és ha már beindult meg lesz hozzá a hideg is, még a végén tényleg igazán havas karácsonyunk lesz. Nekem meg, meg még jó néhányunknak, aki ezen tényálláson van igazunk, igazam. nevet