Áttérve a hosszútávra, mostanában sajnos nem nagyon van idõm a modelleket nézegetni, így nem vagyok teljesen képben. A többi fórumtárs, akik rendszeresebben nézik, meg több modellt átnéznek, biztosan többet tudnak nálam, de azért megpróbálkozom.
A jelenlegi GFS-futást nézve okt. 7-én esedékes egy hidegfront érkezése, mely a jelenlegi számítások szerint jelentõs lehûlést hozhat. A magasban közel 10°C-os lehet a lehûlés: Link .
Addig, a most itt lévõ hidegfront elgyengülése után alacsony szinten melegedés kezdõdik, a hét végéig általában 22-27°C közötti maximum-hõmérsékletekre számítok országszerte. Csapadék nem nagyon lesz, általában napos, olykor felhõs idõ valószínû.
A front maga messze bejut a Kelet-Európai síkságig a modell szerint, ilyen esetekben kevésbé szokott tévedni. A GFS nem nagyon jelez csapadékot, de arról nem merek tippelni. Valószínûleg a front mentén záporok, zivatarok kialakulása esélyes lesz, de akár egy csendes esõs csapadékzóna is jöhet vele (ennek elõrejelzése a rövidtáv feladata lesz). Erõsen visszaesik várhatóan a nappali felmelegedés, a front mögött nagy valószínûséggel országszerte 20°C alatt marad a délutáni hõmérséklet.
Ez a hûvösebb szakasz nagyjából 10-11-éig tarthat. Ekkor a modell-fáklyatagok többsége szerint délire fordul fölöttünk az áramlás, és ez bizonytalan mértékû melegedést is okoz nálunk. Ugyanakkor erre az idõszakra már nagyon megnõ a bizonytalanság, így erre már nem nagyon lehet elõrejelezni. Ennek oka, hogy a 8-ától kezdõdõ hûvösebb idõszakban egy mediterrán ciklon lehetõségével számol a GFS-kimenet néhány tagja, ami a hétfõre vonatkozó bizonytalanságnak a Földközi-t közepénél lévõ megnövekedésén is látszik: Link .

(
Ilyen jellegû elõrejelzést csak ilyen idõtávra merek bevállalni, bár ezt szokták inkább "középtávnak" hívni, mintsem hosszútávnak. Ilyen több hetes, meg szezonális elõrejelzéseket nem szoktam csinálni, a szezonális modellek egyelõre csak kísérletezésre jók véleményem szerint, bár a fejlõdés látszik e téren is, de rájuk egyelõre nem lehet olyan mértékben alapozni, hogy elõrejelzést készítsek belõle.
A telet illetõen annyi a véleményem, hogy amennyiben továbbra sem változik meg tartósan jelentõsen a nagy térségû áramlási kép az északi félgömbön, akkor az idei télen ismét lehetnek igen hideg, és nagyon havas periódusok is, hasonlóan a tavalyihoz.
Nagy talány számomra az újonnan felfedezett(?) jelenség, mely szerint, ha kevés a jég a sarkvidéken, az általában nagyobb esélyt jelent Európában egy hideg télre. Ha ez beigazolódik, az újabb érv a hideg verzió mellett.
)

Remélem, érthetõ volt így, igyekeztem nem túl szakmai lenni.