Ámulok és bámulok azon, ami az osztrák-szlovák-magyar határon zajlott.
A front tegnap heves hóeséssel tört Bécsre, reggel Nyuli 12cm-es hórétegrõl tudósított. Ebben az idõben a Morvamezõtõl és a Fertõ-tó-tól K-re fekvõ térségekbe még csak kevés csapadék jutott, a -5°C körüli hidegben, és élénk DNy-i szélben csak többnyire szállingózott a hó. 11h elõtt aztán Bécsbe, kevéssel utána Sopronba is megérkeztek a nyugati enyhe áramlatok, a havazás gyorsan havaesõbe és esõbe váltott. Borítékolható volt, hogy ez a folyamat akadálytalanul megy végbe a délután folyamán a környezõ kistájakon is, osztrák-szlovák-magyar oldalon egyaránt. A hõtérkép hurokfilmjét nézve azonban látszott, hogy a "meleg nyelv" egy helyben toporog, késõbb még visszább is húzódik (ekkor Sopronban ismét T-csökkenés és hó volt jellemzõ). A délutáni órákban megerõsödõ havazás indult Pozsonyban és a Fertõzugban, a radarképen jól látszódó (ÉÉNy-DK mozgású) intenzív tömbökbõl kora estére 10-15cm friss hó hullott, stagnáló T és változatlan szélirány mellett. Mindeközben a Szigetközben (és Gyõrben is) továbbra is csak jelentéktelen szállingózás, Bécs környékén pedig szakadó esõ (+2,+4°C-ban) volt jellemzõ. Estére (19h) az enyhülés és halmazállapotváltás lassan bekebelezte Kismartont, majd éjfélre a Fertõ mellékét is, Pozsonyban (10km-re ÉK-re!) azonban maradt a hó és hideg, a szél pedig összevissza kavargott. A hõtérképet, és a met.adatokat figyelve megállapítható volt: Szlovákia közepe felõl az KÉK-DNy-i irányú áramlatok mintegy odaszorították a hideget a Kis-Kárpátok DNy-i lábához, ahol Pozsony is fekszik. Malacka (a Kis-Kárpátok Ny-i oldalán), és a Lajta-parti Hollern (10km-re Pozsonytól) települések mit sem tudhattak a szlovák fõvárosban uralkodó hókáoszról, mert ezek a helyek nem menekültek meg a kora esti enyhüléstõl.
Még ma reggel (!) is ez volt a helyzet, Pozsony 25cm havat jelentett, miközben tovább havazott -4°C-ban.

Felettébb érdekes eset tehát, mely azt bizonyítja, hogy az atlanti- és többi ÉNy-ról érkezõ frontok esetén menetrendszerûen "viselkedõ" térség is produkálhat furcsaságokat, ha a front nem "hajlandó igénybe venni" a tálcán kínált Dévényi-szél- (front-) kaput..
Nyuli tegnap esti feltételezése (magyarázata?) szerint a "túl meredek áramlás" okozta az igen éles hideg-meleg határvonalat, mely ilyen sokáig szinte egy helyben toporgott. Ez valószínûleg így is van. Én nem értek hozzá.
Egyébként pedig nem sajnálom a pozsonyiaktól ezt az élményt, megfigyeléseim szerint õk sokkal többet járnak rosszabbul csapadéktevékenység esetén, legyen az atlanti, vagy mediterrán ciklon..