Éppen egy hete (13-án) kezdte meg hódítását az irgalmatlan fagy Oroszország európai részének sarkkör-környéki tájain, majd 1-2 nap leforgása alatt lezúdult a Kelet-Európai-síkvidég K-i majd középsõ részére. Késõbb (ÉK-DNy-i terjeszkedési frontvonalat felvéve) "bekebelezte" Oroszo. DNy-i részét, Fehéroroszországot, és a Balti államokat is. Ukrajna felett találkozott a Fekete-tenger Ny-i partja mentén felhúzódó nedves légtömeggel, ahol kiadós havazásokat okozott. Jelenleg ez a felhõtömb K-Ukr.-tól Moszkváig okoz havazásokat (-20,-25°C mellett..).
Tegnap elért a tord légtömeg a Balti-tengert, Lengyelországot és Svédországot is. A Pomerániai-tóhátság térségében nagy küzdelmet "vívott" az enyhe léghullámokkal, többfelé okozva ónos esõt.

A légtömeg által elõidézett rekordhidegekrõl 1-2 számadat:

- Eddig mért minimum T: -44.6°C (Krasznufimszk, Ufa folyó völgye/Permi régió/RUS – jan.20.) E hidegpólus ma reggelre alakult ki a baskíriai (és részben a permi régióba tartozó) Ufa- és Belaja folyók völgyében. (a fõvárosban, Ufában –41.5°C volt)


- Az Európa leghidegebb vidékeként ismert Dvina- és Pecsora-medencében eddig -44.1°C (Kojnas, Dvina-medence, Oroszo., jan.20.) a rekord. Itt – a mai extrém baskíriai fagyokkal ellentétben – tartósan –40 °C alatti átlaghõmérséklet uralkodik több helyen.

- Fehérorszországban jan.20-án reggel -25.3°C és -30.7 °C közötti minimumértékeket mértek.

- Moszkvában 1927 óta nem mértek ilyen tartós -30°C körüli hideget (jan.18. -30.9°C; jan.19. -30.8°C), sõt a körzetben ennél is hidegebb volt (Kaluga -36.5°C - jan.19., Vologda -38.5°C (!) - jan.20.)

- Skandináviában eddig a lappföldi Sondakyla (-38.6°C - jan.20.) a csúcstartó.

Az elkövetkezendõ napok tartogatnak még számos feljegyeznivaló fagyrekordot (fõként már Közép-Európában), de a sarki és szibériai fagy-utánpótlás miatt legalább a hónap végéig adott a -20°C-t alig meghaladó csúcshõmérséklet Oroszország-szerte is.