Az igaz, csak tudom, mik lesznek a reakciók, és ezek kicsit elveszik a kedvem az ilyen hozzászólásoktól, meg nem is bírom az összes témába vágó érvet felsorakoztatni, mert akkor télleg 480 oldalt kéne írnom nevet


Bakonyvár szerint a széltõl védett völgyek miatt hiszik, hogy mediterrán, közben a széltõl védett völgyek a fokozott éjszakai lehülés és az ezt követõ nagyon alacsony hõmérsékletek miatt eleve nem lehet sem mediterrán, sem pozitív megítélésû....

Én azt látom, hogy brutális fogalomzavarban vannak néhányan!

Attól semmi sem lesz mediterrán, hogy déli a domboldal, sõt, attól sem ha van ott néhány szubmediterrán flóraelem, ami az ország több részén is található, gyakran a talajra visszavezethetõ okok miatt!
A Zala megyétõl 40 km-re lévõ Ivanscica hegy déli felén a mecsekéhez képest többszörös számú mediterrán floraelem van, mégsem kap mediterrán jelzõt, és akkor sem kapna, ha az a hegy 50 km-rel lenne közelebb hozzánk, az ország területén belül!
Viszont ha a zalai dombokra felkúszna egy város 170 000 lakossal, akkor a kertekben lennének ugyanazok a fügefák, amik most a szõlõhegyen vannak, és mindjárt lennének 170 000-en, akik azt híresztelnék errõl, hogy ez mediterrán klíma, és az már elég nagy szám ahhoz, hogy az ilyen téves híreszteléseket sokan el is higyjék!
A kérdés, hogy miért van az, hogy egy iskolás tanulónak ha megemlítjük a mediterrán szót, egybõl Pécsre asszociál??!
Mert a tankönyvek kiemelik, hogy ott mediterrán hatások vannak, Szeged a napfény városa, Zala hûvös csapadékos, Sopron szeles és stb., ezek ráaggatott jelzõk...
Ez már társadalmi dolog, minden országnak kell lennie egy mediterrán, egy napos, egy hideg egy szeles egy esõs tájnak, csak ezek nem biztos hogy a valóságot fedik!

Ami szerintem itt a kavart okozza, ha valaki megnézi 50 éves éjszakai hõmérsékleteket és minimumokat Pécsen, az derül ki, hogy veri az országot 2-3-4-5-6 fokkal derült éjszakákon, és éjszaka ránézve egy hõtérképre, úgy tûnik, hogy ott melegebb van, közben tõle 3 km-re meg lefagy a füle a népnek!
Ha megkérdeznénk 10 szakembert az országban, hogy van-e Pécsen mediterrán hatás, gondolkodás nélkül rávágják, hogy van, 10-bõl 10-en!
Ugyanis ezt tanulták az iskolóban!
Közben ha megkérdezünk 10 horvát szakembert, hogy van-e kontinentális klíma náluk, akkor a legjellegzetesebb kontinentális területként a Baranyától jóval délebbre esõ Baranját és Slavoniát fogják megjelölni, 10-bõl 10-en, úgy, ahogy õk tanulják az iskolában!
Nekünk mediterrán, nekik kontinentális?!
A mediterrán klíma jellemzõje, hogy a tél enyhe, na érdemes megnézni, melyik a legenyhébb telû vidék az országunkban, a mérõállomások elhelyezkedését fokozottan figyelembe véve!
Lendva januári kh-e 5 tizeddel magasabb mint a dombtetõn mért Pécsé!

Ha valaki megvizsgálná Pogány napi maximumait évtizedekre viszamenõleg, azt látná, hogy biza rettentõen alacsony maximumokat mér!
Érdemes megnézni a Pécstõl délebbre lévõ települések téli minimumait is!
Érdemes elolvasni egy zalai település honlapjának éghajlati leírását, meg egy baranyaiét...mintha 2 külön bolygóról beszélnénk....bele van nevelve a népbe sajnos...hogy ezért ki a felelõs, ez itt a nagy kérdés....

A mediterrán jelzõt meteorológiai szakkönyvekben szerintem azért nem találjuk, mert oda nem írnak jelzõket, csak odateszik, hogy Miskolc kh-e ennyi, Pécsé ennyi, csapi ennyi napfény ennyi!
De hogy akkor hogyan és honnét került be a köztudatba és a tankönyvekbe, azt nem tudom....
Az biztos, ha a pécsi állomás 100 éve az egerági völgyben pihenne (és akár pihenhetne ott is), esze ágában sem lenne senkinek ráfogni Pécsre, hogy mediterrán, mikor már szeptember végén megvan az elsõ fagy....

Ha belegondolunk, hogy 1961-90-ig Pécs kh-e 10,3 fok volt!
Ezzel kiérdemelte a mediterrán jelzõt!
A határszéli Lendváé 1990-2006-ig 10,9!
De senkinek sem jut eszébe, hogy mediterrán jelzõt ragasszon rá!

Sajna ezek a rossz beidegzõdések és sztereotípiák annyira bele van verve mindenkibe, hogy ezekt kiüldözni finoman fogalmazva is kemény feladat...