Na szóval, most jutottam odáig, hogy reagáljak a "Viharelõrejelzés februártól" címû
RTL-klubos (v. ha úgy tetszik, "Nem lesz többé meglepetés egy vihar" címû rsoe.hu-s) hírre. Megpróbálok objektív véleményt alkotni a helyzetrõl.

1. Maga a kezdeményezés dícséretes, amennyiben csak azt nézzük, hogy ha csak egy emberéletet vagy bármilyen jelentõsebb értéket megmentettünk ezáltal, már megérte. Ezzel nincs is gond.

2. Azonban a helyzet ennél lényegesen árnyaltabb. A konvektivitás elõrejelzésében eddig összegyûlt némi tapasztalattal a hátam mögött úgy vélem, hogy a viharok, felhõszakadások (a két kiemelt fogalom a cikkekben) 2-3 órára történõ elõrejelzése nem túlzottan életszerû, legalábbis a jelenlegi információkból leszûrhetõ kisebb térségekre semmiképpen. Egyik durva összetevõ elõrejelzése sem könnyû (szélvihar, tornádó, jégesõ), de a felhõszakadás pusztító minõségének elõrejelzése a legkomolyabb kihívás, ugyanis lényegében nem csak meteorológiai tényezõktõl függ, mint a többi említett jelenségé, hanem nagyban függ a terület hidrológiai viszonyaitól is. E tekintetben el lehet gondolkozni a mátrakeresztesi eseményeken (ehhez egy kis segítség: Link Az idõjárási körülmények ritka szerencsétlen - és utólag is nehezen felderíthetõ - összejátszása, ami pechünkre egybeesett egy kedvezõtlen hidrológiával megáldott tájegységgel, operatív viszonyok között szinte teljesen elõrejelezhetetlen katasztrófát idézett elõ. Éppen ezért érzem helytelennek pont a mátrakeresztesi eset elõrángatását, és pont a felhõszakadások kihangsúlyozását. Vannak persze (elvileg) könnyebben prognosztizálható, nagyobb térségre kiterjedõ felhõszakadások, mint pl. a kvázi-stacionárius frontok mentén kifejlõdõ MKK-k, de ezek is roppant komplex háttérrel rendelkeznek, és mi is már többször befürödtünk velük (pedig a hazai szakirodalom egyik legjobban dokumentált mezoszinoptikus képzõdményei).

3. Azt sem tartom kedvezõ momentumnak, hogy olyan határozott állításokkal élnek, mint pl. "Nem lesz többé meglepetés egy vihar", vagy a hosszúpályi tornádóról, hogy "Az ott élõket váratlanul érte a vihar, nem volt idejük felkészülni a védekezésre. Február vége után ez elvileg nem történhet meg". Elõrebocsátom, hogy legalább annyi meglepetés-vihar lesz idén is, mint tavaly volt nevet Más szempontból pedig az emberekben esetleg az a látszat fog elhatalmasodni ilyen tendenciák láttán, hogy "ha szólnak, lesz, ha nem, akkor meg nem". Valahogy egyértelmûbbé kéne tenni, hogy ez nem garancia, ez nem olyan biztos, mint a halál. Nehogy az legyen a vége, hogy hitelét veszti a dolog már az elején néhány feltûnõbb tévedés miatt (pro-kontra). Számtalan példát lehetne felsorolni, ami a nagyon picin múló kritikus helyzetekrõl szól (pl. Fülöpházán brutális jégverés, 3 km-re a tanyánkon ragyogó nap, vagy szupercella.hu elõrejelzés-verifikáció: 2005. ápr. 13.). A leglátványosabb tévedésünk is ezt mutatja, tanulmányozzátok ugyan ebben a menüpontban júl. 18-át nevet

4. Kíváncsi vagyok, a helyiek konkrét tájékoztatása hogy fog zajlani? TV, rádió, riasztó-hangszóró, vagy kiáll egy kisdobos a falu közepére? nevet A 80 millió forintot (bár részletesen nem tudom, mire költik, de az infók szerint szoftverfejlesztésre) inkább erre, ill. a szakmai továbbképzésre kéne fordítani, ill. a szoftverfejlesztésen belül nem párhuzamosan nekiállni saját kútfõbõl módszereket kikísérletezni (bár én messzemenõkig támogatom a magyar agyak kivételes képességeit kibontakoztató célravezetõ ötleteket), hanem a már másutt évtizedek óta alkalmazott és jól mûködõ metódusokat használni, újragondolni, adaptálni, továbbfejleszteni, stb.

5. A megelõzõ intézkedések kivitelezését is õszinte kíváncsisággal várom, és kívánom, hogy tényleg legyen hatékony. A feladatnak megfelelni szép kihívás ez a munkában oroszlánrészt vállaló embereknek, nem is velük van probléma, hanem a kommunikációval, a háttérszervezéssel/szervezkedéssel, a döntéshozás átgondolatlanságával. Mindenesetre sok sikert a team-nek, ill. barátomnak/szakmai bajtársamnak nevet Remegve várom a zivatarokat nevet