A veszteglő ómega AC-t valószínűleg majd a délnyugati talpát képező nyomási teknő markánsabb? hidegfrontja roppanthatja össze, de ez még bőven 200 óra feletti esemény. A GFS operatív és az ECM 240 órás felvétele is erre enged következtetni amin látható az Azori orr megjelenése, ami már a hidegfronttal összefüggésben a peremén hűvösebb léghullámokat sodorna felénk északnyugat felől. Igazából tartós őszi idő szeptember 20-ig nem igazán valószínű, a ciklonok előoldalukon még fognak produkálni kisebb vagy nagyobb hőhullámokat, hiszen Afrikából még van mit meríteni, annak ellenére, hogy egy erősebb hidegfront már könnyen kipucolhatja a mediterráneum egy részéről is a 20 fok körüli izotermákat, így távolabbra kerülhetnek az igazán meleg, forró légtömegek. DE egy fejlett, mély ciklon még képes ilyen dolgokra is. Link
Vagy vannak még speckóbb északi frontálzónás fellások is, mint pl ez. Link
1987-es szeptemberi hőhullámot megelőzően, már voltak bepróbálkozásai az ősznek több-kevesebb sikerrel, míg a tőlünk északra össze nem kapcsolódó, hullámzó frontálzóna előoldalán délnyugat felől vissza nem tért a kánikula, 33-34 fokos hőség is előfordult. De ez is egy a sok közül, hiszen szeptember első felében még egyáltalán nem ritkák a késő nyári hőhullámok.
Mondjuk 2008 szeptembere érdekesebben festett, mert a hónap első hetében komoly melegedés történt, szokatlan forróság alakult ki 2-3 napra. Link Ez a 2015-ös elődje, a felállás hasonló volt. Mind a kétszer melegrekordok születtek persze. Aztán 2008-ban az első hidegfront után ami elvitte ezt a szeptemberi forróságot, még jött egy újabb ami előtt ismét melegedett az átmeneti lehűlés után az idő, lövésre készen állt a meleg nyugatra, délnyugatra, viszont telibe már nem tudott kapni Link Mire végül a 2. front után betört az ősz, kellemetlen, olykor esős, hűvös napok következtek, és ami fontos, hogy mindez tartósan!  Bő 1 héttel az erős szeptemberi kánikula után már így festett a magassági hőmérséklet. Link Októberben persze visszatért a vénasszonyok nyara, csodálatos, 20-25 fok körüli hőmérsékletekkel, verőfényes napsütéssel, élmény volt kint lenni és csodálni a színes természetet.

Megjegyzem, bár nem emlegettem én sem, de most a 2008-as ősz kapcsán a 2018-as évhez hasonlóan bizony 20-23 fokok repkedtek az Alföldön és visszakerestem, hogy november 6-án 23.4 fokot mértem Kecskeméten és több településen is 22-23 fok köré emelkedett a hőmérséklet felénk. Úgyhogy a tavalyi november elejével hasonló szinten vetélkedett itt térségemben az időjárás, sőt a 2008-as melegebb napokat hozott itt Kecskeméten, mint a hírhedt tavalyi november eleje, mikor a legmagasabb max nálam 22.6 fok volt. Természetesen délkeleten tavaly befutott egy extrém 25.8 fok is Körösszakálon ha jól rémlik. Összességében viszont kicsivel melegebb is volt a 2008-as november, mint a tavalyi, a kiugróan magas T max rekord ellenére, az  októbere ellenben csaknem 1 fokkal hűvösebb, mint a 2018-as. 2014-et viszont egyik sem verte. A szeptember pedig mint írtam tartós őszi időt hozott és negatívba vitte le az anomáliát végül az erős pozitív kezdést követően. Igencsak meleg év volt az a 2008-as esztendő ha azt nézzük, hogy extrém, hetekig tartó hőhullámok nem alakultak ki azon a nyáron és nem volt túl vastag a pozitív anomália.